Skocz do zawartości

Visionking 5x25 – dawnych szerokokątnych lornetek czar


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Mnożysz tzw. FOV, czyli rzeczywiste kątowe pole widzenia lornetki (które najczęściej podawane na obudowie) przez jej powiększenie. Na przykład lornetka 7x50 o rzeczywistym polu widzenia 7,1* ma pozorne pole widzenia (czyli tzw. AFOV) 49,7*, tj. 7 x 7,1= 49,7. Natomiast pozorne pole widzenia lornetki 10x50 z polem (rzeczywistym) 6,5* wynosi 65*, czyli jest znacznie większe.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę tu zapytać to jak szukać lornetki po jej "pozorny polu widzenia" ? Tak jak np. na optyczne.pl są różne kategorie ale tej nie ma a szukam informacji o lornetkach które mają tą wartość powyżej 70* ? Najchętniej o aparaturze 35-45 mm

.

 

Nie kojarzę żadnych współczesnie produkowanych lornetek z tego zakresu obiektywów powyżej 70*. Najbliższa jest EII 8x30, ma AFOV 71*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ebay.pl tak słabo wyszukuje oferty z Europy.

Strona ebay.de - http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xvisionking+5x25.TRS0&_nkw=visionking+5x25&_sacat=0

Strona ebay.uk - http://www.ebay.co.uk/itm/Visionking-5x25-BAK-4-roof-Binoculars-Ultra-Wide-Angle-Bird-Wathcing-horserace-/252537695916?hash=item3acc6b6eac:g:lvgAAOSwLF1X17Dv

 

Cena wyjściowa pozostała bez zmian. Skończyła się tylko promocja na transport gratis (ale na szczęście to tylko 5Funtów).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno usunięcie szybek z przodu nieco poprawia obraz.

Te muszle można zdjąć? Jeżeli tak to można by wydrukować inne...

 

Gdzie wyczytałeś o tym usuwaniu szybek? Jeśli to rzeczywiście coś daje, to postaram się bezinwazyjnie je wydłubać, chociaż wydają się być porządnie zintegrowane w obudową.

 

Muszle niestety są przyklejone, ale bez większych oporów dają się odklejać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Glen testował te szybki i wychodzi na to, że są takiej sobie jakości i zaleca usunięcie: http://www.cloudynights.com/topic/519516-visionking-5x25-ultra-wide-field/?p=6936508

Ktoś rzucił podejrzenie, że te szybki są, bo drogie Canony IS też takie mają i jest tak dla szpanu, bo innych zastosowań nie mają.

Dwa posty niżej jest opis jak się ich pozbyć bez wybijania okien ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Glen testował te szybki i wychodzi na to, że są takiej sobie jakości i zaleca usunięcie: http://www.cloudynights.com/topic/519516-visionking-5x25-ultra-wide-field/?p=6936508

Ktoś rzucił podejrzenie, że te szybki są, bo drogie Canony IS też takie mają i jest tak dla szpanu, bo innych zastosowań nie mają.

Dwa posty niżej jest opis jak się ich pozbyć bez wybijania okien ;)

 

Doczytałem, że szybki nic nie wnoszą do poprawy jakości. Nie udało mi się do końca rozszyfrować, jak bezinwazyjnie je wyjąć więc zrobiłem to po swojemu. :D

1. Usunięcie gumowych oringów pod szybkami

STEP 1.jpg

 

2. Ponieważ szybki "nie chciały współpracować" użyłem diamentu do szyb

STEP 2.jpg

 

3. Efekt końcowy.

STEP 3.jpg

 

Na pierwszy rzut oka na pewno nie jest gorzej. O ile się poprawiło sprawdzę w nocy na lampach i Księżycu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej będzie dla dzieci, bo 5x łatwo utrzymać w rękach.

 

Gdyby nie te duże, nikomu niepotrzebne szybki z przodu możnaby całą optykę zmieść w sporo mniejszej i dużo lżejszej obudowie (takie dachówki 8x25 ważą po 260-280g). Wtedy byłaby to lornetka idealna dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wybrałem się między innymi z Visionkingiem pod rozgwieżdżone niebo. Niby wskaźnik pokazywał 20,95 ale zaczynała słać się delikatna mgiełka i było godzinę przed wschodem Księżyca. W każdym razie mogę powiedzieć, że lortetka dobrze nadaje się do przeglądu dużych połaci nieba. Kasjopea mieści się ze stopniowym zapasem z każdej strony, na styk mieści się też korpus Lwa od Regulusa po Zosmę, więc pole oceniam na 15,0-15,2 stopnia.

Problematyczna okazała się wczoraj ocena transmisji lornetki. Z jednej strony to tylko 25-milimetrowe maleństwo zamknięte w o dwa numery za dużej obudowie. Z drugiej strony nie wypatrzyłem wczoraj w Plejadach kilku charakterystycznych gwiazdek o jasności 7,7-8,2mag a wydaje mi się, że powinienem.

Generalnie przy nocnych obserwacjach da się odczuć wyraźnie brak apertury, jest po prostu dużo ciemniej niż w Nikonie EII 8x30. Odczułem duży dysonans między masą i gabarytami lornetki, której obudowa niewiele ustępuje np. takiemu Forestowi 8x42 a osiągi są diametralnie inne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dostałem dzisiaj swój egzemplarz i generalnie jestem zadowolony. Dzięki powiększeniu 5x obraz jest bardzo stabilny, pole jest naprawdę duże, chociaż krzywizna pola też jest duża. W dziennych obserwacjach to nie przeszkadza, bo coś się z reguły łapie w płaszczyznę ostrości. Na niebie to wyraźnie widać, ale jak lornetka nie jest na statywie to i tak się patrzy na środek, a reszta pola jest dodatkiem i nie musi być super ostro.

Za to muszle oczne mi się od razu nie spodobały i zaraz sobie je wymieniłem na nowe, wydrukowane. Teraz jest znacznie lepiej.

 

20170308_214628s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przełożeniu pasków działają tak jak się tego należałby spodziewać po elastycznych dekielkach i pewnie za jakiś czas zapomnę, że je kiedyś drukowałem.

Popatrzyłem przez tę lornetkę trochę w ciągu dnia i muszę przyznać, że na gałęziach nie widać kolorków. Zaskakująco dobry obraz. Gwiazdy niestety, na krawędziach strasznie się rozciągają, ale dopóki lornetka nie jest w statywie i nie rozglądamy się za mocno bez ruszania lornetką, to nawet to nie przeszkadza, bo jest na skraju pola widzenia.

Muszę je jeszcze porównać z 8x56 ED ale już wiem, że różnica w kontraście będzie znaczna, bo Księżyc daje jej trochę popalić.

Z drugiej strony DO Forest 8x42 miał jeszcze większe problemy z kontrastem z tego co pamiętam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dzisiaj mój Visionking również doczekał się upgrade'u - zamontowałem wydrukowane muszle oczne i dekielki - jeszcze raz dzięki, grzybu.

 

Przed chwilą obserwowałem w jednym polu widzenia Księżyc i Jowisza z lekkim zapasem pola (aktualna separacja to ~14,5stopnia).

 

Dwie godziny temu mój 3,5-letni Michałek miał lornetkowy debiut a mi udało się uwiecznić na zdjęciu ten wyraz zachwytu przy pierwszym w życiu spojrzeniu przez lornetkę na Księżyc. ^_^

LORNETKOWY DEBIUT MICHAŁKA.JPG

 

Wisionking świetnie nadaje się na pierwszą lornetkę. Minimalny rozstaw oczu to 54mm, przy pięciokrotnym powiększeniu obraz prawie nie drga i nawet 590-gramowa masa nie stanowiła dla malucha żadnego wyzwania, tak był podekscytowany widokiem duuużego Księżyca.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witajcie.

W dniu 13.02.2017 o 15:30, grzybu napisał:

No i mnie skusiłeś, niedobry :g:

...

Też uległem. W moim egzemplarzu koło ostrości ma spory martwy bieg. Nie mam doświadczenia w ocenianiu, wspominana tu nieostrość brzegowa zupełnie mi nie przeszkadza, środek, biorąc pod uwagę cenę, jest w tym względzie akceptowalny. By objąć całe pole, muszle wykręcam tylko o ok 3mm, niestety wówczas łapię przez okulary boczne światło powodujące niepożądane odblaski.

 

I tu pytanie do szanownego Kolegi Grzybu(a), czy wydrukujesz mi (odpłatnie ofc) takie ergonomiczne muszle w jakie wyposażyliście swoje VK z K. Jutomi'm?

Ale zanim ten upgrade - czy zamiana tych muszli jest trudna i czy odwracalna?

Edytowane przez rower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.