Skocz do zawartości

Malutki guider


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Zastanawiam się nad kwestią lunetki do guidingu mobilnego zestawu (Adventurer lub coś koło tego). Planuję focić obiektywem 180 mm. Mam obecnie szukaczoguider o ogniskowej 160 mm - czyli prawie tyle, co główny zestaw. No i jest on po prostu ciężki (0,6 kg) i duży, jak na taki mały zestaw. Myślę, że spokojnie wystarczyłoby coś o ogniskowej rzędu 50-100 mm.

 

Pierwszą opcją jest coś takiego:

miniGuideScopeKit-s.jpg

http://www.qhyccd.com/miniGuideScope.html

W sumie rewelacja, bo waży tylko 120g, a ogniskowa 130 mm (czyli aż nadto). No i bardzo kompaktowe. No ale kosztuje już ok 500 zł z mocowaniem, czyli tak średniawo.

 

Zastanawiam się nad jakimś obiektywem c-mount (nie cs, bo moja ASI174 ma za duży backfocus). Idealnie, jakby obsługiwał matryce 1/1.2”, bo tyle ma ASI, ale zasadniczo do guidingu starczy nawet klasyczny na 1/3", bo nie potrzebuję całego pola widzenia.

 

Znacie jakieś fajne, małe i tanie obiektywy c-mount o ogniskowej rzędu 50-100 mm? Niestety te france są raczej mało popularne i na ogół drogie. A może użyć coś innego? Co wam przychodzi do głowy?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to maleństwo które znalazłeś. Sam nieśmiało myślę o jakimś lekkim mobilnym zestawie i to wydaje się idealnym rozwiązaniem do guidingu. A możesz zdradzić gdzie widziałeś ten miniGuideScope w cenie około 500zł? W Teleskop-Express jest w cenie 169EUR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to maleństwo które znalazłeś. Sam nieśmiało myślę o jakimś lekkim mobilnym zestawie i to wydaje się idealnym rozwiązaniem do guidingu. A możesz zdradzić gdzie widziałeś ten miniGuideScope w cenie około 500zł? W Teleskop-Express jest w cenie 169EUR.

Tu jest za 119 $: https://www.optcorp.com/qhy-mini-guide-scope-with-mount.html. Ale nie znam sklepu.

 

Obietywy wcale jakoś lekkie nie są. Kiedyś używałem zestawu sbig i w nim był obiektyw kowa

https://www.amazon.com/Kowa-LM100JC-100mm-Manual-C-Mount/dp/B00OBM2HQS

150 g to już nieźle. Choć mi nie trzeba aż takiego jasnego, wtedy byłby mniejszy.

 

Za to tu jest spełnienie moich marzeń: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8260_AST-Optics-Mini-Guiding-Kit-for-ASI-cameras---for-finder-shoes.html. Ale kurde nie dam 1000 zł! Lekkie i małe i w ogóle fajne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wymyślę nic lepszego, niż szukacz 6x30... Jest bezkonkurencyjny cenowo. Choć dalej nieco duży jak dla mnie. Na prawdę nikt nie produkuje małych, ciemnych obiektywów kiepskiej jakości? :)

 

Ktoś wie, jaką ma ogniskową i ile waży bez mocowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wymyślę nic lepszego, niż szukacz 6x30... Jest bezkonkurencyjny cenowo. Choć dalej nieco duży jak dla mnie. Na prawdę nikt nie produkuje małych, ciemnych obiektywów kiepskiej jakości? :)

 

https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-delta-optical-gso-05x-125,d2307.html

Mam coś podobnego i wyszło u optyka, że to achromat o ogniskowej 100mm i f/4 :icon_cool:

Tylko problem, bo potrzebowałbyś jeszcze jakiś focuser i dodatkowe tulejki. Aż muszę jutro spróbować podpiąć to do ASI 120mm i zobaczyć jak to wygląda na ziemskich obrazach (na gwiazdkach chyba nie dam rady - pogoda) :)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

https://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-delta-optical-gso-05x-125,d2307.html

Mam coś podobnego i wyszło u optyka, że to achromat o ogniskowej 100mm i f/4 :icon_cool:

Tylko problem, bo potrzebowałbyś jeszcze jakiś focuser i dodatkowe tulejki. Aż muszę jutro spróbować podpiąć to do ASI 120mm i zobaczyć jak to wygląda na ziemskich obrazach (na gwiazdkach chyba nie dam rady - pogoda) :)

I to jest to - kiepskie i tanie :P Bardzo fajny pomysł!

Być może w AK bym dorwał to nawet na miejscu i od razu dorobił stosowną złączkę. Do ostrzenia myślę, że najprościej zrobić jak w szukaczu - czyli rozkręcanie gwintu + pierścień kontrujący. Sprawdź koniecznie, jakiej to jest jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest to - kiepskie i tanie :P Bardzo fajny pomysł!

Być może w AK bym dorwał to nawet na miejscu i od razu dorobił stosowną złączkę. Do ostrzenia myślę, że najprościej zrobić jak w szukaczu - czyli rozkręcanie gwintu + pierścień kontrujący. Sprawdź koniecznie, jakiej to jest jakości.

 

Kolega skrzynkę PW posprząta bo wysłać nic nie można :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zacząłem poważnie myśleć o guidingu i kolega Adam podsunął mi ciekawy pomysł, mianowicie OAG (Off-Axis Guiding). Jest to o tyle ciekawa opcja, że nie potrzeba drugiej osi optycznej, a jedynie odrobinę metalu, żeby podłączyć kamerkę. Myślę, że pod lustrzankę coś takiego miałoby sens, kwestia tylko dotoczenia/dokupienia/doboru odpowiednich pierścieni przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, że aż tak znacząco. Za to w torbie oszczędza miejsce ;) Kolega MateuszW chce mieć mobilny zestaw, a tutaj trzeba iść często na kompromis. Jedyne co ja bym uznał za gorsze od on-axis to pole widzenia kamerki guidującej. Przy OAG znacznie ograniczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znacząco jeśli szerokość solidnego OAGa może mieć 19..24 mm. Jak policzysz ile masz przestrzeni miedzy optyką i kamerą to koło filtrowe a nawet szufladka czasem nie wchodzi. Prosta matematyka. Tu nie ma pojęcia "znacząco". Zabraknie 0,5 mm i jesteś w ... tunelu. Owszem są zintegrowane koła z OAGiem, co pozwala zaoszczędzić trochę miejsca ale to nie panaceum na wszystkie problemy. OAGiem też nie da się prowadzić na kometę w centrum kadru. Wszystko ma swoje zalety i wady inaczej nie byłoby dostępne na rynku nic oprócz jedynej słusznej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, jakieś wieści ? bo temat ciekawy :)

Jest ciekawa koncepcja, którą podsunął mi Piotrek L - zastosować reduktor 0,5x GSO za 39 zł w roli obiektywu :) Do tego stosowna złączka i gotowe. Taniej się już nie da. Piotrek robił testy i wygląda obiecująco. Jutro jadę do AK po ten reduktor i będę testował.

 

Też zacząłem poważnie myśleć o guidingu i kolega Adam podsunął mi ciekawy pomysł, mianowicie OAG (Off-Axis Guiding). Jest to o tyle ciekawa opcja, że nie potrzeba drugiej osi optycznej, a jedynie odrobinę metalu, żeby podłączyć kamerkę. Myślę, że pod lustrzankę coś takiego miałoby sens, kwestia tylko dotoczenia/dokupienia/doboru odpowiednich pierścieni przejściowych.

Niestety, pod lustrzankę z obiektywem OAG nie ma żadnego zastosowania, tam nie ma nawet 1 mm miejsca (bagnet wchodzi w bagnet i tyle). Za to w teleskopie z kamerą sam używam OAGa. Jest to najlepsze rozwiązanie, jak chodzi o jakość prowadzenia (eliminacja wpływu ugięć), ale jest to też najbardziej kłopotliwe rozwiązanie (i najdroższe).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie mogłem wcześniej tego wrzucić.

Po kolei klatki z różnymi czasami.

Użyty sprzęt to reduktor ogniskowej Antares x0.5 1,25" jako obiektyw + filtr UV/IR Cut Baader + ASI 120MM

Ogniskową oceniam na około 90-100mm (jak dla mnie bliżej 90 niż 100mm).

W kadrze M44.

 

1. Gain 80, 0.5 Sec

 

Gain 80 - 0_5 sec.jpg

 

2. Gain 80, 1 Sec

 

Gain 80 - 1 sec - 1.jpg

 

3. Gain 80, 2 Sec

 

Gain 80 - 2 sec.jpg

 

4. Gain 90, 2 Sec

 

Gain 90 - 2 sec.jpg

 

5. Gain 37, 10 Sec

 

Gain 37 UG - 10 sec.jpg

 

Ostrość mogła być nie do końca perfekt, ale padałem już na pysk.

Pozdrawiam :Beer:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak użyłeś reduktora jako obiektywu?

 

Wkręciłem go w tulejkę z jakiegoś badziewnego okularu, a całość wsunąłem w focuser 1,25" który od strony gwintu T2 wkręciłem w kamerkę ASI 120mm.

Dodatkowo z przodu reduktora wkręciłem filtr Baadera, a jedynym problemem było mocowowanie tego wszystkiego do Astrotraca.

Ja osobiście microguidera nie potrzebuje, więc to była jednorazowa zabawa.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wkręciłem go w tulejkę z jakiegoś badziewnego okularu, a całość wsunąłem w focuser 1,25" który od strony gwintu T2 wkręciłem w kamerkę ASI 120mm.

Dodatkowo z przodu reduktora wkręciłem filtr Baadera, a jedynym problemem było mocowowanie tego wszystkiego do Astrotraca.

Ja osobiście microguidera nie potrzebuje, więc to była jednorazowa zabawa.

Pozdrawiam :Beer:

o kurde! to działa! muszę dzisiaj tak fotki porobić :D świetne to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kupiłem reduktor i też działa :) Dorwałem w AK za 39 zł :)http://astrokrak.pl/korektory-pola/1042-reduktor-ogniskowej-gso-05x-1-.html

Bardzo fajnie wykonany, ładne pudełko w gratisie :) Za tą cenę jestem zaskoczony.

 

Zrobiłem test naziemny i jest nieźle. Widać po rogach jakieś wady, ale moja ASI174 ma znacznie większą matrycę, niż 120. Mimo to większość obrazu jest ok, szczególnie jak na standardy guidingu.

Na razie zmajstrowałem bardzo profesjonalny tubus obiektywu:

DSC_3641s.jpg
Myślę, że w tym tygodniu zamówię sobie stosowną złączkę i będzie gotowe. Zrobię taką przedłużkę z gwintami filtrowymi z obu stron i wkręcę ją w nosek kamerki, która ma w środku ten gwint na całej długości. Do tego pierścień kontrujący i będzie regulacja ostrości.
Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.