Jump to content
Hans

Budowa zestawu fotometrycznego (TSAPO65Q / ML3200 / TS RFT152 / ATIK 314L / AP MACH1)

Recommended Posts

Cześć

Potrzebuje zrobić sobie tymczasowy setup nim nie połatam strat w portfelu.

Układ Jest taki:

TS APO65Q > TS TSOAG9 > Szuflada filtrowa TS > ML3200 (no i stary robofocus do opędzania ostrości na wyciągu - jeszcze nie mam pomysłu jak go podłączyć)

a.jpg

Ktoś przerabiał taki set? Zaoszczędziło by mi masę czasu jakbym dostał trochę waszych podpowiedzi. BTW, w zależności od dostępnych środków, może się okazać, że ta tymczasówka trochę potrwa...

Pozdrawiam.

Z mojej strony mogę polecić Astrokraka - jak pojedziesz ze sprzętem do Janusza, to jestem przekonany że połączy Ci to wszystko :)

Z tej złączki powyżej,na szufladę filtrową przejdziesz tym:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3504_TS-Optics-Adaptor-from-M48--2--filter-thread--to-T2---low-profile.html

TSOAG9 wkręcisz w szufladę filtrową.

Do TSOAG9 potrzebujesz taką końcówkę (o ile nie masz):

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1649_T2-Ring-for-TS-Off-Axis-Guider-TSOAG9-and-TSOAG16.html

Którą wkręcisz w FLI - możesz sprawdzić czy kamera na pewno ma T2 wkręcając TSOAG9 męskim gwintem w adapter kamery.

• Like 2

Zaraz zaraz. Hans, ja dobrze widzę że Ty chcesz przykręcić ML3200 do tego maleńkiego OAG'a? Przecież to będzie się gięło... No i filtry to raczej za oagiem, a nie przed.

• Like 1

Szukam sobie tymczasowego (minimalny koszt by odpalic zestaw na Ha / fotometrycznym V) rozwiązania. Sporo chmur sie jeszcze przewali nim ja będę na etapie docelowego szkła, docelowego systemu ostrzacego i planowanego spektrometru... Za duże spustoszenie portfelowe sobie zaaplikowałem. Gnący się OAG to zła wiadomość... tego pod uwagę nie brałem. :/ Czy filtr trafi przed czy za OAGa to wyjdzie jak doczytam odleglosci matryc od mocowania ML3200 i 314L. Bardziej martwiłem się o to czy robofokus weteran pociągnie ML3200 na standardowym fokuserze TSa...

b.jpg

Z ciekawostek, FLI twierdzi, że 3200 ma taki konektor: "T2, F-mount, 4 Threads 8-32UNC Diameter 2.5", Flange OD 2.925"... ale OAGa wkrięcić w nią nie idzie...

Pozdrawiam.

Zerknąłem z ciekawości na rysunek microline i wygląda, że ta płyta przyłączeniowa najpierw ma gwint SCT - czyli 2" 24tpi (tpi - zwojów na cal), a potem we wgłębieniu zaczyna się krótki gwint T2: http://www.flicamera.com/drawings/M3VA_RevA.pdf

Tymi akcesoriami TS, co masz, nie sięgniesz do tego wewnętrznego gwintu T2.

Musiałbyś wkręcić się w kamerę adapterem SCT gwint zewn. -T2 gwint wewn.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p238_TS-Optics-Adapter-T2-female-to-SC-2--male-thread---connects-SC-accessory-to-T2.html

W niego wkręcisz się TSOAG.

Chyba, że wstawisz szufladę z filtrami pomiędzy TSOAG i kamerę - wtedy potrzebujesz "nypelek-przedłużkę" T2-męski.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7843_TS-Optics-T2-to-T2-Inverter-Ring---continuous-male-T2-thread.html

Na niego nakręcisz szufladę.

A z drugiej strony szuflady dokręcisz się TSOAGiem.

• Like 1

Czy filtr trafi przed czy za OAGa to wyjdzie jak doczytam odleglosci matryc od mocowania ML3200 i 314L.

Filtr musi być między OAGiem, a kamerą, inaczej będziesz guidował przez filtr Ha, a to z definicji nie ma sensu. 314L pewnie coś tam zobaczy na 2-3s klatkach, ale obstawiam że nie w każdym obszarze nieba.

Gnący się OAG to zła wiadomość... tego pod uwagę nie brałem. :/

Potwierdzam. U mnie problem był z powieszonym Atikiem 383L+ i kołem filtrowym (nieco większym, niż koło Atika) - sumarycznie na OAG wisiało ok 1,5 kg. U Ciebie jest chyba więcej, więc może być bardzo kiepsko...

Swoją drogą, jak to fajnie dobie radośnie dobierać gotowe adaptery ze sklepów, bez liczenia żadnych odległości od korektora - bajka :) Też bym tak chciał...

Edited by MateuszW
  • Like 1

Dzięki za linki!

Jeszcze jedno, macie jakieś sugestie który OAG dał by rade z ML3200 i szufladą (na już) ewentualnie z ML3200 i jakimś kołem filtrowym? Swoją droga ciągle myśle czy nie udało by mi się jakoś "przerobić" koła Atika (EFW2 z karuzelą 1,25") na wersje która ogarnęła by ML3200. Ktoś próbował podmieniać karuzele na 2" ?

W sumie to jeszcze drugie. Robofokus może jednak nie ogarnąć takiej masy. Myślałem nad STMem Moonlite'a, ale to chyba mało popularne. Jakieś sugestie?

Kurde, zaczyna docierać do mnie skala problemu.

Pozdrawiam.

Bardzo fajnie rozwiązane koło ma SX, (link) możesz dowolnie dobierać adaptery którymi przykręcasz kamerę, korektor itd. Bezpośrednio do koła śrubami przykręca się ich OAG. Mają też koła ze zintegrowanym oagiem. (Po lewej w menu w akcesoriach).

• Like 1

Z tymi króciutkimi OAGami problem generuje pewnie ten adapter z jaskółczym ogonem przeciętym w trzech miejscach:

tsoag9-t2-adapter-1000.jpg

TS ma taki OAG - wszystko skręcane na gwinty:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p377_TS-Optics-2--Off-Axis-Guider-fuer-Refraktoren--SCs--RC-Teleskope--L--27-mm.html

Ma od strony teleskopu wewnętrzny gwint M48, także wkręciłby się w złączkę podlinkowaną w drugim poście.

Na wyjściach są gwinty T2.

• Like 1

Swoją droga ciągle myśle czy nie udało by mi się jakoś "przerobić" koła Atika (EFW2 z karuzelą 1,25") na wersje która ogarnęła by ML3200. Ktoś próbował podmieniać karuzele na 2" ?

EFW2 ma wymienne karuzele. Kupujesz: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/karuzela-do-elektrycznego-kola-filtrowego-atik-efw2-5-x-2,d2059.html, wymieniasz i gotowe.

• Like 1

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Zrobię tak, udało mi się namierzyć wszystko co trzeba u jednego źródła. Zaryzykuje pierwsze podejście z OAGiem TSa i kolem Atika na nowej karuzeli.

Poleci więc tak:

TSAPO65Q > TSVF230 > TSOAG9 > TSM54a-T2i > Atik EFW2 > TST2-SC > ML3200

Do tego poleci karuzela ATKRFW5x2 dla EFW2 i TSFI2-1 aby wpakować do niej V-ke 1,25" Jak widzicie tu jakąś brednię, dajcie znać.

Jak się będzie gieło to zapłaczę i zacznę knuć co dalej. Swoją drogą 250Eur za H-Alpha 2" 7nm... to jakieś szaleństwo jest.

Pozdrawiam.

Hans, a myślałeś o takim rozwiązaniu, żeby sobie wykorzystać tylko sztyft z pryzmatem z tego TS oaga i zamontować to w innym miejscu? Poczytaj tutaj

Ja czegoś takiego używałem ponad dwa lata, guidując EM-200 z kamera STL i FSQ 106.

TS oag wąski to jest g..o wyjątkowe. Dobre do kamery i tego co za nim wisi do 500 gram a i to się będzie bujało.

Odradzam - źródło problemów sobie budujesz!

Edited by wessel
  • Like 3

TSAPO65Q > TSVF230 > TSOAG9 > TSM54a-T2i > Atik EFW2 > TST2-SC > ML3200

TSOAG9 > TSM54a-T2i można zastąpić jedną solidną złączką z gwintami i otworem na sztyft.

• Like 2

Dzięki! Zaproponowany ATMowy OAG powinieniem jakiś ogarnąć, pytanie tylko kiedy ja na to czas znajde... ale to już inny problem.

Pozdrawiam.

A jeszce jedno pytanie, masz gdzieś rozrysowaną tę złączkę na schemacie w wersji elektronicznej? Miałbym dobrą bazę do startu nad własnym projektem.

Pozdrawiam.

To trzeba zapytać Mateusza W. Ja w swojej po prostu wyfrezowałem dziurę i z aluminiowego pucka wypiłowałem uchwyt do sztyftu z gwintem na śrubę mocującą. Moja złączka to był przedłużacz z gwintem M 72 na obu końcach o długości 50 mm :D - do Takahashi

Edited by wessel

Czekając na złączki grzebie sobie przy robofokusie. Na razie testy bez obciążenia (brak złączek) ale pomimo, że "ma sto lat" i wygląda jak psia kupa to mocowanie działa. Sprzęgło helikalne przenosi napęd, luzy niewyczuwalne. W sumie, nawet jakby miała się ta blaszka ugiąć, to i tak nie powinno być problemu. ( W sumie to niby czemu miałaby się ugiąć, milimetr stalowej blachy o szerokości 44 milimetrów podparty na praktycznie całej długości powinien być ok.).

c.jpg

Pozdrawiam.

Hmmm... właśnie dotarło do mnie, że jak zrobię sobie ten zaplanowany minimalistyczny set 65Q> TS OAG> szuflada TS > FLI, to ponad półtora kilo kamery będzie wisieć na 2 zwojach gwintu M48... ja piernicze, trochę po bandzie.

Pozdrawiam.

No toteż dlatego wszyscy Ci tego OAGa próbują wybić z głowy. Wreszcie dotarło...ufff.. :D

• Like 1

Heee. to nie tak hop siup. OAG to ma całe 3 zwoje , to szuflada ma 2... No i chyba poleży to wszystko, aż nie nazbieram na nowe koło. (tak, tu też do mnie coś dotarło, mam ATIKa EFW, a nie EFW2 - nie "zupgrejduje" tego nową karuzelą).

Pozdrawiam.