Skocz do zawartości

Astronomik cls kilka spostrzeżeń .


Maro21

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę przypadkiem stałem się posiadaczem filtra cls w oprawie eos-clip . Planowałem zakup jakiegoś filtru alp , ale decyzję ciągle odkładałem na później. , Szerokie kadry z obiektami , które są stosunkowo nisko nad horyzontem , biorąc pod uwagę moje miejscówki zawsze były zanieczyszczone światłem . Pierwsze próby zaskoczyły mnie pozytywnie . Na pierwszy ogień poszła Rozeta .Materiał zbierałem z łuny wrocławsko - autostradowej ( miejscówka 20 km na północ od Wrocławia , mgławica była w kierunku S-W ok 35 st ponad horyzontem). Zebrałem 66 x 60 sek , montaż to sw adv , canon 450d mod z canon 50mm 1.8 stm.

 

 

rozetka50mmfoto_4smallvery.jpg

 

 

Po wschodzie Księżyca (ok 90%) , wycelowałem w konstelację Kasjopei ,(ok 30 st nad horyzontem) , dodatkowo niebo wzbogaciło się o cirrusy. Zebrałem 14 x 60 s , uznałem ,że jest to z uwagi na Księżyc bez sensu i zakończyłem sesję .Po obróbce , byłem zdziwiony ,ile mgławic załapało się na fotkę - trochę Duszy i Serca , Pacman , Ic63 majaczyła i dość duży obszar wokół ngc 7822.

 

 

 

 

kasiopea ver1_3smallvery.jpg

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odgrzeje trochę kotleta, bo chciałbym zdecydować się na właściwą wersję.

Mam zmodyfikowanego Canona 450D, który ma usunięty filtr podczerwieni (bez zastąpienia go filtrem BCF). 

Z tego co zdążyłem się zorientować to bardziej właściwym filtrem będzie wersja CCD. 

Jest droższa od zwykłej wersji o około 130 zł nowa. Chodzi o filtr typu "clip" bo chcę go używać z obiektywem Canona 100mm 2.0 macro.

A może lepiej jednak wybrać filtr Idas nakręcany na obiektyw 58mm?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tayson napisał:

Idas w formie clip to najlepsze, ale nie najtańsze rozwiązanie. 

Najgorsze jest to, że mam Idasa 2" i aktualnie nie mam go jak użyć, chyba że jest jakiś patent żeby go zamontować między lustrzanką a obiektywem albo na obiektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastianus napisał:

Najgorsze jest to, że mam Idasa 2" i aktualnie nie mam go jak użyć, chyba że jest jakiś patent żeby go zamontować między lustrzanką a obiektywem albo na obiektywie.

Na obiektywie możesz, zależy jaką masz średnicę gwintu filtra dla danego obiektywu. Poszukaj step-down filter ring np. 58-48mm i będziesz mógł nakręcić filtr na obiektyw :)

https://www.bhphotovideo.com/c/product/81612-REG/General_Brand_58_48_58mm_48mm_Step_Down_Ring_Lens.html

Edytowane przez sidiouss
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Na obiektywie możesz, zależy jaką masz średnicę gwintu filtra dla danego obiektywu. Poszukaj step-down filter ring np. 58-48mm i będziesz mógł nakręcić filtr na obiektyw 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/81612-REG/General_Brand_58_48_58mm_48mm_Step_Down_Ring_Lens.html

O widzisz, tego szukałem. Myśle, że jak nie znajdę gdzieś za złotówki lub euro/funty to bez problemu mi to zrobią w Krakowie.

 

Edit: U kitajców za 1.34 $ :D

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastianus napisał:

O widzisz, tego szukałem. Myśle, że jak nie znajdę gdzieś za złotówki lub euro/funty to bez problemu mi to zrobią w Krakowie.

Ja kupiłem sobie na aliexpress 49-48mm oraz 52-48mm i każdy kosztował jakieś 2 dolary :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2018 o 15:13, Tayson napisał:

Idas w formie clip to najlepsze, ale nie najtańsze rozwiązanie. 

Tak jak napisal Krzysiek, IDAS był projektowany pod sodówki niskoprężne (LPS) i rtęciowki. Problem w tym, że pierwszych nie ma już prawie wcale, a drugich mało i będzie coraz mniej.

Obecne oświetlenie to głównie sodówki wysokoprężne (HPS), Led'y i metalohalogenki. Niestety mają już one dużo bardziej ciągłe widmo od LPS i Hg, więc ciężko je skutecznie odfiltrować.

W związku z tym wg mnie najlepiej robić zdjęcia bez żadnego filtra, lub dodatkowo szkłem barwionym RG610 lub RG630, a jeśli z filtrem to raczej z jakimś wąskim np. Astronomik UHC bądź DGM NPB Improved.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dotarły do mnie niedawno redukcje 58mm-> 48mm do zamocowania filtrów 2" na obiektywie Canona. Kupione na Aliexpress, były tak tanie, że zamówiłem dwa. Przesyłka rekordowo szybko dotarła, bo już w dwa tygodnie. Bardzo przyzwoicie , zrobione, z dobrymi gwintami, pasują idealnie. Polecam.

Cena 1.19$ szt :D

ramka1.jpg

ramka2.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Może chcesz jeden odsprzedać?

Zostawię sobie, bo jak mi się znów zakleszczy z ramką filtra to będzie jak znalazł. Jak widzisz IDAS na zdjęciu ma customową obudowę, bo poprzednią szlag trafił przy próbie rozkręcenia takiego pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.