Skocz do zawartości

Nowy dzialik


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Mały, skromny, wciśnięty w kąt przy obserwacjach, ale jest. Może to i dobrze, chociaż mi się taka forma nie podoba, więc nie zrobię tu tego co planowałem.

Jeśli chodzi o gwiazdy zmienne, to zdecydowanie najważniejszy dział astronomii, choćby z uwagi, że każda gwiazda na którymś swoim etapie jest zmienną. Nic nie trwa wiecznie. Choćby nasze Słońce, które z obłoku głównie wodoru wyłoniło się jako gwiazda typu FU Ori, następnie stała się T Tau, aby w końcu się ustatkować na blisko 10 mld lat, po których rozdymając się zniszczy to, co tak pięknie przy nim rozkwitło...

 

Pytajcie więc młodzi i starzy, co byście chcieli na temat gz wiedzieć, a ja i kilku innych kolegów spróbujemy w miarę możliwości odpowiedzieć.

 

Proszę także o pilnowanie się i pisanie w danych wątkach na tematy wątku. Dlatego też otworzyłem ten, w którym opisujcie swoje plany i oczekiwania odnoście zmiennych.

Wkrótce powstanie kilka nowych wątków na konkretne tematy, troszkę cierpliwości :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również się cieszę, że powstał w końcu dzialik o gwiazdach zmiennych. Obserwacje gwiazd zmiennych są bardzo interesujące, jeżeli nabierze się pewnej wprawy w ich poszukiwaniu i ocenianiu. Systematyczne obserwacje gwiazd zmiennych mają pewne znaczenie naukowe, ale przede wszystkim dają wiele satysfakcji jak i pozwalają na dobre poznanie nieba. Wobec tego zachęcam do obserwacji gwiazd zmiennych i do dzielenia się doświadczeniami z obserwacji właśnie w tym dziale, który prowadzić będzie Henryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim chciałbym pogratulować Henrykowi że zgodził się prowadzić nowy dział : Gwiazdy zmienne . Ten ciekawy rozdział astronomii jest bardzo atrakcyjny ale za mało popularny . Wynikało to z tego że do tej pory na grupach dyskusyjnych i forach czytaliśmy tylko komunikaty których początkujący nie bardzo mogli zrozumieć . Teraz mamy specjalny dział na forum i można w nowych wątkach zadawać pytania jak i czytać ciekawe artykuły tematyczne . Prosimy aby inni pasjonaci gwiazd zmiennych pomagali Henrykowi w jego pracy . Wiem że na pewno Oskar pomoże w miarę wolnego czasu ale też zapraszamy innych do współpracy . Jako początkujący ( zakresie zmiennych) mam wiele pytań :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Zeszłej nocy obserwowałem: RS UMa, S UMa, T UMA i RY UMa. Tym samym rozpoczynam ,,działalność'' w zmiennych :D:lol: . Nawet ciekawe zajęcie, niestety, aby nie było zbyt ,,różowo'', wyskoczyło przy tym parę problemów. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nono, Aquarius, od razu z grubej rury (S UMa)

:lol: Henryku, nie wiem czy aż tak grubej. To tylko mój kometarny Newton 250/1170 mm na Dobsonie. (Niestety w tej chwili nie mam innego sprzętu na podorędziu :( ). W zasadzie mogę nim robić (u siebie w Brwinowie) wszystkie gwiazdy do 12,5 - 13,5 mag, w dobrych warunkach meteo. (Dotyczy to tylko gwiazd, z kometami i DSO już nie jest tak pięknie :Cry: ). Na np. Kudłaczach jest jeszcze lepiej (max. zasięg gwiazdowy, pod prawie 15 mag.). Tak więc z widocznością S UMa nie było problemów. Problemy ,,obserwatorskie'' wynikały z moich starych kometarnych nawyków.

Po pierwsze: Zawsze ,,skacząc po gwiazdach'' szukałem czegoś ,,puchsatego'', czyli komety, tak więc musiałem uważać, aby nie ,,przejechać'' gwiazd zmiennych :) . (Zwłaszcza, że nie miałem zielonego pojęcia o ich aktualnej jasności).

Po drugie: o wiele łatwiej jest mi oceniać jasności rozogniskowanych gwiazd niż punktowych. (tu trzeba się trochę ,,przełamać'' :) ).

To są raczej zabawne problemy i jako takie, mało istotne.

Poważniejszą sprawą są katalogi i jasności gwiazd porównania (jako stary komeciarz, jestem dość wyczulony na te sprawy). Ale o tym, to jak dokończę opracowanie (muszę sprawdzić jeszcze parę rzeczy) i chyba już w innym wątku.

 

PS. Dobór gwiazd do obserwacji podyktowany został ich położeniem na niebie (całoroczne i elegancko defilujące przed moim miejscem obserwacyjnym). trzy mirydy z AAVSO, a RY UMa to ,,moje okrycie'' :wink: podczas robienia dojść w/g SMP-7. AAVSO nawet do niej mapki nie daje(!), ale skoro już jest w polu obserwacyjnym, to czemu ją odpuszczać? Poza tym wydały mi się dosyć proste i przyjemne jak na początek :lol::lol::lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie: o wiele łatwiej jest mi oceniać jasności rozogniskowanych gwiazd niż punktowych. (tu trzeba się trochę ,,przełamać''  ).

 

Jest to metoda out-of-focus, którą stosuje się do bardzo czerwonych gwiazd, aby zniwelować wrażenie, że są jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, kometarni zboczeńcy :lol: . Ja jak nie mogę ostrości złapać, to nie potrafię oceniać, a Ty Aquariusie odwrotnie... Widzę, że należysz do tych szczęściarzy, co mają sprzęt na balkonie i dobry widok w jedną stronę. Nic tylko czekać, aż niebo się obróci :wink: . Ja zaś muszę ganiać z tym wszystkim poza domek, no z wyjątkami.

A co do mapek, w AAVSO nie ma chyba dla połowy obserwowanych przeze mnie gwiazd, ale to nic, bo i tak wolę ostatnio samodzielnie robić, wychodzą dokładniejsze oceny :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Cyt.

========================================================

No i wreszcie kolejna noc ,,uczciwie przepracowana'' (czyli obserwacyjna). ,,Urobek'' podam jak się rozgrzeję i wyśpię. :zimno: :sleep: :5min:

========================================================

 

 

Tak jak obiecałem :D : 22.11'2004

RS UMa, S UMa, T UMa, RY UMa i Z UMa. Widać ,,ruch'' w gwiazdach zmiennych :D:lol: .

Do tego jeszcze planetoida 8 Flora i słaba kometa C/2003 T4 ,,na deser'' :D:D:D .

To była piękna noc obserwacyjna :D:D:lol: . Niestety teraz ciągle chmury i śnieg albo deszcz (do wyboru :(:( ).

 

PS. Cholera! Obserwacje zmiennych wciągają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.