Skocz do zawartości

Budowa zestawu fotometrycznego (TSAPO65Q / ML3200 / TS RFT152 / ATIK 314L / AP MACH1)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 
Udało mi się dziś (3h bez chmur się przytrafiły):
- ustawić Polarną (jeszcze nie finalnie, ale dryf jest minimalny)
- zalignować mont (włącznie z Maximiem - było z tym trochę jazd bo przy okazji wyszło, że mam lunetkę ok 1.5 stopnia nie scentrowaną, a przy polu ML3200 i ogniskowej mojego tele to już nie trafiało w kadr) 
- zgrać główną kamerę i guide kamerę na off-axisie pod względem ostrzenia (na razie bez filtrów; jest tu mały strach, bo osiągnąłem ostrość na obu na skrajnym położeniu off-axisa)
- skalibrować maxima do guide i zrobić pierwsze testy trackingu
 
Wygląda to dobrze :) (screen w załączniku) 
 
:/ Nie udało mi się (w czasie jaki dało mi dziś niebo) :
 
- ogarnąć focusera i wypalić krzywych pod każdy filtr (ślizga się do tego stopnia, że ogłupia focus-maxa). 
 
Mam nadzieję, że uda mi się to doprowadzić do ładu bez kolejnych modyfikacji sprzętowych bo znowu będę musiał wszystko zdjąć :/ a ustawianie ostrości na oko już przerabiałem wcześniej i nie chce do tego wracać. Jak na razie UFO USB-focus V3 awansował na najbardziej nietrafiony zakup. Trzeba mi było rozglądać się za przyzwoitym wyciągiem na podmiankę cierniaka od TSa, a nie łapać się za kupowanie focusera. Teraz nie bardzo mam pomysł co z tym dalej robić.
 
W tak zwanym międzyczasie ogarnąłem też wyważanie i kablologię.
 
b.jpg
 
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kadr z kamery guidujacej na zoom 400 procent, a off-axis mam w skrajnym polozeniu. Jakbym mial tam ze dwa milietry wiecej do manewrów, byly by okraglutkie. Całość jest tak nisko, że sruby blokujące zetknęły się, minimalnie przechylajac atika. To jest widoczny efekt. 

 

Moze uda mi sie ugrac tu z milimetr, podmieniajac śruby na takie, co beda mialy łby nie wchodzace sobie w kolizje i "dookrągle" je.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny zestaw i ciekawy opis Twoich wzmagań. Szczególnie interesujący jest duet ML3200 / TS RFT152. Bardzo ciekawe jak się to w fotometrycznym boju sprawdzi. Potencjał jest spory.

Piszesz mnóstwo o technikaliach, koniecznie napisz też coś o programie badawczym jaki chodzi Ci po głowie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hans napisał:

To kadr z kamery guidujacej na zoom 400 procent, a off-axis mam w skrajnym polozeniu. Jakbym mial tam ze dwa milietry wiecej do manewrów, byly by okraglutkie. Całość jest tak nisko, że sruby blokujące zetknęły się, minimalnie przechylajac atika. To jest widoczny efekt. 

 

Moze uda mi sie ugrac tu z milimetr, podmieniajac śruby na takie, co beda mialy łby nie wchodzace sobie w kolizje i "dookrągle" je.

 

Pozdrawiam.

No to papier/pilnik w dloń i schodzimy o te 2 milimetry :) Ja tak robilem w moim oagu + ścierałem łby w śrubach... Sama przyjemność :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

Bardzo fajny zestaw i ciekawy opis Twoich wzmagań. Szczególnie interesujący jest duet ML3200 / TS RFT152. Bardzo ciekawe jak się to w fotometrycznym boju sprawdzi. Potencjał jest spory.

Piszesz mnóstwo o technikaliach, koniecznie napisz też coś o programie badawczym jaki chodzi Ci po głowie.

Pozdrawiam

Jak wykorzystam cały set zależy od efektów jakie da RFT. Generalna idea jest taka, ze na tym samym moncie siedzą dwie optyki, jedna z ML-em robi precyzyjną fotometrię, a druga ze spektrometrem na pokładzie robi jak najdokładniejszą spektrometrię. Co trafi do czego i w jakiej konfiguracji docelowej, zależy od wyników testów (RFT może jednak nie ogarnąć, jak na razie mam mega problem z focuserem) i mojego portfela (koszt spektrometru, koszt optyki, koszt całego szpeju którego sie nie liczy , drugi lapek, kolejny set licencji softowych itd.) Widać jednak, że Mach1 na którym to posadziłem nie ma najmniejszego problemu z metrową ogniskową (takiego wykresu z guide jeszcze z własnego montażu w życiu nie widziałem). Muszę jednak liczyć kilogramy, to nie MX Paramounta. Po fokuserze prawdopodobnie  dojdzie operacja podmiany TSowego off-axisa. Na pewno zabawa z "przesiodełkowaniem całości pod "dwururowy" set, cała masa zabawy ze spektrometrem, kalibracją i 100 innych cudów na kiju, które są nie do przewidzenia na obecnym etapie.

 

Taki układ pozwoli "upewniać" typ zmiennych wyłapywanych dla VSX, a opcją docelową jest by zdetektować ślad atmosfery egzoplanety. Jak? W teorii, w trakcie tranzytu, część światła będzie iść przez atmosferę planety. Ta, w zależności od swojego składu chemicznego zaabsorbuje konkretne długości fal przepuszczając resztę (w swoich górnych partiach). To z kolei powinno zaowocować pojawieniem się konkretnych linii absorpcyjnych, które będą w widmie tylko w trakcie tranzytu... Tyle, że znowu będę w sytuacji gdzie nikt jeszcze tego nie zrobił i sam sobie będę musiał być nauczycielem :)

 

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

No to papier/pilnik w dloń i schodzimy o te 2 milimetry :) Ja tak robilem w moim oagu + ścierałem łby w śrubach... Sama przyjemność :D

Mam w głowie dobre porównanie co do konieczności posiadania czegoś za co można złapać, zanim zaczniemy kręcić, ale sam się musiał bym po tym wpisie zbanować na tydzień ;) Zacznę jednak od dobrania śruby o takiej długości że będę miał i za co złapać i miną się obie.

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Może ktoś mi pomoże z rozwiązaniem problemu. 

 

Ten problem to zniekształcenie klatek, takie jak widoczne poniżej (lewy dół ok, reszta jaka jest widać). Ostrość jest jaka jest, problem z motofocuserem, będzie o tym dalej. 

 

znieksztalcenie.jpg

 

Generalnie nie jest ono do końca stałe (a przynajmniej tak mi się wydaje) więc zakładam, że problem nie jest z nieosiowo poskręcanym szpejem, tylko z ugięciem całego dobrodziejstwa wiszącego na wyciągu (nie mam tu doświadczenia, możliwe, że tylko mi się wydaje. Na macanego nie do wyczucia). Dodatkowo, mam problem z uślizgami autofocusera UFO USB3 w wersji H. Silnik ma siłę ciągnąć, to rolka się ślizga po bieżni (nie wyczuwalne na oko, to wychodzi dopiero jak algorytm ostrzący próbuje sobie zrobić krzywe). Sam focuser (crayford taki jak ten tylko w wersji 2.5" - nie ma ich już w ofercie) jest ściśnięty maksymalnie, na ile pozwala bezpieczne (moim zdaniem) jego ustawienie. Mega-długie ramię (22cm od końca wyciągu do shuttera FLI) tu nie pomaga. Niestety, refraktor (taki) został wcześniej przycięty pod nasadkę binokularową i trzeba to teraz nadrobić  (odległość pomiędzy flattenerem, a matrycą jest w teorii dobrana i ustawiona poprawnie - niemniej to kolejny kawałek szkła na końcu tej witki).

 

setup.jpg

I tu pytania:

 

1. Czy aby na pewno problem widoczny na klatce M33 to kwestia ugięcia wyciągu? Jeśli nie, to jakie testy (najlepiej wykonalne za dnia) trzeba zaaplikować by określić to z całą pewnością/co waszym zdaniem może być tu jeszcze nie tak? (TSOAG dzwiga tylko MLa, ale w teorii mógłby rozjeżdżać równoległość matrycy i flattenera)

2. Czy taki wyciąg - link, przy takim setupie da radę? Wedle specyfikacji payload to ok 5kg (prawie 2x więcej niż szpej który na nim zawiśnie) tyle, że tu w grę wchodzi jeszcze długie ramię. A może mając taki układ jak przedstawiłem, i takie problemy, zdecydowali byście się na coś innego w zbliżonym budżecie? (dorabianie gwintowanego kawałka tubusu by zrekompensować odcięty fragment, brzmi nieźle, ale w praktyce pewnie okaże się niewykonalne/nieekonomiczne w sensownej perspektywie czasowej... chyba żeby cały mowy tubus próbować zamówić w TSie... w sumie tego jeszcze nie sprawdzałem). 

3. Może macie jakieś całkowicie inne remedium na te puzzle?

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie dało się zrobić tak żeby ten pierwszy, najdłuższy adapter przesunąć przed wyciąg? Wygląda to tak jakby stanowił połowę długości ramienia. Druga kwestia to co to za oag? Jeżeli to FLI wisi na jaskółczym ogonie to to również może stanowić źródło jakichś problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ryszardo napisał:

Kurcze, to wygląda tak, jakby kadr obracał się lekko wokół tej ostrej gwiazdy w lewym dolnym rogu. To chyba niemożliwe?. Czy guider trzymał tą właśnie gwiazdę?.

 

To samo chciałem napisać. Dla mnie gwiazdki są ostre ale pojechane.

Przez ostatnie 2 lata przećwiczyłem 5 różnych refraktorów, były ugięcia, nieosiowoć i inne problemy, ale nigdy nie spotkałem się z tego typu efektem. Miałem z gwiazdek kalafiory, komy, nieostre plamki w kształcie serca ale nigdy takich kresek. 

Patrząc na zdjęcie Twojego setupu widać, że to wszystko jest bardzo porządne i solidne -raczej wykluczył bym ugięcie. 

Czasami człowiek robi jakiś prosty, głupi błąd - sprawdź, czy nie zgubiłeś niechcący bieguna. Wygląda to na rotację pola, OAG trzyma gwiazdkę z lewego dołu i wszystko się wokół niej kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ryszardo napisał:

Kurcze, to wygląda tak, jakby kadr obracał się lekko wokół tej ostrej gwiazdy w lewym dolnym rogu. To chyba niemożliwe?. Czy guider trzymał tą właśnie gwiazdę?.

 

Guider trzymal tę najjasniejsza w kadrze. W teorii rotacja pola mogla by nastapic od zlego ustawienia polarnej, ale temu zaprzecza brak widocznego dryfu na wykresie guidera, to raczej nie to.

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

A nie dało się zrobić tak żeby ten pierwszy, najdłuższy adapter przesunąć przed wyciąg? Wygląda to tak jakby stanowił połowę długości ramienia. Druga kwestia to co to za oag? Jeżeli to FLI wisi na jaskółczym ogonie to to również może stanowić źródło jakichś problemów.

Ten pierwszy adapter (10cm) kompensuje przycieta do nasadki tube. Odsuwa calosc w rejon ogniska refraktora. Niweluje fakt ze caly focuser znalazl sie zbyt blisko obiektywu.

 

Wyciag ktory tam jest nie jest juz oferowany w TSie. W tresci poprzedniego posta jest link do jego wiekszego brata nie podlinkuje jeszcze raz pisze z komorki.

 

Oag to TSOAG9, niby moglby sie giac, ale mam wrazenie ze to nie to. Na innych klatkach tego samego rejonu nieba (generalnie to samo położenie teleskopu) poprawny jest lewy gorny róg. Jedyne co sie zmienilo to kilka kolejnych prob wyznaczenia krzywej focusera w międzyczasie co sugeruje, ze motofokusmiotajac sie od uslizgow (a probowal latac nawet o kilka tysiecy krokow w kazda strone) przechylil cala bieżnie odrobine inaczej. To ma prawie metr ogniskowej, nie musze chyba byc w stanie wyczuc ugiecia reka by dalo taki efekt... chyba. Niemniej jedyny jaskolczy ogon to wlasnie oag. Reszta na gwintach. Najdelikatniejsze, a co za tym idzie najbardziej podejrzane, są te od od szuflady filtrowej. Gdyby jednak kombinowac w tym kierunku to powstaje kolejny problem, a wlasciwie to seria problemow. Po pierwsze podmiana na jakies kolo zwiekszy mase na kocu ramienia i zmusi mnie do automatycznego wywalenia oaga (operuje na ostatnim milimetrze jego zakresu). To pociagnie za soba kolejne operacje w stylu niezalezna tuba dla guidera a wiec zwiekszenie masy ogolne na montazu itd itd. A planuje tam jeszcze upchac niezalezny spektrometr z wlasna optyka. Macha szlag trafi jak go tak przeciaze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans jeszcze w temacie tej złączki 10cm, miałem na myśli że możesz rozważyć dorobienie złączki pomiędzy bazą a focuserem. Wówczas może być większa i solidniejsza, a z samego focusera zdejmiesz 10cm ramienia.

 

Miałem ten oag, z Atikiem 16HR i małym manualnym kołem filtrowym nawet dawał radę, ale nic cięższego bym na nim nie wieszał. Możesz poszukać na forach, nie znajdziesz zbyt wielu pochlebnych opinii... Może to nie on, ale gdybyś wykluczył wszystko inne i szukał wąskiego rozwiązania (bo zdecydowałeś się na właśnie 9mm najprawdopodobniej z braku miejsca) to jest takie coś: https://www.sxccd.com/the-sx-mini-wheel-oag

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest tak jak pisze Krzysztof. Ten OAG jest zdecydowanie za slaby. Z większymi lustrzankami ma problem, a co dopiero z ta FLI. Dodatkowo (zdaje się, ze już to wcześniej pisałem) ten wyciąg kompletnie się nie nadaje do takiego zestawu. Generalnie uważam, ze crayfordy, to są dobre przy wizualu, ale nie przy astrofotografii. Miałem do czynienia z crayfordami od Moonlite'a (2" i 2.5"), JMI, FT i kilkoma chińskimi. Szczerze to mógł bym tylko polecić FT (oczywiście tylko do pewnej wagi), ale jego wadą jest brak mocowania na gwint. Tylko wyciągi R&P. I znowu wyciągi FT są tutaj bezdyskusyjnym liderem. Na Twoim miejscu, jeżeli nie chcesz wydawać na FT, to wziął bym ten wyciąg: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6977_TS-Optics-3--Rack-and-Pinion-Focuser---holds-accessory-to-6kg---110mm-travel.html

I dorobił bym adapter łączący go z tubusem na tyle długi, aby ostrość wypadała przy 10mm wysuwie drawtube. Zapytaj Janusza w Astrokraku ile taki adapter by kosztował. Kiedyś coś podobnego u niego dorabiałem i wcale nie kosztowało to tak dużo.

A i jeszcze odnośnie OAG-a. Ja ze swoja FLI+CFW używałem tego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4373_Starlight-Xpress-Off-Axis-Guider---kurzbauend-an-Filterraeder.html

Wcześniej musiałem go przerobić pod mocowanie do CFW. Zero problemów z ugięciami.

 

DSCN0299.jpg.7bc9f30aae2286edf4fa2018bcb719e0.jpg

Edytowane przez Tomasz_Habaj
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząć najlepiej od początku. Sam refraktor warto wykonać test gwiazdowy z użyciem krótkiego dobrego okularu. Solidne schłodzenie i w miarę dobry seeng. Delikatne za i przed ogniskiem powie najlepszą prawdę o optyce z jaką mamy do czynienia. Jeśli gwiazdy są koncentryczne i ich kształt zaznaczam przy delikatnym, minimalnym rozfokusowaniu nie ujawnia nam wad optycznych to kolej na wyciąg i flattener. Shift wyciągu oczywiście może wprowadzić takie efekty jak opisał Marcin.

Warto wykonać krótkie ekspozycje 1-3 s aby zerknąć na efekty. Tak krótkie ekspozycje wyeliminują problem z prowadzeniem, rotacją czy guidowaniem.

Najlepiej od razy pojechać na druga stronę nieba i wykonać próby w zenicie. Zaobserwowane zmiany dadza szybko informację czy mamy do czynienia z shiftem pochodzącym od ugięć czy trwałym błędem w połączeniach poszczególnych elementów. Marcin zerknij też na flattener  w moim na przykład przez błąd , którego początkowo nie zauważyłem w złączce nie dokręcał się do bazy tulei flattenera tylko wisiał na zbyt długim gwincie. Co ciekawe gwint ten od wielokrotnego wkręcania i wykręcania poluzował pierścień mocujący soczewki w flattenerze tak, że luźno się poruszały. Zerknij też na to.

Jeżeli możesz połącz kamerę z ominięciem flattenera i zerknij na komę w kadrze. Powinna być równomiernie skierowana w każdym rogu.

Usuń filtr z kieszonki i zrób ekspozycje aby wyeliminować shift pochodzący od krzywego filtra.

Wiem co to za robota i tym bardziej trzymam kciuki za szybką i trafną diagnozę.

hej,

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym / jak mierzycie równoległości osiowości itp? Chodzi mi po głowie, że potrafił to robić jakiś soft na podstawie flata. Możliwe, że odkryłem przyczynę, ale muszę to potwierdzić w warunkach maksymalnie syntetycznych (zupełnie niezależnie od faktu, że na niebo zanosi sie w mojej okolicy dopiero  w piątek).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wymienili? Niby czemu, nie jest na gwarancji, a po zakupie tuba zostala celowo upitolona przez usera pod nasadke bino. Kupilem nowa tube z wyciagiem, ktory obecnie jest w standardzie. To mi pozwoli wywalic extension tube (eliminujac ugiecia) i opanowac autofocuser slizgajacy sie na ciernym wyciagu, ktory tam montowano w pierwszych wersjach tele... a przynajmniej taki jest plan.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę chwilę V-ka. Docelowo (bardziej pod omacanie tematu niż fotometrie) U i Z (bliskie IR/UV). Finalny set obejmie pełny spektrometr od sheylaka - https://www.shelyak.com/produit.php?id_produit=9&id_rubrique=6 - o ile rozbije jakiś bank :/ A najgorsze jest to, że zaczęło mnie kręcić rejestrowanie dedykowanym sensorem poza pasmo widzialne, a to już wydatki idące w koszt samochodu... I ciągle mam pare porachunków z radiem... 

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.