Skocz do zawartości

Malutki guider


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

MateuszW, gdyby ogniskowa tego reduktora była za mała, to jeszcze można spróbować użyć najmniejszych (w sensie średnicy) soczewek macro do obiektywów fotograficznych i kamer video. Najmniejsze o jakich wiem na 100% to takie z gwintem 37mm, ale pod kamery wideo może są mniejsze (np. 25mm). Ja taką na gwint 37mm na reduktor ogniskowej do teleskopu przerabiałem :D Ogniskowe łatwo określić, bo maja zawsze podane liczbę dioptrii, do Twoich celów nadadzą się te +4D, +8D, +10D (ogniskowe 250, 125 i 100mm). Nie są nawet achromatyczne, ale do guidera... Szukaj na allegro albo po sklepach z akcesoriami foto/video

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejny nieszablonowy pomysł :) Myślę jednak, że ten reduktor będzie optymalny. Nie wiem, odkąd liczyć jego ogniskową, ale jak od gwintu, to wychodzi właśnie te 93 mm, czyli idealnie (połowa tego, co ma obiektyw lustrzanki). Dokładnie to określę jeszcze na plateslove :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też coś dopiszę. Przerobiłem szukacz 6x30 na guider i to rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem czy soczewka 0.5x wyjdzie dużo taniej, bo soczewka nie ma mocowania a 6x30 ma. Ja co prawda swoje mocowanie do dovetaila skróciłem przy pomocy szlifierki kątowej i "ALUWELD". Niestety - skrócenie samego szukacza bez tokarki nie da rady. Szukacz też trzeba skrócić i to o około 20 - 30 mm i natoczyć nowe rowki pod uchwyt.

Ja sparowałem ten szukacz z QHY 5L-II (mały odpowiednik ASI120mm). Przy 30 mm obiektywu nie spotkałem się z sytuacją, że mam mniej niż 10 gwiazd guidujących o sporym SNR do wyboru ...

Żeby nie być gołosłownym załączam zdjęcie. Opakowanie po kapsułkach typu "isotonic" z decathlonu po wyklejeniu welurem pasuje idealnie jako odraszacz. Wyglądu ja nie komentuję... Działa. Zdjęcie robione przy pomocy tego zestawu już kiedyś umieściłem w wątku odnośnie montażu Ioptron ...

Guiding.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odkopuję - można użyć obiektywu od lunetki biegunowej ? jakies 20 mm średnicy, ok 150mm ogniskowej. chciałbym zrobić z tego mikro-guider do SW Star Adventurer. Zastanawiam się nad tym, aby nie patrzał on dokładnie tam gdzie kamera - w przypadku ogniskowych <300 mm, guidowania tylko osi RA(tak naprawdę to ma stabilizować jedynie błąd periodyczny) i ekspozycji <10 min powinno dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem szukacz 6x30 na guider i to rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze. Nie wiem czy soczewka 0.5x wyjdzie dużo taniej, bo soczewka nie ma mocowania a 6x30 ma.

Akurat mocowanie jest mi całkiem zbędne, bo ASI ma gwint statywowy i jego wykorzystam. Do reduktora trzeba dorobić owszem tubus, ale jego koszt w AK jest niewiele większy od przetoczenia szukacza. A przy cenach 135 vs 39 zł można być pewnym, że korektor wyjdzie istotnie taniej. Ale oczywiście szukacz to też dobra opcja i zapewne obraz daje lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mamy chyba finał historii. W końcu nie doczekałem się na złączkę (tubus guidera) z AK, bo był problem z wykonaniem tak długiego gwintu filtrowego (na nim miała być regulacja ostrości). Janusz miał to rozwiązać, ale traktował to chyba najmniej priorytetowo, jak tylko się dało... Cóż, w końcu zrezygnowałem, bo znalazłem inne, proste wyjście. Jako tubus zastosowałem tulejkę od bralowa GSO 2x z wykręconą soczewką. W jej miejsce wkręciłem reduktor. Całość jest nasunięta na nosek T2 kamerki, a regulacja ostrości następuje poprzez wysuwanie jednego z drugiego i blokowanie śrubką. Rozwiązanie mało dokładne, ale wystarczające. Akurat długość tulejki jest praktycznie idealna. Obraz jest nieco koślawy (tulejka chyba niezbyt równolegle się ustawia), ale do guidingu wystarczający. Na klatkach 1s widać mrowie gwiazd i nawet mgławice, które fociłem :)

Kamerkę przykręciłem śrubą statywową do dovetaila za pośrednictwem adaptera L do lornetek (prod AK).

DSC_4651s.thumb.jpg.1c4c0403071496d7266ea6323628a626.jpg

DSC_4653s.thumb.jpg.64ce72e74e1f45d35d0e96bd55691041.jpg

 

I tak oto mam maleńki guider o ogniskowej ok 93 mm, światłosile f/3.9, który waży 83 gramy (z kamerką i mocowaniem 244g), a kosztowało mnie to 39 zł + 55 zł (barlow z giełdy, no a sama soczewka z niego też się nie marnuje), czyli 94 zł. Cel został osiągnięty! Podziękowania przede wszystkim dla @Piotrek L. za pomysł z reduktorem :)

 

Polecam takie rozwiązanie do wszelkich Adventurerów i innych, szerokich lub średnio szerokich zestawów.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo ciekaw czy taki myk zadziałałby z NexGuide?

Wiadomo, że czułość jest słabiutka, na pixelozie się nie znam, więc nie potrafię policzyć czy taka ogniskowa wystarczy.

@MateuszW Co o tym sądzisz? Dla mnie redukcja wagi polega także na pozbyciu się 1,5kg laptopa :)

 

Hmm... tutkę od Barlowa mam...chyba zaryzykuję te 39 zł (+25 zł przesyłka!) i sprawdzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Agent Smith napisał:

Ja jestem bardzo ciekaw czy taki myk zadziałałby z NexGuide?

Wiadomo, że czułość jest słabiutka, na pixelozie się nie znam, więc nie potrafię policzyć czy taka ogniskowa wystarczy.

@MateuszW Co o tym sądzisz?

Hmm, myślę, że raczej będzie ok. Reduktor stanowi dość jasny obiektyw, więc kamerka nie powinna narzekać. A krótka ogniskowa to więcej jasnych gwiazd w polu widzenia, więc tym lepiej dla niej. Tym bardziej, że cena śmieszna :)

 

Ciekawe, czy zaraz nie skoczy w górę światowa sprzedaż tych reduktorów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, seg napisał:

A może:

Też ciekawa opcja, ale zobacz ten post: https://astropolis.pl/topic/58129-malutki-guider/?do=findComment&comment=688137. Sprawa rozwiązana :)

Znalazłeś fajny obiektywik, problem tylko taki, że większe ASI ostrzą jedynie z obiektywami C-mount, CS mają za mały backfocus... A obiektywy C-mount są na ogół drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że sprawa jest rozwiązana. PS Za mały BF? Zawsze można zrobić w AK wyższy / dłuższy adapter CS/T2. PS2 Tak, wiem, Janusz nie ma czasu ;)

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seg napisał:

Tak, wiem, że sprawa jest rozwiązana. PS Za mały BF? Zawsze można zrobić w AK wyższy / dłuższy adapter CS/T2. PS2 Tak, wiem, Janusz nie ma czasu ;)

Nie nie, jest odwrotny problem - trzeba by wcisnąć obiektyw wewnątrz kamerki :) BF obiektywu jest krótszy od kamerki, obiektyw ma 12,5 mm, a kamerka 17,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 27.06.2017 o 00:28, Agent Smith napisał:

Ja jestem bardzo ciekaw czy taki myk zadziałałby z NexGuide?

Wiadomo, że czułość jest słabiutka, na pixelozie się nie znam, więc nie potrafię policzyć czy taka ogniskowa wystarczy.

@MateuszW Co o tym sądzisz? Dla mnie redukcja wagi polega także na pozbyciu się 1,5kg laptopa :)

 

Hmm... tutkę od Barlowa mam...chyba zaryzykuję te 39 zł (+25 zł przesyłka!) i sprawdzę :)

Odgrzewam kotleta, ale uważam, że temat z takim DIY powinien być przypięty ;)

Skleciłem sobie taki guiderek z wybebeszonego barlowa oraz reduktora ogniskowej, do tego lekko wydlużyłem rurkę barlowa i mój Nexguide ostrzy idealnie (na razie na odległych światłach kominów ciepłowni). Jeśli w weekend będzie pogoda, to zapakuję go na SWSA i zobaczę jak się będzie sprawować :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sidiouss napisał:

Odgrzewam kotleta, ale uważam, że temat z takim DIY powinien być przypięty ;)

Skleciłem sobie taki guiderek z wybebeszonego barlowa oraz reduktora ogniskowej, do tego lekko wydlużyłem rurkę barlowa i mój Nexguide ostrzy idealnie (na razie na odległych światłach kominów ciepłowni). Jeśli w weekend będzie pogoda, to zapakuję go na SWSA i zobaczę jak się będzie sprawować :)

Szkoda, że zapomniałem dodać swoje 3 grosze w tym temacie po tym jak sam podziałałem w tej materii. Zbudowałem sobie taki mini guider i od razu wyszły na jaw jego dwie poważne wady. Pierwsza, na którą siłą rzeczy natrafimy najpierw to ustawiania ostrości. Działamy w tulejce najtańszego barlowa, więc nawet jeżeli jakimś cudem uda się na wepchnąć kamerę na idealną odległość to śrubka którą musimy zatrzymać kamerę w miejscu lubi nam ostrość popsuć podczas dokręcania. Druga wada to jakość obrazu, ale tego należy się spodziewać po reduktorze ogniskowej. Ostatecznie gwiazdy widać, więc jako guider wystarczy.

Na moje aktualne rozwiązanie problemu najmniejszego i najtańszego guidera wpadłem nieco przypadkiem, zastanawiając się nad zupełnie innym tematem. Z racji konstrukcji montażu który projektujemy z bratem musimy zastosować pozaosiową lunetkę biegunową albo (i tu dochodzimy do sedna) coś na kształt polemastera. Widząc ceny urządzenia qhy zacząłem kombinować czy nie da się tego zrobić samemu, koniec końców to najpewniej najtańsza kamera qhy spięta z najtańszym obiektywem jaki chiny są w stanie wyprodukować + kawałek chińskiego softu... I tak oto znalazłem to maleństwo:

https://pl.aliexpress.com/item/32793444174.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4bf15c0fkk1brK

29 nowych polskich złotych w połączeniu z t7 która posiada złączkę do obiektywów CCTV by ostrzyły w nieskończoności + złączka do teleskopu i mamy polemastera z grubsza w cenie kamery T7. Obiektyw ostrzy się jak rasowa manualna stałka, jest naprawdę maleńki i daje ładny ostry obraz gwiazd. 25mm skutkuje oczywiście zawrotną skalą 30,85"/pixel, ale ja kupiłem ten konkretny model by sprawdzić na zlocie, czy to rzeczywiście to co siedzi ukryte w polemasterze. I kurcze wygląda bliźniaczo podobnie.

 

Wracając do tematu: zamiast walczyć z reduktorem i tulejką barlowa można kupić przyzwoicie wyglądający obiektyw CCTV który pozwoli się precyzyjnie ostrzyć, będzie dawał znacznie lepszy obraz, będzie mniejszy i dodatkowo tańszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Wracając do tematu: zamiast walczyć z reduktorem i tulejką barlowa można kupić przyzwoicie wyglądający obiektyw CCTV który pozwoli się precyzyjnie ostrzyć, będzie dawał znacznie lepszy obraz, będzie mniejszy i dodatkowo tańszy.

Ale umiesz znaleźć taki tani obiektyw w okolicy 100 mm? Bo to że istnieją małe i tanie modele szerokokątne to wiadomo, jednak im większa ogniskowa, tym większy się robi problem. 25 mm do guidingu się nie sprawdzi, niestety.

Co do ostrzenia, to mi osobiście to nie przeszkadzało. Mam już wprawę z oaga :) Jedyne co mi przeszkadzało to brak solidnej blokady tej ostrości, tj że w transporcie raczej utracimy ostrość i trzeba ustawiać na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostrości, to zawsze można sobie przygotować clamping ring albo nawet markerem obrysować tulejkę, żeby mieć mniej więcej złapany punkt ostrości :)

Drugim rozwiązaniem, które będę testować, to obiektyw 50mm C-mount, który po nakreceniu na kamerę T7 od razu elegancko łapie ostrość, a kosztował mnie w promocji na Ali jakieś 85zł:

US $24.14  31%OFF | Fujian 50mm F1.4 CCTV Movie lens + C Mount to Nikon 1 S2 J5 J4 J3 J2 V1 V2 V3 N1 AW1
https://s.click.aliexpress.com/e/ne4476g

-5478225431393567250.jpg.99282639134a50f7d16ababc8a17f326.jpg

Jest malutki, bardzo jasny i chcę go wykorzystywać do ustawiania na polarną SharpCapem a potem jako guiderek do szerokiego pola. Zobaczymy jak się sprawdzi :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój miniguider zbudowalem na bazie reduktora 0,5, ale zamiast barlowa, dałem pierścienie pośrednie pod mocowanie c-mount. Można je kupić na Ali. Mam kamerkę qhy5r II i do niej była taka przejściówka, która pozwoliła połączyć reduktor z tymi pierścieniami. Potem wystarczyło ustawić ostrość dobierając właściwą odległość przy jednoczesnym skręceniu całości na sztywno. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
10 godzin temu, MateuszW napisał:

Ale umiesz znaleźć taki tani obiektyw w okolicy 100 mm? Bo to że istnieją małe i tanie modele szerokokątne to wiadomo, jednak im większa ogniskowa, tym większy się robi problem. 25 mm do guidingu się nie sprawdzi, niestety.

Co do ostrzenia, to mi osobiście to nie przeszkadzało. Mam już wprawę z oaga :) Jedyne co mi przeszkadzało to brak solidnej blokady tej ostrości, tj że w transporcie raczej utracimy ostrość i trzeba ustawiać na nowo.

Myślę, że nagwintuję po prostu 2 dodatkowe otwory na śruby w tulejce od barlowa i wtedy już takie ustawienie przetrwa :) 

2051234681_ScreenShot2019-05-23at11_40_02AM.png.165c36578eae0bdcc174ebc12bbf6278.png

 

Mam jeszcze taki oring od guidera Oriona i to się super sprawdza, zamontowany na tulei od kamery. 

 

1788372252_ScreenShot2019-05-23at11_40_24AM.png.cbc9cd4073b3a63bb13d31d79eaa0f8d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.