Jump to content

Zaćmienie Słońca w USA 2017


Recommended Posts

Temat za pewne znany wszystkim z sąsiedniego forum, ale jeśli ktoś tam nie zagląda, to chciał bym zaprosić do zapoznania się z treścią.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=27&t=39527

 

W skrócie powiem tak, że jeśli ktoś jest zainteresowany dwu tygodniowym wyjazdem na tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca do Stanów, a do tej pory nie podjął jeszcze decyzji, to jest jeszcze szansa. Warunek udziału w wyprawie - ważna WIZA.

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni będę bukował przeloty z Polski do USA i z powrotem.

 

Miejsce obserwacji: tu z uwagi na pozytywne statystyki pogodowe faworytami są Oregon i Nebraska. Do którego z tych stanów polecimy, to kwestia decyzji jaką podejmę właśnie w przeciągu dwóch tygodni.

 

Planowana trasa po obserwacji zaćmienia z któregoś z ww stanu, to:

 

Lot do Las Vegas i objazdówka po stanie Arizona (główne atrakcje to krater meteorytowy, Wielki Kanion, obserwacje nocnego nieba).

Następnie przelot do Nowego Jorku i tam zwiedzanie miasta (2-3dni)

 

Terminy wylotu 18 lub 19 sierpnia, powrót 1, 2, lub 3 września.

 

Koszty wynajmu samochodu, paliwa, opłat i noclegów, będą dzielone na ilość uczestników.

W grę wchodzą też noclegi na kempingach, tak że jakiś namiot mile widziany.

 

Wymagania sprzętowe - brak :) Jeśli ktoś nie ma ochoty zabierać to nie ma problemu, zawsze mogę też użyczyć własnego sprzętu.

 

 

Orientacyjny koszt wszystkich przelotów z uwzględnieniem przypadku nagłej zmiany miejsca obserwacji zaćmienia na wypadek załamania pogody to ok 5tys zł. Jeśli nie trzeba będzie wprowadzać planu awaryjnego to może uda się zmieścić w 4tys?

Koszty noclegów, paliwa, samochodu itd to w zależności od ilości uczestników (w najlepszym układzie 1000zł, ale raczej należy się nastawić na 2000zł)

Wyżywienie we własnym zakresie.

 

Jak ktoś się pisze to pisać na PW

 

 

Nie jest to pierwsza wyprawa jaką organizuję po koleżeńsku, trochę tego było więc doświadczenie jakieś jest ;)

 

Jedna z niedawnych moich wypraw to:

https://www.facebook.com/Za%C4%87mienie-S%C5%82o%C5%84ca-Indonezja-2016-353598688179710/

 

 

Pozdrawiam

 

eclipse1 USA.jpg

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Ja się wybieram z rodziną w podobnym terminie. Planuję na zaćmienie zasadzić sie w kolicach Jackson w Wyoming. Jakbyście byli w okolicy, to chętnie się dołączę na ten jeden dzień :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Link to post
Share on other sites

Ja już mam kupione bilety do Stanów. Też planujemy obserwować w Wyoming, ale w okolicach Casper. Tam statystyki pogodowe są trochę lepsze niż w Nebrasce (tam potrafi docierać wilgoć znad Zatoki Meksykańskiej), a w razie miejscowego zachmurzenia można się szybko przemieścić dobrymi drogami do 300km w obie strony. Warto wiedzieć, że wszystkie hotele i campingi w pasie zaćmienia (przynajmniej w Wyoming i Idaho) są zarezerwowane, a jeżeli pojawiają się oferty to w abstrakcyjnych cenach. Mi udało się zarezerwować motel w dobrej cenie, ale 100km od granicy pasa zaćmienia. Się dojedzie.

Link to post
Share on other sites

Na początku brałem pod uwagę również ten stan, ale koszta dostania się np do Cassper są zbyt duże więc stanęło na wspomnianych Oregon i Nebrasca.

Oczywiście natura lubi płatać figle. Dla tego zawsze mam plan awaryjny. Jeśli okaże się że w Wyoming pogoda będzie łaskawsza to nie wykluczam, że tam właśnie dolecimy lub dojedziemy i wówczas można by się spotkać :)

 

Statystyki najlepiej wypadają dla Oregonu (wschodnia część stanu) i Nebraski, a także Wyoming zapowiada się obiecująco.

http://www.eclipse2017.org/2017/weather/2017_clouds.htm

Link to post
Share on other sites

Tak, te mapki znam i udostępniałem na sąsiednim forum.

Jak widać mówimy o trzech stanach w których statystyki wyglądają najlepiej.

Ja jednak skłaniał bym się w kierunku wschodniej części Oregonu.

Muszę jeszcze przeanalizować trochę danych i po prostu się z tym przespać.

 

Link to post
Share on other sites

Przeloty do i z USA już zabukowane. Docelowo lecę do Portland w Oregonie (jak wspominałem wcześniej, prognozy dla wschodniej cz. Oregonu są najlepsze).

 

Zapraszam chętne osoby do kontaktu na PW.

Wyprawa wcale nie musi być droga!

Przykładowo bilety do Portland w USA z Warszawy lub z Krakowa (w dwie strony) można kupić już od ok 2300-2700zł

Pomogę znaleźć tanie przeloty z innych polskich miast i z innych krajów EU.

 

 

Link to post
Share on other sites

Mamy już komplet na jeden samochód. Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany to pisać. Mogę wpisać na drugą listę osoby zainteresowane jednak trzeba się liczyć z tym, że jeśli nie zbierze się odpowiednia grupa na drugi samochód to koszta dla tych osób będą wyższe. Czyli jeśli znajdą się tylko dwie osoby to koszty najmu samochodu i paliwa, noclegu itd, będą dzielone pomiędzy te dwie osoby. Dla tego warto poszukać wśród znajomych czy ktoś jest chętny.

Oficjalnie lista nr 1 jest już zamknięta, a z listą nr 2 czekam do końca lutego.

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Ja jestem coraz bardziej zdecydowany. Dzisiaj jeszcze są bilety z Warszawy do San Francisco na 18.08-03.09 po 498$. Na wszelki wypadek zrobiłem rezerwacje moteli w Oregonie, Idaho i Wyoming, i 2 dni wcześniej w zależności od pogody można pojechać w najbardziej odpowiednie miejsce. Wszystkie zarezerwowane noclegi są w odległości 1-2 godzin jazdy od centralnego toru zaćmienia. Poza tym w Utah i Arizonie znam wiele miejsc na nocne obserwacje, położonych daleko od miast, niektóre są na wysokości 2500-2800m i można tam dojechać samochodem.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

O to bardzo dobra cena.

Jeśli to ten lot przez Frankfurt i Waszyngton, realizowany przez Lufę i United, to będziesz leciał z nami.

My już mamy wszystko zaplanowane.

Miejsce obserwacji i trasa zwiedzania. Tylko my obserwujemy w Oregonie a następnie mykamy do Vegas, skąd udamy się na objazdówkę po Arizonie. Kończymy w NYC.

Do miłego..

Link to post
Share on other sites

Nas jedzie czwórka i mamy w planie podróżować przez tydzień po Arizonie samochodem klasy SUV. Jeśli 22go sierpnia spotkali byśmy się większą grupą w Vegas wieczorem, to można by wziąć Campera. Co do trasy to mamy już zaplanowaną w taki sposób, by zwrócić samochód w Phoenix, skąd 29go wieczorem lecimy do NY. Wcześniej natomiast do pasa zaćmienia czyli w okolice Madras pojedziemy 20go sierpnia z Portland, tam raczej małym samochodem będziemy podróżować. Następnie wracamy wieczorem do Portland skąd 22go rano lecimy do LV. Jak ktoś jest zainteresowany to oczywiście może się przyłączyć, ale dopiero na miejscu, temat oczywiście do dogadania.

W Arizonie sporo fajnych miejscówek na obserwacje nocnego nieba.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 5 weeks later...

Gdzie będziecie w okolicy Madras? Fajnie byłoby się spotkać. Znalazłem ciekawe miejsce przy drodze P-100 Rd (Jackson Trail Road) 4.5 mili na południe od skrzyżowania z drogą 26, na północ od Madras. Teren płaski, nie ma zabudowań. Nocujemy w Chemult, do tego miejsca mamy 125 mil - 2.5 godziny jazdy. Planuję wyjechać o 3 w nocy, żeby być na miejscu o 6 rano. Później drogi mogą być zakorkowane. Pamiętam zaćmienie słońca w Austrii kilkanaście lat temu, utknęliśmy w korku i zaćmienie oglądaliśmy z samochodu na drodze. Na wszelki wypadek mam też rezerwacje moteli 20/21 w Eugene, Boise i na pograniczu Nebraski/Wyoming. Tak wygląda nasza wyprawa: http://fotoekspedycja.net/plan-fotowyprawy-na-zacmienie-slonca-usa-2017/

Link to post
Share on other sites

Że też mi ten wątek umknął. Na pewno do Was dołączę, choć jeszcze nie wiem gdzie i jak (pewnie ze swoim samochodem). Dam znać bliżej terminu.

 

PS. A czy ktoś z Was rozważał grupowego "campera"?

 

Jeśli chodzi o campera, to ja widzę same wady. Wynajęcie campera jest duuużo droższe od minivana czy SUVa. Trzeba doliczyć różne opłaty dodatkowe za gaz do kuchenki i grzania wody, wodę, opróżnianie toalety, czyszczenie po zwrocie, dużo więcej spali benzyny. Oficjalnie w camperze spać można tylko na campingach 20-40$ za noc. Camper nie wszędzie dojedzie. Taniej i wygodniej będzie wynająć minivana lub SUVa i nocować w motelach. Camper raczej nadaje się do "stacjonarnych wczasów". Sporo amerykanów podróżuje camperami, ale często do campera mają doczepionego jeepa, którym jeżdżą na krótsze wycieczki, ale to już spory koszt.

 

Edited by marfot
Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...

Cześć! Podepnę się w tym temacie, bo nie chcę zakładać nowego, a pytanie mam zaćmieniowe :) Czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć, czy focenie fazy całkowitej począwszy od pereł do końcowych pereł, używając filtra polaryzacyjnego na obiektywie DSLR ma sens? Zapytał mnie o to znajomy, z którym będziemy obserwować zaćmienie w Wyoming, ale nie potrafię mu odpowiedzieć. Przypuszczam jedynie, że polaryzacja może skroić trochę błysków z pereł i diamentu, które w zasadzie są efektem pożądanym w tych momentach. Wstępnie zatem nie używałbym polaryzatora. Co Wy na to?

 

Pozdrawiam :)

Edited by GrabOfSky
Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim zadam pytanie: PO CO miałby być ten filtr polaryzacyjny? Co chcesz za jego pomocą uzyskać? Jeżeli jest jakiś element całego zjawiska, który może być ujawniony/zarejestrowany  za jego pomocą, to można cała rzecz rozważyć. Ja o niczym takim nie słyszałem/nie czytałem. Co naturalnie nie znaczy, że wiem wszystko na ten temat!

 Jeśli jednak nie masz konkretnego powodu do zastosowania tego filtra, to zdecydowanie odradzam. Przede wszystkim dlatego, że bardzo przyciemni on obraz. To akurat podczas fazy całkowitej nie jest korzystne, bo wydłuży niepotrzebnie czasy ekspozycji. Które przy fotografowaniu niektórych aspektów zjawiska (zewnętrzna korona słoneczna) i tak już będą dość długie.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Wyoming? Strach się bać! Możemy powpadać na siebie :lol:

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Noo, z tym filtrem to to pytanie też mnie zaskoczyło, ale chciałem poznać opinię fachowców. Sam bym nie filtrował, bo po co.. Dzięki za odp!

PS. No może nie powpadamy, tam są nieprzepastne przestrzenie, i nawet korków ma nie być :D

Link to post
Share on other sites

Właśnie udało mi się zarezerować przedzaćmieniowy nocleg na campingu w Riverton, WY.  Podobno mają jeszcze miejsce na łące. Jakby ktoś był zainteresowany to na priv podam namiary.

 

Pozdrawiam,

milosz

Link to post
Share on other sites

Organizuję wyprawę do Oregonu na całkowite zaćmienie słońca. Poza tym wiele ciekawych miejsc w Oregonie, Kalifornii, Arizonie, Utah i Nevadzie. Tutaj jest plan: http://fotoekspedycja.net/plan-fotowyprawy-na-zacmienie-slonca-usa-2017/
Niestety wczoraj jedna osoba musiała zrezygnować z przyczyn rodzinnych. Tak więc szukamy jeszcze 1 osoby. W tym terminie są bilety z Warszawy po 3350zł, a z Berlina po 2450zł.
Samochód i wszystkie noclegi już zarezerwowane.

Druga sprawa. Na noc 20/21 sierpnia mam zarezerwowane noclegi po 2 pokoje 2-osobowe w Eugene, Chemult, Klamath Falls, Boise, Burley, Fort Collins. Wszystkie miejsca w odległości 2-3 godzin jazdy od centralnej linii zaćmienia. Oczywiście skorzystam tylko z jednej opcji, prawdopodobnie Chemult. Pozostałe noclegi mogę odstąpić 17 sierpnia po normalnej cenie z przed gorączki cenowej.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.