Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

 

Wyszło czadersko, ale mam jedną uwagę :icon_cool: , gdyby tak klatki robic z takim samym przesunięciem czasowym, to by nie było tego przeskoku w płynności ruchu.

 

Oczywista oczywistość, że się tak wyrażę ;) I tak też było robione. Przeskok wynika z przerwy podyktowanej koniecznością wprowadzenia korekty ostrości. Dwóch korekt w zasadzie, co widać zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest magią jak to robicie, że takie szczegóły widać?

Ja ostatnio próbowałem focić kamerką ASI 120 MC z Newtonem 10" i kitowym barlowem.

Fakt, że seeing był nie najlepszy, ale coś robię nie tak w trakcie obróbki bo nie uzyskuję zadowalających efektów.

Tylko jak się tu dodaje zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest magią jak to robicie, że takie szczegóły widać?

Ja ostatnio próbowałem focić kamerką ASI 120 MC z Newtonem 10" i kitowym barlowem.

Fakt, że seeing był nie najlepszy, ale coś robię nie tak w trakcie obróbki bo nie uzyskuję zadowalających efektów.

Tylko jak się tu dodaje zdjęcia?

Klikasz więcej opcji -dodaj plik -zapisz ten plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

No to jak wspomniałem u mnie nie widać tylu detali, ktoś ma jakieś sugestie jak to na przyszłość robić by wydobyć jak najwięcej szczegółów?

Przeglądałem tutki i robię tak jak tam jest pokazane, a efekt marny.

Temat focenia planet jest dla mnie czymś absolutnie nowym i pewnych zagadnień po prostu nie kumam.

Może ktoś ma jakiś sensowny instruktarz w naszym języku, który sprawdza się najlepiej w praktyce?

A może to tak jak z wszystkim, czyli praktyka i eksperymentowanie?

17342885_1298074333610925_7534875363662603466_n (1).jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

No to jak wspomniałem u mnie nie widać tylu detali, ktoś ma jakieś sugestie jak to na przyszłość robić by wydobyć jak najwięcej szczegółów?

Przeglądałem tutki i robię tak jak tam jest pokazane, a efekt marny.

Temat focenia planet jest dla mnie czymś absolutnie nowym i pewnych zagadnień po prostu nie kumam.

Może ktoś ma jakiś sensowny instruktarz w naszym języku, który sprawdza się najlepiej w praktyce?

A może to tak jak z wszystkim, czyli praktyka i eksperymentowanie?

 

 

Dla mnie do fotografi księżyca dużo dał ten program http://astropolis.pl/topic/48207-imppg-–-dekonwolucja-lucy-richardson-i-nie-tylko/ Może do planet też się przyda, jak na razie zrobiłem dopiero kilka zdjęć i niezbyt efektownych, ale uważam, że ten program jest super do dekonwolucji. Co prawda robi w odcieniach szarości, ale kolor można dodać w gimpie czy gdzieś indziej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

No to jak wspomniałem u mnie nie widać tylu detali, ktoś ma jakieś sugestie jak to na przyszłość robić by wydobyć jak najwięcej szczegółów?

Przeglądałem tutki i robię tak jak tam jest pokazane, a efekt marny.

Temat focenia planet jest dla mnie czymś absolutnie nowym i pewnych zagadnień po prostu nie kumam.

Może ktoś ma jakiś sensowny instruktarz w naszym języku, który sprawdza się najlepiej w praktyce?

A może to tak jak z wszystkim, czyli praktyka i eksperymentowanie?

 

Nie wiem czym stackujesz, ale jeśli Autostakkertem, to powinieneś zaznaczyć opcję Normalize stack i ustawić ją na ok. 75%. Wtedy surowy stack nie będzie aż tak ciemny.

 

as.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czym stackujesz, ale jeśli Autostakkertem, to powinieneś zaznaczyć opcję Normalize stack i ustawić ją na ok. 75%. Wtedy surowy stack nie będzie aż tak ciemny.

 

attachicon.gifas.png

Używałem Registax, ale tego też mam więc spróbuję i na nim.

Tyle że Registax jakoś mnie bardziej się podoba, jest chyba łatwiejszy w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zrobione, ASI120MC, achromat 70/700mm strzał przez okno mojego pokoju. Złapał się nawet jakiś detal chmur, paleta RGG bo B było zaszumione i słabe. No, sezon na Jowisza czas zacząć

 

Miniatruka wygląda świetnie - ale jak wrzuci się rozmiar 100% to wg mnie zostawiłeś tam trochę za dużo szumu.

Jakbyś go trochę bardziej "wygładził" jakim denoisem to byłoby znacznie lepiej a bez problemu można to zrobić, nawet z jpg ;)

 

obr.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Tzw. "opad szczenki" jak na refraktor 70/700 i przez okno :icon_eek: . Świetnie wyszło! I jeszcze księżyce na dokładkę...

70/700 to SkyWatcher czy SkyLux? Jaki Barlow?

Skylux, stary dobry komunijny achromat z plastiku który wizualnie razi aberacją ale na kamerze jej prawie nie ma (tylko barwy zaburza, więc to raczej wina okularów) . Czekaj spojrzę tylko który AVIk zrobiłem bo jeden był z barlowem a drugi bez. Wydaje mi się że robiłem tak: najpierw księżyce 60 klatek bez barlowa i, jupek ok 2500 bez barlowa i na koniec jupek koło 800-1000 z barlowem. Tego z barlowem i księżyce połączyłem w HDR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miniatruka wygląda świetnie - ale jak wrzuci się rozmiar 100% to wg mnie zostawiłeś tam trochę za dużo szumu.

Jakbyś go trochę bardziej "wygładził" jakim denoisem to byłoby znacznie lepiej a bez problemu można to zrobić, nawet z jpg ;)

 

attachicon.gifobr.jpg

Dzięki za de-noise, nie pomyślałem nawet o tym i go ani trochę nie ruszyłem, zaraz wrzucę TIFF'y po stacku dla chętnych. Tak na marginesie to nie jest RGB tylko RGG bo B szumiło w chuj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skylux, stary dobry komunijny achromat z plastiku który wizualnie razi aberacją ale na kamerze jej prawie nie ma (tylko barwy zaburza, więc to raczej wina okularów) . Czekaj spojrzę tylko który AVIk zrobiłem bo jeden był z barlowem a drugi bez. Wydaje mi się że robiłem tak: najpierw księżyce 60 klatek bez barlowa i, jupek ok 2500 bez barlowa i na koniec jupek koło 800-1000 z barlowem. Tego z barlowem i księżyce połączyłem w HDR.

 

Barlow 2x , czyli wpadkowa światłosiła F20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jest to f/20. Natomiast barlow x2 i 25mm oraz 12mm okularki dawały nadal potworną aberację, ale myślę ciągle nad zakupem 6mm okularu skwyatchera 66stopni

 

Z tym teleskopem to dobrze mi współpracował 10mm Plossl na planety (Antaresa, ale Vixeny też są dobre) i 7,5mm Plossl na Księzyc . Próbowałem też orciaka Abbe (BGO) 5mm ale obraz był już troszkę za ciemny.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym teleskopem to dobrze mi współpracował 10mm Plossl na planety (Antaresa, ale Vixeny też są dobre) i 7,5mm Plossl na Księzyc . Próbowałem też orciaka Abbe (BGO) 5mm ale obraz był już troszkę za ciemny.

ale nie, 6mm miał lecieć do Skywatchera 150/750 newtona i Meade 250/1000 Schmidt Newtona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda miała być do bani a tu nie wiadomo skąd? dziurka w chmurach. Aż nie dowierzałem już miałem pójść spać , zawsze mam taki zwyczaj pożegnać się z niebem a tu Jupiter się do mnie śmieje :) Sprawdziłem proroctwa w sat 24 no i szok . Utworzył się rozwidlający klin czystego nieba nad moim rejonem . Oszacowałem że spokojnie mam co najmniej 2h . No to krótka decyzja. Sprzęt rozstawiony w 10 minut.

W zasadzie od samego początku dobrze ostrzyło jednak nie rewelacyjnie . Było dobrze stabilnie. Oceniam seeind tak na 6 w widełkach od (1-do10) . Była to moja najlepsza sesja od ostatnich 5 w tym 3 sesje były tak słabe że nie było nawet co publikować.

SW300\1500

F20 RGB ASI120MM

2017-03-19-0041 UTC 8min

 

 

 

 

 

nie pójdzie tego bardziej wyostrzyć? detal tam siedzi ale jakoś tak mało ostry

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pójdzie tego bardziej wyostrzyć? detal tam siedzi ale jakoś tak mało ostry

Jasne że idzie jednak zysk żaden . Estetyka jednak też ważna za ostry to będzie sztuczny . Apertury oraz średniego seeingu nie przeskoczysz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.