Jump to content

Czym jest Astropolis, czyli słów kilka o tematyce forum


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Zauważyłem, że co jakiś czas pojawiają się dyskusje o tym, czym dane forum jest. Jedni twierdzą, że forum to sama giełda, inni zaś, że w ogóle nie ma merytoryki i dyskutujemy tylko o polityce, albo głupotach (meh - co za bzdura).

 

Jak wiecie - lubię dane, więc i tym razem do nich zajrzałem. Przeanalizowałem około miliona naszych interakcji (najnowsze z 2017 roku) na całym forum i tak oto stworzyłem ultra prosty, ale jakże wymowny - wykres. Uwaga: to nie jest wykres ilości postów, ale tych, z którymi wchodzicie w interakcje (które oglądacie).

 

Nie zamierzam go jakoś szczególnie komentować, bo to jest ilustracja z cyklu: jaki jest koń, każdy widzi. Generalnie podoba mi się dywersyfikacja Astropolis i mocny udział wątków astronomicznych (nadal).

 

AP_content_Q12017.png

 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Może więcej o kryteriach bo wykres w moim odczuciu jest jednak mało wymowny. Gdzie zaczyna się dyskusja forumowa o sprzęcie a gdzie o astrofotografi, gdzie jest część wspólna np. sprzęt do astrofotografii itd.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Astrofotografia to zdjęcia - oglądanie, publikowanie, komentowanie. Sprzęt - to dyskusje stricte sprzętowe (ogólnie o sprzęcie astronomicznym, w tym astrofotograficznym). Astronomia to wszystko to, co dotyczy tego tematu, także wątku teoretyczne i typowo naukowe (chodzi o kategorię, którą wielu określa mianem "merytorycznej"). Social to kategoria zawierająca dyskusje dotyczące spraw społeczności (włącznie ze zlotami). Commerce - to ogóle handel (giełda, akcje np. ASI, wątki o sklepach, etc.).

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za ten temat, czegoś takiego mi brakowało, z uwagą przyjrzałem się, ten wykres mówi bardzo dużo. Wydawać by się mogło, że astronomia będzie w przewadze jednak nie, jest daleko to czwarte miejsce, astrofotografia idzie przodem choć na drugim miejscu, też dobrze, na wykresie widać jak reagujemy na nasze wypowiedzi w tematach, które są nam bliskie. Z moich postrzeżeń niemal wszystkie gdzieś głęboko mają w sobie coś nad czym się zastanawiam, autor postu daje temat z astrofoto czy astronomii, a za chwilę jedziemy pociągiem, pocieszeniem jest to, że takich zmian w temacie jest niewiele, ale to inny temat :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nawet niezły przykład ;)

Sądzę, że Jesion agregował (sumował) liczby wyświetlen po prostu na działy, poddziały (kategorie), które najpierw "ręcznie" poprzydzielał do jednej z tych sfer. Godzinka roboty.

Pozdrawiam

 

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Uwaga: to nie jest wykres ilości postów, ale tych, z którymi wchodzicie w interakcje (które oglądacie).

 

Znaczy się jest to wykres ilości wyświetleń tematów (nie postów)? No bo chyba nie ma licznika odwiedzin postu (kazdy post wyswietlamy tyle razy, co caly temat).

 

No i ja sie pytam, gdzie jest wizual? :) Nie pasuje mi do zadnej kategorii.

Link to comment
Share on other sites

Znaczy się jest to wykres ilości wyświetleń tematów (nie postów)? No bo chyba nie ma licznika odwiedzin postu (kazdy post wyswietlamy tyle razy, co caly temat).

 

No i ja sie pytam, gdzie jest wizual? :) Nie pasuje mi do zadnej kategorii.

 

Wizual to merytoryka, a więc astronomia :P

 

PS. Tak - wyświetlenia wątków w danych kategoriach.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Astropolis jest super. :)

 

Zwłaszcza gdy Ty jesteś z nami! Pisz więcej.

 

Adamie, ja znam bardzo ciekawą i trafną moim zdaniem metodę oceniania wątków (i być może kategorii).

 

Mianowicie ile jest wyświetleń przypadajacych na jeden post. Bo to jest miarą jaką uwagę przyciąga średnio każdy jeden post.

 

Wątek który zgromadził milion wyświelten ale na 10 milionach postów cóż z tego że podnosi rangę kategorii jak tak naprawde mało kto go czyta.

 

Ten np watek ma dużo wyświetleń per 1 post ale przyznaję że bywają lepsze

 

http://astropolis.pl/topic/39767-historie-i-historyjki-zwiazane-z-astronomia-choc-troche/?view=getlastpost

 

Pomyśl może nad statystyką czytliwości wątków czy kategorii per post

 

aha

i pisz może - jako ciekawostkę - sql-e które używasz (wiem że przyswoiłeś) ;)

 

Pozdrawiam

Edited by ekolog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 62 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.