Skocz do zawartości

stawki celne


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt dydaktyczny i naukowy powinien być zwolniony zarówno z cła jak i Vatu , to jest w interesie naszego państwa , ale to tylko teoria narazie i niestety tych których wybraliśmy do parlamentu tego nie widzą i nie rozumieją .

 

Michał , jak wejdziemy do UE to z każdym zakupionym sprzętem z Europy będziesz mógł bez stresów wrócić do domu . ( Po drodze nie będziesz miał żadnych granic i celników) . Firmy też będą mogły sprowadzić towar jak z Katowic do Wrocka , jednak jeżeli chciały by go wprowadzić do legalnego obrotu to muszą oczywiście zapłacić podatek Vat ( cło wynosi zero na wyroby unijne) Ale pamiętajmy że firmy kupują w Unii towar w cenie netto , a więc ten Vat nie wielkiego wpływu na cenę finalną .

 

Mam tylko wątpliwości jak się sprawy mają z wyrobami z Azji , jeżeli Kontrahent w Hamburgu zapłacił należne cło , czy w Polsce nam drugiego cła  nie nie dowalą , to byłoby zaprzeczeniem  podstaw Uni Europejskiej , ja to tak rozumiem , może ktoś jest blisko tematu i wyjaśni . Pozdrawiam Piotr Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, wiesz w jakim państwie żyjesz i że ile by nie płacił ( obojętnie na co ) to i tak jest mało. Z tego względu o którym tu piszemy mam refraktor TMB  i go nie mam. Chyba wkrótce do mnie dotrze. Wyobraźcie sobie, że dzwoniłem parę dni temu jak wygląda sprawa cła to oprócz opisywanego już VATu i 12%cła jest jeszcze stawka celna 80% !!! To płaci sie wtedy, gdy np. nie ma dokumentów stwierdzajacych pochodzenie i cenę towaru ( np.towar używany ) . Nawet powiedziano mi, że Made in Germany na sprzęcie raczej sprawy nie załatwi. Musi być papier. Taką informację otrzymałem pod nr. tel. 032 358 71 00 - informacja celna Katowice. Pozdrawiam! Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi Andrzej o przewóz sprzętu a wysyłkę.

Ja mam np dylemat czy zapłacił bym vat kupując sprzęt na niemieckim e-bayu. Przecież vat płaci sięw na podst faktury, a takiej nie wystawi mi osoba prywatna.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja sciagalem 2 razy z ebay.com (nie z .de) i jakos bez dodatkowych problemow... ;) Tyle tylko ze byly to niezbyt ciezkie i malo obszerne rzeczy (m.in. lustro 203 mm)

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli paczta idzie od osoby fizycznej, to jest duża szansa , że się UC nie zainteresuje.  Jak idzie z domu wysyłkowego, to na pewno sprawdzą wartość z deklaracji sprzedawcy i jest duże prawdopodobieństwo ,że też otworzą przesyłkę.  Sam to doświadczyłem wiele razy.  

 

W obu przypadkach, jeśli przesyłka jest ubezpieczona, trzeba podać wartość, a to już na 100% przesądza o procedurze celnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

wyjaśnie dlaczego pytałem o stawki celne.........

mianowicie mój kumpel wraca w maju z AMERYKI   :D:D:D ......

i obiecał przywieść mi teleskop, na wszelki wypadek chciałbym wiedzieć na ile cla i vatu się przygotować,

choc osobiście mam nadzieje że się uda bez konieczności płacenia cła i vatu  ;D ;D

 

pozdrawiam m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz jeżeli kumpel wraca po dłuższym legalnym pobycie to wszystko co przywozi będzie traktowane jako mienie przesiedleńcze i może Ci przywieźc dużo rzeczy bez cła i Vat-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to tam mieszka !

ma zieloną kartę

a zamówiłem LX 90

lub gdyby były problemy z LXem to refraktor 5" też MEADEa niestety achromat   :(:(:(

i komplet okularów po promocyjnej cenie 99$ ......

zobaczymy co z tego wyjdzie ..........

 

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóz.  Ja chyba bym się  nie podjął przewozić 5" refraktor.  Na bagaż się takich rzeczy nie nadaje.  Ponadto wszystkie bagaże teraz muszą być niezamykane i są często przeszukiwane.  W moim za każdym razem znalazłem kartkę wewnątrz, że bagaż był przeszukiwany (to było tydzień temu).  O amerykanów się nie boję, ale Polacy to nieźle zorganizowane "przedsiębiorstwo".  Na bagaż podręczny amerykanie nie pozwolą wziąć.  Na lotniskach na taśmach scan matów zrobili z pleksi taki obrys-otwór, przez który przejdą baraże naprawdę niewielkich wymiarów: torba na lap top, płaszcz w kuwecie.  Co większe to won i nie ma dyskusji.  Ze względów bezpieczeństwa bardzo rygorystycznie podchodzą do ilości bagażu podręcznego - 1 szt.

LX90 można nadać w oryginalnym kartonie na bagaż lub w specjalnie zakupionym kufrze.  No ale to może wzbudzić ciekawość celników.  

Daj znać jak już sprzęt przyjedzie.  Chętnie posłucham techniki jakiej Twój kolega użył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój plan polega właśnie na tym że to będzie mienie przesiedleńcze, a plan awaryjny .......to zaniżona wartość na rachunku.....zobaczymy może przejdzie ot tak sobie....a jak nie to będę miał trochę droższy teleskop niż zamierzałem   :D:D

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega napisal:

 

"jak wejdziemy do UE to z każdym zakupionym sprzętem z Europy będziesz mógł bez stresów wrócić do domu . ( Po drodze nie będziesz miał żadnych granic i celników) "

 

raczej nie ma sie co ludzic na takie granice. Wczoraj bylem na krotkim wypadzie do Niemiec - Flensburg, i przekraczalem granice miedzy Dania i Niemcami. Okej, Niemcow zero, ale Dunczykow dwa radiowozy+antyterrorka+celnicy

 

zatrzymywali kazdy woz na "niedunskich" blachach i kopali doszczetnie (mi sie udalo dzieki dunskim numerom wwiezc spora ilosc amunicji gazowej jaka zakupilem w Niemczech bez pozwolenia  ;D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to zależy od przyjęcia układu z Schengen, a nie od samego wejścia do UE. Polska układ ten przyjmie pewnie za kilka lat, a więc do tego czasu granica wiele nie zmieni się. Co do granicy duńsko-niemieckiej, to chyba wynika właśnie z faktu, że Dania, jak i W. Brytania tego układu nie przyjęły, a w każdym razie nie w pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie tak do końca Oskarze. Fundamentalną zasadą UE jest między innymi nieskrępowany przepływ towarów i usług. Traktat z Schengen mówi o swobodnym przepływie ludzi. Masz rację ratyfikujemy dzisiaj traktat akcesyjny o wejściu do UE, które nie jest jednoznaczne z wejściem do grupy państw z Schengen. Nie wszystkie państwa  UE weszły do grupy Schengen i to one nie chciały tego np. Wielka Brytania. Podobnie sprawa się ma z Euro wejście do UE nie jest jednoznaczne z przyjęciem jako waluty Euro. Jeżeli chodzi o Danię to wydaje mi się, że ona w Schengen jest kiedy jechałem do Bilund to granica była tylko formalnie bez żadnych kontroli. Ten wypadek Roberta mogł być spowodowany jakąś akcją. Sprawa następna nawet wejście do Schengen nie oznacza, że nie ma granicy w jakiś wyjątkowych systuacjach (traktat to określa) kontrola na granicy może zostać wprowadzona ponownie np. na jakiś czas powiedzmy 2 tygodznie.

 

Tak więc po wejściu Polski do UE granica pozostanie ale podejrzewam, że powstaną pasy do członków UE  tak jak to było w UE kiedy nie było układu z Schengen. Wydaje mi się, że na tych pasach dla członków UE przekraczanie granicy będzie się mogło odbywać na podstawie dowodu osobistego, a kontroli celnej tam nie będzie. Przynajmniej nie w takiej formie jak jest obecnie.

 

Ciekawe jest także jak my mało wiemy o zasadach panujących w UE wszystko odbywa się na zasadzie myślę , chyba, podejrzewam, wydaje mi się, z jednej strony zgroza z drugiej może lepiej bo Polacy to naród który mógł by uznać takie informowanie społeczeństwa za propagandę i zagłosować przeciw dla zasady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale to nie znaczy, że nie ma straży granicznej czy celników w UE. Są i mają prawo do kontroli nawet daleko od granicy. Zasad przepływu towarów nie jest bezwzględną mimo, że fundamentalną w UE. Pamiętajmy też, że Polska w okresie przejściowym nie będzie tak naprawdę pełnoprawnym członkiem UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.