Skocz do zawartości

Mój sposób na podgrzewanie newtona


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Chciałbym zaprezentować mój sposób na podgrzewanie luster w moim newtonie pod astrofoto, bo myślę że pomysł na ogrzewanie lusterka jest dość rzadko spotykany i może się komuś przyda ;)

 

Co było moim celem? Redukcja ilości przewodów, pełna automatyka, uniknięcie dodatkowych spików na zdjęciach.

 

Zaczynając od LW ogrzewane jest ono grzałką 5W z rezystorów owiniętą wokół aluminiowego mocowania, co zapewnia dobre przenoszenie ciepła na lusterko. Na tym samym mocowaniu umieszczony jest również termistor NTC do kontroli temperatury. Całość owinięta parcianą taśmą izolacyjną. Zasilanie do grzałki oraz termistor aby wyeliminować przewody zostało podłączone przez pająk. W tym celu zastosowałem podkładki z laminatu pod każde z ramion pająka od strony lusterka i wytoczone z poliamidu nakrętki od strony tubusu. Na końcach ramion są do nich przylutowane przewody które następnie schowane są we wręgach usztywniających tubus, a następnie wewnątrz idą w stronę LG.

 

Na LG znajduje się grzałka 15W w postaci laminatu z cylindrycznymi ścieżkami do której przylutowane są rezystory SMD, w celu zapewnienia równomiernego nagrzewania, niestety nie mogę zrobić zdjęcia tej grzałki, gdyż jest ona przyklejona do LG taśmą dwustronną. Na LG również znajduje się termistor służący do kontroli temperatury lustra.

 

Na tyle tuby, na aluminiowej pokrywie znajduje się wentylator wyciągający powietrze z tuby, złącze zasilania 2.1/5.5 oraz złącze USB. Sterownik znajdujący się pod pokrywą bazujący na układzie STM32F042 obsługuje 3 regulatory PID dla grzałek oraz wentylatora. Posiada on również pomiar temperatury otoczenia oraz wilgotności czujnikiem DHT21, dzięki czemu oblicza on temperaturę punktu rosy i utrzymuję temperaturę luster kilka stopni powyżej tej temperatury, więc nawet podczas zmiany wilgotności czy temperatury automatycznie dostosowuje parametry ogrzewania. Regulator w przypadku wykrycia że LG ma temperaturę znacznie wyższą od temperatury otoczenia rozpoczyna chłodzenia na zwiększonych obrotach aż do czasu ochłodzenia lustra. Po ochłodzeniu się lustra utrzymuje minimalne obroty, żeby zapewnić stały delikatny przepływ powietrza przez tubus.

 

Złącze USB służy do zwracania aktualnych temperatur, wilgotności oraz mocy grzałek (jezcze w fazie rozwojowej).

 

Pozdrawiam

KM

 

 

IMG_9809.JPG

IMG_9811.JPG

IMG_9813.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.