Skocz do zawartości
slvmtz

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii

Rekomendowane odpowiedzi

 

Czy tylko ja mam wszystko "do góry nogami"? :icon_eek:

Nie, Slawek cos zle wstawil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu mamy wzloty i upadki, a tylko w ten sposób możemy dążyć do upragnionego celu. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć w działaniach popularyzatorskich, gdyż lista jest naprawdę długa. Czasem ciężko coś realizować mając do dyspozycji niewielki budżet, ale Tobie się udało.

 

Powodzenia :)

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, ze popularyzujesz astronomie! Bez takich jak Ty zapewne slowo astronomia zniknełoby ze słownika na rzecz astrologia :)

Moze znajdzie sie ktos na forum, kto wskaże Ci nowe ściezki rozsiewania astrohobby.

 

Brawo Ty :)

 

Ja rownież kiedys prowadzilem dziennki swojej astro dzialanosci. Z czasem mi sie juz nie chcialo.

Teraz po 15latach mam fajna pamiatke.

 

 

Edit.

Jednak nie wszystkie rozmowy w toku byly ze statystami :)

 

Edytowane przez Tayson
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem orientację w pliku PDF z portfolio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej zamiast zdjęć to profesjonalnie złożyć sobie wielostronicowego PDF i tak tekst musiałeś w jakiś programie opracować zeskanować zdjęcia albo je powklejać w programie graficznym, będzie wersja do sieci i wersja fizyczna osobno :)

A tak nawiasem mówiąc to gratulację za wytrwałość i pracę z dziećmi, bo nie jest to pewnie łatwe zająć dzieciaki tak żeby się nie nudziły i żeby coś fajnego z zajęć wyniosły, szkoda że ja nie miałem takich zajęć w szkole - musiała wystarczyć "wiedza i życie" w bibliotece szkolnej.

 • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega sprawa!

Pamiętaj o Księżycu. Jak przypasi faza, to też można go krasnalom w dzień pokazać.

Edytowane przez Fredrixxon
 • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostatnimi czasy reasumując wszystkie moje dotychczasowe działania popularyzatorskie postanowiłem stworzyć coś na wzór własnej marki. Wbrew pozorom nie myślę tutaj o firmie, ale o chwytliwej nazwie z którą chciałbym być utożsamiany. W taki właśnie sposób powstał projekt “Gwiazdy w dłoniach”, pod którego nazwą od niedawna działam.

 

 

 

 

Dnia 15 kwietnia 2017 roku odpowiadając pozytywnie na otrzymane zaproszenie postanowiłem odwiedzić gości rezydencji nad jeziorem “Pestkownica”. Biorąc pod uwagę fakt, iż dotychczas odwiedzałem jedynie okoliczne miejscowości - wspomnianą podróż uznać można niemalże za wyprawę.

 

 

 

 

 

Suma sumarum zaplanowane na godzinę 17-stą spotkanie odbyło się według zakładanego planu. Na początku ujawniłem swoją tożsamość opowiadając zgromadzonym gościom kim jestem i na czym polega mój projekt. W związku z wątpliwą pogodą, która towarzyszyła mojemu wystąpieniu tematem prelekcji były także obiekty, które gołym okiem zaobserwować można na nocnym niebie.

 

 

 

 

 

Nie w takim razie mogłem pominąć dostrzegalnych planet, galaktyk, mgławic, komet, a także bogatych w kolory zórz polarnych, które czasami widać także z terenów północnej Polski. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak symulacje zaćmień z udziałem Słońca i Księżyca oraz tranzytów, gdzie główną rolę grał Merkury.

 

 

 

 

 

Całość przebiegła w sposób sprawny, czego najlepszym dowodem są oklaski, które otrzymałem od publiczności, która skupiała na mojej prezentacji swoją uwagę.

 

 

 

 

 

Pragnę z tego miejsca podziękować za okazaną gościnę i mam ogromną nadzieję, że jeszcze nie raz się do Pestkownicy wrócę :D

 

 

post-29954-0-97942300-1492301035_thumb.jpg

 

 • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dźwięki planet? Znowu coś przespałem ? "In space nobody will hear you scream", remember? ;)

 • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 26 kwietnia 2017 roku to termin, w którym odbył się "Festiwal Nauk" organizowany w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie. W trakcie wydarzenia szkoła stara się zachęcić gimnazjalistów do podjęcia decyzji o dalszej nauce właśnie w jej murach. Z tego tytułu oprócz "dni otwartych" w trakcie festiwalu prezentowane są różnego rodzaju doświadczenia naukowe z różnych dziedzin począwszy od Chemii, przez Biologię, a zakończywszy na Fizyce. Wydarzenie to odbywa się rokrocznie na koniec kwietnia, lecz dotychczas nie udało mi się bezpośrednio wziąć w nim udziału. Rok 2017 stał się wobec tego moim debiutem, chociaż w sumie o nietuzinkowym zainteresowaniu, które lata mi po głowie dyrekcja wiedziała już od dawna.

 

Rozstawiłem się z teleskopem i pomimo złych warunków pogodowych wabiłem gimnazjalistów na obserwcje Słońca. Widoczność tarczy była jednak tragiczna, a z trudem dostrzegalna gwiazda widoczna była, jak za mgłą. Całość nie wyłoniła obrazu plam słonecznych, ani innych temu podobnych formacji. Gimnazjaliści z kolei sprawiali wrażenie zestresowanych widząc przed sobą GSO 8". Mimo to znalazły się osoby odważne i miejmy nadzieję, że nie pożałowały tego, co dane im było zobaczyć.

post-29954-0-36512700-1493311235_thumb.jpg

 • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkanie, które odbyłem tym razem zaprowadziło mnie do przyczarnkowskiego Lubasza, a dokładniej do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bataionu Spadochronowego i Armii Wojska Polskiego. Kilkadziesiąt dzieci podzielonych na dwie grupy - to niespodzianka, którą postanowiono mnie uraczyć. Sam też nie pozostałem dłużny mając w zanadrzu masę ciekawostek o kosmosie. Ogół spotkania wypadł lepiej niż się spodziewałem - dzieci doskonale kojarzyły fakty na temat kosmosu i bez wachania odpowiadały na zadawane przeze mnie pytania.

 

https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/videos/664899730300602/

IMG_2868.jpg

 • Lubię 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1 czerwca 2017 roku wystąpiłem w roli atrakcji na Dniu Dziecka organizowanym we wsi Gębice. Moje stoisko wyposażone było w optyczny sprzęt obserwacyjny w postaci teleskopu GSO 8", który z kolei skierowany był na Słońce. Wśród zainteresowanych obserwacjami przewijały się zarówno dzieci, młodzież, jak i nieco starsi już ludzie. Wielu z nich nie kryło zdziwienia, że Słońce w połączeniu z folią ND5 stanowi takie "białe okrągłe coś". Całość przebiegła w miłej atmosferze i jako popularyzator astronomii mogę powiedzieeć, że czuję się zadowolony z zainteresowania moją "broszką".
 

post-29954-0-65989100-1496511114_thumb.jpg

 • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tj. 07 czerwca 2017 roku odwiedziłem przedszkolaków z Boruszyna! Wspólnie wyjaśniliśmy sobie, jak wyglądają planety Układu Słonecznego, przeanalizowaliśmy sobie ich właściwości i parametry. Następnie wysłychaliśmy kilku kosmicznych piosenek, a także brzmienia, które generują planety. Oczywiście priorytetem stało się porównanie wzrostu dzieci do wielkości teleskopu. Wśród grupy słuchaczy znalazły się dwie lub nawet trzy osoby, które wzrostem na spokojnie mu dorównywały. Spotkanie zakończyliśmy pytaniami oraz zdjęciami nocnego nieba, o których swoją drogą też conieco opowiedziałem.

via. Gwiazdy w dłoniach

IMG_9714.thumb.jpg.be0d3dce50b6b208cef2265550060b21.jpg

 • Lubię 8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

„Galaktyczny Pasjonat” mieszkający w Gębicach Sławomir Matz – dzieli się swoją pasją z innymi mieszańcami Gminy Czarnków.

Tegoroczny abiturient, od najmłodszych lat interesuje się astronomią – rodem z wielkiej oscarowej produkcji filmowej „Kontakt” z Jodie Foster.

Spontanicznie przybył wczoraj na festyn sportowo-rekreacyjny w Hucie – dzięki Sławkowi uczestnicy imprezy mogli oglądać gorejącą tarczę naszej życiodajnej Gwiazdy.

Na zdjęciach eksperyment pt. badanie mocy skupionej wiązki światła słonecznego bez filtra.

W domu lepiej nie eksperymentować :)

Źródło: Gmina Czarnków

Nic dodać, nic ująć - bez wcześniejszych planów ku temu działaniu dnia 11.06.2017 r. wziąłem udział we festynie-sportowo rekreacyjnym w Hucie, jako jedna z atrakcji.
 

19106024_1904684909804705_8250479067291600591_n.jpg

19105939_1904714789801717_4250632063613763660_n.jpg

Edytowane przez slvmtz
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zaproponowano mi współorganizację obserwacji astronomicznych w Gminie Czarnków. Pomysł wydawał się ciekawy, więc odpowiedziałem na niego z aprobatą. W ten sposób ze zwykłej propozycji przeszliśmy do rozmów na ten temat i obecnie mogę powiedzieć już o realnych planach w tym kontekście. Wraz z przedstawicielem Gminy Czarnków ustaliliśmy sobie wstępny termin i harmonogram owego wydarzenia w taki sposób, aby wszystko pokrywało się z ciekawym zjawiskiem na nocnym niebie.
 

Po mojej stronie leży obowiązek zapewnienia i udostępnienia odpowiedniego oprzyrządowania do obserwacji. W trakcie wydarzenia będę pełnił rolę przewodniczącego preleganta, więc może być całkiem ciekawie. Mam do dyspozycji mój teleskop (GSO 8") i lustrzankę Canon EOS 1200D. Pomyślałem, że fajnym pomysłem byłoby połączenie możliwości obu tych "urządzeń". Potrzebuję w tym celu kilka akcesoriów, ale na to znowu nie mam pieniędzy we własnej kieszeni. 
 

Założyłem, więc zbiórkę i mam nadzieję, że mnie wspomożecie. Pod poniższym linkiem dowiecie się większej ilości szczegółów odnośnie poruszonego tematu. W razie czego jestem otwarty na sugestie.

https://zrzutka.pl/zbiorka-na-akcesoria-astronomiczne

PS. Zasugerowano mi kupno tańszego lasera z allegro o tej samej mocy i zamiast baterii dokupienie zasilacza sieciowego do aparatów Canon. Alternatywnie, więc w kosztach baterii zmieści się laser, a w kosztach lasera zasilacz sieciowy.

15591615_1229013080518606_543999948961678598_o.jpg

Edytowane przez slvmtz
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze odwiedziny w przedszkolu "Śpiąca Królewna" w Prusinowie były dla mnie istną przyjemnością. Rzadko się spotyka dzieci tak uważne, jak te które do tej placówki edukacyjnej właśnie uczęszczają.
 

W wyniku podjętych działań opowiedziałem dzieciom o planetach przedstawiając im każdą po kolei. Dużą uwagę zwrócił miniaturowy Układ Słoneczny wykonany z plasteliny oraz dźwięki poszczególnych planet, które z jednej strony fascynowały, a z drugiej przerażały moich słuchaczy.
 

Całość podsumowaliśmy sobie wspólnymi obserwacjami Słońca zarówno techniką rzutowania, jak i bezpośrednio przez okular. Pokazałem dzieciom plamę, która póki co nieźle się uwidoczniła.

IMG_1771.jpg

 • Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam :) Mam poważne wątpliwości czy mimo swojej wiedzy umiał bym zainteresować takie maluchy tą dziedziną, na pewno wymaga to wypracowania pewnych schematów i stosowania ich zależnie od wieku słuchaczy.

 • Lubię 1
 • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecana zawartość

  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 19 odpowiedzi
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 11 odpowiedzi
  • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
   W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 85 odpowiedzi
  • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
   W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
    • Lubię
   • 18 odpowiedzi
  • Odkrycia 144 gwiazd zmiennych
   W tym temacie przedstawiam wyniki trwającego pół roku amatorskiego projektu, którego celem było wyszukiwanie nowych gwiazd zmiennych. Podsumowując, udało mi się znaleźć 144 gwiazdy zmienne, jedna z nich to współodkrycie z Gabrielem Murawskim - układ binarny o znacznej ekscentryczności. Postanowiłem więc zakończyć projekt, by móc zając się tematem spektroskopii średnich rozdzielczości.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 9 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.