Skocz do zawartości

Poszukiwany teleskop dla amatora do 1500zł max.


writer`

Rekomendowane odpowiedzi

Ja sam z tej konfiguracji fociłem, można i faktycznie do złapania "tego czegoś" się nada, ale tak jak napisałem: nie lepiej wziąć EQ3-2 z lżejszym refraktorem, zamiast się pakować w ciężkiego newtona?

szczerze to nie wiem - bo nigdy nie oglądałem przez refraktora:) - no chyba, że coronado heheh)

w tym roku na pewno dokupimy jakiegoś do naszej AB

 

I myślę, że własnie "takie coś" jak to moje M42 - zadowoli kolegę na początek;)

 

A czy refraktor czy reflektor - to niech poczyta za i przeciw:0

 

 

 

Szukam w miarę dobrego sprzętu w niewygórowanej cenie, interesuje mnie głównie obserwacja księżyca oraz planet układu słonecznego, a także mgławic.

jak się spisują refraktory w takich cenach by pasowały do kolegi budżetu?

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu się rzecz ma mniej o optykę a więcej o wagę na ten montaż. To czy refraktor czy newton są lepsze to możemy dyskutować latami i i tak nigdzie nie dojdziemy. Jak dla mnie newtony są lepsze bo dostajesz więcej za mniej, tylko ta waga. W tym wypadku refraktor achromat 80/400 czy 100/500 byłby lepszy, bo lżejszy. Ten pierwszy to jakieś 2kg? Ja z 80/400 ciągłem na EQ3-2 do 5min klatki, z 150/750 newtonem tylko 90s max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu się rzecz ma mniej o optykę a więcej o wagę na ten montaż. To czy refraktor czy newton są lepsze to możemy dyskutować latami i i tak nigdzie nie dojdziemy. Jak dla mnie newtony są lepsze bo dostajesz więcej za mniej, tylko ta waga. W tym wypadku refraktor achromat 80/400 czy 100/500 byłby lepszy, bo lżejszy. Ten pierwszy to jakieś 2kg? Ja z 80/400 ciągłem na EQ3-2 do 5min klatki, z 150/750 newtonem tylko 90s max

no ale doczytałem dokładnie czego kolega chce - i chce wizoala

 

 

Szukam w miarę dobrego sprzętu w niewygórowanej cenie, interesuje mnie głównie obserwacja księżyca oraz planet układu słonecznego, a także mgławic.

więc chyba taki newton na eq3-2 nie byłby złym wyborem a i tak za jakiś czas zapewne będzie miał ochotę pstryknąć jakąś fotkę itp...

 

Ja jestem bardzo zadowolony z tego teleskopu - choć jak pisałem nie oglądałem nieba przez refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ale mały refraktor z racji braku obstrukcji daje widoki takiej jak większy newton. Refraktor 102mm powienien dorównać newtonowi 130-150mm w odpowiednich warunkach. 80/400 do planet jest za mały z racji ogniskowej, chociaż latem trafił się seeing nawet nawet to saturna z rodzinką oglądałem, przerwa cassiniego i pasy ładnie było widać. Fakt, newton da większą rozdzielczość, tylko na przyszłość nie ma co z tą tubą zrobić: załóżmy że go chwyci i chce sobie astro-focić: tutaj do takiego newtona sporego CEM25P to i tak mało, HEQ5 może da radę ale będzie obciążone. Sensowe byłoby NEQ6 ale cena..... ja narazie bez guidingu z takiego newtona na cemie daję radę no ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze sensu nie ma ten argument - bo po prostu byl to zart;)

 

Nie zamierzam sie "klocic" co bedzie dla kolegi najlepsze, bo sie po prostu za slabo znam.

Wyrazilem opinie o sprzecie, ktory znam i ktotego uzywam do wizuala jak i prostej astrofotografii.

Jestem zadowolony z wizuala jaki i ze zdjec jakie nim zrobilem.

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie, próbowałeś na tym newtonie wydłużyć ognisko i focić jasne DS'y w ten sposób? ja np robiłem coś tam z ASI120, wychodziło nawet spoko na krótkich czasach np 10s

 

Nie nie probowalem.

A jak wydluzyc ognisko? Reduktorem ogniskowej?

Czy jakos inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reduktor ci zredukuje, nie wydłuży :D :D :D

Barlow zwykły. Ja przed ASI dałem 2x GSO, 1500mm daje fajną skalę np na robienie trapezu i innych małych gówieniek :)

 

Tak to jest czytanie ze zrozumieniem sie klania hehe

Jakos przrczytalem ze chodzi o skrocenie ogniskowej hehe

Mamy barlowa ale slabego - tego z zestawu.

Ale niedlugo bedziemy mieli wysokiej klasy;)

Wtedy pokombinuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co widać nie ma najmniejszego pokrycia ze zdjęciami niestety, dlatego że ludzkie oko to nie aparat: nie jest w stanie łapać fotonów (światła) danego obiektu przez kilka godzin :) Tutaj lepsze będą szkice od innych obserwatorów. W praktyce większość rzeczy które zobaczysz to będą mgiełki o jakiś tam zarysach kształtów i detali, nie chcę rozczarowywać czy zniechęcać ale nie zobaczysz kolorowych obrazków jak z Hubble'a, to po prostu niemożliwe :( Astrofotografia to totalnie inna działka, to co aparatem złapiesz w godzinę z malutkim teleskopem wizualnie zobaczysz może przez pół metrowy refraktor. Dlatego najlepiej przyjechać, luknąć przez teleskop i samemu stwierdzić czy chcę widzieć więcej czy nie. Mnie np. wizual tak mocno nie kręci, fajnie jest popatrzeć czasem, mając świadomość że dana mgiełka jest mln. lat świetlnych stąd i wgle, ale jak chcę kolorowych mgławic i cudów to biorę aparat, tubę 15cm newton (taki jak ktoś tu sugerował) montaż za 4000zł, tonę kabli, 2 kamery, dodatkowy teleskop i Bóg wie co jeszcze i zostawiam ten sprzęt żeby przez noc fotografował :)

 


Ale tak z mojej strony dla porównania mogę wstawić kilka zdjęć pokazujących jak widziało to mojego oko vs co kamera złapała :)

 


Np tutaj: pierwsze zdjęcie pokazuje co złapała kamera, drugie to takie samo zdjęcie tylko obrobione w programie graficznym żeby przypominało mniej więcej to co widziałem przez okular teleskopu :)
http://imgur.com/a/PtMiM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie zobaczę. A proszę mi jeszcze powiedzieć, jak to widać przy obserwacji planet w układzie słonecznym, a także w obserwacji naszego księżyca? Jestem w stanie dostrzec wyraźnie planetę lub jej ukształtowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planety są dość wyraźne, nawet wyraźniejsze niż to co łapie kamera na klatkach surowych (wysotrzone i obrobione zdjęcie z kamery często pobije widok przez oko, ale zazwyczaj to co łapie kamera na żywo to zobaczy oko). Tu masz mojego YT, jest tu parę surowych nagrań z kamery, mniej więcej to zobaczysz przez teleskop 6" tylko wiadomo, bez kompresji itp :D
https://www.youtube.com/channel/UCtI11uHKAI_GGa7uGnpcc8w

No i wideo:
Wenus:


Księżyc:

Mars w takich se warunkach, coś tam widać z detali powierzchni:

Jowisz w całkiem OK warunkach tylko kamera taka sobie, widać czerwoną plamę wschodzącą po lewej i cień księżyca na górze. Momentami (gdy trafia się stabilne powietrze) widać też detale w pasach chmur :)

Saturn:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie przestańcie człowiekowi mieszać w głowie. Chłop nigdy nie miał kontaktu z żadnym teleskopem a Wy mu tu już o astrofoto. Opanujcie się. Ponosi was trochę. Już w podobnym wątku "specjaliści" doradzili dziewczynie Dobsona na balkon. Aż mi jej już szkoda.

 

Masz duże auto i jeździsz pod miasto w miarę ciemne miejsce bierz Dobsona 8'' bez kratownicy, będzie szybszy w rozstawianiu. Jest to uniwersalny sprzęt. Choć sam preferuję refraktory to w tym przypadku Newton na Dobsonie do wszystkiego będzie lepszy .

 

Edytowane przez Hamster
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się facet pyta, to odpowiadam.Dobson 8" jest ciężki. Najzwyczajniej ciężki. A po drugie, człowiek się pyta czy widoki będą jak ze zdjęć: nie będą. Ale jak zrobisz zdjęcia, to będą

 

Jaki ciężki? Podstawa 12kg tuba 11kg. Chłop ma samochód którym to będzie dowoził na miejsce a nie będzie nosił w plecaku. To jest ciężkie?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki ciężki? Podstawa 12kg tuba 11kg. Chłop ma samochód którym to będzie dowoził na miejsce a nie będzie nosił w plecaku. To jest ciężkie?

 

Najlepiej to sobie kupić w Biedronce dwie zgrzewki Cocacoli (6 butelek po 2 litry czyli 2x po 12 kilogramów) i spróbować to sobie dźwigać przez jakiś okreslony kawałek drogi. Następnie rozważyc, ze teleskop trzyma sie znacznie bardziej niewygodnie niz zgrzewkę Coli i mamy odpowiedź czy nam to pasuje ;)

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takich pieniądzach przyczaiłbym się na forum na maka 127 i zawiesił go na jakimś az, fajna jakość obrazu, jak z apo spora apertura i mobilność


O, to też dobry pomysł. Do DS'ów będzie trudniej znaleźć jakiś dobry okular który da szersze pole, ale mobilności maka nic nie przebije :)

 


23kg NIE JEST lekkie.....
Ile waży mój setup astrofoto? 5kg tuba, 4.7kg statyw, 5.2kg montaż (dajmy 5.3 do zaokrąglenia bo kable), 2kg guider, w sumie może 1.5kg na kamery, szukacz itp

 

Całość: 18.5kg (chyba że źle dodałem) efekt: rozstawianie chwilę trwa bo tego się nie da przenieść i odpalić. Tak, 20kg to jest mało jak na człowieka, ja i 50kg bez problemu podniosę, ale chodzi o gabaraty. Dobson to duże 50kg którego nie ma jak chwycić. Nieś takiego 0.5km na środek pola i potem się zobaczy

 


Jaki ciężki? Podstawa 12kg tuba 11kg. Chłop ma samochód którym to będzie dowoził na miejsce a nie będzie nosił w plecaku. To jest ciężkie?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najlepiej to sobie kupić w Biedronce dwie zgrzewki Cocacoli (6 butelek po 2 litry czyli 2x po 12 kilogramów) i spróbować to sobie dźwigać przez jakiś okreslony kawałek drogi. Następnie rozważyc, ze teleskop trzyma sie znacznie bardziej niewygodnie niz zgrzewkę Coli i mamy odpowiedź czy nam to pasuje ;)

 

 

Noo jeżeli ma zamiar wyprowadzać teleskop na spacer a nie wystawić z samochodu na miejscu, to faktycznie może coś lżejszego powinien sobie kupić. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23kg NIE JEST lekkie.....

Ile waży mój setup astrofoto? 5kg tuba, 4.7kg statyw, 5.2kg montaż (dajmy 5.3 do zaokrąglenia bo kable), 2kg guider, w sumie może 1.5kg na kamery, szukacz itp

 

Całość: 18.5kg (chyba że źle dodałem) efekt: rozstawianie chwilę trwa bo tego się nie da przenieść i odpalić. Tak, 20kg to jest mało jak na człowieka, ja i 50kg bez problemu podniosę, ale chodzi o gabaraty. Dobson to duże 50kg którego nie ma jak chwycić. Nieś takiego 0.5km na środek pola i potem się zobaczy

 

 

A kto Ci każe nosić 0,5km, albo znajdujesz sobie miejscówkę żeby nie nosić i mieć aperturę albo kupujesz travlerka i sobie z nim hasasz nawet po górach. Dlaczego zakładasz z góry, że tak jak Ty wszyscy będą nosić sprzęt op 0,5km? Wyciągnać z samochodu te 12 kg i postawić kilka metrów dalej to chyba nie jest problem. Jeżeli tak to trzeba zmienić założenia i kupić coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.