Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

A tak ogólnie "ciąg główny gwiazd" to ... ?

Obstawiam, ale poprawcie jakby co, że są to tylko te gwiazdy, które:

1. (zazwyczaj) nazywane są jakimś karłem

2. syntetyzują hel z wodoru

3. typ widmowy (temperatura/kolor) jest wprost proporcjonalna do jasności
i dlatego każda z nich jest (z parą swoich cech) punktem gdzieś na ukośnej wstędze od lewo-góra do prawo-dół.

Gwiazdy trafiające z oboma parametrami w obszar tej wstęgi są prawie(?) zawsze gwiazdami ciągu głównego.

Jest jeszcze trochę innych gwiazd - niż te z ciągu głównego, które "łamią" jedną z tych zasad - zwłaszcza ostatnią.
W szczególności pewne "olbrzymy" oraz gwiazdy węglowe i cyrkonowe.

(załącznik: Diagram Hertzsprunga-Russella).

Pozdrawiam

p.s.

To miłe że my, Ziemianie/Słonecznicy, załapaliśmy sie na główny ciąg - w kupie raźniej, kupy nic nie ruszy :)

Wczoraj też zwróciłem uwagę na te 30000000 lat ale w końcu nie doliczyłem się jaką liczbę znaczą ;)

DiagramHR.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wydaje mi się, że karły i gwiazdy ciągu głównego to w zasadzie synonimy. A ciąg główny, to jak nazwa wskazuje, po prostu najdłuższa i najgrubsza krecha na diagramie HR :) Ten diagram powstał dużo wcześniej, zanim dowiedziano się, że gwiazdy spalają wodór.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

>>>Materia takiego obiektu ulegnie degeneracji i nigdy nie osiągnąwszy etapu ciągu głównego, stanie się białym karłem. Dlatego masę 1/12 Mʘ uznaje się za minimalną niezbędną do zapoczątkowania życia gwiazdy.<<<

Nieścisłość - powinno być ... stanie się brązowym karłem.

Białe karły kiedyś były gwiazdami, a teraz powoli stygną by stać się czarnymi karłami (...hipotetycznymi, bo o ile wiem, jeszcze żadnego nie odkryto - jest to proces przekraczający wiek Wszczechświata).

Więcej o brązowych karłach można znaleźć na FA:

http://astropolis.pl/topic/54631-miedzy-planeta-a-gwiazda-brazowe-karly/?hl=br%B1zowe

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Prawda. Jeden z podręczników ("Niebo na dłoni") zawierał taką nieścisłość: "Wnętrze części gwiazd o masach mniejszych 1/12masy Słońca nigdy nie osiągną na etapie kontrakcji grawitacyjnej temperatury niezbędnej do zainicjowania reakcji termojądrowych. Kontrakcja grawitacyjna takich gwiazd następuje nader powoli aż w rezultacie materia zawarta w takich gwiazdach osiąga stan zdegenerowany. Ich ewolucja w fazie kontrakcji grawitacyjnej biegnie prosto w kierunku białych karłów. [...]" - E. Pittich, D. Kalmancok: "Niebo na dłoni” 1988; str. 130.

Nadużyciem wydało mi się nazywanie takich obiektów gwiazdami. Teraz widzę, że również opis był niepoprawny. Wieczorem wprowadzę korektę do treści artykułu. Dziękuję za czujność.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

30mln lat to bardzo mało w skali kosmosu. Słońce 'jedzie' na wodorze dużo dłużej. I będzie go spalać jeszcze przez jakiś czas.

Zatem prośba do znawców o weryfikację wpisu >>Z kolei te o masie zbliżonej do słonecznej, syntezują wodór przez blisko 30.000.000 lat.<<

Albo ja czegoś nie rozumiem, albo to jest nieścisłość.

Napisałem to także tutaj, aby wypowiedział się ktoś mądrzejszy ode mnie w tych sprawach.

Reszta pomimo uproszczeń OK, powodzenia :-)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słońce spala wodór przez około 10-12 mld lat. Jest to również napisane na załączonym diagramie H-R. Tak to jest jak sie tylko patrzy na kolorowe gwiazdki :P

Długości czasu przebywania gwiazdy Ciągu Głównym zależy tylko od jej masy początkowej i jest dość proste do obliczenia. Opiera się na założeniu że jasność gwiazdy jest proporcjonalna do jej masy^3,5.

W związku z tym: T ~ 1/M^2,5

Czyli gwiazda o masie początkowej równej 15 M. Sł. przebywa w Ciągu Głównym przez 0,00114 tego czasu co Słońce. Jeśli założymy że dla Słońca to 10 mld lat, to taka gwiazda będzie spalać wodór przez ~11,4 mln lat.

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

E. Pittich, D. Kalmancok: "Niebo na dłoni", str. 130:

"Zanim z obłoku materii międzygwiazdowej uformuje się w procesie kolapsu grawitacyjnego, a następnie grawitacyjnej kontrakcji, normalna gwiazda z termojądrowym źródłem energii mijają dziesiątki tysięcy do milionów lat. Prędkość formowania się gwiazdy zależy tylko od jej masy. Gwiazdy o masie 15x większej od masy Słońca zajmują miesce wśród normalnych gwiazd przez mniej więcej 160 tysięcy lat. Gwiazdy o masie zbliżonej do masy Słońca przez 30 mln lat, a gwiazdy o masie równej połowie masy Słońca przez- w ciągu 100 mln lat."

I teraz pytanie: może autorzy mieli na myśli czas formowania się gwiazd z obłoku materii? Ale z drugiej strony, wyraźnie jest napisane " zajmują miesce wśród normalnych gwiazd". Czyli tak jakby znaczyło to tyle co "przebywają w obszarze ciągu głównego". Jaka jest Wasza opinia w tej kwestii?

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Prędkość formowania się gwiazdy zależy tylko od jej masy. Gwiazdy o masie 15x większej od masy Słońca zajmują miesce wśród normalnych gwiazd przez mniej więcej 160 tysięcy lat. Gwiazdy o masie zbliżonej do masy Słońca przez 30 mln lat, a gwiazdy o masie równej połowie masy Słońca przez- w ciągu 100 mln lat."

Zdanie-klucz, które określa sens kolejnych ;)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Można to rozumieć: przez 30 mln lat Słońce zajmuje miejsce wśród normalnych gwiazd, a po zajęciu tego miejsca nie zwalnia go przez następne 12 miliardów ;)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

i nie wiemy co napisali autorzy.

wiemy tylko co napisał tłumacz - może w oryginale nie było takiego niejednoznacznego sformułowania...

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapewne masz rację.

>>> zajmują miejsce

Mogło chodzić mu o proces "zajmowania miejsca" w sensie od impulsu początkującego zapadanie się obłoku do momentu gdy gwiazda zaczyna stabilnie spalać wodór i jest już, ze swymi oboma parametrami, w obszarze wstęgi ciągu głównego.

Pozdrawiam

p.s.

Pamiętajmy, że omawiane gwiazdy też po koniec życia skaczą/migrują ze swoimi parametrami (daleko od "ciągu głównego")

Na wykresie HR im więcej kropek tym więcej gwiazd (takich) jest w kosmosie (czyli około 14.7 mld lat po etapie wielkiego wybuchu)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)
Czyli gwiazda o masie początkowej równej 15 M. Sł. przebywa w Ciągu Głównym przez 0,00114 tego czasu co Słońce. Jeśli założymy że dla Słońca to 10 mld lat, to taka gwiazda będzie spalać wodór przez ~11,4 mln lat.

Uściślijmy, że chodzi o spalanie wodoru w jądrze - jak rozumiem?

800px-Evolution_of_the_Sun_2_PL.svg.png

Edytowane przez JSC
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze taki poglądowy rysunek znalazłem w mojej ulubionej pierwszej astronomicznej książeczce ("Przewodnik po gwiezdnym niebie" Krzysztof Włodarczyk)

xxx041v.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

E. Pittich, D. Kalmancok: "Niebo na dłoni", str. 130:

"Zanim z obłoku materii międzygwiazdowej uformuje się w procesie kolapsu grawitacyjnego, a następnie grawitacyjnej kontrakcji, normalna gwiazda z termojądrowym źródłem energii mijają dziesiątki tysięcy do milionów lat. Prędkość formowania się gwiazdy zależy tylko od jej masy. Gwiazdy o masie 15x większej od masy Słońca zajmują miesce wśród normalnych gwiazd przez mniej więcej 160 tysięcy lat. Gwiazdy o masie zbliżonej do masy Słońca przez 30 mln lat, a gwiazdy o masie równej połowie masy Słońca przez- w ciągu 100 mln lat."

I teraz pytanie: może autorzy mieli na myśli czas formowania się gwiazd z obłoku materii? Ale z drugiej strony, wyraźnie jest napisane " zajmują miesce wśród normalnych gwiazd". Czyli tak jakby znaczyło to tyle co "przebywają w obszarze ciągu głównego". Jaka jest Wasza opinia w tej kwestii?

Jest to dokładnie czas kolapsu obłoku materii międzygwiazdowej (brak równowagi dynamicznej - tzw. ścieżka Hayashiego na diagramie HR) i następnie dochodzenia do Ciągu Głównego (brak równowagi termicznej - tzw. ścieżka Henyeya na diagramie HR). Dla chmury materii, która utworzyła Słońce trwało to około 30 mln lat. Poniżej slajd z prezentacji, którą kiedyś przygotowałem o brązowych karłach.

Przed_ciagiem_glownym.png

I jeszcze dla ilustracji przetłumaczony rys. z A.S. ze schematycznym powstaniem gwiazdy o masie Słońca z układem planetarnym i brązowego karła (dla porównania).

bol_gwiezdnych_narodzin.png

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo Wam dziękuję za te piękne, szczegółowe wyjaśnienia i wykresy. Są wspaniałym uzupełnieniem tematu i prostują nieścisłości w moim opracowaniu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Z kodów ewolucyjnych wychodzi mi, że dla 2 M_sł przy zerowej rotacji, x=0.7 z=0.014 Gwiazda spędza na MS ok 450 mln lat, a dla 16 M_sł zaledwie 9 mln lat, także w źródłach muszą być pewne nieścisłości.

Edit: 450 mln lat to czas nie spędzania na MS a czas palenia wodoru w jądrze, za wyłączeniem otoczki.

Edytowane przez Miszuda
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Ze wzoru podanego wcześniej (przez Marka_N) dla 2 mas Słońca wychodzi około 1600 mln lat = (9000mln/(2^2.5))
Czy duża ale realnie spotykana prędkość rotacji, o której wspominasz, może istotnie (o kilkadziesiat %) przedłużyć pobyt gwiazdy na ciągu głównym względnie spalanie wodoru?
Co oznaczają skróty: x, z, MS?

Co to są "kody ewolucyjne"?

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ze wzoru podanego wcześniej (przez Marka_N) dla 2 mas Słońca wychodzi około 1600 mln lat = (9000mln/(2^2.5))

Czy duża ale realnie spotykana prędkość rotacji, o której wspominasz, może istotnie (o kilkadziesiat %) przedłużyć pobyt gwiazdy na ciągu głównym względnie spalanie wodoru?

Co oznaczają skróty: x, z, MS?

Co to są "kody ewolucyjne"?

Pozdrawiam

Drogi ekologu,

Odpowiadając na Twoje pytania, kody ewolucyjne to numeryczne rozwiązania równań budowy wewnętrznej gwiazd o konkretnych masach dające nam ich ewolucję w czasie. Na ich podstawie możemy np. określić zawartości różnych pierwiastków w konkretnych etapach życia gwiazd ale również temperaturę, promień czy gęstość. Jedną z wartości możliwych do uzyskania jest również prędkość obrotu.

Dla gwiazdy o M=2 M_sł przy relatywnie dużej prędkości obrotu 150 km/s czas spalania wodoru to ok dwukrotnie dłuższy czas. Gwiazda ma troszeczkę niższą temperaturę w jądrze, co daje niższe tempo spalania. Aczkolwiek należy pamiętać o niskiej prędkości rotacji Słońca, dużo mniejszej od przeze mnie wspomnianej. Niskie tempo spalania daje nam mniejsze ubytki X w czasie. X to zwyczajowo w astronomii używany symbol dla zawartości wodoru w gwieździe, a Z to drugi parametr, zawartość metali, czyli pierwiastków innych niż wodór (X) i hel (Y). To właśnie te parametry (X, Z) to podstawa dla wyliczenia modeli. Czas spalania wodoru w jądrze określa czas przebywania gwiazdy na Ciągu Głównym (Main Sequence- MS), najstabilniejszym etapie ewolucji gwiazdy.

Pozdrawiam,

AM

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Czy dobrze rozumiem, że prędkość obrotu wynika ze wzorów ?

Mam nadzieję, że wynika też z prędkości początkowej, którą zadajemy jako paramatr wzięty z potencjalnej obserwacji (zaraz po ukształtowaniu się stabilnej gwaizdy) lub z przypuszczeń?

Gdyż chyba nie wszystkie podobne masą i składem chemicznym gwiazdy dostają na wstępie (od cząstek obłoku protoplanetarnego) zawsze taką sama prędkość obrotową (względem neutralnego położenia wobec wszechświata a praktycznie promieniowania tła)?

Chyba, że jednak tak?

Zaś 1-(z+x) to po prostu masowy udział helu?!

Jak się ma do tego lit?

Zapewne jest w Z (czyli "metalem") ale o tyle wydaje mi się godny szczególnej uwagi że powstał (jak wodór i hel) już podczas wielkiego wybuchu.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta