Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

MAK150/1800 z Barlowem Vixen Ultima 2x dającym ekwiwalentną ogniskową F-3900mm, kamerka ASI120M z filtrem H-alpha 35nm (dla zdjęcia w ognisku głównym) i jasnym czerwonym GSO#23 (dla zdjęć z Barlowem), EQ-ATM, Autostakkert!2 (400/3000), Registax6.

 

Wykorzystałem dobre warunki pogodowe, aby móc dodać do swojej kolekcji zdjęcia króla planet, Jowisza. Dzisiaj z tranzytem WCP o północy. Powietrze przejrzyste, ale obraz mało stabilny.

 

Dobry kontrast Jurku Gratulacje. A próbowałeś ze 4 stacki zrobić i zderotować to przez WinJupos. Wtedy mniej szumu a i ostrzenie będzie można jeszcze bardziej podkręcić .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy mój Jowisz w tym sezonie

seeing przez większość nocy bardzo słaby choć około północy odrobinę się poprawił

Mak127, ASI178MM, Baader R Longpass

ogniskowa 1500, ekspozycja 45 ms, gain 167, 1120/1600 klatek

FC, AS2, Fitswork

 

Jup_2017_04_02_005717_7.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal mam oba Maczki ale jeszcze nie używałem Maka127 w połączeniu z ASI178 więc skorzystałem z okazji podczas wypadu na Jordanów

przejrzystość powietrza była słaba, tło nieba jasne, komet wizualnie nie odnalazłem ... przynajmniej Jowisza sfotografowałem

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem co robie źle ale albo nigdy nie trafiam na dobry seeing, albo nie umiem ustawiać ostrości. Bo teleskop i kamera chyba nie sa problemem, SCT 11 Asi 1600. Chętnie bym zobaczył jakiś wasz film avi choćby krótki, mógłby ktoś udostępnić? Dodam, że nie mam filtrów, ale wątpię żeby aż tyle to zmieniało.

jowisz6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży Ci ten Jowisz wychodzi. Jeśli korzystasz z barlowa to go usuń. Może masz też diagonala? Jeśli tak, to też usuń. Przy tej skali nie dziw się, że masz problem z ostrością. Jak uda Ci się zredukować rozmiar tarczy, to będzie łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży Ci ten Jowisz wychodzi. Jeśli korzystasz z barlowa to go usuń. Może masz też diagonala? Jeśli tak, to też usuń. Przy tej skali nie dziw się, że masz problem z ostrością. Jak uda Ci się zredukować rozmiar tarczy, to będzie łatwiej.

 

 

Następnym razem spróbuję bez barlowa, ale wtedy jakiś taki mały się wydawał, no nic zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy mały ostry niż wielki rozmazany. Tak dużego Jowisza jak u Ciebie, bogatego w detal, to w idealnych warunkach atmosferycznych, przy doskonale opanowanym sprzęcie będziesz mógł uchwycić może raz na rok. Bez barlowa na pewno uzyskasz lepsze rezultaty. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie wiem co robie źle ale albo nigdy nie trafiam na dobry seeing, albo nie umiem ustawiać ostrości. Bo teleskop i kamera chyba nie sa problemem, SCT 11 Asi 1600. Chętnie bym zobaczył jakiś wasz film avi choćby krótki, mógłby ktoś udostępnić? Dodam, że nie mam filtrów, ale wątpię żeby aż tyle to zmieniało.

 

Zmienia i to bardzo, brak filtrów. Niski pułap Jowisza doprowadza do despersji a na dodatek widma G,B rozmazują procentowo całokształt zakładając że nawet masz poprawny kanał R .

 

Krótko mówiąc nic nie jest na swoim miejscu co powoduje globalne rozmycie . A na wynikowej z kamerki BW tego nie rozpoznasz. Możesz zrobić jak Koledzy radzą zmniejszyć skalę i wtedy może pod ostrzyć

Edytowane przez pmamot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.