Skocz do zawartości

Jaki kupic teleskop???


Dagmara

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, astrokarol napisał:

Tyle razy to powtarzasz, że aż z ciekawości zapytam - ile ? Maki mogą chyba osiągać pole 1,3 czy 1,5 stopnia ? To mało ? Wyraźnie większe pole da jakiś refraktor typu 102/500 ...

a co to za różnica? Bzdura to bzdura. Duże teleskopy mają znacznie mniejsze pole widzenia niż ten MAK więc taki Newton 22" właściwie nie nadaje się do obserwacji DSO :buahaha:

z tak głupimi argumentami nie warto dyskutować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZbyT napisał:

a co to za różnica? Bzdura to bzdura. Duże teleskopy mają znacznie mniejsze pole widzenia niż ten MAK więc taki Newton 22" właściwie nie nadaje się do obserwacji DSO :buahaha:

z tak głupimi argumentami nie warto dyskutować

 

pozdrawiam

Nie o to chodzi koledze. Chodzi o to, że jakoby była jakaś różnica w szukaniu teleskopem "z" polem 1,3°, 4°, 1°. Ja tego nie rozumiem. Przecież szukamy z reguły szukaczem ... Przy dobrym zjustowaniu i doświadczeniu nie ma problemu żadnego z namierzeniem planety z okularem, który od razu daje np. 400x.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że Jackowi chodzi bardziej o obiekty do obserwacji niż problem z szukaniem. Z mniejszym polem Nie popatrzy z zachwytem na rozlegle gromady otwarte bo zabraknie pola, choć ja też uważam że to przesada z tym demonizowaniem pola w maku. Jest to przeciez prawie 3 razy rozmiar Ksiezyca :) to duzo, w Newtonie 10 cali tez więcej  nie poszaleje i nie placze z tego powodu. 

VB 2" to przydatna rzecz choć ja w 127 mm obywalem się i bez niego. Obiekty jakie mnie interesowały nie wymagały więcej jak 1.0 stopnia. 

Dokupić lornetkę do gromad i będzie super. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2017 o 19:22, Dagmara napisał:

To ma byc prezent dla fana astronomii. Teleskop, nie lornetka. Faze lornetki to juz mamy dawną za sobą. A literatury ma już wystarczająco duzo. I dobrze ją zna....

Pierwsze obserwacje astronomiczne mamy za soba.

Chce taki teleskop, który bedzie zapewniał najwiekszy komfort obserwacji wszystkich objektow ( planety, ksieżyc, DSów).

Porywająca jest wasza dyskusja, ale proszę zmierzajcie do meritum:)

Trochę nie rozumiem, piszesz, że mieszkasz w bloku, ale też że teleskop jest na prezent, czyli to nie Ty będziesz go używać z bloku?

W teleskopach NIC nie zastąpi średnicy, bo to daje Ci i zasięg (DSy) i rozdzielczosć.

Skłaniałbym się do Newtona 130 mm, na montażu paraktycznym, z napędem choć osi godzinowej. I do tego DOBRE okulary / osprzęt, jak np dobry szukacz kątowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kjacek napisał:

Hej, 

1. Co zdecydowało za maczkiem 127? 

2. Kupiłeś już, czy nie? Bo będę Cię trochę przekonywać, że to nie jest najlepszy pomysł na początek :flirt:

Najgorszy pomysł to też nie jest. 

 

Jedyna wada to bardzo małe pole, jakie jesteś w stanie uzyskać tym teleskopem. 

Masz od razu duże powiększenia, wąskie pole i sporo szerokich obiektów jest przez to nieosiągalnych w pełni. 

Przy takim sprzęcie AZ4 daje spokojnie radę, ale ze względu na duże powiększenia zdecydowanie brakuje mikroruchów. 

Dobry do Księżyca, planety też pokaże w miarę, trochę DSów też jest w zasięgu zwłaszcza pod ciemnym niebem. 

Może EQ3-2 przerobiony w tryb ALT-AZ byłby lepszy że względu na posiadanie mikroruchów. Ale to już więcej waży. 

 

Dodatki... Filtr UV cut i folia ND5 do Słońca. 

Okulary... Poczytaj sobie o Źrenicy Wyjściowej. To pomoże dobrać Ci ogniskowe. Nie idź w bardzo duże powiększenia, pozostań przy ŹW powyżej 2mm zwłaszcza na początek i póki nie masz montażu z mikroruchami. 

Kiedy miałem ten teleskopik, to pamiętam, że SWANy były całkiem niezłe. 

Przyznam ze polecialem na srednice i ogniskowa , bo to bardzo wazny typ , chociaz wolalbym refraktor , ale nie znam sie kompletnie co moglbym wziac. Zakres kwoty do 3000zl ze wszystkim... Chciałbym po prostu trochę więcej zobaczyc niz tylko ksiezyc czy planety. To mój pierwszy teleskop , dlatego jestem bardzo ostrozny i mam dylemat co do niego . Od jakiegos czasu probuje sobie cos dobrac i do dnia dzisiejszy nie jestem do konca pewny. Wole dac troche wiecej i miec na dluzszy czas niz byle gowno dac i za jakis czas zmieniac.

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@@ EDIT (NIE DOCZYTAŁEM NIE WAŻNE) 

Powiem Ci tak zależy jaki masz budżet 

Stawiał bym na początek na synte 8 chyba że masz na 10to 10. 

 

Z autopsji wiem tak 

Kupiłem jak radzili mi tutaj synte 8, 

A ja 70/900 za 300 uzywke ale nie wiele tym zobaczyłem sprzedałem po miesiącu i kupiłem synte 8 i wtedy było to wow... 

Narazie lato krótkie nocy sam wiesz... 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dasionek napisał:

@@@ EDIT (NIE DOCZYTAŁEM NIE WAŻNE) 

Powiem Ci tak zależy jaki masz budżet 

Stawiał bym na początek na synte 8 chyba że masz na 10to 10. 

 

Z autopsji wiem tak 

Kupiłem jak radzili mi tutaj synte 8, 

A ja 70/900 za 300 uzywke ale nie wiele tym zobaczyłem sprzedałem po miesiącu i kupiłem synte 8 i wtedy było to wow... 

Narazie lato krótkie nocy sam wiesz... 

 

 

 

 

może ten ?

Sky-Watcher N-305/1500 SYNTA 12 DOBSON Pyre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sky-Watcher N-305/1500 SYNTA 12 DOBSON Pyre

 

Teleskop ten idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz gromad otwartych, kulistych i szeregu przepięknych galaktyk. Należy pamiętać, że w zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, z bardzo dużą ilością szczegółów powierzchni, a także wiele spośród ich księżyców. 

 

(Aż się podnieciłem) ... No nie wiem czy tym Makiem bym to zobaczyl , raczej watpie , dlatego moze przy tym bym został

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, progressiver123 napisał:

Sky-Watcher N-305/1500 SYNTA 12 DOBSON Pyre

 

Teleskop ten idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych oraz gromad otwartych, kulistych i szeregu przepięknych galaktyk. Należy pamiętać, że w zasięgu teleskopu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, z bardzo dużą ilością szczegółów powierzchni, a także wiele spośród ich księżyców. 

 

(Aż się podnieciłem) ... No nie wiem czy tym Makiem bym to zobaczyl , raczej watpie , dlatego moze przy tym bym został

Jak bym miał na taki to bym brał tylko musisz się liczyć z dodatkowym osprzętem :)

Okularek 9mm i np 15. 

Marzenie moje patrzeć przez 10 na m51 czy andromede a o 12'' nie wspomnę, ale wybór należy do cb. 

Sa maki ale ja nie żałuję rozdzilisz tym gromady, do planet też się nada można wykontrastowac wnętrze i lepiej będzie do planet  .... 

Ale jak kto woli 

Ja bym brał 10'' i w m51 ładne ramiona bez zerkania o czym w maku możesz zapomnieć chyba że duży Mak..

:)

I koniecznie katalog wimmer znajdziesz tutaj na stronie i Star walk 2 lub stellarium na android 

 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Newton na dobsonie to dość słaby pomysł na balkon. 

Chyba, że masz szeroki ten balkon. 

Im większa apertura, tym cięższy Newton. 

 

Balkon... A powiedz jakie masz niebo na tym balkonie? Widzisz Drogę Mleczną? To taki baaardzo zgrubny wyznacznik... 

Bo jeśli nie widzisz, to słabo. Wtedy poważniej powinieneś traktować wyjazdy. 

 

Zresztą poszukaj kolegów w pobliżu. Zobacz jak to wygląda w praktyce. 

Wstrzymaj się z zakupem. Teraz jest słaby sezon na obserwacje nieba. Więc nie warto się spieszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dasionek napisał:

Jak bym miał na taki to bym brał tylko musisz się liczyć z dodatkowym osprzętem :)

Okularek 9mm i np 15. 

Marzenie moje patrzeć przez 10 na m51 czy andromede a o 12'' nie wspomnę, ale wybór należy do cb. 

Sa maki ale ja nie żałuję rozdzilisz tym gromady, do planet też się nada można wykontrastowac wnętrze i lepiej będzie do planet  .... 

Ale jak kto woli 

Ja bym brał 10'' i w m51 ładne ramiona bez zerkania. 

:)

 

 

Dzieki za info , a jak w przenoszeniu wyglada sytuacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Tylko, że Newton na dobsonie to dość słaby pomysł na balkon. 

Chyba, że masz szeroki ten balkon. 

Im większa apertura, tym cięższy Newton. 

 

Balkon... A powiedz jakie masz niebo na tym balkonie? Widzisz Drogę Mleczną? To taki baaardzo zgrubny wyznacznik... 

Bo jeśli nie widzisz, to słabo. Wtedy poważniej powinieneś traktować wyjazdy. 

 

Zresztą poszukaj kolegów w pobliżu. Zobacz jak to wygląda w praktyce. 

Wstrzymaj się z zakupem. Teraz jest słaby sezon na obserwacje nieba. Więc nie warto się spieszyć. 

ja jestem z kotliny Kłodzkiej , wiec na widoki nie narzekam , akurat mam farta z tym polozeniem xD  .Co do widoków to masz racje , nie ma co sie spieszyc , bo teraz to nawet gwiazd nie widze :D

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, progressiver123 napisał:

ja jestem z kotliny Kłodzkiej , wiec na widoki nie narzekam , akurat mam farta z tym polozeniem xD  .Co do widoków to masz racje , nie ma co sie spieszyc , bo teraz to nawet gwiazd nie widze :D

No tak duży newton to z30 może 40kg... 

I lepiej na podwórko za blokiem. 

I wstrzymaj się bo narazie nie ma obserwacji jak dla mnie a jak bd sezon to weź poproś kogoś z forum z okolicy kto ma Newtona 8 niech ni pokaże jakieś mgławice duże małe parę gromada galaktyk a następnie gogos z 10'' o to samo i zobaczysz wow.. 

Potem kupisz teleskop i się wkur.... Ze nic nie możesz znaleźć kolej rzeczy ale bez stresu po czasie ten smak i zadowolenie że znalazłeś że Wiesz gdzie to jest Lecisz jak go to.... 

Ja co obserwacje w zimę szukałem nowy obiekt ach piękne czasy cieszyłem się jak dziecko pierwsza andromeda a potem przez przypadek gromada podwójna perseusz w 10" to musi zapiera dech w piersiach... 

Mglawica pierścień pewnie ewidentny widok środka, lew trio panna cefeusz casjopea..... 

Tylko pogoda.... Pierwszy Jowisz przy minus 15 pamiętam haha pamiętam jak rąk nie czulem i obserwacja Przez godzinę. 

 

 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dasionek napisał:

No tak duży newton to z30 może 40kg... 

I lepiej na podwórko za blokiem. 

I wstrzymaj się bo narazie nie ma obserwacji jak dla mnie a jak bd sezon to weź poproś kogoś z forum z okolicy kto ma Newtona 8 niech ni pokaże jakieś mgławice duże małe parę gromada galaktyk a następnie gogos z 10'' o to samo i zobaczysz wow.. 

Potem kupisz teleskop i się wkur.... Ze nic nie możesz znaleźć kolej rzeczy ale bez stresu po czasie ten smak i zadowolenie że znalazłeś że Wiesz gdzie to jest Lecisz jak go to.... 

 

jednak na razie sie wstrzymam . No ten 12' to zdecydowanie za duzy jak na balkon , idealny na outside . I wazy rzeczywiscie sporo bo az 40kg ;D . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.06.2019 o 11:46, astrokarol napisał:

Nie o to chodzi koledze. Chodzi o to, że jakoby była jakaś różnica w szukaniu teleskopem "z" polem 1,3°, 4°, 1°. Ja tego nie rozumiem. Przecież szukamy z reguły szukaczem ... Przy dobrym zjustowaniu i doświadczeniu nie ma problemu żadnego z namierzeniem planety z okularem, który od razu daje np. 400x.

Rozchodzi się o światło-silne teleskopy 4---5  . Instalujesz okular taki, żeby mieć źrenicę wyjściową 5 (albo więcej ) przy polu własnym okularu  80-100 stopni . Czyli masz jasny obraz , o doskonałej rozdzielczości , i szeroki kąt . Bez znaczenia czy masz teleskop 5 cali czy 20 , ważne żeby dało się dobrać dużą źrenicę, przy dużym polu własnym okularu . Przy małej światłosile nie znajdziesz takiego wyboru okularów (dlatego MAK jest "ciemny") . Rozumiem że nie wszystkim zależy na tym , że instalują barlowy przekraczając  powiększenie rozdzielcze  ze  3 razy , i też jest ok. To kwestia jak ktoś lubi patrzeć w kosmos .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, berkut123 napisał:

Rozchodzi się o światło-silne teleskopy 4---5  . Instalujesz okular taki, żeby mieć źrenicę wyjściową 5 (albo więcej ) przy polu własnym okularu  80-100 stopni . Czyli masz jasny obraz , o doskonałej rozdzielczości , i szeroki kąt . Bez znaczenia czy masz teleskop 5 cali czy 20 , ważne żeby dało się dobrać dużą źrenicę, przy dużym polu własnym okularu . Przy małej światłosile nie znajdziesz takiego wyboru okularów (dlatego MAK jest "ciemny") . Rozumiem że nie wszystkim zależy na tym , że instalują barlowy przekraczając  powiększenie rozdzielcze  ze  3 razy , i też jest ok. To kwestia jak ktoś lubi patrzeć w kosmos .

Dokładnie. 

Pole maja okulary ale ważniejsza jest źrenica wyjściowa ale jak okular ma małe pole to i obiekt będzie wydawał się większy teoretycznie. 

I ważna kwestia to to że np do synty 8 czy jakiegos planetatnego maka małego możesz kupić okulary tańsze np sw wa 66* 9mm a w syncie 10-12" 

Mogą nie bardzo nadać się takie okularki z tego co słyszałem. 

Ale Mak jest straszliwie ciemny i chyba nie bardzo nada się do galaktyk czy mgławic ale jak się mylę proszę o poprawę 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych makach z gwintem SCT można również zastosować reduktor ogniskowej rodem z SCT. Zrobi światłosiłę  koło F7.5 a wtedy wystarczy, że kupisz jakieś BCO 32  z polem rzędu 42 stopnie własnego i jest źrenica 4.2 mm przy polu widzenia 1.5 stopnia :) Ale po co to komu? Mak nie jest od tego, po co kombinować. Kup sobie Syntę 8 czy GSO 8 i koniec dylematu.

Ewentualnie jak się boisz balkonu to 150/750 czy 200/1000 na jakimś AZ4, użytkownicy AZ4 powiedzą czy ten montaż da radę z takimi tubami (obstawiam na 150/750)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dasionek napisał:

I ważna kwestia to to że np do synty 8 czy jakiegos planetatnego maka małego możesz kupić okulary tańsze np sw wa 66* 9mm a w syncie 10-12" 

Mogą nie bardzo nadać się takie okularki z tego co słyszałem. 

Ale Mak jest straszliwie ciemny i chyba nie bardzo nada się do galaktyk czy mgławic ale jak się mylę proszę o poprawę 

Dwie sprawy. 

1. Coś Ci chyba się wycięło z tekstu, ale łapię kontekst. 

Z tymi tańszymi okularami to jest tak, że rzeczywiście można je stosować zwłaszcza w mniej światłosilnym sprzęcie (F10 i więcej F11 itp). 

Ale gdy ktoś popatrzy przez lepszy okular o takiej samej ogniskowej w tym samym sprzęcie, to zobaczy różnicę. Więc może nie warto próbować :ermm:, no bo wyjdzie na to, że lepiej mieć ten lepszy okular... Oczywiście, zawsze trzeba iść na kompromis, ze względu na zasobność portfela jest on różny u różnych osób. 

Z mojego doświadczenia do sprzętu F5 wystarczają ESy 82 stopniowe. Ale gdy do takiego teleskopu założymy odpowiedniego Naglera, to różnica jest widoczna. 

 

2. W zasadzie twierdzenie, że dany sprzęt jest jasny czy ciemny, to taki skrót myślowy. 

Bo to dopiero układ teleskop + okular da odpowiednią źrenicę wyjściową i poprzez to odpowiednią hymm... jasność/ciemność obrazu. 

Ale to tylko tak dla formalności. Ja też mówiąc o sprzęcie F10 określam go jako ciemny, bo ciężko znaleźć okulary dające dużą ŹW. 

 

Pod ciemnym niebem obserwowałem galaktyki Makiem 127. Miałem wersję z 2 calowym wyjściem. To pozwalało na stosowanie długoogniskowych okularów 2 calowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolak89 @kjacek


No niby w taki sposób można w 2cale wsadzić okular 50-60mm, ale jaki to ma sens?

Jak z np. M3 zostanie pojedyncza gwiazda bardzo jasna.

Gromada Perseusza na pewno bd bardzo piękna i kontrastowa

Ale triplet lwa raczej nie widoczny w 60 mm

Mgławica pierścień też wątpię, bo synta 8 przy 9 mm nie była za ogromna.

Ale wszystko zależy od tego, kto jak rozumie obserwacje. ( jeden chce szczegóły, drugi chce zobaczyć plamke że to tam jest) 

Dokładnie zasobności portfela

Ja posiadam 66* sw wa 9 mm i
Badeer classic ortho 6 mm który ludzie na forum mi odradzali nie dlatego że jest zły, bo jest dobry za te pieniądze tylko dlatego, że warunki to bd cud jak go wykorzystam i może przydał się ze 3 razy żałuję, że nie kupiłem 15 mm co obserwacje by się przydał albo 12 


Co do naglera to raczej nie chciałbym go mieć na 2 dni haha, bo potem to by było celem.... Ale budżet.

I na początek polecam gso 8 (wyciąg cryforda okulary, łożysko czyli masz wszystko na start) ja mam synte( brak łożyska łatwo dorobić okular tylko 25 się nada) ale ja trzeba tuningowac, żeby obserwacje były przyjemne.

No skrót myślowy ciemność to tylko wynik światło siły tak jak obiektyw aparatu f1.8 a f6. 

Nie znam się na Mak nie mogę powiedzieć że są złe napewno Mak 150 do planet będzie lepszy niż synta 8. 

Pozdrawiam. 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że robią aż tak długoogniskowe okulary jak 60mm. 

Nie oglądałem nieba okularem o ogniskowej większej niż 41mm. W SCT8 i SCT9,25 daje piękne obrazy. 

Na forum ktoś ma chyba 50mm, jednak nie wiem jakie taki okular daje obrazy np w Maku 127... 

Masz tu oczywiście rację. 

Ale mi chodziło raczej o to, że chyba jest więcej szkła w zakresie 30-40mm w standardzie 2 calowym. 

 

GSO 8" zamiecie Maka 127 pod względem zasięgu, a jak Newton będzie dobrze skolimowany, to obrazy planet nie są takie złe, chociaż Mak 150 tu wygra. 

 

Co tam kupisz będzie dobre. Od czegoś trzeba zacząć. 

 

Na giełdzie bywają starsze Naglery w korzystnych cenach. Mam taki 13mm, stary, bez gumy a obrazy daje takie jak żaden inny okular o podobnej ogniskowej jaki do tej pory miałem. 

 

Dokładnie jak kolega napisał wyżej, każdy z nas inaczej niebo ogląda. Ci innego jest dla niego istotne. Jak w tym powiedzeniu, że 'jeden woli ogórki, drugi ogrodnika córki', o gustach się nie dyskutuje :original:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.