Skocz do zawartości

Czy coś tym można osiągnąć?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkujący w tej dziedzinie.

Co mogę uzyskać, zarejestrować takim sprzętem, gdy podepnę go pod komputer z

Tuner DVB-T - USB dongle z układem RTL2832U i głowicą 820T2

Oczywiście kabel od konwertera bezpośredni do tunera.

 

I skieruję to na Słońce, Księżyc lub Jowisza?

 

Pozdrawiam

vff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrywacz satelitów to w uproszczeniu miernik pola elektromagnetycznego nastrojowy na częstotliwość lub zakres częstotliwości emitowanych z satelitów. Podłączasz go między anteną a tunerem sat i kierując antenę w stronę danego satelity obsetwujesz kiegy masz najlepszy sygnał. Identyczne urządzenia stosuje się do anten TV tylko zestrojone na zakres sygnałów stacji TV.

Koszt ok. 20zł, większość sklepów ze sprzętem SAT/TV.

i-miernik-sygnalu-sat-finder.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykrywacz satelitów to w uproszczeniu miernik pola elektromagnetycznego nastrojowy na częstotliwość lub zakres częstotliwości emitowanych z satelitów.

 

Mam taki gdzieś w garażu, ale nie wpadłem, że w tym pytaniu o niego chodzi.

Tak na marginesie po konwerterze idzie już niska F skonwertowana z 10GHz na 10 razy mniej (1000-2000MHz). Te mierniki to taka zabawka. Nie ma obwodów rezonansowych tylko poziom wcz mierzy linią paskową + wzm.

 

No tak ale " z HB 13E na tureckich kanałach można "uzyskać" co nieco: http://joemonster.org/filmy/38034

 

A. rozbawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooo, ładnie, ładnie ;)

A wracając do sedna posta, ten miernik albo raczej wskaźnik trzeba wypiąć po ustawieniu na danego satelitę, ma duże tłumienie więc sporo sygnału się traci. Do nasłuchu przelatujących satelitów się nie nadaje.

Sklepowy konwerter służy do odbioru sygnału w zakresie TV i satelitarnych stacji radiowych. Jeśli Twój odbiornik ma opcję DVBS czyli jak tuner satelitarny to możesz oglądać lub słuchać telewizję i radio w kanałach niekodowanych.

 

"I skieruję to na Słońce, Księżyc lub Jowisza?" - gdybyś pominął Księżyc, to nasłuch gwiazd i innych źródeł promieniowania radiowego jest fajnym zajęciem. Ale inny sprzęt jest potrzebny. Jeśli Cię to interesuje to mogę tu napisać jak zrobić prosty układ nasłuchowy.

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Tuner DVB-T - USB dongle z układem RTL2832U i głowicą 820T2 z oznaczeniem SDR.

Daje on z programem SDRSharp większe możliwości niż zwykły tuner.


Nie znam się do końca, ale podobno można się naciąć z tymi tunerami odnośnie

zakresu odbieranych częstotliwości. Mam nadzieję, że kupiłem właściwy :).


Udało mi się zainstalować SDRSharp i zabawa jest przednia, choć za antenę służy kabel

o długości około metra podpięty do firanki w pionie.


Chciałem konwerter z anteną podpiąć jako antenę do niego i w Słońce lub Księżyc lub Jowisza wycelować.

Dlatego ciekawi mnie co mogę w nim zobaczyć?


Jak wygląda Słoneczko w 10-12 GHz?


W przyszłości można zamiast konwertera przy antenie dać puszkę z drucikiem 1/4 długości fali z 1421 MHz (wodór),

i co wtedy można zobaczyć?

Wiem, że kąt bryłowy widzenia takiej anteny (120cm średnicy) dla fali 3cm to około 2 stopni,

a dla fali 21 cm to 7-8 stopni.


Chciałem też zapytać jak kabel antenowy podłączyć do takiej puszki z drucikiem?


Tuner działa, a antena się robi.

Jest to fajna alternatywa gdy nie można uprawiać astrofoto, bo pogoda nie pozwala.


Pokazuje też obrazki z pracy programu.


dj_peterka napisz o tym prostym układzie, może jak nie ja, to ktoś inny skorzysta.




AAA.jpg

BBB.jpg

CCC.jpg

DDD.jpg

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposoby konstruowania anten na wysokie częstotliwości znajdziesz pod hasłem "antene wifi homemade". Najprościej jest przewietrzyć puszkę i umieścić gniazdo montażowe BNC lub jakieś Wi-Fi i lutować lub wlutować tulejkę miedzianą o średnicy przewodu i bezpośrednio do środkowej żyły i ekranu lutować, zalać potem klejem na gorącą luty. Jeśli zamkniesz antenę w puszce będzie bardzo kierunkowa.

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę odkopię, ale może komuś się przyda.

 

Co do złącz to polecam SMA, które jest pewnym standardem w odbiornikach opartych na chipsecie RTL2832U. Wzmacniacze czy filtry które można podłączyć do takich odbiorników posiadają właśnie złącza SMA. Ja sam używam tych złączy razem z kablem RG58 50Ohm.

 

Co do rozwinięcia tematu dongli i radioastronomii, to polecam obserwację spadających meteorów, obecnie w Polsce możliwe na częstotliwości radaru Graves znajdującego się we Francji. Tutaj filmik jaki nagrałem podczas roju Geminidów w grudniu zeszłego roku: https://youtu.be/Y8uM8yYo2IY

 

Ostatnio też, w sumie przez przypadek (kalkulator do obliczania anten helikalnych z jednej ze stron podaje błędne średnice i zamiast do Outernetu zrobiłem antenę na 1420MHz) odebrałem sygnał linii wodoru, screen z SDR# w załączniku. Wszystko to na tanim donglu RTL-SDR.

 

post-32800-0-02825200-1490621843_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.