Skocz do zawartości

Podwórkowy "lucky imaging" - Newton 16'' + ASI178MC


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

To się nie da jak się (podobno) da. Najsłynniejsze zdjęcie było przecież robione 16 calowym newtonem na platformie i to w centrum Holandii ;) do tej pory nie mogę spać po nocy z powodu tego zdjęcia :P

20151010_2100_NGC7331.jpg

Znam :)

Pewno, że się da ale szczerze mówiąc to nie wiem jak Emil uzyskał taką dokładność prowadzenia. Na mojej platformie od Leszka było bardzo słabo przy tej ogniskowej. 

Także myślę, że czas włożony w zrobienie tak prowadzącej platformy lub koszt zakupu jakieś platformy z górnej półki na pewno przekroczy koszt EQ6 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HAMAL napisał:

Platforma to najgorszy z możliwych sposobów prowadzenia dużej skali, jest niczym rysowanie idealnego kola od szablonu wyciętego nożyczkami, cyrkiel i tylko cyrkiel, zrozumcie.

Nie jest to dobre porównanie, bo platforma z taką Syntą 8" sprawdzi się.  Natomiast z takim Newtonem 16" trudniej rozwiązać problem sztywności i drgań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Holandia w seeingu i jakości nieba raczej nie przoduje :)

nie jest tam tak źle ... Księżyc widać :)

kilka tygodni w roku spędzam w Holandii, niebo mają słabsze niż my, seeing zbliżony

jeśli tam da się zrobić takie zdjęcia to u nas na pewno można zrobić lepsze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Gdybyśmy się urodzili w innym kraju, takie fotki robiłby każdy początkujący :) Achhh ten polski seeing...

To prawda i zarazem smutne, wystarczy mając kasę wyprowadzić się do Chile, aby co wieczór, sypać jak z wora, amatorskimi fotkami o mega detalu :(

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał:

jeśli tam da się zrobić takie zdjęcia to u nas na pewno można zrobić lepsze

Czekamy :D

3 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

To się nie da jak się (podobno) da. Najsłynniejsze zdjęcie było przecież robione 16 calowym newtonem na platformie i to w centrum Holandii ;) do tej pory nie mogę spać po nocy z powodu tego zdjęcia :P

Zapisz, obróć, powiększ i powiedz kto ma w centrum drobniejszy detal o gwiazdach nie wspomnę aja nie używam pomniejszaczy.

GLX-USB3a.thumb.png.c92a42b9400f06bb0a1826049e97231d.png

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, HAMAL napisał:

Czekamy :D

Zapisz, obróć, powiększ i powiedz kto ma w centrum drobniejszy detal o gwiazdach nie wspomnę aja nie używam pomniejszaczy.

GLX-USB3a.thumb.png.c92a42b9400f06bb0a1826049e97231d.png

 

Wystarczy spojrzeć na gwiazdy i od razu widać kto jest gość ;-)

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, HAMAL napisał:

Czekamy :D

Zapisz, obróć, powiększ i powiedz kto ma w centrum drobniejszy detal o gwiazdach nie wspomnę aja nie używam pomniejszaczy.

GLX-USB3a.thumb.png.c92a42b9400f06bb0a1826049e97231d.png

 

A czy można ubrać to w jakąś obiektywną miarę? Można wyliczyć jakaś funkcją rozmiar najmniejszego rozróżnialnego detalu na zdjęciu, jego realną rozdzielczość? Bo jeśli opieramy się tylko na subiektywnych ocenach, to wydaje mi się, że nie można jednoznacznie powiedzieć, kto ma lepszy detal. Za to gdybyś powiedział: na moim zdjęciu jest detal o rozmiarach 1.2" a u kogoś jest 1.6" no to wtedy możemy sensownie porównywać zdjęcia. Ale na razie takiej miary nikt nie daje, nawet nie szacuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Wystarczy spojrzeć na gwiazdy i od razu widać kto jest gość ;-)

Gwiazdy są niczym pixele rysujące obraz, niczym grubość końcówki ołówka w programie graficznym którym kreślimy, mówią nam wszystko o jakości uzyskiwanych klatek wynikających z jakości optyki i prowadzenia. Ludzie walczą o detal w ramionach galaktyk mając średnie gwiazdy rozmiaru 10px :uhm:

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

A czy można ubrać to w jakąś obiektywną miarę? Można wyliczyć jakaś funkcją rozmiar najmniejszego rozróżnialnego detalu na zdjęciu, jego realną rozdzielczość? Bo jeśli opieramy się tylko na subiektywnych ocenach, to wydaje mi się, że nie można jednoznacznie powiedzieć, kto ma lepszy detal. Za to gdybyś powiedział: na moim zdjęciu jest detal o rozmiarach 1.2" a u kogoś jest 1.6" no to wtedy możemy sensownie porównywać zdjęcia. Ale na razie takiej miary nikt nie daje, nawet nie szacuje...

Ciężki temat, choć bardzo słuszna uwaga do rozważań. Porównując dwa dolne zdjęcia widać, że u mnie w szumie nadal siedzi potencjał, u niego niestety wszystko już jest wyoblone, niczym przeostrzony Księżyc. Często ostatnio ludzie przechwałkują się skalą zdjęcia, ileż to oni uzyskali sek na pixel, zauważ ja tego nie robię, bo to jest pusta skala, powinni piać o rozdzielczości, ale tej nie znają (patrz Twoje pytanie powyżej) też jej nie znam, więc głupot nie piszę. Pobieranie jej z gwiazd nie ma sensu bo wiele narzędzi astro z placków robi szpileczki, raczej należało by się skupić na elementach galaktyki czy mgławicy o wysokim kontraście, pyły i inne globule.

Ja robię taki test. Biorę fotkę i robię z niej 50% a potem 200% i jeśli zatraciłem najmniejszy detal to znaczy że nadal pracujemy na rozdzielczości, pisałem daaawno o tym przy Jowiszach Peach-a, można było spokojnie z tych wielkoludów zejść do 25% a potem walnąć 400% nie tracąc nic a nic z mikrodetalu, bo go tam nie było.

GLX-USB3a.thumb.png.0ce8425db5433b5343292dee5bb02e67.png

20151010_2100_NGC7331x2.thumb.png.31890f1b58f78958fb3dcc04b0ba8a85.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.