Skocz do zawartości

Budowa zestawu fotometrycznego (TSAPO65Q / ML3200 / TS RFT152 / ATIK 314L / AP MACH1)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza cepelia na sucho.

 

20170217_132841.jpg

 

Generalnie by obadać czy to wogóle wykonalne (nie wnikam w ugięcia jeszcze) i wyryć co może pójść nie tak.

 

Na tę chwilę mam do rozwiązania:

 

- dystanse do M42 aby ustawić pod odpowiednim kątem 314ke

- przycięcie rantu zewnętrznego szuflady TSa (wchodzi w kolizje z przelotką)

- testy ogniskowania (między innymi by upewnić się jakie mam do dyspozycji dystanse dobierając docelowy set złączko-oagowo-kołofiltrowy).

 

Swoją drogą, "na oko" sztywno jest.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poskładane w takich pozycjach jak trzeba, szuflada też już pracuje ok.

 

20170222_110217.jpg

 

no to na teraz:

 

- odbudować środowisko softowe (ASCOM/drivers/Maxim) włączając zakupy tego co potrzeba

- przywrócić EQ6 do czynnej służby

- posadzić wszystko na pierze (kablologia, wyważanie itp.)

- testy ogniskowania

- poprawki

- pierwsze światło

 

w drugiej kolejności

 

- Filtr Ha 2"

- docelowe koło/off axis

- docelowe filtry

 

daleki horyzont:

 

- nowe EQ

- docelowa optyka

- zakup i adaptacja spektrografu

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowa opcja na stole. Ciekawe czy achromat da rade w fotometrii... i spektrometrii (tutaj może się to okazać marzeniem ściętej głowy).

 

a.jpg

 

Mam też kilka nieco niekonwencjonalnych pomysłow, ale wszystkie na razie rozbijają się o brak sensownego podwozia. BTW, flattener trza mi zamówić.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa opcja na stole. Ciekawe czy achromat da rade w fotometrii... i spektrometrii (tutaj może się to okazać marzeniem ściętej głowy).

 

 

Mam też kilka nieco niekonwencjonalnych pomysłow, ale wszystkie na razie rozbijają się o brak sensownego podwozia. BTW, flattener trza mi zamówić.

 

Pozdrawiam.

 

Spokojnie w fotometrii achromat da radę, tym bardziej przez filtry w standardzie Johnsona. Nawet małe obwódki wokół gwiazd wynikające z aberracji w niczym nie przeszkadzają- w końcu fotometrzysz i tak gwiazdki lekko rozogniskowane (FWHM ok. 3 pixeli).

 

Co do spekrometrii to nie mam własnych doświadczeń ale wiem, że słynnym astrografem Drapera - tym co jest w Toruniu zrobili atlas spekrometryczny całego nieba. Więc też chyba da radę.

 

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to jednak smutne jest.

 

Człowiek siedzi z suwmiarką, liczy te milimetry, pisze do producenta, zakłada, że u źródeł dostanie najlepszą rekomendacje. Kupuje to co mu zalecili i kończy z takim przypadkiem...

 

IMG_9445.JPG

 

IMG_9446.JPG

 

Juz pomijam, że każda z koniecznych duperolo-przelotek i adapterów kosztuje worek euro, ale w taki sposób to ja pierwsze światło osiągne we Wrześniu...

 

 

Ide szukać po sieci kto mi sprzeda sztabke alu i pilnik, a potem bede dłubał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to jednak smutne jest.

 

Człowiek siedzi z suwmiarką, liczy te milimetry, pisze do producenta, zakłada, że u źródeł dostanie najlepszą rekomendacje. Kupuje to co mu zalecili i kończy z takim przypadkiem...

Chodzi o niepasujące mocowanie silnika? Trzeba było kupić DreamFocuser :)

 

Niestety, w świecie astrofoto takie zabawy to codzienność i konieczność, nie ma rozwiązań plug and play. Trzeba wszystko samemu idealnie zaplanować, zaprojektować i zlecić do wykonania na zamówienie. Inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad dreamfocuserem ale zastopowało mnie to:

 

"silnik krokowy 400/200 kroków, sterowany w trybie 32 mikrokroków"

 

To co kupiłem ma nieco większą rozdzielczość:

 

Accuracy Motor steps mode Step accuracy (μm) Step accuracy (inch)
Standard
Full steps 5 μm 0.0002
Highest
Half steps 2.5 μm 0.0001
Note
- USB_Focus stepper motor and reducer is 4000 full steps (less than 0.1° per step)
- Step accuracy values calculations based on a focusing system (ie. crayford,..) that translates 20mm(0.8 in) In / Out per knob rotation
No i payload pozwalajacy na ogarnięcie ML3200 razem z korektorem, Atikiem i odrobiną szpeju.
Tylko mi nie mów, że rypnąłem się w wyliczankach i twój jest równie dobry :) btw, jesteś w stanie "na oko" podpowiedzieć czy któryś z twoich adapterów by tu nie podszedł?
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj jestem w bliskim kontakcie bezpośrednio z USB-Focus (zaakceptowali mnie jako dealera), więc jak coś potrzebujesz się dowiedzieć dodatkowego, to daj znać (na maila pls adam@jesion.pl). To "czarne", co Ci dorzucili, to TS, bo to ich wyrób. Oryginalne adaptery od USB-Focus są inne.

 

Kupiłeś wersję silnika "H" (Heavy), czy zwykłą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłą, Ale mam w głowie kupić heavy jeśli testy nie dadzą zadowalającego efektu (zwykła zostanie do innego sprzętu wtedy). Jestem jakies 250gram ponad zalecaną wartość dla zwykłego, więc mam w głowie, że możliwa będzie konieczność podmiany. Odezwę się na zlocie, chciałbym parę spraw przegadać jak znajdziesz chwile czasu, bo buduje coś co w teorii zadziała, ale w praktyce już niekoniecznie, no i cały czas poluje na fundament paralaktyczny do całości.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam zagwozdke. Chyba będzie trzeba dokupic jednak moto w wersji H. Niby działa... a zachwile protestuje. Dotkniesz go minimalnie, i znowu ciągnie... A zagwozdke mam, bo musiałem rozkręcić cały focuser na czesci pierwsze by dorobić łącze i jest opcja, że jednak nie dokonca go wyregulowałem i po prostu opór mam nierówny. Pogmeram jeszcze przy nim zanim nie padne, ale wygląda na to, że jednak drugie moto pójdzie w ruch.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nowy klocek w układzie.  Dziś rano  ogarnąłem mocowanie do piera, po południu kabloteke (fotki zaraz po wstępnym wyważaniu jeszcze bez kabli),  a przed chwilą odpaliłem wszystkie elementy na jednym lapku.

 

Ogarnięte i sprawdzone:

  • Poskładanie do kupy przesłanego silnika do USB3 focusera w wersji H i przezbrojenie fokusera w nowy silnik
  • Montaż extension tube niezbednego do wyostrzenia na tym egzemplarzu refraktora (był cięty pod bino do wizuala)
  • Montaż flattenera i złączkologia pod konkretne dystanse (horror)
  • Regulacja wyciągu TSa pod masy podwieszonych kamer i pomniejszego badziewia
  • kupno i konfiguracja dedykowanego laptopa do obsługi całego bajzlu
  • Testy ostrzenia
  • Testy fokusera
  • Testy Atika 314L po kilkuletniej przerwie w pracy w roli guide cama
  • Testy ML3200 na nowym refraktorze
  • Testy ustawień dystansów na off-axis pod szufladę filtrową TSa

Lista prac:

  • ZROBIONE - unboxing MACHa i mocowanie do piera 
  • ZROBIONE - kablologia do pierwszego testu
  • CZEKA  ZROBIONE - pomysł na wysuwający się z portu kabel RS (Nie nie mam gwintów pod śrubki w lapku, minimalny ruch i rozłącza APeka siejąc errorami)
  • ZROBIONE - wstępne wyważenie do testu
  • CZEKA - ustawianie Polarnej (potrzebne niebo)
  • CZEKA - dokładne wyważanie (po finalnym okablowaniu)
  • CZEKA - konfiguracje softowe (po ustawieniu na biegun i finalnym wyważaniu)
  • CZEKA - czytanie instrukcji, parametryzacja windy, oswojenie się z softem od SB (zupełnie dla mnie nowym)
  • CZEKA - alginacja i kalibracja
  • CZEKA - first light
  • CZEKA - krzywe fokusera
  • CZEKA - biblioteka FLATo-BIASo-DARKów (wszystko co potrzebne do normalizacji materiału fotometrycznego)

 

Mam frajdę :) dawno się już tak nie nakręciłem przy grzebaninie w sprzęcie. W sumie to napisałem tego posta by samemu sobie uporządkować robotę. Na razie wszystkie problemy ogarnąłem i generalnie jakoś idzie dalej.

 

Fotki nie chcą się dodać. Uzupełnię jak mnie sieć puści.

 

BTW, może ktoś się zechce podzielić nazwą silnika jaki zastosował do swojego roll-offa, jego parametrami i kilkoma fotkami jak rozwiązał mocowanie samego silnika i szyny? Dziabnął bym i to jak już wlazłem po łokcie w robotę.

 

Pozdrawiam.

 

Edytowane przez Hans
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem taki napęd: http://allegro.pl/zestaw-bft-deimos-bt-24v-do-br-przesuwnej-500kg-i6926392473.html

Całość (napęd wraz z listwa zębatą) mam zamontowane w obserwatorium, tak aby ciężar dachu rozłożył się równomiernie podczas pracy napędu. Choć nie jest to konieczne. Po prostu miałem na to wystarczająco miejsca w środku. Dodatkowo ten sam napęd otwiera mi tylna klape obserwatorium (zyskuje jakieś dodatkowe 20 stopni w kierunku horyzontu).

U siebie do zdalnego sterowania używam sterownika firmy Foster Systems: http://www.fostersystems.com/viewitem.php?productid=7

Tak to mniej więcej u mnie wygląda:

9X9A5607.JPG.0ca60b41bafc88d97e626507b5eaefd7.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Habaj - pomysłowe to rozwiązanie z opuszczaną klapą.
Jeżeli chodzi o napęd, to ja zastosowałem niedrogi (ok.650PLN) moduł bramowy PY600 (wersja elektroniki z miękkim startem). Made in China, ale już ponad rok pracuje u mnie dość intensywnie bez problemów. Sterowanie - własne rozwiązanie na bazie mikrokontrolera.
 

5996f6c4b1dce_napd1.JPG.74f113166e0f767ef46006576b8cf8cf.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że te silniki nie mają problemu z pracą " do góry nogami". To mi ułatwi sprawę. Moje obserwatorium jest chyba znacznie większe od waszych - 12m2.  Nie potrafię oszacować ile może ten dach ważyć, ale okolice pół tony mogą wchodzić w grę. Co do sterowania nie potrzebuję automatu. Jestem w obserwatorium w trakcie sesji.

 

Obiecane fotki z moich ostatnich walk (ciekawe czy się tym razem dodadzą). BTW, mam już łączność do wszystkich elementów układanki.

 

stary.jpg

 

nowy.jpg

 

last.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testujesz ten zestaw w pionie czy poki co w poziomie na stole?

Jakis czas temu miałem podobne dylematy z usb focus (który tak na marginesie jeszcze gdzieś mam) jak mi w czasie sesji niedawal rady bo łączne obciążenie kamera + koło + złączki była mniej więcej równa max load podanego przez producenta. Lepiej policzyć i dobrać wszystko z chociaż 30%marginesem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wessel napisał:

A to pech...u mnie też niewesoło - wichura wywaliła dwa świerki 30 letnie...nie wiem co lepsze brak horyzontu czy brak świerków.

Bywa :( Trzeba uprzątnąć, wsadzić "rekompensatę" ciotce leśnej w miejscu gdzie nie będą wchodzić w paradę i patrzeć jak rosną. Moja działka była karoflowiskiem jak ją kupiłem. Jestem mocno zaskoczony jak wielkie okazy powyrastały z liliputów które wsadzałem nosząc je po dwa w jednym ręku.

 

6 godzin temu, Vaud napisał:

Testujesz ten zestaw w pionie czy poki co w poziomie na stole?

Jakis czas temu miałem podobne dylematy z usb focus (który tak na marginesie jeszcze gdzieś mam) jak mi w czasie sesji niedawal rady bo łączne obciążenie kamera + koło + złączki była mniej więcej równa max load podanego przez producenta. Lepiej policzyć i dobrać wszystko z chociaż 30%marginesem.

W pionie. Focuser ma płynnie wysunąć pełny set na maksymalny wysuw wyciągu i wrócić bez uślizgów stojąc na ustawionym pionowo teleskopie (soczewą do dołu). Do kamer przyczepiam zwinięte w pęczek kable zasilające i danych. To jest dopiero pełny zestaw (tym razem powtórzyłem też test już po umocowaniu teleskopu do montażu aby musiał wciągać całość a nie tylko wypychać). W moim przypadku silnik w wersji Heavy ciąga poprawnie to co widać na fotkach,  po kilku podejściach do regulacji wyciągu. Niemniej prawdziwy test odbędzie się dopiero po wypaleniu krzywych pod focus-maxem i fizycznych testach powtarzalności ostrzenia. Pewnym problemem jest to, ze nie do końca wiem czego spodziewać się po TSowym RFT152. Czy będzie mu z charakterystyką bliżej do TECa 140tki, do SW ED120/900 czy do dużych achromatów (oby nie :/ )

Wyjdzie w praniu. Wolał bym jednak odczekać choć kilka miesięcy z kolejnymi zakupami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.