Skocz do zawartości

Półcieniowe zaćmienie Księżyca - 11 lutego 2017r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu ostatnich 4 lat mieliśmy trzy zaćmienia Księżyca gdzie cień i półcień Księżyca objął ten sam obszar tarczy.

 

25 IV 2013 częściowe zaćmienie o fazie 0.02

3.jpg

 

16 IX 2016 półcieniowe zaćmienie o fazie 0.90

1.jpg

 

11 02 2017 półcieniowe zaćmienie o fazie 0.98

2.jpg

Zauważcie jak niewiele trzeba pociągnąć suwaczkiem przy obróbce albo źle dobrać ekspozycje by zaćmienia były nieodróżnialne albo zupełnie inne niż były.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gawain74 - jesteś dwudziestym czwartym (jeśli dobrze liczę) obserwatorem - na tym Forum. Ładne zdjęcie i symboliczna klamra wątku zaćmieniowego. Tyle samo obserwujących - faktycznie relacjonujących, bo deklarowanych nieznacznie więcej - było w ubiegłym roku. Ciekawiło mnie, czy frekwencja będzie porównywalna? I proszę, jak przyjemnie skonstatować, że zwolenników tych subtelnych zaćmień jest sporo.

 

Ciekawostka - tylko sześciu obserwatorów się powtarza (dokładnie siedmiu, ale nie relacjonowałem swojej ubiegłorocznej "gołoocznej" obserwacji, więc jestem w tej puli "deklarowanych"). Oznacza to, że zaćmienia półcieniowe: 16 września 2016r i 11 lutego 2017r obserwowało i relacjonowało łącznie czterdziestu dwóch miłośników - wytrwałych, wtajemniczonych, żądnych wrażeń i po prostu tworzących historię takich obserwacji.

 

Oto nasza satysfakcja.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e, na pewno obserwatorów było więcej, na przykład ja, ale co tu pisać gdy nie mam nic do napisania. zaćmienie jak zaćmienie :)

w sumie już ciekawsza była ta superjasna zimowa pełnia wśród ośnieżonych pól i lasów. to jest dopiero kosmiczny widok!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem obserwować, nawet powiedziałem o tym zaćmieniu paru osobom z pracy, które na co dzień raczej się tym nie interesują, ale nad moim miejscem zamieszkania niebo szczelnie przykrywały chmury i nawet nie było widać, gdzie jest Księżyc.

 

W 2016 roku obserwowałem razem z forumowiczami z Rzeszowa, gdzie akurat byłem u rodziny mojej żony. Nie pamiętam, czy coś wtedy pisałem, raczej nie, ale zdaje się że kolega don Pedro i inni pisali.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie już ciekawsza była ta superjasna zimowa pełnia wśród ośnieżonych pól i lasów. to jest dopiero kosmiczny widok!

A propos super pełni, to wczoraj zapodałem sobie kalendarz na najbliższe 10 dni na stronie www.calsky.com i tam wyskoczyło mi m.in., że w sobotę 18 lutego będzie:

 

Last Quarter (diameter: 29.5407', declination: -15.053°)

This is the 12th smallest last quarter moon of the last 1000 years, the 4th smallest of the last 100 years, the smallest of the last 10

years, the smallest of the next 100 years, the smallest of the year, the smallest of the decade, the smallest of the century, and the 17th

smallest of the millenium. Former smaller last quarter moon was at 8.2.1999. Next smaller last quarter moon is at 31.12.2121 (calculated

for the geocenter)

Tłumaczenie:

 

To jest 12. najmniejsza ostatnia kwadra w ciągu ostatniego 1000 lat, 4. najmniejsza w ciągu ostatnich 100 lat, najmniejsza w ostatniej

dekadzie, najmniejsza w ciągu następnych 100 lat, najmniejsza w roku i najmniejsza w następnej dekadzie, najmniejsza w tym stuleciu i 17.

najmniejsza w tym 1000-leciu. Poprzednia mniejsza ostatnia kwadra była 8.2.1999, następna mniejsza o.k. będzie 31.12.2121 (obliczone

dla geocentrum).

 

Czyli w tym tygodniu będzie mikro ostatnia kwadra. Jednak nikt o tym jakoś nie wspomina.

Edytowane przez majer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w tym tygodniu będzie mikro ostatnia kwadra. Jednak nikt o tym jakoś nie wspomina.

 

i chwała bogu!

 

trzymajmy kciuki żeby jakiś baran z onetu się nie zorientował bo znowu posypią się sensacyjne tytuły "zapierające dech w piersiach zjawisko na polskim niebie!" :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katastrofalne warunki (mgla) najlepiej oddaja parametry ekspozycji. 1/10s przy ISO 400 i teleskopie f/5!

 

Canon EOS 60D + Baader Multi Purpose Coma Corrector + Baader Steeltrack NT + Sky-Watcher N 200/1000 + Sky-Watcher EQ-6 SynScan

599px-Penumbral_lunar_eclipse_2017.02.11

 

Zdjecie setupu z konca zjawiska, gdy mgla juz nieco opadla.

Sky-Watcher EQ-6 Newton 200-1000 Lunar Eclipse Feb 2017.jpg

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy jeszcze dzisiaj w nocy obserwowali zaćmienie półcieniowe. ;) (poprzednia strona).

 

 

Muszę zgodzić się z refleksją szuu - krajobraz zanurzony w księżycowej poświacie sam w sobie był atrakcją tej nocy, więc nie mogę napisać: noc jak noc, bo kilka myśli o tej nocy zawarłem w reportażu. Można chyba przyjąć, że były w tamtym czasie... dwie atrakcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loxley, moim zdaniem nie do końca prawdziwie oddana jest intensywność półcienia w max na Twoich zdjęciach. Wg mojej obserwacji w max półcień był o ok 1/3 jaśniejszy niż Morze Zimna i tylko nieznacznie sięgał poza nie. Na Twoim zdjęciu półcień pochłonął całkowicie to Morze i bliżej mu już do częściowego zaćmienia. Ogólnie zauważam, że dużo osób przedobrzyło z przyciemnieniem by uwydatnić zjawisko. Moim priorytetem było właśnie tak oddać na fot jasność i zasięg półcienia jak to widziałem w teleskopie

Canon 50D + Synta 1200/200. ISO 250, eksp 1/800s

attachicon.gifza neg.jpg

 

Trudno porównywać zdjęcie z widzeniem ocznym. W zależności od światło-siły teleskopu kontrast może być różny, a parametry ustawia się tak, żeby nie przepalić najwyższych świateł, dlatego jak mocny wyjdzie półcień, to już od nas nie zależy. Można sobie jeszcze potem łagodzić kontrasty, ale to spowoduje że zdjęcie będzie mdłe. Natomiast oko żywo reaguje na obraz w teleskopie, dostosowując się do zmiennej jasności. Można zrobić stack serii zdjęć fazy maksymalnej z pomiarem na partie ciemne i jasne i wtedy może wynikowe zdjęcie będzie zbliżone dynamiką do widzenia ocznego. Na moim monitorze Twoje zdjęcie też jest ciemne w strefie biegunowej.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a według mnie, oddanie takiego efektu jak przy obserwacji wizualnej powinno być nadrzędnym celem obróbki zdjęcia zaćmienia półcieniowego.

 

na zdjęciach z częściowego zaćmienia słońca nie zamalowujemy słońca na czarno żeby udawać że to było zaćmienie całkowite, więc i tutaj nie róbmy zaćmienia częściowego z zaćmienia półcieniowego :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nadrzędnym celem, ale myślę że jeśli właściwie dobrało się czas ekspozycji, zdjęcie jest obiektywne. Gołe oko w warunkach nocnych pracuje na rozszerzonej źrenicy, może więc przesadnie rozjaśniać ciemne partie przy biegunie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyrodzie potrzebna jest równowaga, więc każdą krytykę przyjmuję/przyjmujmy z pokorą, bo w przeciwnym wypadku stanie się dręcząca i zajadła - a tego bym nie chciał. Trzeba sobie ten nadrzędny cel, wyrażony przez szuu, zapamiętać. I już.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.