Skocz do zawartości

Amatorskie pomiary filtrów astronomicznych


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem czas na analizę wyników dla filtrów interferencyjnych. Filtry wkręcane były przed Star Analyserem.

Dla OIII i UHC zrobiłem screeny z wynikami pomiarów najważniejszego piku dla tych filtrów.

 

1. Astronomik OIII 2" wizualny (kupiony w 2016 r.)

 

Astronomik OIII - końcowa wersja.png

 

2. Lumicon UHC 2" wizualny (kupiony w 2014 r.)

 

Lumicon UHC - końcowa wersja.png

 

UHC i OIII wiadomo - klasa sama w sobie.

 

3. Delta Optical-GSO IR Cut (kupiony w 2016 r.)

 

Delta Optical-GSO IR Cut - końcowa wersja.png

 

Co do DO-GSO IR Cut, na stronie Delty jest następujący opis:

Filtr typu IR-Cut służący do odcinania podczerwonej części widma, przydatny w astrofotografii z użyciem kamer CCD. Optyka większości teleskopów soczewkowych korygowana jest w różnym stopniu pod względem aberracji chromatycznej dla pasma widzialnego. Tylko niektóre teleskopy najwyższej klasy (np. Takahashi) korygowane są w podczerwieni. W większości przypadków odcięcie źle skorygowanej podczerwieni powoduje znaczący wzrost ostrości i punktowości gwiazd. Model produkowany przez GSO odcina promieniowanie o długości większej od 690nm. Co ważne nienaruszona pozostaje linia wodorowa H-alfa (656nm) która stanowi bardzo istotny składnik promieniowania mgławic emisyjnych. W paśmie widzialnym filtr osiąga maksymalną transmisję 95%, nie blokuje on promieniowania UV. Element wykonany jest solidnie i precyzyjnie, z anodyzowanego aluminium. Długość oprawy wynosi 11mm, czynna średnica to 26mm.

Żródło: http://deltaoptical.pl/filtr-delta-optical-gso-ir-blocking-filter-125,d2332.html

 

Tymczasem z pomiaru wynika, że ten filtr wycina zauważalnie więcej zakresu czerwonego i blokuje prawie całą linię H-α, to co przechodzi to nawet nie jest 20%.

Nie wiem czy wszystkie filtry GSO IR Cut wycinają linię H-α, czy są jednak różnice w partiach produkcyjnych i mi się po prostu trafił akurat taki egzemplarz.

Wizualnie obraz z filtrem wpada w lekki odcień niebieskiego względem obrazu bez filtra. W sumie ten filtr i tak kupiłem z przeznaczeniem do foto Wenus.

 

Na koniec zbiorcze porównanie wyników dla moich filtrów interferencyjnych:

 

Filtry interferencyjne - końcowa wersja.png

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.