Skocz do zawartości
DexterX

Głowica Meade LXD650 GOTO

Promowane odpowiedzi

DexterX    90
Napisano (edytowane)

Sprzedam głowicę paralaktyczną MEADE LXD 650 przerobioną przeze mnie na GOTO.

Głowicę kupiłem na forum bez oryginalnego kontrolera i silników. Całość elektroniki i mechaniki udało się upchnąć pod oryginalną obudowę.

Nowy kontroler to AstroEQ a silniki krokowe to NEMA11 "11HS20-0674S-PG5" z przekładnią planetarną. Wg. programu konfiguracyjnego AstroEqUploader rozdzielczość tego układu to 0,109 ArcSec/step. Prędkość GOTO ustawiłem chyba na 400x. Możliwe, że da się więcej, ale silniki mogą zacząć gubić kroki

Montaż można kontrolować laptopem z USB poprzez EQASCOM.

Niestety w zestawie nie ma statywu ani lunetki biegunowej. Po delikatnych przeróbkach powinien pasować do tej głowicy statyw od NEQ6.

Montaż przygotowałem go z myślą o założeniu go na PIER w ogrodzie, ale po wstępnych testach okazało się, że głowica mimo dużych kół zębatych wcale nie ma dobrej dokładności prowadzenia. Błąd przy guidingu wychodził około +- 8 ArcSec. Czasami udawało się go zmniejszyć i uzyskać nieporuszone klatki na refraktorze o ogniskowej 500 mm, ale za każdym razem była to ciężka walka z regulacją luzu na ślimacznicach.

Poddałem się i sprzedaję głowicę ... Do astrofototografii DS raczej się nie nadaje, a jeśli już to może sprawiać przy każdej sesji dużo problemów.

Do avikowania planet i Księżyca głowica powinna się nadawać bardzo dobrze. Powinna też sprawdzić się w obserwacjach wizualnych przy użyciu ciężkiej i dużej tuby.

Ogólnie - jest to ciężki montaż o wielkości podobnej do NEQ6.

Waga samej głowicy to 12.2 kg, w zestawie jest też 5kg przeciwwaga. Do zestawu dokładam też kabelek USB do połączenia z komputerem i przewód do zasilania montażu z gniazda zapalniczki.

Ze względu na to, że trzeba dorobić sobie do niego adapter do statywu i możliwe, że co pewien czas będzie wymagał drobnych regulacji polecam raczej ludziom z pewną wiedzą w zakresie elektroniki i mechaniki.

Cena 1250 PLN + ew. wysyłka pocztą jako paczka24 -20 PLN.

LXD1.jpg

LXD2.jpg

LXD3.jpg

LXD4.jpg

LXD5.jpg

LXD6.jpg

LXD7.jpg

LXD8.jpg

LXD9.jpg

Edytowane przez DexterX
  • Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

DexterX    90

UP

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
DexterX    90

Cena w dół - 1150 + wysyłka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
DexterX    90
Napisano (edytowane)

Dzisiaj przeprowadziłem dodatkowe testy głowicy po zainstalowaniu na prowizorycznym aluminiowym statywie - i okazuje się że po delikatnej regulacji luzów i przede wszystkim - po poprawieniu mocowania testowego teleskopu, który jak się okazało nie był wcześniej dobrze dokręcony do szyny (luźne śruby) guiding poprawił się do +- 2 arc/sec. Czyli montaż spokojnie nadaje się do astrofoto. Testowo zrobiłem parę 180s klatek bezlusterkowcem ogniskowa 500mm przy minimalnej czułości (pełnia) ... Gwiazdy nie są pojechane. W załączniku zrzut ekranu z PHD (szukaczoguider + QHY5).

W związku z tym chwilowo wycofuję głowicę ze sprzedaży.

GuideMeadecut.jpg

Edytowane przez DexterX

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mirek01    4

Czasami warto dać sobie trochę czasu

I popróbować jeszcze raz...

Montaż wygląda na solidny

Fajnie ze doszedles z nim do porządku

Pozdrawiam

M

• Lubię 1