Skocz do zawartości
slvmtz

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii

Rekomendowane odpowiedzi

Z całą dumą chciałbym powiadomić was o pierwszym spotkaniu popularyzacyjnym, które odbyłem w tym roku! Zaproszono mnie do Zespołu Szkół im. Leśników Polskich, gdzie postanowiłem opowiedzieć o ciekawostkach związanych z Księżycem. Udało nam się z opiekunami dwóch grup, które mnie słuchały dograć terminy tak, aby prelekcja trwała podczas całkowitego zaćmienia Księżyca i ... voila! Dzięki transmisjom dostępnym na internecie udało nam się wspólnie zobaczyć, jak nasz naturalny satelita przeobraża się w krwisto-czerwoną kulę zawieszoną na nocnym niebie.

IMG_20180131_133539.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dnia 4 lutego 2018 roku odbyliśmy spotkanie z podopiecznymi Akademii Przyszłości w Pile. Była to nasza odpowiedź na zaproszenie ze strony liderki projektu - Liny Matelskiej. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy naszym słuchaczom o zjawiskach, które można znaleźć na pogodnym nieboskłonie. Ciekawym punktem programu okazała się także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, o której z pasją odpowiedział Mariusz Grzegorek.

Cały czas towarzyszyła nam ekipa telewizji AstaTV, która pieczołowicie nagrywała nasze poczynania. Bardzo możliwe, że reportaż z wydarzenia pojawi się niedługo na internecie i jeśli tak się stanie to podzielimy się linkiem. Nieocenioną rolę spełnił także Jakub Wesołek, który służył pomocą i prywatnym sprzętem podczas obserwacji astronomicznych. Te choć udały się połowicznie to jednak pozwoliły na chwilę spojrzeć w to, co na niebie błyszczy.

27745145_1689525351108873_1436683030_o.jpg

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka dni temu byliśmy gośćmi Akademii Przyszłości w Pile, gdzie opowiadaliśmy o gwiazdach. W wydarzeniu towarzyszyła nam ekipa TV ASTA, która skleiła całkiem ciekawy materiał na temat naszego spotkania!

Oto reportaż: 

27907971_828794633911110_2421324844799016391_o.jpg

• Lubię 3
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dnia 7 lutego 2018 roku odwiedziłem przedszkole, w którym przed 15-laty sam się uczyłem! Pozmieniało się niemiłosiernie, choć niektóre Panie nauczycielki pozostały wciąż te same. Mowa oczywiście o Publicznym Przedszkolu w Gębicach. Dzięki moim odwiedzinom dzieci miały okazje dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat planet. Zrobiliśmy parę eksperymentów i ogółem mam wrażenie, że wszyscy bawiliśmy się świetnie! Dziękuję uprzejmie za zaproszenie do tej placówki, było superancko!

27657290_186402678797516_6776680444309725123_n.jpg.06acdb77552a06a92f60bbfaf696b76f.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka dni temu odwiedziła mnie w domu ekipa lokalnej telewizji AstaTV z którą rozmawiałem o projekcie Gwiazdy w dłoniach, o nieboskłonie i misji Falcon Heavy! Nagranie będzie wyemitowane dzisiaj o 18:30 w Kurierze Trzcianeckimi, jako rozmowa z kurierem.

Link do AstaTV na żywo: http://www.tvasta.pl/na-zywo/

Bardzo zachęcam do oglądania, bo może być ciekawie.

27907574_830665833723990_702791723668701456_o.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaczynam się czuć trochę, jak popularny astronomiczny celebryta, co niekoniecznie może brzmieć dobrze. Chciałbym jedynie zaznaczyć, że przed chwilą odwiedził mnie Przemysław z Radia Poznań (dawniej Radia Merkury). Nasza rozmowa zostanie wyemitowana w weekend :)

IMG_8917-2.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sławek, robisz naprawdę świetną robotę. Fajnie, że są jeszcze młodzi ludzie, którym "się chce". Oby tak dalej!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, kuba_mar napisał:

Sławek, robisz naprawdę świetną robotę. Fajnie, że są jeszcze młodzi ludzie, którym "się chce". Oby tak dalej!

Dziękuję uprzejmie za rekomendację, staram się popularyzować astronomię tak, jak tylko potrafię :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Spontaniczna akcja! Przedwczoraj zadzwoniła do mnie Pani Redaktor z TVP3 Poznań z zaproszeniem do udziału w programie Wielkopolska warta Poznania! Po krótkiej rozmowie przystałem na tą propozycję i zadeklarowałem obecność w studio wraz z Karolem Masztalerzem @KarolMasztalerz2 , który czasami współuczestniczy w moich działaniach popularyzacyjnych. Tematem naszej rozmowy był projekt Gwiazdy w dłoniach i wspólna pasja do astronomii, a wszystko to NA ŻYWO!

Zachęcamy was do obejrzenia powtórki: https://poznan.tvp.pl/36092912/20022018

Rozmowa z nami od minuty: 22:50

28061613_838138952976678_4687781018482694455_o.jpg

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Działań popularyzatorskich ciąg dalszy! Dnia 6 marca 2018 roku spotkałem się z dziećmi z przedszkola "Baśniowa Kraina" w Połajewie. To całkiem spore wyzwanie, ponieważ dzieci było na tyle dużo, że podzielono je na grupy. W ten sposób odbyłem serię 3 spotkań, w których mierzyłem się kolejno z 4, 5 i 6 latkami. Ostatecznie można powiedzieć, że wszystko, co sobie zaplanowałem udało nam się zrealizować z powodzeniem, przez co dzieciaki miały okazję dowiedzieć się czegoś o planetach Układu Słonecznego, ich rozmiarach, rozmiarach Układu Słonecznego i ogólnie o tym, co spotkać można na nieboskłonie.

Szkoda jedynie, że nie dysponuję własnym projektorem i laptopem, gdyż w tak małych placówkach edukacyjnych, jak przedszkola raczej takiego sprzętu nie ma. :/

IMG_3192.thumb.jpg.3dbaf7d5130745023c1e6f3fc5c53763.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj miałem okazję spotkać się z uczniami Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Trzciance! Ale było super! Opowiadałem dzieciom o planetach i o tym, co można zauważyć na nocnym niebie. Skupienie było dość duże zatem z nadzieją myślę, że wielu moich słuchaczy zapamiętało tę lekcję i w przyszłości wykorzysta zdobyte wiadomości do własnoocznych obserwacji astronomicznych! :) Dziękuję uprzejmie za zaproszenie.

IMG_3237.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Robisz kawał dobrej roboty :)

• Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dnia 27 marca 2018 roku spotkałem się ze skromną gromadką dzieci z przedszkola w Walkowicach. W trakcie spotkania sprawdziłem wiedzę maluczkich na temat planet i rozszerzyłem ją o dodatkowe fakty. Okazało się, że na Wenus jest tak gorąco, że kiełbaski można smażyć bez grilla, a Mars nie jest wcale planetą z czekolady tylko z rdzy. Mimo tego, że wieloma faktami wyraźnie rozczarowałem moich słuchaczy to ogólnie rozmawiało nam się całkiem dobrze. Na sam koniec pokazałem dzieciom kilka gwiazdozbiorów przy pomocy domowego planetarium i opowiedziałem, jak działa teleskop.

IMG_5923.thumb.jpg.5b7805555203192a2459bcbbdf8888df.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj odbyłem spotkanie popularyzacyjne z dziećmi, które uczą się w przedszkolu "Mali Odkrywcy" we Wronkach. Rozmawiało nam się całkiem przyjemnie, ponieważ dzieci doskonale orientowały się w poruszanej tematyce. Największym jednak zainteresowaniem, podobnie, jak w przypadku innych placówek edukacyjnych cieszył się teleskop, a szczególnie umieszczone w nim lustro. W dniu dzisiejszym nie była to jednak jedyna misja popularyzacyjna, ale ta druga wynikła z pewnego rodzaju spontanu. Opowiem wam o niej za kilka godzin.

IMG_8536.thumb.jpg.1d63a0e5946c711982dd6c72359aeb85.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minęło kilka godzin od momentu, w którym odbyłem kolejne ze spotkań popularyzacyjnych. Tym razem udało mi się odwiedzić Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Młynkowie, gdzie opowiedziałem dzieciom i młodzieży o tym, co zaobserwować można na niebie, gdy jest ciemno. Wszyscy słuchali mnie z wielką uwagą, dzięki czemu śmiało mogę rzec, że to, co mówiłem było interesujące. 

IMG_8773.thumb.jpg.3c727c321cda4fb8f1d01239f1f6c408.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj, a więc 13 kwietnia 2018 roku spotkałem się z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Hucie. Na spotkaniu rozmawialiśmy o planetach i gwiazdach, a także o całym widocznym wszechświecie. Pogoda i wpadające przez okna w sali Słońce pozwoliły nam na dokonanie obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Wykorzystaliśmy do tego metodę projekcyjną dbając przy tym o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków. Niestety oprócz chmur, które przelatywały sobie na tle Słońca nic ciekawego nie udało nam się wypatrzyć.

IMG_9944.thumb.jpg.436b37829d352e9a4edac9c73279bbfd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wróciłem właśnie z Parafialnej Majówki w Lubaszu, gdzie jako jedna z atrakcji oferowałem obserwacje Słońca i kilka słów o swoim zainteresowaniu. Zdecydowałem się nawet zaanonsować kilku osobom Gminną Noc Spadających Gwiazd, która będzie miała miejsce już 27 lipca 2018 roku w Gębicach.

IMG_1852.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi