Skocz do zawartości

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Podsumować wszystko to, co motywuje mnie do działania w jednej wypowiedzi jest chyba niemożliwe, więc trudno mi się nawet do tego w jakikolwiek sposób zabrać. Pamiętam, jednak że od zarania swojego życia jestem pewnego rodzaju odmieńcem i buntownikiem z wyboru, który dąży własnymi ścieżkami i tak się udaje, że wychodzi na swoje. Czasami było to powodem przykrych sytuacji zwłaszcza w szkole, ponieważ oceniali mnie moi rówieśnicy, którzy prawdopodobnie czegoś mi zazdrościli. Nie ukrywam jednak, że bywałem też chwalony, ale to już wynikało z inicjatyw bardziej doświadczonych życiowo ludzi. Nie mówię, że jestem tutaj jakimś męczennikiem, któremu życie niejednokrotnie dawało w kość, bo każdy ma przecież własne problemy i są pewnie one o sto razy gorsze od moich. Chciałbym tylko powiedzieć przez to, że w moim przypadku wszystkie złe doświadczenia obracały się w pozytywną energię i kolejny bagaż motywacji do działania. Od zawsze lubiłem swoją osobą dawać w kość wszystkim tym, co próbowali mnie ugasić, ale robili to nieumiejętnie - to rodzaj riposty, która dotykała wszystkich moich hejterów. W pewnym sensie wszystko, co robię to niewdzięczna fucha, bo człowiek się “naprodukuje”, a w zamian otrzyma "dziękuję" i kilka groszy na paliwo lub ewentualny rozwój. Nie weryfikuję tego ilu słuchaczy faktycznie zainteresowałem swoim wystąpieniem, a ilu nie - ważne, że byłem obecny i w jakiś sposób zaciekawiłem, kogoś kto szukał motywacji wypływającej z moich ust. Swoją misję porównuję trochę do chrześcijańskiej ewangelizacji, chociaż dla niektórych może być to kontrowersyjne porównanie. Jeżdżę i przekazuję w przyjazny sposób to co każdy Kowalski powinien o swoim kosmicznym otoczeniu wiedzieć, tak jak chrześcijanie głoszą słowo Boże. Poza  popularyzacją jestem amatorem dziennikarstwa, który zajmuje się technologią i recenzjami elektroniki. Świeżo, co skończyłem technikum, więc póki co jestem w trakcie rekrutacji na UAM w Poznaniu w kierunku “Dziennikarstwo i komunikacja społeczna”. Szukam także satysfakcjonującej pracy, ale w tym kontekście w naszym kraju od zarania dziejów z tego, co sam doświadczam i wiem od starszych osób jest trudno. Oczywiście, że mam prawo jazdy i posiadam własne auto, chociaż niektórzy kolokwialnie Fiata Cinquecento określają “nie-samochodem”, bo jak na współczesne czasy jest to po prostu słabe auto. Wygląd, który widać na tych wszystkich zdjęciach, które tutaj publikuję towarzyszy mi od niepamiętnych czasów. Nie satysfakcjonuje mnie siłownia, ponieważ kłóci się ona z moimi wewnętrznymi przekonaniami, a z drugiej strony … przytyć też mi ciężko, więc raczej w najbliższym czasie się nie zmienię, chyba że znajdę żonę, która będzie pysznie gotowała. :P 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gminna Noc Spadających Gwiazd to wydarzenie, którego data pokrywa się z maksimum najbardziej znanego wśród amatorów astronomii roju meteorów o nazwie "Perseidy". Jest to także data bliska 130 rocznicy ostatniego całkowitego zaćmienia Słońca, którego centralna linia przecinała tereny dzisiejszej gminy Czarnków. Okazjonalnie, więc przystępujemy do organizacji pierwszego takiego wydarzenia w lokalnym terenie licząc też na wysoką frekwencję ze strony interesantów.

Wszyscy mile widziani!
 

PROGRAM:
- Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terenów gminy Czarnków,
- Wystawa fotograficzna zdjęć nocnego nieba autorstwa Sławomira Matza,
- Wspólne obserwacje spadających gwiazd,
- Obserwacje planet i Księżyca przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego,
- Pieczenie kiełbaski w ognisku i śpiewy.
 

Przewidziano także konkursy!!!
 

Wstęp wolny bez ograniczeń wiekowych, a jedyne co należy ze sobą wziąć to wygodny i miękki kocyk, żeby mieć na czym usiąść.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/290424684755065/

Na zdjęciu z plakatami od lewej strony:
- vice-wójt gminy Czarnków - Pani Monika Piotrowska,
- twórca Gwiazdy w dłoniach - Sławomir Matz

- Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich - Pan Mariusz Grzegorek

image.png

Gminna Noc Spadających Gwiazd.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wróciłem właśnie z miejscowości o najbardziej astronomicznej nazwie spośród wszystkich tych, w których można było mnie zobaczyć. Na festyn w Średnicy zaprosiła mnie tamtejsza pani sołtys, która zadbała także o odpowiednie zareklamowanie mojego stoiska. Dzięki jej zaangażowaniu podeszło do mnie sporo ludzi, z którymi porozmawiałem na temat astronomii i wymieniłem się kontaktami. Oznaczać to może tylko jedno - kontynuacja działań popularyzacyjnych w najbliższym czasie!

fb.com/gwiazdywdloniach - lubię to!

IMG_3118.thumb.jpg.9a6e83a0ea18d4e40335694d2a6810aa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, slvmtz napisał:

Wróciłem właśnie z miejscowości o najbardziej astronomicznej nazwie spośród wszystkich tych, w których można było mnie zobaczyć. Na festyn w Średnicy zaprosiła mnie tamtejsza pani sołtys

Zasugeruj pani sołtys zmianę nazwy wsi na "Apertura" ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jesteśmy właśnie po fenomenalnym pod wieloma względami widowisku o nazwie "Gminna Noc Spadających Gwiazd", które miało miejsce w miejscowości Gębice w gminie Czarnków. To pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane na terenie nie tylko gminy, ale i zapewne całego powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Tak się składa, że miałem przyjemność być współorganizatorem tego niezwykłego widowiska w związku, z czym odczuwam niebywałą dumę. Najlepszą niespodziankę sprawiła nam mimo wszystko pogoda, ponieważ po dwóch dniach 100-procentowego zachmurzenia akurat na czas trwania widowiska zrobiło się zupełnie czysto, a tuż po jego zakończeniu ponownie nastało duże zachmurzenie. W wydarzeniu bardzo pomocni okazali się koledzy Karol Masztalerz i Jakub Wesołek, którzy przejechali dziesiątki kilometrów aby potowarzyszyć nam w tym dniu i urozmaicić swoim sprzętem całe wydarzenie. Frekwencja okolicznej ludności również nie była mała, ponieważ zebrało się sporo ludzi, jak na tak niepewne warunki obserwacyjne. Ostatecznym akcentem kończącym całe wydarzenie była jasna flara Iridium (-7,6 mag) i wspólne zdjęcie grupowe z najbardziej wytrwałymi! :D

IMG_3748.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

przeczytalem :-)

 

już wiele osób Ci napisało że jesteś pewnego rodzaju fenomenem środowiska z którego się wywodzisz. I nie piszę tego żeby kogoś z tego środowiska zdeprecjonować. Przeciwnie.

Dobrze że trafił się w tym środowisku ktoś taki jak Ty, kto ma czas i któremu po prostu chce się jeździć po małych gminnych przedszkolach żeby rozwijać dziecięca wyobraźnię.

I dobrze że ci, ciężko zapracowani ludzie to doceniają.

 

Z tego co gdzieś przeczytałem studiujesz dziennikarstwo. Jeśli Ty autoryzowałeś ten artykuł to zastanów się czy zdanie z "analfabetami" kogoś nie obraża.

Ja, subiektywnie, odbieram to zdanie jest kompletnie nieprawdziwe a do tego obraźliwe. Można było je napisać inaczej, oddając to co chciał autor powiedzieć, nie odwołując się do rolników i do analfabetów. Ale to mój subiektywny odbiór.

 

Takie wpadki mogą zdarzyć się każdemu.

Żebyś nie pozostał jedyny to Cię pocieszę że gdzieś pewnie jeszcze można znaleźć na tym forum posty kolegi który udzielał płatnych kursów z astrofotografii nazywając tutaj "swoich uczniów"  "żółtodziobami".

 

Mam nadzieję że rozumiesz sens tego co chciałem napisać. Zarówno jeden z tych płacących uczniów naszego kolegi mógł być uczestnikiem tego forum, jak i mnóstwo mieszkańców Gębic, czytających Twój artykuł, miało tam krewnych 130 lat temu.

...ot takie przemyślenia mam tylko. 

powodzenia. :-)

 

 

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, pki1234 napisał:

przeczytalem :-)

 

już wiele osób Ci napisało że jesteś pewnego rodzaju fenomenem środowiska z którego się wywodzisz. I nie piszę tego żeby kogoś z tego środowiska zdeprecjonować. Przeciwnie.

Dobrze że trafił się w tym środowisku ktoś taki jak Ty, kto ma czas i któremu po prostu chce się jeździć po małych gminnych przedszkolach żeby rozwijać dziecięca wyobraźnię.

I dobrze że ci, ciężko zapracowani ludzie to doceniają.

 

Z tego co gdzieś przeczytałem studiujesz dziennikarstwo. Jeśli Ty autoryzowałeś ten artykuł to zastanów się czy zdanie z "analfabetami" kogoś nie obraża.

Ja, subiektywnie, odbieram to zdanie jest kompletnie nieprawdziwe a do tego obraźliwe. Można było je napisać inaczej, oddając to co chciał autor powiedzieć, nie odwołując się do rolników i do analfabetów. Ale to mój subiektywny odbiór.

 

Takie wpadki mogą zdarzyć się każdemu.

Żebyś nie pozostał jedyny to Cię pocieszę że gdzieś pewnie jeszcze można znaleźć na tym forum posty kolegi który udzielał płatnych kursów z astrofotografii nazywając tutaj "swoich uczniów"  "żółtodziobami".

 

Mam nadzieję że rozumiesz sens tego co chciałem napisać. Zarówno jeden z tych płacących uczniów naszego kolegi mógł być uczestnikiem tego forum, jak i mnóstwo mieszkańców Gębic, czytających Twój artykuł, miało tam krewnych 130 lat temu.

...ot takie przemyślenia mam tylko. 

powodzenia. :-)

 

 

Dziękuję za komentarz, niestety nie dostałem tekstu do autoryzacji przed jego publikacją i podobnie odbieram zdanie, na które zwróciłeś uwagę. W trakcie wywiadu użyłem stwierdzenia "chłopi" w kontekście stanu "chłopskiego", którzy w owych czasach trudnili się rolą. Redaktor chciał to uprościć i użył stwierdzenia nie do końca poprawnego. Mam nadzieję jednak, że w odniesieniu do całego artykułu zostanie to zrozumiane i nikt się nie poczuje obrażony, ponieważ wyrażam się w kontekście historii, a nie współczesności.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejna misja popularyzacyjna już za nami! Wraz Karolem Masztalerzem i Mariuszem Grzegorkiem w ostatni wieczór lata odwiedziliśmy Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Pile. Nie wiedzieć czemu, ale znów pogoda pomimo całego dnia z chmurami nad głową okazała się dla nas łaskawa. Dzięki prześwitom między chmurami mogliśmy pokazać naszym słuchaczom, gdzie znajduje się Wega, Deneb, Galaktyka Andromedy i inne niezwykłe formacje nieba północnego. Na koniec rozdaliśmy zainteresowanym mapki nieba, które z pewnością pomogą im w odkrywaniu kosmosu na własną rękę.

IMG_0877.thumb.jpg.29246e26aa58db83e62802897c7b5686.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dawno mnie tutaj nie było, ale wracam z nową misją! Rozpocząłem "pracę" w Radiu Meteor, czyli rozgłośni studenckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którym zaocznie studiuję. W związku z tym, że wczoraj 30 listopada 2017 roku miejsce miał mój debit w rozmowie na temat grudniowego nieba towarzyszył mi głos Szymona Misia i Dominiki Łapińskiej.

Nagranie dostępne pod poniższym adresem:

 

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To chyba ostatnia misja popularyzacyjna w tym roku, ale mimo wszystko jestem dumny, że nie zmarnowałem ostatnich dwunastu miesięcy tylko na obserwacje dla własnej satysfakcji. Dnia 15 grudnia 2017 roku odwiedziliśmy pod nazwą Gwiazdy w dłoniach szkołę podstawową w Jędrzejewie. Ta mała, acz urokliwa wieś za Notecią uraczyła nas ponad 20-stoma młodymi osobami, które chciały posłuchać czegoś o kosmosie. W popularyzacji towarzyszył mi Karol Masztalerz, który opowiadał o gwiazdozbiorze Oriona i pomagał w rozszyfrowywaniu nazw gwiazdozbiorów, których wygląd rzutowaliśmy na suficie przy pomocy specjalnego projektora. Niestety nie było z nami pogody, ale mimo to znaleźliśmy mnóstwo alternatyw na to, żeby przedstawić dzieciom kosmos od tej bardziej przyjaznej strony.

IMG_6888.thumb.jpg.499f2a2e406050638d4b0722f88ee337.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,
biorę udział w plebiscycie serwisu "Głos Wielkopolski" i jestem nominowany do nagrody "OSOBOWOŚCI ROKU" w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna". Nominacja ta obejmuje działalność popularyzacyjną na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz województwa wielkopolskiego, liczne spotkania wolontaryjne i zarażanie swoją pasją!

Nie chcę was do niczego zmuszać, ale jeśli uważacie, że zasługuję na wasz głos to wyślijcie proszę SMS o treści GWC.205 pod numer 72355! Koszt jednego SMS'a to 2,46 zł z VAT! Głosowanie trwa do godziny 21:00 dnia 31 stycznia 2018 roku! :D

Bardzo na was liczę i z góry serdecznie dziękuję!

Szczegóły: http://www.gloswielkopolski.pl/nasze-akcje/osobowosc-roku/a/osobowosc-roku-powiat-czarnkowskotrzcianecki-aktualne-wyniki,12818690/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z całą dumą chciałbym powiadomić was o pierwszym spotkaniu popularyzacyjnym, które odbyłem w tym roku! Zaproszono mnie do Zespołu Szkół im. Leśników Polskich, gdzie postanowiłem opowiedzieć o ciekawostkach związanych z Księżycem. Udało nam się z opiekunami dwóch grup, które mnie słuchały dograć terminy tak, aby prelekcja trwała podczas całkowitego zaćmienia Księżyca i ... voila! Dzięki transmisjom dostępnym na internecie udało nam się wspólnie zobaczyć, jak nasz naturalny satelita przeobraża się w krwisto-czerwoną kulę zawieszoną na nocnym niebie.

IMG_20180131_133539.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4 lutego 2018 roku odbyliśmy spotkanie z podopiecznymi Akademii Przyszłości w Pile. Była to nasza odpowiedź na zaproszenie ze strony liderki projektu - Liny Matelskiej. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy naszym słuchaczom o zjawiskach, które można znaleźć na pogodnym nieboskłonie. Ciekawym punktem programu okazała się także Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, o której z pasją odpowiedział Mariusz Grzegorek.

Cały czas towarzyszyła nam ekipa telewizji AstaTV, która pieczołowicie nagrywała nasze poczynania. Bardzo możliwe, że reportaż z wydarzenia pojawi się niedługo na internecie i jeśli tak się stanie to podzielimy się linkiem. Nieocenioną rolę spełnił także Jakub Wesołek, który służył pomocą i prywatnym sprzętem podczas obserwacji astronomicznych. Te choć udały się połowicznie to jednak pozwoliły na chwilę spojrzeć w to, co na niebie błyszczy.

27745145_1689525351108873_1436683030_o.jpg

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu byliśmy gośćmi Akademii Przyszłości w Pile, gdzie opowiadaliśmy o gwiazdach. W wydarzeniu towarzyszyła nam ekipa TV ASTA, która skleiła całkiem ciekawy materiał na temat naszego spotkania!

 

Oto reportaż: 

 

27907971_828794633911110_2421324844799016391_o.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7 lutego 2018 roku odwiedziłem przedszkole, w którym przed 15-laty sam się uczyłem! Pozmieniało się niemiłosiernie, choć niektóre Panie nauczycielki pozostały wciąż te same. Mowa oczywiście o Publicznym Przedszkolu w Gębicach. Dzięki moim odwiedzinom dzieci miały okazje dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat planet. Zrobiliśmy parę eksperymentów i ogółem mam wrażenie, że wszyscy bawiliśmy się świetnie! Dziękuję uprzejmie za zaproszenie do tej placówki, było superancko!

27657290_186402678797516_6776680444309725123_n.jpg.06acdb77552a06a92f60bbfaf696b76f.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu odwiedziła mnie w domu ekipa lokalnej telewizji AstaTV z którą rozmawiałem o projekcie Gwiazdy w dłoniach, o nieboskłonie i misji Falcon Heavy! Nagranie będzie wyemitowane dzisiaj o 18:30 w Kurierze Trzcianeckimi, jako rozmowa z kurierem.

Link do AstaTV na żywo: http://www.tvasta.pl/na-zywo/

Bardzo zachęcam do oglądania, bo może być ciekawie.

27907574_830665833723990_702791723668701456_o.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się czuć trochę, jak popularny astronomiczny celebryta, co niekoniecznie może brzmieć dobrze. Chciałbym jedynie zaznaczyć, że przed chwilą odwiedził mnie Przemysław z Radia Poznań (dawniej Radia Merkury). Nasza rozmowa zostanie wyemitowana w weekend :)

IMG_8917-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kuba_mar napisał:

Sławek, robisz naprawdę świetną robotę. Fajnie, że są jeszcze młodzi ludzie, którym "się chce". Oby tak dalej!

Dziękuję uprzejmie za rekomendację, staram się popularyzować astronomię tak, jak tylko potrafię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spontaniczna akcja! Przedwczoraj zadzwoniła do mnie Pani Redaktor z TVP3 Poznań z zaproszeniem do udziału w programie Wielkopolska warta Poznania! Po krótkiej rozmowie przystałem na tą propozycję i zadeklarowałem obecność w studio wraz z Karolem Masztalerzem @KarolMasztalerz2 , który czasami współuczestniczy w moich działaniach popularyzacyjnych. Tematem naszej rozmowy był projekt Gwiazdy w dłoniach i wspólna pasja do astronomii, a wszystko to NA ŻYWO!

Zachęcamy was do obejrzenia powtórki: https://poznan.tvp.pl/36092912/20022018

Rozmowa z nami od minuty: 22:50

28061613_838138952976678_4687781018482694455_o.jpg

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Działań popularyzatorskich ciąg dalszy! Dnia 6 marca 2018 roku spotkałem się z dziećmi z przedszkola "Baśniowa Kraina" w Połajewie. To całkiem spore wyzwanie, ponieważ dzieci było na tyle dużo, że podzielono je na grupy. W ten sposób odbyłem serię 3 spotkań, w których mierzyłem się kolejno z 4, 5 i 6 latkami. Ostatecznie można powiedzieć, że wszystko, co sobie zaplanowałem udało nam się zrealizować z powodzeniem, przez co dzieciaki miały okazję dowiedzieć się czegoś o planetach Układu Słonecznego, ich rozmiarach, rozmiarach Układu Słonecznego i ogólnie o tym, co spotkać można na nieboskłonie.

Szkoda jedynie, że nie dysponuję własnym projektorem i laptopem, gdyż w tak małych placówkach edukacyjnych, jak przedszkola raczej takiego sprzętu nie ma. :/

IMG_3192.thumb.jpg.3dbaf7d5130745023c1e6f3fc5c53763.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.