Skocz do zawartości

Własnej produkcji kabel Celestron RS232


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

ostatnio mój cg5gt odmówił współpracy. Nie wiem dlaczego, skoro zdjąłem z niego ponad połowę obciążenia :), ale podczas uruchamiania wyświetlił komunikat "Bootloader invalid package 0080".

 

Szukając w necie znalazłem informację na stronie Celestrona , że pilot musi zostać przeprogramowany.

 

http://www.celestron.com/support/knowledgebase/articles/the-hand-control-of-my-new-scope-shows-the-message-“bootloader-invalid-package-0080”-or-“bootloader-invalid-package-0002”-how-can-i-fix-this-and-make-the-mount-work

 

Niestety w żadnym z polskich sklepów astro nie było dostępnego kabla do połączenia montażu z komputerem, a w zagranicznych sklepach kosztuje on ponad 100 zł plus czas i koszt przesyłki. Postanowiłem działać.

 

W sklepie elektronicznym zakupiłem gotowy kabelek telefoniczny 4 żyłowy oraz gniazdo rs232 z obudową. Schemat połączenia można znaleźć tutaj:

 

http://www.nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm

 

Ci którzy nie mają w komputerze odpowiedniego złącza potrzebują przejściówkę rs232-> usb, którą bez problemu można kupić np. na Allegro za około 40 zł. Ja kupiłem firmy Digitus. Są też tańsze ale z tą podobno nie ma problemów.

 

Potrzebujemy jeszcze program Celestron Firmware Download oraz instrukcję jak to wszystko połączyć i uruchomić. W zależności od tego czy mamy pilot Nexstar czy Nexstar+ procedura jest inna. Ja posiadam nowszą wersję więc opis dotyczy właśnie jej. Dla tych którzy mają starszą proponuje obejrzeć poniższy filmik:

 

https://www.youtube.com/watch?v=5MhgFrr1uQg

 

Na stronie http://www.nexstarsite.com są wszystkie linki skąd należy pobrać program Celestron Firmware Download. Kiedy już go mamy na komputerze musimy być połączeni z internetem aby pobrać najnowsze wersje firmware. Nie musimy być połączeni z pilotem i montażem (choć możemy). Najnowszy soft jest zapamiętywany na kompie. Potem możemy go wgrać do montażu bez dostępu do internetu (w ogrodzie, obserwatorium itd).

Następnie łączymy kablem montaż z komputerem i wybieramy opcję wykryj sprzęt. Program wykrywa pilot nexstar+, a w pojawiającym się oknie wybieramy jaki mamy typ montażu. Następnie naciskamy update i proram wgrywa bezboleśnie najnowszy soft do pilota. Tyle. U mnie wszystko udało się za pierwszym razem i działa.

 

Seb

 

FullSizeRender.jpg

IMG_5012.JPG

IMG_5013.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że ten kabel jest niezbędny do:

1. sterowania montażem z komputera za pomocą np. Stellarium, Cartes du Ciel, czy też wszystkich służących do akwizycji astrofotografii,

2. upgrade oprogramowania montażu (głowne oprogramowanie i sterowniki silników krokowych napędu) - średnio raz do roku ukazuje się aktualizacja.

Trochę się dziwię, że fakt istnienia takiego kabla było dla Ciebie odkryciem (jest w każdym zestawie z montażem Celestrona),

ale widocznie nie był Ci potrzebny, bo montażem sterowałeś z pilota, a upgradem oprogramowania nie byłeś zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie czy mógłbym prosić o fotkę połączenia lutowałem jak na schemacie I nic nie działa. Mam celestron 127slt szukam kabla do sterowania z laptopa. Może ktoś mi doradzi gdzie kupić i nie za drogo.

 Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.