Skocz do zawartości

ZWO ASI 1600 MM-C - pasy


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

I stało się, 2 h temu zapukał do mnie kurier z paczuszką do Adama J. :).

 

Zainstalowałe sterowniki i zacząłem zbierać darki z czasami 300 sek i temp -20 C.

 

Niestety zauważyłem dość intrygujący wzór przy prawej krawędzi klatek (w miejscu charakterystycznego dla tej kamery Amp Glow).

 

Chodzi o skośne pasy.

 

Poniżej Crop z pełnej klatki, po to aby jej nie konwertować a zmieścić na forum.

 

Czy ktoś z użytkowników tej kamery zauważył u siebie taką przypadłość?

 

Nie zauważyłem aby matryca zamarzła.

 

Kamera nowa, więc nie powinna zamarzać.

 

Autosave Image -001Ha crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też się dziwię, za taką kasę to amp glow nie powinno być praktycznie wcale, to nie ASI 224 MC za 1500 zł :surprise:

W przypadku CMOSów amp glow pochodzi z samej matrycy i za wiele zrobić się z nim nie da. QHY próbowało częściowo wyłączać zasilanie (o ile dobrze ich zrozumiałem ;)) tak by jak najmniej tego amp glow generować. To też jeden z powodów, dla których z tymi kamerami używa się krótszych ekpozycji. Raz że można, dwa że mniej lub bardziej trzeba.

 

Co do kształtu amp glow to trudno powiedzieć czy te pasy są jego częścią. IMX178 na np. efekt "promieni światła" jakby coś świeciło na rogu ;)

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak pisałem powyżej są to pasy w miejscach gdzie jest Amp Glow. Skośne pasy, same w sobie to raczej nie Amp Glow.

 

Tak, to normalne. Amp glow nie jest równomierny. Ale gwarantuję ci, że w realnej pracy nic takiego nie będziesz miał, bo raz, że robisz dużo krótsze czasy przy których w ogóle nie ma amp glow, a dwa, że nie będzie aż tak rozjaśniał zdjęcia, jak teraz samo tło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku CMOSów amp glow pochodzi z samej matrycy i za wiele zrobić się z nim nie da. QHY próbowało częściowo wyłączać zasilanie (o ile dobrze ich zrozumiałem ;)) tak by jak najmniej tego amp glow generować. To też jeden z powodów, dla których z tymi kamerami używa się krótszych ekpozycji. Raz że można, dwa że mniej lub bardziej trzeba.

 

Co do kształtu amp glow to trudno powiedzieć czy te pasy są jego częścią. IMX178 na np. efekt "promieni światła" jakby coś świeciło na rogu ;)

 

Ta kamera jest chłodzona, nie zmniejszy to amp glow do niskiego poziomu? Z tego co zrozumiałem autor tematu miał włączone chłodzenie podczas testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie było włączone. Będę obserwował rozwój wypadków. Jak nie minie samo z siebie, to użyję osuszacza, być może pomoże :).

 

Sama kamera jest świetnie wykonana. Jestem pod wielkim wrażeniem kultury pracy wentylatora. Prawie go nie słychać. W porównaniu do ASI, moje poprzednie QHY8L oraz używany wciąż ATIK 414EX to traktory!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem takie paski/zygzaki przy darkach w moim Atiku i zmiana zasilania rozwiązała problem. Stąd moja sugestia.

 

 

W tym wypadku to normalne. Do tego kolega zrobił kropa z prawej strony kadru - więc trochę to zawyża proporcje ;) To nie jest cała klatka.

 

Zwróciłbym tylko uwagę na nowe drivery, które zmniejszają amp glow, ale chyba w tym wypadku w użyciu były prawidłowe, bo jest on mniejszych niż w starych wersjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska! :) zrozumcie jedno, nie ma znaczenia za jaką cenę są najnowsze kamery, te CMOS-y będą miały problemy z gładkością pola i należy mieć tego świadomość i się z tym pogodzić. Za cenę postępu i lepszych fotek z krótszych czasów musimy jedną nogą cofnąć się do webcamów i wrócić do robienia darków aby zwalczać ampglow, ale to i tak jest nic w porównaniu z tym jakie możliwości przed nami się rysują. Pewnie za jakiś czas jak dopracują matryce znowu wrócimy jedynie do ditheringu :)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska! :) zrozumcie jedno, nie ma znaczenia za jaką cenę są najnowsze kamery, te CMOS-y będą miały problemy z gładkością pola i należy mieć tego świadomość i się z tym pogodzić. Za cenę postępu i lepszych fotek z krótszych czasów musimy jedną nogą cofnąć się do webcamów i wrócić do robienia darków aby zwalczać ampglow, ale to i tak jest nic w porównaniu z tym jakie możliwości przed nami się rysują. Pewnie za jakiś czas jak dopracują matryce znowu wrócimy jedynie do ditheringu :)

 

Hamal, ale ten ampglow jest w 1600 pomijalny. Robiłeś nią zdjęcia? Ja w ogóle nie robię darków, tylko dithering. Nie ma szans żeby w LRGB to zobaczyć, jedynie w halpha, ale przy czasach rzędu 2-3 min (a nie ma sensu robić dłużych) ten ampglow, tak jak mówiłem, w ogóle będzie trudny do zauważenia. Nie porównuj tego, co masz w swojej ASI.

 

Tak właśnie tworzą się mity.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza klatka z brzegu - pokażcie mi tu ampglow (a przy darku wygląda bardzo podobnie, jak ten wrzucony tutaj). To 300 sekund.
https://www.dropbox.com/s/h5scptehsljc7m9/vdb141-005_300.fit?dl=0

 

Kolejna 120 sekund: https://www.dropbox.com/s/5dz9rhu0a78zjsa/NGC6946-001_c120.fit?dl=0

To nie są czyste klatki? A może są na poziomie webcama? :P

 

A tak wygląda ampglow w najbardziej skrajnym przypadku - w halpha 300 sekund (to jest praktycznie maksymalny czas, a można go spokojnie skrócić o połowę):

https://www.dropbox.com/s/ntk7fck0iatuxmf/m27-001_300.fit?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza klatka z brzegu - pokażcie mi tu ampglow (a przy darku wygląda bardzo podobnie, jak ten wrzucony tutaj). To 300 sekund.

https://www.dropbox.com/s/h5scptehsljc7m9/vdb141-005_300.fit?dl=0

 

Kolejna 120 sekund: https://www.dropbox.com/s/5dz9rhu0a78zjsa/NGC6946-001_c120.fit?dl=0

 

To nie są czyste klatki? A może są na poziomie webcama? :P

 

 

Przez co ta klatka 300 sekundowa jest zrobiona? Bo gwiazdy wygladaja tak jak kiedys podłączyłem asi 1600 do obiektywu M42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przez co ta klatka 300 sekundowa jest zrobiona? Bo gwiazdy wygladaja tak jak kiedys podłączyłem asi 1600 do obiektywu M42

 

Ale, że są ok, czy że wręcz przeciwnie? :)

 

TS APO100Q (Quadruplet). Tu masz ładniejsze gwiazdki:

https://www.dropbox.com/s/ntk7fck0iatuxmf/m27-001_300.fit?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.