Jump to content
slvmtz

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii

Recommended Posts

W życiu mamy wzloty i upadki, a tylko w ten sposób możemy dążyć do upragnionego celu. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć w działaniach popularyzatorskich, gdyż lista jest naprawdę długa. Czasem ciężko coś realizować mając do dyspozycji niewielki budżet, ale Tobie się udało.

 

Powodzenia :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo fajnie, ze popularyzujesz astronomie! Bez takich jak Ty zapewne slowo astronomia zniknełoby ze słownika na rzecz astrologia :)

Moze znajdzie sie ktos na forum, kto wskaże Ci nowe ściezki rozsiewania astrohobby.

 

Brawo Ty :)

 

Ja rownież kiedys prowadzilem dziennki swojej astro dzialanosci. Z czasem mi sie juz nie chcialo.

Teraz po 15latach mam fajna pamiatke.

 

 

Edit.

Jednak nie wszystkie rozmowy w toku byly ze statystami :)

 

Edited by Tayson
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmieniłem orientację w pliku PDF z portfolio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nie lepiej zamiast zdjęć to profesjonalnie złożyć sobie wielostronicowego PDF i tak tekst musiałeś w jakiś programie opracować zeskanować zdjęcia albo je powklejać w programie graficznym, będzie wersja do sieci i wersja fizyczna osobno :)

A tak nawiasem mówiąc to gratulację za wytrwałość i pracę z dziećmi, bo nie jest to pewnie łatwe zająć dzieciaki tak żeby się nie nudziły i żeby coś fajnego z zajęć wyniosły, szkoda że ja nie miałem takich zajęć w szkole - musiała wystarczyć "wiedza i życie" w bibliotece szkolnej.

 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mega sprawa!

Pamiętaj o Księżycu. Jak przypasi faza, to też można go krasnalom w dzień pokazać.

Edited by Fredrixxon
 • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ostatnimi czasy reasumując wszystkie moje dotychczasowe działania popularyzatorskie postanowiłem stworzyć coś na wzór własnej marki. Wbrew pozorom nie myślę tutaj o firmie, ale o chwytliwej nazwie z którą chciałbym być utożsamiany. W taki właśnie sposób powstał projekt “Gwiazdy w dłoniach”, pod którego nazwą od niedawna działam.

 

 

 

 

Dnia 15 kwietnia 2017 roku odpowiadając pozytywnie na otrzymane zaproszenie postanowiłem odwiedzić gości rezydencji nad jeziorem “Pestkownica”. Biorąc pod uwagę fakt, iż dotychczas odwiedzałem jedynie okoliczne miejscowości - wspomnianą podróż uznać można niemalże za wyprawę.

 

 

 

 

 

Suma sumarum zaplanowane na godzinę 17-stą spotkanie odbyło się według zakładanego planu. Na początku ujawniłem swoją tożsamość opowiadając zgromadzonym gościom kim jestem i na czym polega mój projekt. W związku z wątpliwą pogodą, która towarzyszyła mojemu wystąpieniu tematem prelekcji były także obiekty, które gołym okiem zaobserwować można na nocnym niebie.

 

 

 

 

 

Nie w takim razie mogłem pominąć dostrzegalnych planet, galaktyk, mgławic, komet, a także bogatych w kolory zórz polarnych, które czasami widać także z terenów północnej Polski. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak symulacje zaćmień z udziałem Słońca i Księżyca oraz tranzytów, gdzie główną rolę grał Merkury.

 

 

 

 

 

Całość przebiegła w sposób sprawny, czego najlepszym dowodem są oklaski, które otrzymałem od publiczności, która skupiała na mojej prezentacji swoją uwagę.

 

 

 

 

 

Pragnę z tego miejsca podziękować za okazaną gościnę i mam ogromną nadzieję, że jeszcze nie raz się do Pestkownicy wrócę :D

 

 

post-29954-0-97942300-1492301035_thumb.jpg

 

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień 26 kwietnia 2017 roku to termin, w którym odbył się "Festiwal Nauk" organizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie. W trakcie wydarzenia szkoła stara się zachęcić gimnazjalistów do podjęcia decyzji o dalszej nauce właśnie w jej murach. Z tego tytułu oprócz "dni otwartych" w trakcie festiwalu prezentowane są różnego rodzaju doświadczenia naukowe z różnych dziedzin począwszy od Chemii, przez Biologię, a zakończywszy na Fizyce. Wydarzenie to odbywa się rokrocznie na koniec kwietnia, lecz dotychczas nie udało mi się bezpośrednio wziąć w nim udziału. Rok 2017 stał się wobec tego moim debiutem, chociaż w sumie o nietuzinkowym zainteresowaniu, które lata mi po głowie dyrekcja wiedziała już od dawna.

 

Rozstawiłem się z teleskopem i pomimo złych warunków pogodowych wabiłem gimnazjalistów na obserwcje Słońca. Widoczność tarczy była jednak tragiczna, a z trudem dostrzegalna gwiazda widoczna była, jak za mgłą. Całość nie wyłoniła obrazu plam słonecznych, ani innych temu podobnych formacji. Gimnazjaliści z kolei sprawiali wrażenie zestresowanych widząc przed sobą GSO 8". Mimo to znalazły się osoby odważne i miejmy nadzieję, że nie pożałowały tego, co dane im było zobaczyć.

post-29954-0-36512700-1493311235_thumb.jpg

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spotkanie, które odbyłem tym razem zaprowadziło mnie do przyczarnkowskiego Lubasza, a dokładniej do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bataionu Spadochronowego i Armii Wojska Polskiego. Kilkadziesiąt dzieci podzielonych na dwie grupy - to niespodzianka, którą postanowiono mnie uraczyć. Sam też nie pozostałem dłużny mając w zanadrzu masę ciekawostek o kosmosie. Ogół spotkania wypadł lepiej niż się spodziewałem - dzieci doskonale kojarzyły fakty na temat kosmosu i bez wachania odpowiadały na zadawane przeze mnie pytania.

 

https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/videos/664899730300602/

IMG_2868.jpg

 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dnia 1 czerwca 2017 roku wystąpiłem w roli atrakcji na Dniu Dziecka organizowanym we wsi Gębice. Moje stoisko wyposażone było w optyczny sprzęt obserwacyjny w postaci teleskopu GSO 8", który z kolei skierowany był na Słońce. Wśród zainteresowanych obserwacjami przewijały się zarówno dzieci, młodzież, jak i nieco starsi już ludzie. Wielu z nich nie kryło zdziwienia, że Słońce w połączeniu z folią ND5 stanowi takie "białe okrągłe coś". Całość przebiegła w miłej atmosferze i jako popularyzator astronomii mogę powiedzieeć, że czuję się zadowolony z zainteresowania moją "broszką".
 

post-29954-0-65989100-1496511114_thumb.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj tj. 07 czerwca 2017 roku odwiedziłem przedszkolaków z Boruszyna! Wspólnie wyjaśniliśmy sobie, jak wyglądają planety Układu Słonecznego, przeanalizowaliśmy sobie ich właściwości i parametry. Następnie wysłychaliśmy kilku kosmicznych piosenek, a także brzmienia, które generują planety. Oczywiście priorytetem stało się porównanie wzrostu dzieci do wielkości teleskopu. Wśród grupy słuchaczy znalazły się dwie lub nawet trzy osoby, które wzrostem na spokojnie mu dorównywały. Spotkanie zakończyliśmy pytaniami oraz zdjęciami nocnego nieba, o których swoją drogą też conieco opowiedziałem.

via. Gwiazdy w dłoniach

IMG_9714.thumb.jpg.be0d3dce50b6b208cef2265550060b21.jpg

 • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

„Galaktyczny Pasjonat” mieszkający w Gębicach Sławomir Matz – dzieli się swoją pasją z innymi mieszańcami Gminy Czarnków.

Tegoroczny abiturient, od najmłodszych lat interesuje się astronomią – rodem z wielkiej oscarowej produkcji filmowej „Kontakt” z Jodie Foster.

Spontanicznie przybył wczoraj na festyn sportowo-rekreacyjny w Hucie – dzięki Sławkowi uczestnicy imprezy mogli oglądać gorejącą tarczę naszej życiodajnej Gwiazdy.

Na zdjęciach eksperyment pt. badanie mocy skupionej wiązki światła słonecznego bez filtra.

W domu lepiej nie eksperymentować :)

Źródło: Gmina Czarnków

Nic dodać, nic ująć - bez wcześniejszych planów ku temu działaniu dnia 11.06.2017 r. wziąłem udział we festynie-sportowo rekreacyjnym w Hucie, jako jedna z atrakcji.
 

19106024_1904684909804705_8250479067291600591_n.jpg

19105939_1904714789801717_4250632063613763660_n.jpg

Edited by slvmtz
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu zaproponowano mi współorganizację obserwacji astronomicznych w Gminie Czarnków. Pomysł wydawał się ciekawy, więc odpowiedziałem na niego z aprobatą. W ten sposób ze zwykłej propozycji przeszliśmy do rozmów na ten temat i obecnie mogę powiedzieć już o realnych planach w tym kontekście. Wraz z przedstawicielem Gminy Czarnków ustaliliśmy sobie wstępny termin i harmonogram owego wydarzenia w taki sposób, aby wszystko pokrywało się z ciekawym zjawiskiem na nocnym niebie.
 

Po mojej stronie leży obowiązek zapewnienia i udostępnienia odpowiedniego oprzyrządowania do obserwacji. W trakcie wydarzenia będę pełnił rolę przewodniczącego preleganta, więc może być całkiem ciekawie. Mam do dyspozycji mój teleskop (GSO 8") i lustrzankę Canon EOS 1200D. Pomyślałem, że fajnym pomysłem byłoby połączenie możliwości obu tych "urządzeń". Potrzebuję w tym celu kilka akcesoriów, ale na to znowu nie mam pieniędzy we własnej kieszeni. 
 

Założyłem, więc zbiórkę i mam nadzieję, że mnie wspomożecie. Pod poniższym linkiem dowiecie się większej ilości szczegółów odnośnie poruszonego tematu. W razie czego jestem otwarty na sugestie.

https://zrzutka.pl/zbiorka-na-akcesoria-astronomiczne

PS. Zasugerowano mi kupno tańszego lasera z allegro o tej samej mocy i zamiast baterii dokupienie zasilacza sieciowego do aparatów Canon. Alternatywnie, więc w kosztach baterii zmieści się laser, a w kosztach lasera zasilacz sieciowy.

15591615_1229013080518606_543999948961678598_o.jpg

Edited by slvmtz
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiejsze odwiedziny w przedszkolu "Śpiąca Królewna" w Prusinowie były dla mnie istną przyjemnością. Rzadko się spotyka dzieci tak uważne, jak te które do tej placówki edukacyjnej właśnie uczęszczają.
 

W wyniku podjętych działań opowiedziałem dzieciom o planetach przedstawiając im każdą po kolei. Dużą uwagę zwrócił miniaturowy Układ Słoneczny wykonany z plasteliny oraz dźwięki poszczególnych planet, które z jednej strony fascynowały, a z drugiej przerażały moich słuchaczy.
 

Całość podsumowaliśmy sobie wspólnymi obserwacjami Słońca zarówno techniką rzutowania, jak i bezpośrednio przez okular. Pokazałem dzieciom plamę, która póki co nieźle się uwidoczniła.

IMG_1771.jpg

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podziwiam :) Mam poważne wątpliwości czy mimo swojej wiedzy umiał bym zainteresować takie maluchy tą dziedziną, na pewno wymaga to wypracowania pewnych schematów i stosowania ich zależnie od wieku słuchaczy.

 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, HAMAL napisał:

Podziwiam :) Mam poważne wątpliwości czy mimo swojej wiedzy umiał bym zainteresować takie maluchy tą dziedziną, na pewno wymaga to wypracowania pewnych schematów i stosowania ich zależnie od wieku słuchaczy.

Miałem kiedyś przyjemność zaprezentować dzieciaczkom z przedszkola dzieje Ziemi, opowiadałem skąd się bierze węgiel i takie tam. To wszystko było okraszone pokazem minerałów i skamieniałości i było to pół godziny niczym na najtrudniejszym egzaminie. Wyszedłem z przedszkola zlany zimnym potem. Dzieci pomimo swojego wieku są dociekliwymi widzami, a tych których to nie interesowało nie sobie nie robiły z próśb o ciszę i spokój. Dlatego, na bazie własnego doświadczenia uważam, że Sławek zasługuje na wielkie uznanie.  

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawda, dziecko to czasem trudniejszy widz, który wbrew pozorom potrafi zadać naprawdę kreatywne pytanie.

Nie zawsze odpowiedź na pytania dzieci jest banalna. A jeśli jeszcze wokół jest kilku dorosłych... robi się ciekawie.

 

Również gratuluję p. Sławomirze, i moje słowa uznania. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W lubaskiej podstawówce dociekliwy trzecioklasista zadał mi pytanie dotyczące supernowych i to w taki sposób, że aż zbladłem :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wakacje w przypadku dzieci to okres edukacyjnej beztroski podczas, której nauka wędruje, gdzieś na peryferia dziecięcego umysłu. W trakcie tych dwóch miesięcy dzieci, których rodzice przesiadują w pracy uczęszczają do placówek takich, jak przedszkole "Mali Odkrywcy" we Wronkach po to by w miłej atmosferze spędzić czas z rówieśnikami. Dnia 5 lipca 2017 roku o godzinie 10:30 do grupy maluchów dołączyłem także ja sam, lecz była to wizyta zupełnie odmienna od tych, które miały miejsce dotychczas. Na to długo wyczekiwane spotkanie wakacyjne zabrałem ze sobą zestaw akcesoriów edukacyjnych oraz teleskop astronomiczny, który z każdą wizytą cieszy się równie dużym, a nawet rosnącym zainteresowaniem.
 

Mali Odkrywcy dzięki mojej wizycie dowiedzieli się, jaka jest tak naprawdę natura planet Układu Słonecznego i jakie w porównaniu do Słońca mają one rozmiary. Wspólnie poznaliśmy skutki uderzeń meteorytów i nie kryliśmy zdziwienia podziwiając mini-kratery wywołane przez zderzenia kamyków ze specjalnie przygotowanym "gruntem". W trakcie spotkania nie zabrakło dźwięków planet, a także pytań, na które musiałem udzielić dzieciom odpowiedzi.
 

Całość posumowaliśmy konkursem rysunkowym, w którym nieprzeciętnym zainteresowaniem cieszył się obraz "UFO", jako cywilizacji pozaziemskiej. Wszystkie rysunki były prześliczne, ale tylko kilka mogłem niestety nagrodzić skromnym upominkiem.

IMG_3455.thumb.jpg.440c22d7881868113e9ee2064b8c0592.jpgIMG_3388.jpg

 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Twoje działania i fotografie są takie jakieś wzruszające. Jesteś swego rodzaju fenomenem albo zjawiskiem. Aż trudno to jakkolwiek ocenić bo robisz coś jakby bez szans na twardy efekt (niewiele z tego zapamiętają w adekwatny do rzeczywistości sposób raczej jakaś emocja i obraz - no chyba że namówią rodzica na kupno teleskopu - rozdajesz czasem jakieś karteczki z konspektem Twojego wykładu aby i rodzice poczytali?).

 

Od najdawniejszych czasów małe dzieci to przede wszystkim uczono najpierw mówić, rzeczy praktycznych, tego nie rusz bo ukłuje, tego nie jedz bo ładnie wygląda ale szkodzi, ... Wiedza o zmianach księżyca czy o planetach przekazywana była dopiero dorosłym osobnikom.

Ale wstrzykujesz kropelkę astro - może da jakiś przebłysk i zaowocuje za X lat zakupem astro-sprzętu  ... i trafieniem na nasze forum. :)

 

A czym się zajmujesz poza tym? Nauka, praca, ... zgaduje że masz prawo jazdy i samochód - to mniej więcej wiem ile masz lat - ale może doprecyzuj (bo jesteś szczupły jak 11-latek albo człowiek przygotowywujący się do kariery dżokeja czy czegoś takiego - oczywiście życzę sukcesu).

 

Pozdrawiam

 

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 13 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 113 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.