Skocz do zawartości

Popielate światła


MarcinSn

Rekomendowane odpowiedzi

Wątek w kontekście EAPODu jak najbardziej pożądany.

 

W swojej kolekcji mam niewiele poranków lub wieczorów ze światłem popielatym Księżyca, ale na pewno ciekawostką jest uchwycenie poświaty w fazie bliskiej ostatniej kwadry - 1 dzień po niej.

 

A zatem, jak to mówią - niech się świeci...

 

Światło popielate_1d po IIIkw_21.06.2014r_SW90F900_LumixG3_25%...jpg

Światło popielate_4,5,6 sek_20%....jpg

Światło popielate_8s_21.02.2015r_TS152F900_LumixG3_40%....jpg

 

Gwiazdka na dole kadru to, SAO 109315 [TYC 13-1406-1] o jasności 6,4 magnitudo (wg. CdC).

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pochwalę moim najlepszym jakie zrobiłem 29.11.2012r., poprawa obróbki z dzisiaj:)

Chcąc sprawdzić, co za gwiazdka jest na prawo od Księżyca wklepałem tę datę do Starry Nighta i pokazało mi się, że w tym dniu Księżyc był w pełni, co więcej tylko 1 stopień od Jowisza :uhm:

 

Loxley ukrył datę w nazwie zdjęcia, więc się dało sprawdzić. Tym razem faza się zgadza z symulacją, Program pokazuje, że jest to TYC13-60-2 o jasności 10,2 magnitudo.

Edytowane przez majer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley ukrył datę w nazwie zdjęcia, więc się dało sprawdzić. Tym razem faza się zgadza z symulacją, Program pokazuje, że jest to TYC13-60-2 o jasności 10,2 magnitudo.

 

 

Niefortunne to określenie - "ukrył", kiedy tak naprawdę - "odkrył", bo każde moje zdjęcie jest opatrzone danymi pozwalającymi na jego weryfikację (od jakiegoś czasu pełną weryfikację, bo z podaniem momentu wykonania zdjęcia), co uważam za podstawę przy prezentacjach. Jeśli ten detektywistyczny wywód dotyczy ostatniego kadru, to niestety nie jest dokładny. Zdjęcie wykonane zostało 21 lutego 2015 roku, o godzinie 17.58 (+/-1 min) i gwiazdka na zdjęciu nie może mieć jasności 10 magnitudo. To w rzeczywistości SAO 109315 [TYC 13-1406-1] o jasności 6,4 magnitudo (wg. CdC).

 

Cieszę się, że symulacja potwierdza widok ze zdjęcia. :icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc sprawdzić, co za gwiazdka jest na prawo od Księżyca wklepałem tę datę do Starry Nighta i pokazało mi się, że w tym dniu Księżyc był w pełni, co więcej tylko 1 stopień od Jowisza :uhm:

 

 

Dzięki Majer za błąd - pomyliłem się o rok - ten sam dzień, tylko 2011 rok (poprawiłem już na górze).

Być może to jest HD 193726 (mag 8.0). Nie mam jednak 100% pewności. Zależy jeszcze od godziny zrobienia zdjęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje najlepsze to takie :D ok 26-12-2014r

Miałem zamiar robić jasny rejon, ale niechcący zacząłem najazd od ciemnej strony, zachodziłem w głowę jaka rosa czy inny czynnik tak mi wydłużył ekspozycje klatek, a to była ciemna strona ^_^ a że wcześniej nie przyglądałem się które rejony są akurat widoczne to nie zdziwił mnie fakt, że robię Aristarchusa :)

 

Moon-popielate.jpg

 

Moon-popielate2.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przypomniało mi się, że mam wariant 3D z Plejadami. Wystarczy zrobić zeza:

 

Super! - widzę Plejady przestrzennie, każda gwiazdka w innej odległości ode mnie - tylko... Księżyc daaaaleeeekoooo w głębi za nimi ;)

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dziwnie i Księżyc jakby był z tyłu, ale jakoś mózg się przed tym broni.

 

To bardzo ciekawe... - dla mnie teraz jest idealnie - Księżyc z przodu, Plejady daleko dalej. Zamieniłem tylko zdjęcia miejscami. Ja pierwszą wersję odbieram jak Ty tą drugą.

 

A powiedz mi, jak to zdjęcie zostało zrobione? Klasycznie? Dwa zdjęcia z pewnym przesunięciem "równoległym" do obiektu i częścią wspólną? Przecież paralaksy na tak odległych obiektach nie ma...

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.