Skocz do zawartości
Ziemianin

Który Filtr Mgławicowy okaże się lepszy w 6"

Promowane odpowiedzi

Ziemianin    17
Napisano (edytowane)

Witam

Ostatnio zastanawiałem się który z filtrów lepiej poradzi sobie pod mocno zaświeconym niebem, wiadomo w mieście.

Teleskop jakim dysponuje to SW 150/750. Mgławice w mieście wyglądają marnie.

Przykładowo Hantle niby widać ale ledwo że.

Czy da się jakość wyostrzyć i poprawić jakość obserwacji astronomicznych mgławic, pod tak zaświeconym niebem?

Mam na myśli który filtr byłby lepszy:

UHC-S https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-mglawicowy-baader-planetarium-uhc-s-125-2458275,d413.html

O-III https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-planetarium-o-iii-wizualny-125-2458395,d415.html

Który filtr pokażę trochę więcej z teleskopem 6 cali?

Posiadam filtr MOON and SKY GLOW i on nie daje prawie żadnej różnicy na mgławicach.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ziemianin

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

bajastro    1504

OIII będzie za ciemny, znacznie osłabi gwiazdy.

Na UHC-S szkoda kasy, nic nie dawał do obrazu mgławic.

Bierz UHC dobrej firmy: Astronomika, Lumicona lub Oriona UB (przy UB tu trzeba uważać na gwinty, bo są wersje, których nie wkręcisz do okularu).

A i tak najlepiej wyjechać z miasta, UHC pod miastem już dobrze się spisze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ANowak    908

Mam UHC od Astronomika i sobie chwalę. ładnie przyciemnia niebo i uwydatnia mgławice.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam UHC od Explore Scientific, działa jak marzenie, widoki w porównaniu z tym co bez niego powalają ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ziemianin    17

Mam UHC od Explore Scientific, działa jak marzenie, widoki w porównaniu z tym co bez niego powalają ;)

Myślisz że UHC od ES będzie lepszy od UHC-S baddera ?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gogiel    2

Miałem uhc-s Baadera który praktycznie nic nie wnosił, wymieniłem go na Astronomika uhc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
cmku    414
Napisano (edytowane)

Wrzucę mój mały teścik :)
Niebo mocno zaświetlone (obrzeza miasta około 50 tys mieszkańców) refraktor 102mm, trochę rozjechana ostrość ale nie o to tutaj chodzi :)

porownanie2.jpg
Fotka M42, wszystkie zdjęcia po 30 sekund ISO 1600. Od lewej foto bez filtrów, drugie z filtrem Astronomik CLS, oraz z prawej strony zdjęcie z filtrem Baader UHC-S.

W vizualu była lekka poprawa przy patrzeniu poprzez filtry, ale oba filtry dawały bardzo podobne obrazy, na jakimś większym teleskopie różnica powinna być bardziej widoczna :)

Edytowane przez cmku
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Myślisz że UHC od ES będzie lepszy od UHC-S baddera ?

Pozdrawiam

Nie miałem w rękach UHC-S także nie mogę porównać, ale wiem że jest dobry, bo pomaga znacząco

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ziemianin    17

Chyba zdecyduję się na UHC ES 1 25

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rojas    67

Weź uhc,będzie pan zadowolony. Patrzyłem przez wszystkie wymienione filtry w teleskopach od 8 do 12 " i uhc-s nic nie wnosił, O-III jest bardzo dobry ale do dużych sprzętów natomiast uhc i ultrablock wymiatają.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Marek_N    1292

W rozmiarze 1,25" rożnica cenowa pomiedzy filtrami ze średniej półki i tymi topowymi jest tak mała że lepiej dołożyć do docelowego filtra:

- Orion UltraBlock (szerokość połowkowa 25-30 nm - zależy jak sie trafi) - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=4155&lunety=Orion_Ultrablock_Narrowband_w%B1skopasmowy_filtr_1,25%27%27_(#05654)

- Astronomik UHC (25 nm) - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3482&lunety=Filtr_Astronomik_UHC_w_oprawie_1,25%27%27_(8H0011)

- Astronomik OIII (12 nm, w tym momencie to najlepszy filtr tego typu na rynku) - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=3485&lunety=Filtr_Astronomik_O-III_w_oprawie_1,25%27%27_(8H0006)

Filtrów UHC i OIII używałem zarówno w refraktorze 8 cm i newtonie 27 cm. W obu spisywały sie bardzo dobrze. UHC pozwala używać większych powiększeń, OIII więcej pokaże w mieście (np. "ślad" Veila).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Ziemianin    17

Czyli Oiii jest za ciemny do 6 cali? więc UHC Orion jest ok?

Jest lepszy od tego Es transmisją?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta