Skocz do zawartości

d.niezgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Użytkownicy Forum,

 

w jednej z książek nt. kultury inkaskiej natrafiłem na następujący fragment:

 

Przypomnijmy w tym miejscu, że cykl synodyczny Wenus, taki, jaki możemy zaobserwować na niebie o świcie lub o zmroku, dzieli się na 4 fazy o następujących przybliżonych długościach w dniach 8, 250, 45, 280. Całość cyklu zamyka się w przybliżeniu w 584 dniach, a najprostsza korelacja z rokiem słonecznym polega na tym, że 5 cykli synodycznych Wenus to (w przybliżeniu) 8 lat słonecznych.

 

Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski, Mity, rytuały i polityka Inków, PIW, wydanie II, s. 241.

 

Moje pytanie dotyczy tego, czy cykl synodyczny Wenus nie powinien być "symetryczny", innymi słowy: czy średnie widoczności tej planety nie powinny być takie same? Skąd może wynikać różnica 30 dni? Oraz czy 45 dni to nie za mało?

 

Przy okazji, chciałbym prosić o pomoc w doborze literatury na ten temat. Niestety Internet przepełniony jest różnymi paranaukowymi new-ageowymi bzdurami. Interesuje mnie również - poza wartościami średnimi - minimalny i maksymalny czas widoczności Jutrzenki i Gwiazdy Wieczornej oraz niewidoczności Wenus w czasie koniunkcji. Podobno przy dogodnych warunkach i bardzo rzadko może zdarzyć się tak, że czas niewidoczności Wenus podczas dolnej koniunkcji wynosić będzie jedną noc. W mitologiach natomiast Wenus najczęściej znika na 3 lub 14 nocy podczas dolnej koniunkcji. Czy 8, 263, 50, 263 dni to odpowiednie średnie wartości?

 

PS. Prekolumbijski Kodeks Drezdeński, manuskrypt mezoamerykański, w tablicach wenusjańskich zawiera wartości 236, 90, 250, 8. Jednakże jest to wyjątek, który do tej pory stanowi problem dla badaczy. Raczej nie powinno się zakładać tak silnych związków kultur Ameryki Środkowej i strefy andyjskiej.

 

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Edytowane przez d.niezgoda
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno Cię nie było ;) Nadal pracujesz nad książką?

 

Co do pytania o "asymetryczność", myślę że grafika wyjaśni lepiej niż kilka zdań. Wiadomo, że proporcje nie są zachowane ale dobrze oddaje naturę zjawiska :)

 

Venus.jpg

 

 

 

 

Czy 8, 263, 50, 263 dni to odpowiednie średnie wartości?

 

To najczęściej spotykane wartości w literaturze chociaż rozrzut jest faktycznie spory. Muszę się temu bliżej przyjrzeć :)

 

Co do źródełek, może coś dla siebie wybierzesz:

 

Znasz książkę "STAR GODS OF THE MAYA" autorstwa Susan Milbrath?

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale dziękuję. W takim razie w książce, którą cytuję, jest błąd. To bardzo dziwne i zastanawia mnie skąd on się wziął. Być może któreś źródła tubylcze zawierają takie wartości. Szkoda, że prof. Ziółkowski nie chciał odpowiedzieć na moje pytanie.

 

Susan Milbrath to bardzo dobra badaczka. Znam tę książkę. Tematem interesuję się od dawna i to, o co pytam, to podstawy, ale czasami po prostu wolę się upewnić, ponieważ zawsze zakładam, że to ja czegoś nie wiem niż że mylą się inni.

 

To, czym zajmowałem się jakiś czas temu, przyniosło bardzo ciekawe rezultaty. Z chęcią mogę się nimi podzielić. Książkę wysłałem do kilku osób, aby zasięgnąć opinii. Niestety do tej pory otrzymałem tylko jedną odpowiedź. Nie mogę z nią nic zrobić, dopóki nie uzyskam jakichkolwiek wskazówek od reszty środowiska naukowego. Tak więc od ponad 1,5 roku zajmuję się wyłącznie starożytną astronomią i jej związkami z władzą imperialną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.