Skocz do zawartości

WWPKF - odpowiedź na pytanie 24c


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie nr 24c brzmiało:

 

Z jaką prędkością statki Apollo pokonywały punkt równowagi grawitacyjnej pomiędzy Ziemią a Księżycem?

 

Odpowiedź:

 

Schodziły tam z prędkością poniżej 1 km/s.

 

Po czym ściągane przez Księżyc dostawały kopa do 2,4 km/s i, żeby nie minąć Księżyca, trzeba było je wyhamować do ok. 1,6 km/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to "intuicyjnie" walnąłem się symboliczne 10 razy! ;D

Może nadam się do chińskiego programu lotów księżycowych? To będzie dłuuuugi marsz... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że wolno. Niestety, nie jest tak prosto i łatwo jak myślałem. Dopiero zaczynam się czuć w miarę komfortowo za dnia, a w nocy to pagibka! :(

Mam nadzieję, że tymczasowa. W sumie to za dnia już teraz widzę dużo lepiej (np. jeżdżę bez okularów) - ale mózgownica męczy się okrutnie nową geometrią świata ;) i od czasu do czasu focus mi się rozjeżdża, ale to ponoć normalne nawet u ludzi, którzy usuwali o wiele mniejsze wady wzroku.

Jak na razie, to lookałem sobie troszkę na Jowisza w nocy (łogromniaste miał un halo!) oraz na Słoneczko nasze wczoraj - plamki, półcienie, pochodnie troszkę lepiej chyba widziałem niż przed zabiegiem. Wydaje mi się, że problemy z nocnym widzeniem (halo, poświata, promyczki i diabli wiedzą co jeszcze wokół każdego źródła światła) są powodowane przez wciąż układające się na zmienionych krzywiznach soczewek rogówki. W nocy dostaję "apertury" i wszelkie aberracje wyłażą na wierzch. (BTW: Teraz już wiem skąd się biorą uroki nocnego życia! :D )

 

P.S. El, co prawda Epsilonów nie rozdzielam gołym okiem, ale jak wieczorem, w dzień zabiegu, spojrzałem na Jowisza - to zobaczyłem 2 Jowisze!!! ;D

Uważam zatem, że posiadam najbystrzejsze oko pośród forumowiczów, bowiem jako pierwszy rozdzieliłem Jowisza na dwa składniki! ;D

 

P.S. Sorki za ewentualne byki i matactwa ale wieczorkiem to już pisze we mgle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.