Skocz do zawartości

Wspomnienia c.d. - Plejady i Kalifornia


Gucio13

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, w Astronomy Tools jest dobry patent na usuwanie tego. A dithering był, że tak powiem automatyczny, wynikający z dryfowania montażu. ;) Te pasy to chyba jakaś szczególna cecha stackowania w DSS zauważyłem.

Edytowane przez Gucio13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony kadr, super :)

 

A dithering był, że tak powiem automatyczny, wynikający z dryfowania montażu. ;) Te pasy to chyba jakaś szczególna cecha stackowania w DSS zauważyłem.

Oj nie nie, te pasy już dawno zostały zdemaskowane :) To jest właśnie wina tego "ditheringu sprzętowego", czyli powolnego, jednostajnego dryfu. Pasy wychodzą dokładnie w kierunku dryfu. I niestety, z darkami, czy bez - nie ma różnicy. Miałem dokładnie taki sam problem na zdjęciach z newtona i Nikona (dryf wynikał z ugięć akurat na guiderze). Z powodu dryfu kolejne klatki są przesunięte coraz to bardziej w jedną stronę. I z tego powodu nielosowe składniki szumu rozmazują się w pasy. W najgorszym wypadku mogą to być nawet hoty - wtedy widać takie "łańcuszki". Ale hoty usuwa stackowanie np sigmą, bo są punktowe. Niestety, w lustrzankach często hoty rozłażą się na sąsiednie piksele (to chyba wina interpolacji przy wywoływaniu rawów), a do tego mamy inne, nielosowe elementy na zdjęciu. I tych elementów algorytm nie umie usunąć i rozciągają się w efekcie w takie pasy. Czemu darki nie pomagają, sam nie wiem. Może dlatego, że te nielosowe elementy są za silne, jak na darki i nie znikają całkiem?

 

W każdym razie, pasy to efekt jednostajnego dryfu kadru. Dodanie do tego prawdziwego ditheringu mogłoby zmniejszyć efekt, ale raczej trzeba by zastosować spory rozrzut, żeby zdominować dryf. A jak nie mamy guidingu (strzelam, że tu nie było), to jedyne co można zrobić, to lepiej ustawić polarną. No i pozostają softwareowe sztuczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zrobic anigif z 1 i ostatniej klatki stacka, np Photoscape -->anigif.

jezeli dryf bedzie zgodny a kiernkiem pasow masz wytlumaczenie.

 

tak wyglada prawidlowa orientacja zdjecia, to tez Ci sie przyda.

swoja droga jest bardzo malo zdjec tego obszaru o odpowiedniej orientacji N-S.

 

klik na zdjecie-->anigif

anigif.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz! Wiem czego efektem są te pasy, że to pozostałość głównie po hotach, które właśnie rozłażą się na sąsiednie piksele. Chodziło mi raczej o to, że DSS przy stackowaniu sigmą nie radzi sobie z tym, a mam wrażenie, że inne programy radzą. I może wystarczyłaby zmiana wartości sigmy, a może zmiana programu. W każdym razie sądzę, że w dużym stopniu pomogły by darki (których przypominam, że nie mam). ;) Tayson dryf jest zgodny także wszystko jest jasne w tym względzie.

Edytowane przez Gucio13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz! Wiem czego efektem są te pasy, że to pozostałość głównie po hotach, które właśnie rozłażą się na sąsiednie piksele. Chodziło mi raczej o to, że DSS przy stackowaniu sigmą nie radzi sobie z tym, a mam wrażenie, że inne programy radzą. I może wystarczyłaby zmiana wartości sigmy, a może zmiana programu. W każdym razie sądzę, że w dużym stopniu pomogły by darki (których przypominam, że nie mam). ;) Tayson dryf jest zgodny także wszystko jest jasne w tym względzie.

No tak, nie zawsze sie te hoty chcą usunąć sigmą całkowicie. Ale mam też zdjęcia, na których darki były i pomimo tego pasy powstały. Także darki zmniejszą problem, ale go nie wyeliminują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.