Skocz do zawartości

UWAGA ALERT OBSERWACYJNY ZORZE POLARNE !!!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga przez najbliższe noce możemy się spodziewać zorzy polarnej ! Dzisiejszej nocy to jest z 29/30 oraz jutrzejszej mamy się spodziewać maksimum !

 

Stronki które należy śledzić:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/spaceweather/

http://www.sec.noaa.gov/SWN/

http://sprg.ssl.berkeley.edu/dst_index/

http://www.sec.noaa.gov/pmap/

 

Warunki zapowiadają się na idealne - nie ma Księżyca a noc zapowiada się pogodna - życzę Wam i sobie powodzenia w obserwacjach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Michał, pokrzyżowałeś mi plany. Ale co zrobić. Pakuję aparat i idę na północ ;D

 

 

Wróciłem. Warto było!! Widoczki super ;D. Fotki w dziale Astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorza była super.

Światło rozciągało się od Raka do Andromedy i sięgało polarnej.

Kasjopeja tonęła w purpurze. Wspaniałe!

Około 1:00 spektakl wygasł.

Ponoć dzisiejszej nocy będzie powtórka, więc będę zwarty i gotowy.

Jeszcze pytanie: czy da się machnąć analogiem?

Jeśli tak to jak czuły film i jaki czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się machnąć analogiem bez problemu - nawet bym powiedział że efekt może być lepszy.

Negatyw o czułości 400 i czas pomiędzy 15 a 60 s powinien być w zupełności wystarczający (dla przesłony 2,8).

Oj szykujcie się magnetosfera jest wzbudzona a około północy powinien dotrzeć efekt trzeciej protuberancji co daje nam prawie pewność że będzie zorza !

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszej nocy widzielismy to, przyznam ze pierwszy raz. Byly to glownie pionowe szare pasma pojawiajace sie od Wielkiej Niedzwiedzicy do Kasiopeii i dalej. Robilismy z Adamo zdjecia, ale co z tego wyszlo dowiem sie po wywolaniu. Stosowalem czasy od 1 do 2 minut na przyslonie 4, neg 400 ASA. To zjawisko skutecznie odwrocilo nasza uwage od naszych stalych zajec w terenie. Spowodowalo ono ogolne poajsnienie calego nieba, tak ze skracalem czas zdjec o plowe. Dopiero przed switem atmosfera wrocila do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAAAAAK !!!!

Zerknij na zdjęcia w wątką astrofotografia - są tam zdjęcia Togala spod Poznania ! A ja fotografowałem z Leszna czyli jeszcze trochę dalej na południe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że mnie szlak trafi jak dzisiaj rano kumpel z uśmiechem od ucha do ucha powiedział mi co się w nocy działo(ja ztyrany calym dniem szkoły położyłem się spać o 22.00).Od tej pory na haslo ALARM ZORZOWY "śpię" na dworze. >:(

Czy faktycznie dzisiejszej nocy są realne szanse na powtórkę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że mnie szlak trafi jak dzisiaj rano kumpel z uśmiechem od ucha do ucha powiedział mi co się w nocy działo(ja ztyrany calym dniem szkoły położyłem się spać o 22.00).Od tej pory na haslo ALARM ZORZOWY "śpię" na dworze. >:(

Czy faktycznie dzisiejszej nocy są realne szanse na powtórkę???

 

sluchaj to ja wczoraj mialaem bezsennosc w Seatlle i przegadalem na czacie z jaks dupa caly wystep zorzy polarnej. Kurna pociac sie mozna !

Taka porażka - po prostu zgłowy mi jakos wylecialo , ehh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zazdroszczę Wam tego widoku ! Jeszcze nie widzialem zorzy :-[,. Może dzisiaj się uda. Zaraz montujemy jakąś grupę i jedziemy na obserwacje zorzowo-zaćmieniowe.

 

Gratuluję fajnych fotek.

 

Paweł Turek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Malaria i korniki! Ja wczoraj miałem wyjechać za miasto z teleskopem, nawet go na balkon wystawiłe, rozmyśliłem się w ostatniej chwili :'(. Pojechałbym dziś, ale jutro nad ranem polujemy na Słońce z dachu bloku kumpla, musiałbym całą noc nie spać. Zorza pod Lublinem? Wierzyć się nie chciało i oto skutki... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety tak to bywa....

z zorzami jak kobietami, nigdy nic nie wiadomo !

Dziś kolejne CME z dużej grupy plam 365 co daje szanse na zorze pomiędzy 1 a 2 czerwca.

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.