Skocz do zawartości

Mobilny montaż najnowszej generacji SkyWatcher Star Adventurer Mini


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical dostałem do testowania nowy montaż mobilny firmy SkyWatcher - Star Adventurer Mini.

Na początek trochę danych technicznych:

Rodzaj montażu: kompaktowa platforma śledząca

Obszar użytkowania: bez ograniczeń, dla obu półkul.

Funkcje: śledzenie, sterowanie kamerą ( DSLR), oraz realizacja time-lapsów

Prędkości śledzenia: sidereal ( gwiazdowa), 1/2 sidereal, Księżycowa, Słoneczna i ustawiana ręcznie.

Udźwig: do 3 kg

Zębatka: średnica 36 mm, 72 zęby- aluminiowa.

Ślimacznica: średnica 11 mm, materiał - mosiądz

Napęd: precyzyjne serwo prądu stałego

Zasilanie: 2 baterie R6 ( AA) wystarczające wg. producenta na 24 godziny pracy.

Zakres temperatur roboczych: -10 do + 40 C

Wymiary: 76x70x103 mm

Waga: 650 gram

Gwinty mocujące: 1/4 cala z załączonym adapterem 3/8 cala.

 

Montaż ma wbudowany router WiFi i buduje własną sieć bezprzewodową.

 

Montaż ma dwa elementy pomagające w ustawieniu na Polarną: podświetlany celownik typu muszka-szczerbinka oraz podświetlaną lunetkę biegunową .

 

Montażyk przychodzi w estetycznym opakowaniu zawierającym :

- montaż

- dovetail do instalacji aparatu foto

- lunetkę biegunową

- układ podświetlenia lunetki biegunowej

- baterię typu 2032 do zasilania podświetlenia lunetki biegunowej

 

IMG_2455.JPG

 

IMG_2457.JPG

 

IMG_2459.JPG

 

IMG_2462.JPG

 

Montaż ma z dwóch stron zaślepki otworu w osi RA. Po ich wyjęciu otwór stanowi gniazdo lunetki biegunowej.

 

IMG_2467.JPG

 

IMG_2463.JPG

 

IMG_2464.JPG

 

Lunetka biegunowa ma bardzo precyzyjną grafikę( grawerkę) na podświetlanej szybce wewnątrz:

 

IMG_2466.JPG.

 

Lunetka ma doskonale spasowane gniazdo z zatrzaskami kulowymi mocującymi lunetkę w pewny i powtarzalny sposób.

 

Montaż nie ma własnych śrub regulacji kąta w poziomie i w pionie. W założeniach wykorzystuje w tym celu głowicę statywu fotograficznego lub inną, przez którą mocowany jest do podstawy ( np. balustrady balkonu) . Druga głowica np. przegub kulowy zamocowany do dovetaila pozwala na zmianę kadru aparatu foto.

 

Ponieważ mam IPADa załadowałęm z AppStore aplikację SAM Console.

 

Konsola zgłasza się przez logo SkyWatcher z potem pokazuje kilka opcji:

 

image1.PNG

 

Settings ma całkiem bogate menu:

 

image3.PNG

 

Włączyłem montaż i od razu aplikacja go znalazła i połączyła się.

 

image2.PNG

 

W prawym dolnym rogu ekran pokazuje stan baterii montażu, lewy dolny to nazwa sieci z która jest połączony - w tym wypadku z siecią montażu. Można oczywiście zmienić zabezpieczenia sieci.

 

Funkcja Polar Clock Utility to niezbędne dla prawidłowego ustawienia montażu aktualne położenie Polarnej z wykorzystaniem lunetki biegunowej.

 

image5.PNG

 

Zajrzałem też do opcji time lapsa- jest sporo do ustawiania.

 

image6.PNG

 

Wybaczcie że nie wgłębiam się w sposób ustawiania parametrów, ale to jest opis i test a nie instrukcja obsługi.

 

Zainteresowanych dokładniejszym opisem odsyłam do instrukcji obsługi.

 

Montaż oprócz dokładnego ustawienia przy pomocy lunetki biegunowej oferuje tez uproszczony sposób celowania w Polaris, taki jak na rysunku poniżej:

 

skv.jpg

 

Producent zapewnia, że jest on wystarczający dla większości przypadków.

 

Jako opcje fabryka proponuje kilka elementów mechanicznych, znanych chyba z "dużego" Adventurera:

 

skv1.jpg

 

oraz spory asortyment kabli do sterowania DSLR za pomocą montażu:

 

skv2.jpg

 

Pierwsze wrażenie: idealny montażyk dla latających samolotami na wakacje i dla takich co nie mogą się rozstać z astrofoto :)

Moje zainteresowanie jak na razie budzi tylko sposób mocowania lunetki biegunowej, która trzeba wyjąć aby zainstalować dovetail aparatem. Jeśli montaż nie będzie wystarczająco stabilnie zainstalowany, to może się poruszyć przy tej czynności. Raczej lekki statyw foto się nie będzie nadawał. ale zawsze można ustawić na nim montaż z celownikiem muszka-szczerbinka.

Teraz testy funkcjonalne.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydatny test.

 

Moje wnioski po uzytkowaniu jego starszego brata, wiec uwazam ze jego rowniez dotycza.

oczywiscie mysle ze do ogniskowych <40mm i czasow 3-4min jest ok.

- wsadzasz podwietlenie w glowice

- ustawiasz na polarna wykorzystujac lipny klin

- wyjmujesz podswietlenie aby zamontowac dokręcając sruba aparat/szyne

- powtarzasz powyzsze ktorki poniewaz wlasnie straciłec ustawienie na biegun.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie jako kandydat na montaż ultra mobilny. Jeśli można to prosiłbym też o test na powiedzmy 50 mm i 135 mm przy ustawieniu polarnej bez lunetki (sam przeziernik).

 

A odnośnie problemu Taysona - zgadzam się w 100%, ale w innym wątku pokazałem zdjęcie małej przeróbki całkowicie usuwającej ten problem w zwykłym Sky Adventurerze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam ze jeśli to ma być ultra mobilne urządzenie , to i statyw nie będzie pancerny do tego. Dłubanie przy wyjmowaniu lunetki i montażu aparatu raczej na pewno skończą się przestawieniem bez możliwości korekty po wykadrowaniu. Problem ten przerabiali użytkownicy vixen polarie, dlatego zmieniają mocowanie lunetki biegunowej. Różnica w wadze nie jest aż tak duża żeby nie brać większego brata , który daje znacznie więcej możliwości. To moje zdanie ale być może się mylę , zobaczymy jak wypadną testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczymy Wesselu na obiektywny i dokładny test, który zdradzi wszystkie specyficzne "detale". Mam nadzieję, że Delta nie wymusza na tobie "upiększania" recenzji (co niestety boli w recenzji starszego brata na optycznych.pl).

Na razie zapowiada się dobrze :)

 

Również mam bardzo duże obawy co do polarnej. Przekonałem się na własnej skórze w starszym bracie, że nawet drobna korekta kadru rozwala ustawienie polarnej, nie mówiąc już o zakładaniu sprzętu po ustawieniu - to nie ma sensu. Ale ja testowałem z setupem 4 kg. Tutaj nadzieja w tym, że nośność montażu mniejsza i nastawienie jest raczej na bardziej zgrabne rzeczy. Bardzo nie chcę mówić - "SW znowu się nie nauczyło...".

A ile ta lunetka wystaje ze strony dovetaila? Wydaje się, że niewiele brakuje...

 

A co do widoku lunetki na apce mobilnej, to moim zdaniem szara kropka jest źle naniesiona - powinna być między zewnętrznym, a środkowym okręgiem, a nie na środkowym, bo to by było na rok 2020...

To jest lunetka uniwersalna, przyjrzyj się jej dokładniej :)

Warto dodać, że taki wzór siatki SW stosuje już we wszystkich nowych egzemplarzach montaży (czy to nowych, czy starych konstrukcjach). I to się chwali, bo to świetna siatka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(co niestety boli w recenzji starszego brata na optycznych.pl).

Rozmawiałem właśnie z Michałem, autorem testu na Optycznych i dowiedziałem się paru rzeczy. Moje obawy/zastrzeżenia co do rzetelności testów produktów z Delty zostały rozwiane, Delta w żaden sposób nie wpływa na treść tej, czy innej recenzji. Dlatego chciałem przeprosić Michała za takie podejrzenia. Równocześnie nabrałem pewności, że recenzja Maćka, która właśnie się rozpoczęła będzie taka, jak trzeba - porządna i niezależna. Bardzo mnie to cieszy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No kurde nie ma jak potestować. Może dziś wieczorem się uda. Pełnia nie przeszkadza, bo to chodzi wyłącznie o gwiazdki.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby na gwiazdach. 10.02.2017, pełnia Księżyca, cirrus, obrzeża Warszawy. W sumie bez znaczenia , bo chodzi o ruch gwiazd a nie o jakość fotki.

Nikon D 60, SIGMA 50-200 HSM. 800 ISO.

Zestaw składał się z dwóch przegubów kulowych i uchwytu do rury - typu fotograficznego, do rur o średnicy do 2 cali. Powiesiłem to wysoko na płocie, aby wygodnie ustawiało się na Polaris.

Samo ustawienie - bardzo proste, przy wspomaganiu aplikacji SAM console na Ipada ( albo androida). Trwało dosłownie sekundy.

Polar adj.jpg

Zestaw był zamocowany bardzo sztywno. Po delikatnym wyjęciu lunetki biegunowej i ponownym jej włożeniu położenie Polaris się nie zmieniło.

Włożenie dovetaila ( typowy SkyWatcher) już nie jest tak " agresywną" czynnością, bo lunetka ma zatrzaski kulowe, których opór trzeba pokonać a dovetail wsuwa się bez oporu i blokujemy go śrubą.

Zestaw testowy.jpg

 

Okazało się, że padła mi bateria w zdalnym wyzwalaczu i mogłem korzystać wyłącznie z czasu 30 sekund. Po ustawieniu ( hahaha - no powiedzmy że ustawieniu) ostrości zrobiłem próby na 200, 100 i 50 mm. Nie patrząc na jakość tych fotek, a wyłącznie na ewentualne przesunięcia gwiazd wygląda to bardzo dobrze. Oczywiście krzywizna pola tego obiektywu zniekształca wyniki pomiarów, ale wprawne oko jest w stanie ocenić prawidłowość prowadzenia.

 

200 mm, 30 sekund.

 

200 mm 30 sekund.jpg

 

100 mm, 30 sekund

 

100 mm 30 sekund.jpg

 

50 mm, 30 sekund

 

50 mm 30 sekund.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.