Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Grzeny_75 napisał:

Marcin.p1 jak dla mnie super robota, wiem ile się trzeba narobić przy takiej animacji gratuluje :)

Na dodatek kolorek ładny no i warunki już nie za ciekawe Jowisz spadał jak cegła . Fajnie że się udało również Gratuluję :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, HAMAL napisał:

 

A jesteś w stanie dać tu poszczególne kanały?

 

Zgodnie z nazwami plików R, G, B, IR to chyba baader 685 i UV to chyba L przynajmniej tak to wyglądało jak ustawiałem koło w FireCapture.

 

Materiał fatalny ale bardziej mi chodziło o przetestowanie zestawu. Dzisiaj spróbuję jeszcze raz bo chyba nie bedzie źle wg meteoblue.

 

oto Tiffy

 

https://www.dropbox.com/sh/zgy86gnxmwgd8mj/AADoToyXfA0SiabF-eFKWrSIa?dl=0

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki idę rozkręcić koło :) i już wiem co się stało. Zamiast patrzeć na opisy na filtrach patrzyłem na kolory :) z zewnątrz czerwony ma kolor niebieskiego, zielony ma kolor różu a niebieski jest ... żółtozielony :) Nic tylko pogratulować sobie :)

Edytowane przez plesniak
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i moje pierwsze RGB z mono :) To są połączone nieobrobione stacki RGB + L Baader 685. Końcowy efekt dopiero został obrobiony w Registax. Mono mi się zaczyna baaardzo podobać. To dzisiejszy Jowisz z 21:28. Przepraszam za bylejakość ale nie mogłem wytrzymać. Oczywiście podziękowania dla Hamal. Jeszcze trochę pozbieram materiału i siądę nad dokładną obróbką. Mam wrażenie że mi się prześwietlają trochę filmy. Czy w mono histogram też trzymać na 80%?.

JUP090617RGB.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2017 o 23:32, plesniak napisał:

Dzisiaj moje pierwsze mono. Najpierw sprawdziłem warunki  ASI178MC - oczywiście beznadzieja - to ten stack w kolorze ale uznałem, że kiepski seeing dobry na testy bo nie bedzie szkoda materiału. Drugie zdjęcie to moje pierwsze mono z ASI178MM-c + EFW z LRGB + 685 baadera. Zrobiłem stacki i wrzuciłem w Fitswork..... oto efekt... albo coś namieszałem w kole filtrowym i nagrywałem nie te kanały co myślałem albo coś źle sklejam. Kołem obracał Firecapture co 15 sekund na filtr. Macie jakieś pomysły co namieszałem?

Jup_222335_070617_ZWO ASI178MC_RGB_AS_p50_g8_ap190_conv.jpg

aa_Jup_221615_070617_ZWO ASI178MM-Cool_UV_AS_p50_g8_ap193_conv_2.jpg

 

Po prostu zamienione kanały Z RGB zrobiłem na GBR i wszystko wróciło na swoje miejsce

 

 

hamal RGB.png

 

Takie coś łatwo na poczekaniu można zmienić w przeglądarce irfanview

 

 

irfanwiev.png

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem ostatni film z wczoraj czyli ten co nagrywałem jako pierwszy. Pierwszy Jowisz to RGB+Baader685, drugie zdjęcie to LRGB. Oglądając filmy widzę, że nie złapałem ostrości. Jenak na kolorze zdecydowanie łatwiej złapać ostrość. Mam jeszcze pytanie co do obróbki. Obrabiam w registax najpierw pojedyncze kanały i potem składam czy najpierw składam a potem Registax? Te zdjęcia to metoda druga.

JUP090617RGB3.jpg

JUP090617RGB4.jpg

Edytowane przez plesniak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, plesniak napisał:

....Mam jeszcze pytanie co do obróbki. Obrabiam w registax najpierw pojedyncze kanały i potem składam czy najpierw składam a potem Registax? Te zdjęcia to metoda druga.

 

 

 

Jak kto woli to sprawa indywidualna . Ja obrabiam pojedyncze kanały potem składam i jeszcze dalej obrabiam . Musisz metodą prób i błędów szukać rozwiązania które jest najkorzystniejsze.  Łapanie ostrości przy nagrywaniu AVIKów  jest kluczowe i to BARDZO .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, pmamot napisał:

 

Jak kto woli to sprawa indywidualna . Ja obrabiam pojedyncze kanały potem składam i jeszcze dalej obrabiam . Musisz metodą prób i błędów szukać rozwiązania które jest najkorzystniejsze.  Łapanie ostrości przy nagrywaniu AVIKów  jest kluczowe i to BARDZO .

To przy okazji ostrości. Czy powinienem ostrzyc każdy kanał oddzielnie? Biorąc pod uwagę rotację to może być ciężko. No chyba ze ustawię odpowiednio focuser żeby sam ostrzyl odpowiednio na każdy kanał ale ustawienie tego zajmie mi godzinę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, plesniak napisał:

To przy okazji ostrości. Czy powinienem ostrzyc każdy kanał oddzielnie? Biorąc pod uwagę rotację to może być ciężko. No chyba ze ustawię odpowiednio focuser żeby sam ostrzyl odpowiednio na każdy kanał ale ustawienie tego zajmie mi godzinę :)

Sprawę rotacji rozwiazuje WinJupos tak że tym się nie martwmy. Na każdym kanale należy regulować ostrość .  Jakość Seeingu ,  dyspersja atmosferyczna  oraz przejrzystość powietrza  powodują wiele zmiennych które maja wpływ na różnice ogniskowania dla poszczególnych kanałów widm. Dla ułatwienia w oknie podglądu ustawiam zoom na około 140%  a także matryce pod takim kątem żeby kontrast był jak najkorzystniejszy dla mojego oka. Tak że widzisz , sama pozycja matrycy jest ważna przy łapaniu ostrość . Kiedy ręcznie reguluje ostrość trzeba mieć komfort dobrego widzenia . Nie mam autofocusera i nie wiem czy mając go miałbym takie wyczucie jak to robię ręcznie . 

 

Fizycznie robię to tak . Powiedzmy skończyłem rejestrować kanał R . Zmieniam ręcznie na kole filtr na G następnie zaznaczam w FireCapture ikonkę na kanał G i w tym momencie nakierowuje kursor myszki na przycisk nagrywania i tak zostawiam . Następnie podchodzę do teleskopu drgania które były podczas zmiany filtra już ustały reguluje ostrość trwa to mniej więcej około 10sek i  natychmiast załączam nagrywanie przyciskiem pod klawiaturą bo już wcześniej ustawiłem sobie kursor.

 

Z kołem automatycznym jest pewnie o wiele łatwiej . Metoda ręczna jest o tyle lepsza że można szybko podejmować decyzję w zależności od warunków . W automacie już z góry zakładasz co chcesz robić no ale odchodzi ci wiele kroków które musisz robić ręcznie. Myślę że od kiedy powstało narzędzie WinJupos minuta strat na całą sekwencje nie robi specjalnego znaczenia. 

Kurcze ale się rozpisałem powinienem to raczej na PW przenieść  . Przepraszam .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na mały offtop. Z wyźej wymienionych powodów pozwoliłem sobie na rozwiązanie które kilku kolegów z sekty DSów ( jcbo, MaPa) stosuje z powodzeniem od lat. Kolor robię kamerą OSC w tym wypadku ZWO ASI 120 MC a luminancję ZWO ASI 120 MM. Do tego rewolwer do szybkiej zmaiany kamer w torze optycznym. Słyszę ten krzyk - a koszt? No przepraszam, ale koło filtrowe plus komplet filtrów to chyba tyle samo co kamera? Oczywiście mówię o kamerze średniej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.