Skocz do zawartości
Adam_Jesion

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

Rekomendowane odpowiedzi

Adam, weź kamerkę na zlot wiosenny. Jakiś delikwent dostanie sprzęt na godzinkę przed zachodem i zobaczymy, czy jest w stanie odpalić sesję od strzału. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto do tej pory strzelał z DSLR, żeby pokazać, na ile trudny/łatwy jest pierwszy kontakt z takim sprzętem. Jakby co, to zgłaszam się na ochotnika :P

A kiedy jest zlot wiosenny?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wspomniałeś Adam w nagraniu o typowym "blokerze" podczerwieni ZWO ( IR cut) ale wiesz może gdzie ten typowy filtr się kończy? Dlaczego pytam.

Wygląda, że się jeszcze łapie (SII 672nm).

IR-Window-graph1.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zgodnie ze stroną w tym roku jest dosyć późno, bo 18-21 maja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.

ASI071MC-kratka3.jpg

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

ASI224MC-kratka1.jpg

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska

ASI224MC-kratka2.jpg

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.

Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Edytowane przez HAMAL

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pasy pasami, ale znowu jest kratka :uhm: Pisał już kiedyś o niej Alien w kamerce ASI120MM a widać ją niebezpośrednio przy zoomowaniu Darka jako morę.

Jest to wycinek wyżej linkowanego przez Adama darka.

Podobny efekt jest w kamerce ASI224MC

a przyczyną jest ta kratka tu widoczna z bliska

ciekawe jaka jest przyczyna jej powstawania bo przecież przez nią ucieka nam część informacji. Podobnie uważam że dziwna kaszowatość obrazu ASI 1600 jest powodem (może softowej) walki z kratką, co znowu daje kolejną utratę informacji która mogła się zarejestrować.

Klatka jest i była zawsze TIF a rozmiar kratki 3x3 pixele, więc nie ma nic wspólnego z JPG, prędzej jakieś ogłupienie przy interpolacji, tylko skąd wtedy identyczny efekt w mono 120MM.

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się piszę do potestowania :-D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy kamera ma gwint na "froncie" taki sam, jak ASI-1600MM? Jeśli tak - chętnie przetestuję u siebie, bo mam już od wczoraj całą złączkologie do ASI1600-MM, więc jeśli mają taki sam gwint, to operacja polegałaby tylko na zamianie samych kamer.

Swoją drogą, udało mi się połączyć reduktor od TS-a, koło filtrowe od FLI i kamerę od ZWO :D Stawiam, że takiego nietuzinkowego zestawu nie ma nikt na świecie :)

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy są jakieś ograniczenia w kwestii stażu astrofotograficznego testerów? Chętnie bym wypróbował taką kamerę, i przetestował możliwości jej i mojej optyki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Piękna propozycja, Jesteś Wielki, lecz moim zdaniem testy to tylko przez doświadczonych, a tu na forum są tacy. Chętnie poczytam opinie Kolegów, nawet nie myślę zgłaszać chęci testowania, jestem za cienki i bał bym się wydać opinię.

Edytowane przez Wega
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przecież to interferencja na masce Bayera :D - zależy od algorytmu interpolacji koloru - przy astro używa się raczej takich mniej "rozmywających" (dający ostrzejszy obraz gwiazd) i dlatego jest bardziej widoczna. To zupełnie normalne zjawisko.

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)

W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.

PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

Edytowane przez MrOD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, backfocus jest też ten sam, więc zmiana kamery powinna być w Twoim wypadku bezproblemowa.

Rewelacja, w takim razie zgłaszam swoją kandydaturę do testów :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli tak to co ona robi w kamerkach ASI 120MM mono ? ^_^

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pytanie natury technicznej. Będzie jakaś kaucja? Co z chwilą nieumyślnego uszkodzenia sprzętu, zagubienia, kradzieży przez osoby trzecie?

Nie będzie żadnych kaucji. Będzie za to umowa użyczenia do testów, więc kamera musi wrócić w stanie nie gorszym, niż wynikającym z normalnego użytkowania. Za normalne awarie użytkownik nie odpowiada. Za rzucanie ją o ścianę (jak mu się nie spodoba) - tak :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale kolejka się zrobi. 12 miesięcy będzie mało :)

W końcu jakiś ukłon w stronę klienta, gest godny pochwały. Możliwość testowania przed zakupem - gdyby tak można było z każdym sprzętem dużo łatwiej i bardziej świadomie można by było się wyposażyć ostatecznie.

PS. Fajnie się czyta opinie fachowców, ale nie ma co się czarować - ważne czy potrafimy sami z niej skorzystać w zadowalający nas sposób a nie czy guru potrafi wycisnąć z niej soki (w fotoszopie).

A dziękuję. Też mi się to podoba, bo w dłużej perspektywie zyskują wszyscy (ja, wy, producent, forum, środowisko). Paradoksalnie nawet, jak okaże się, że kamera jednak jest do bani, to i tak jesteśmy do przodu - wszyscy. Zdecydowanie więcej zyskuję, jak polecam sprzęt, który po prostu działa i przynosi satysfakcję. Sprzedawanie czegoś, co jest słabe, nie służy nikomu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bo CMOSy mono także pokazują taką "siatkę" - wynika to ze sposobu sczytywania (przetwornik na każdym pikselu). Widać to głównie w biasie (i biasem się wyrównuje), choć to zupełnie inne zjawisko, niż widoczne w tym wypadku.

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Matryca kolorowa to matryca mono z maską bayera, skoro matryca mono posiada jakiś kiks to pod dodaniu maski bayera i konieczności interpolacji koloru może on zostać dodatkowo wzmocniony lub przerobiony na inne wynikowe efekty uboczne.

Ale siatkę "mono" widać w zasadzie tylko na biasie - i to jak połączysz kilkadziesiąt klatekw masterbias (np. przy ASI1600). Nigdy nie widziałem tej struktury przy normalnym zdjęciu, gdzie sygnał tła jest znacznie wyżej niż bias/offset, a tym bardziej, nie widziałem jej na zestackowanym zdjęciu.

Tak samo maski bayera - niemożliwe jest jej zarejestrowanie przy stackowaniu kilkudziesięciu klatek z przesunięciem (a jakieś zawsze jest, nawet bez ditheringu). Po to w DSLRach właśnie są "filtry rozmiękczające" na matrycy, żeby rozmyć mozaikę i nie doprowadzić do powstawania interferencji z wzorami świata fotografowanego (tzw. efekt moire). Takie filtr dla astrofoto to oczywiście bardzo zła rzecz (zabija zasięg i rozmywa gwiazdy). Z drugiej strony - nie spotkałem się, żeby ktoś miał realny problem z takimi mozaikami w astrofotografii. Mogę zobaczyć zestackowane zdjęcie, które ma problem z moire'm?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.