Skocz do zawartości

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj miałem okazję spotkać się z uczniami Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Trzciance! Ale było super! Opowiadałem dzieciom o planetach i o tym, co można zauważyć na nocnym niebie. Skupienie było dość duże zatem z nadzieją myślę, że wielu moich słuchaczy zapamiętało tę lekcję i w przyszłości wykorzysta zdobyte wiadomości do własnoocznych obserwacji astronomicznych! :) Dziękuję uprzejmie za zaproszenie.

 

IMG_3237.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dnia 27 marca 2018 roku spotkałem się ze skromną gromadką dzieci z przedszkola w Walkowicach. W trakcie spotkania sprawdziłem wiedzę maluczkich na temat planet i rozszerzyłem ją o dodatkowe fakty. Okazało się, że na Wenus jest tak gorąco, że kiełbaski można smażyć bez grilla, a Mars nie jest wcale planetą z czekolady tylko z rdzy. Mimo tego, że wieloma faktami wyraźnie rozczarowałem moich słuchaczy to ogólnie rozmawiało nam się całkiem dobrze. Na sam koniec pokazałem dzieciom kilka gwiazdozbiorów przy pomocy domowego planetarium i opowiedziałem, jak działa teleskop.

IMG_5923.thumb.jpg.5b7805555203192a2459bcbbdf8888df.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj odbyłem spotkanie popularyzacyjne z dziećmi, które uczą się w przedszkolu "Mali Odkrywcy" we Wronkach. Rozmawiało nam się całkiem przyjemnie, ponieważ dzieci doskonale orientowały się w poruszanej tematyce. Największym jednak zainteresowaniem, podobnie, jak w przypadku innych placówek edukacyjnych cieszył się teleskop, a szczególnie umieszczone w nim lustro. W dniu dzisiejszym nie była to jednak jedyna misja popularyzacyjna, ale ta druga wynikła z pewnego rodzaju spontanu. Opowiem wam o niej za kilka godzin.

IMG_8536.thumb.jpg.1d63a0e5946c711982dd6c72359aeb85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło kilka godzin od momentu, w którym odbyłem kolejne ze spotkań popularyzacyjnych. Tym razem udało mi się odwiedzić Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Młynkowie, gdzie opowiedziałem dzieciom i młodzieży o tym, co zaobserwować można na niebie, gdy jest ciemno. Wszyscy słuchali mnie z wielką uwagą, dzięki czemu śmiało mogę rzec, że to, co mówiłem było interesujące. 

IMG_8773.thumb.jpg.3c727c321cda4fb8f1d01239f1f6c408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, a więc 13 kwietnia 2018 roku spotkałem się z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Hucie. Na spotkaniu rozmawialiśmy o planetach i gwiazdach, a także o całym widocznym wszechświecie. Pogoda i wpadające przez okna w sali Słońce pozwoliły nam na dokonanie obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Wykorzystaliśmy do tego metodę projekcyjną dbając przy tym o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków. Niestety oprócz chmur, które przelatywały sobie na tle Słońca nic ciekawego nie udało nam się wypatrzyć.

IMG_9944.thumb.jpg.436b37829d352e9a4edac9c73279bbfd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wróciłem właśnie z Parafialnej Majówki w Lubaszu, gdzie jako jedna z atrakcji oferowałem obserwacje Słońca i kilka słów o swoim zainteresowaniu. Zdecydowałem się nawet zaanonsować kilku osobom Gminną Noc Spadających Gwiazd, która będzie miała miejsce już 27 lipca 2018 roku w Gębicach.

IMG_1852.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Choć może to tak wyglądać to projekt nie umarł, jednakże z powodu pracy mam nieco mniej czasu na relacjonowanie wam tego, co się ze mną dzieje. Za mną dynamiczne pięć miesięcy, których głównym punktem popularyzacyjnym było jedno z większych wydarzeń regionalnych o nazwie "Gminna Noc Spadających Gwiazd". Zanim jednak opowiem wam, jak się ono udało to pozwólcie, że pochwalę się swoją obecnością z tej okazji w różnych mediach.
 

1. Pojawiłem się w programie śniadaniowym "Dzień Dobry Wielkopolsko" w telewizji TVP Poznań z okazji Całkowitego Zaćmienia Księżyca, które nastąpiło 27 lipca 2018 roku! Przygotowywałem wówczas wydarzenie astronomiczne "Gminna Noc Spadających Gwiazd", o którym dowiedział się ktoś z redakcji TVP. Zaproszono mnie nie tylko po to bym opowiedział coś o własnej imprezie, ale także po to bym przybliżył nieco istotę zjawiska. Wybaczcie, jeśli brzmię stosunkowo dziwnie, ale... noc poprzedzającą spotkanie w TV spędziłem na mało wygodnym łóżku u znajomego.

https://poznan.tvp.pl/38240099/kosmiczne-obserwacje-w-wielkopolsce

2. Pojawiłem się na okładce Magazynu Poznańskiego, czyli na dodatku do Gazety Wyborczej, który załączany jest do głównego wydania na terenie Wielkopolski (tak przynajmniej się domyślam). Poznański oddział Gazety Wyborczej objął patronat medialny nad moim wydarzeniem, więc w ramach tego przeprowadzono ze mną obszerną rozmowę o pasji, zjawisku i innych ciekawych rzeczach. Rozmowa ta znajduje się pod poniższym linkiem.

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,105531,23719281,to-bedzie-najdluzsze-zacmienie-ksiezyca-w-xxi-wieku-astronomia.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilometry nie mają znaczenia, kiedy na niebie odbywa się ciekawe widowisko. Takie wrażenie można było odnieść podczas Gminnej Nocy Spadających Gwiazd w Gminie Czarnków, na której pojawili się uczestnicy nawet z okolic Łodzi!

 

W piątek, 27 lipca na terenie przy sali wiejskiej w Gębicach spotkali się entuzjaści zjawisk astronomicznych. Choć czekały na nich przygotowane już teleskopy, to nie zabrakło osób, które na wydarzenie przybyły z własnym sprzętem optycznym. Gminna Noc Spadających Gwiazd rozpoczęła się przemówieniem Wójta Gminy Czarnków – Bolesława Chwarścianka, który przywitał wszystkich zgromadzonych gości i zaprosił do wspólnych obserwacji.

 

W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników były teleskopy różnego rodzaju - od tradycyjnych refraktorów po reflektory, czy nawet lornetki. Ich obsługą zajmowali się Mariusz Grzegorek, Jacek Kwiatkowski, Rozalia Sanocka oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z Poznania, a więc Krzysztof Klimorowski, Jakub Wesołek i Krzysztof Rzyski.

 

Za część merytoryczną spotkania odpowiedzialny był Sławomir Matz - założyciel projektu Gwiazdy w dłoniach i pomysłodawca wydarzenia, który dzielił się swoją wiedzą astronomiczną i objaśniał trwające zjawiska. Tych w trakcie Gminnej Nocy Spadających Gwiazd było wiele – od najdłuższego w XXI wieku całkowitego zaćmienia Księżyca, przez opozycję Marsa, aktywność roju Perseidów i południowych delta Akwarydów, aż po przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i rozbłyski satelitów Iridium.

 

Choć pogoda do samego końca trzymała w niepewności to frekwencja w trakcie imprezy była zaskakująca. W kulminacyjnym momencie wydarzenia przez teren obok sali wiejskiej w Gębicach przewinęło się prawie 300 osób zainteresowanych nocnym niebem. Wśród nich znaleźli się także ludzie, którzy na wydarzenie przybyli spoza Wielkopolski – rekordziści przyjechali z okolic Łodzi.

IMG_2955.jpg

IMG_2960.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cały czas dzieje się coś ciekawego w związku z popularyzacją astronomii. Nie wspomniałem wam o wielu akcjach popularyzacyjnych, ponieważ zwyczajnie zabrakło mi czasu. Niedawno byłem w Prywatny Przedszkolu "Mali Odkrywcy" w Gębicach. Zabrałem dzieci w podróż po Układzie Słonecznym wykorzystując do tego program SpaceEngine! :) Wszyscy zdawali się być zadowoleni z przeprowadzonych zajęć. Dokładna relacja znajduje się na Facebooku: 

 

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzień dobry,
ku mojej uciesze - znowu rozpoczyna się sezon na tematy astronomiczne w placówkach edukacyjnych. Otrzymałem zaproszenie do pięciu przedszkoli, które odwiedzę do końca tygodnia, a z których do tej pory odwiedziłem dopiero dwa. Za mną wizyta w Publicznym Przedszkolu w Gębicach, którego jestem absolwentem oraz w Publicznym Przedszkolu w Brzeźnie. Obrałem pewien sztywny program zajęć, w którym podejmuję temat planet, szczegółów związanych z planetami, widoku nocnego nieba, natury Słońca i wielu innych rzeczy. Będąc w dwóch wymienionych placówkach natknąłem się na bardzo mądre dzieci, które (co szczególnie było widać w jednej placówce) znały planety Układu Słonecznego od zaplecza, jeśli mogę się tak wyrazić. Za sprawą takich postaw muszę przyznać, że rozmawiało mi się przyjemnie i czułem się, jak wśród swoich tj. wśród prawdziwych miłośników astronomii.

Zdjęcia z obu wizyt można znaleźć pod poniższymi adresami:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dnia 1 marca 2019 roku odwiedziłem Szkołę Podstawową Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Czarnkowie. Rozmawialiśmy o obiektach możliwych do zaobserwowania gołym okiem z Ziemi.
Relacja ze zdjęciami: http://jedynka.czarnkow.pl/aktualnosci/gwiazdy-w-dloniach.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularyzacji ciąg dalszy! Niedawno odwiedziłem Przedszkole Miejskie nr 1 "Bajkowy Świat" w Czarnkowie ze swoją prelekcją i właśnie pojawiła się fotorelacja z tego spotkania. ;)

http://przedszkole1.czarnkow.pl/1032019-o-kosmosie-slow-kilka-spotkanie-z-panem-slawomirem-matzem,938,pl?fbclid=IwAR1pgC8QoHONDa-XN2vRC15P6Ovp2ptomkzgH2Dp_eYugCwVCDOx0qECsvA

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odwiedziłem Sportową Akademię Smyka w Poznaniu z astronomiczną prelekcją. Odwiedziny odbyły się na zaproszenie jednej z fanek Gwiazdy w dłoniach, która ma córkę w tym przedszkolu i zauważyła, że udzielam się astronomicznie w takim miejscu.
 
Zapraszam was do fotorelacji:
 
Zachęcam także do kontaktu, jeśli bylibyście zainteresowani podobnymi prelekcjami w waszych placówkach edukacyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Moja systematyczność w publikacji różnych aktualności związanych z prowadzonymi przeze mnie działaniami popularyzacyjnymi trochę upadła. Niemniej nie oznacza to, że zaprzestałem krzewienia pasji w umysłach małych dzieci. Ten wpis pragnę zacząć od smutnej wiadomości: po trzech latach członkostwa, zdecydowałem się opuścić Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Podjęta przeze mnie decyzja była w stu procentach przemyślana i biłem się z nią od roku. Mówiąc w skrócie - trochę się rozczarowałem na tej instytucji, jako organizator wydarzeń popularyzacyjnych i nie osiągałem z tytułu członkostwa żadnych korzyści, a także nie czułem żadnego prestiżu znajdując się w stowarzyszeniu. Oficjalne pismo w tej sprawie wysłałem już jakiś czas temu do prezesa oddział, zatem chyba już mogę mówić o sobie, że mnie to nie dotyczy. Żeby jednak nie kontynuować smutnego wątku, chciałbym dodać, że w międzyczasie działo się wiele ciekawych inicjatyw. 

Na początku lipca pojawiłem się w Rezydencji na Jeziorem w Pestkownicy, z której razem ze zgromadzonymi wczasowiczami śledziliśmy postępy całkowitego zaćmienia Słońca, któe trwało w Ameryce Południowej. Oczywiście zorganizowałem krótką, ale rzeczową prelekcję wyjaśniającą genezę zjawiska. Następnie w tej samej rezydencji spotkaliśmy się także 16 lipca 2019 roku, po to żeby obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Obserwacje się oczywiście udały, czego dowodzi publikacja na Facebooku. W sierpniu zaangażowałem się w organizację kolejnego lokalnego święta astronomicznego. Zrealizowaliśmy swoje plany związane z "Integracją pod gwiazdami". Na miejscu pojawił się Tadeusz Figiel, który ratował swoją obecnością honor PTMA, był także Karol Masztalerz, Mariusz Grzegorek, Krzysztof Łakomski, Kacper Jancy i Jakub Wesołek. Wspólnie wpatrywaliśmy się w spadające gwiazdy z roju Perseidów, a także w tranzyt Io na tle Jowisza. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym TVP3 Poznań, Gazety Wyborczej, a także specjalnie z jego okazji sklep teleskopy.pl wypożyczył nam Sky-Watcher 12" Flex-Tube. Wielkie podziękowania dla Pana Aleksandra - właściciela firmy. Relację z tego wydarzenia znaleźć można pod niniejszym linkiem: 

Poza Integracją pod gwiazdami, która była największą inicjatywą, w jaką się zaangażowałem ostatnimi czasy, miałem okazję również odwiedzić Szkołę Podstawową w Sarbi, a także Szkołę Podstawową w Gębicach. W obu tych placówkach edukacyjnych opowiadałem, co ciekawego można zaobserwować na nieboskłonie. Fotorelację ze spotkania w Gębicach można znaleźć tutaj: https://splpgebice.pl/galeria/zdjecia/98736/spotkanie_z_absolwentem_, a relację ze spotkania w Sarbi tutaj: http://www.spsarbia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=633:noc-naukowcow-spotkanie-z-astronomi&catid=1:aktualnoci&Itemid=18

Byłem także gościem TVP3 Poznań, gdzie opowiadałem o Integracji Pod Gwiazdami, a także świeżo odkrytej komecie oraz plebiscycie na nazwę dla panety BD+14 4559 b.
- Temat Dnia w TVP3 Poznań: https://poznan.tvp.pl/43909534/12082019
- "Wielkopolska Warta Poznania TVP3 Poznań od 7:10: https://poznan.tvp.pl/44493157/20092019

Zorganizowałem również w Bibliotece, w której pracuję Noc Bibliotek z akcentem astronomicznym. Na wydarzeniu pojawił się dziennikarz z Teleexpressu i dzięki temu pojawiłem się również w "ogólnopolskich" mediach (od 9:50): 

 

 

Edytowane przez slvmtz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.