Skocz do zawartości

Deep Sky Imager


Elv

Rekomendowane odpowiedzi

Hallo

Czytalem sobie ostatnio pazdziernikowego Sky and Teleskop i widzialem nowe cacko z Meade'a o tajemniczej nazwie deep sky imager. To niby jakas innowacja w dziedzinie kamerek ccd i kosztuje zaledwie 300 dolarow.W numerze zamieszczono przykladowe zdjecia. Wyglada to dobrze. Chcialbym takie owe cos kupic sobie na gwiazdke. Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno ma być dostępny w listopadzie, ale termin wprowadzenia do sprzedaży już przesuwano, więc teraz też może być podobnie. Sam mam na niego chrapkę ale pewnie trudno będzie go dostać bo na necie wielkie zainteresowanie.

Trochę mała rozdzielczość - prawie dwa razy mniejsza niż Vesty!. Ale wygląda ładnie.

 

Czekam na opinię pierwszych właścicieli.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostokątne piksele? Więc rozdzielczość w pionie i w poziomie będzie inna? Czy może fotki będą " ściśnięte"?

 

Czekam na pierwsze opinie urzytkowników bo fotki prezentowane przez producentów nie są dla mnie wiarygodne.

Prawdę mówiąc to spodziewam się, że jak wezmą się za nią prawdziwi DS-owcy to dopiero będą fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem sceptykiem jesli chodzi o kamerki firmy Meade, mialem kiedys z jedna do czynienia i nie mam dobrych wspomnien. No ale to bylo dawno, moze cos sie zmienilo. Na minus tego imagera idzie brak chlodzenia (bo to co wypisuja o chlodzeniu konwekcyjnym to raczej jakis chwyt marketingowy), oraz mala rozdzielczosc.

Zapewne jakosc obrazow bedzie proporcjonalna do ceny i dostaniemy cos w rodzaju kamerki internetowej z mozliwoscia dlugich ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Na minus tego imagera idzie brak chlodzenia (bo to co wypisuja o chlodzeniu konwekcyjnym to raczej jakis chwyt marketingowy), oraz mala rozdzielczosc.

 

Bardzo mi się podoba to... chłodzenie konwekcyjne. Bo jeśli nie wypompowali ze środka powietrza - to właśnie jest chłodzenie konwekcyjne :mrgreen:

A może jeszcze jakieś dziurki wyborowali w obudowie dla cyrkulacji powietrza? :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sadze ze to chlodzenie konwekcyjne to wcale nie jest chlodzenie powietrzem. Chlodzeniem konwekcyjnym jest rowniez chlodzenie ciecza o wysokim wspolczynniku parowania (na przyklad freon i jego pochodne) w obiegu zamknietym, fachowo nazywa sie to "heatpipe". Mam takie chlodzenie zamontowane na karcie graficznej z ktorej pasywnie (czyli bez uzycia wentylatorow) odprowadza ono cieplo z chipa pobierajacego okolo 45W mocy.

IMG_8496.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chipy ccd produkuja cieplo w sporych ilosciach, a chodzi tutaj o to, zeby nie dochodzilo do jego kumulacji... Aktywne schladzanie matrycy (zwykle ogniwem peltiera) jest chyba najlepszym rozwiazaniem ale nie o tym tu mowimy bo z informacji wynika ze bedzie to chlodzenie pasywne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie rozwiazania sprawdzaja sie przy czyms co generuje cieplo a chyba chipy CCD nie produkuja go w takich ilosciach zeby trzeba bylo je chlodzic. Chlodzenie w CCD jest po to aby chip mial jak najnizsza temperature.

 

Wręcz przeciwnie, technologia CMOS jest energooszczędna a CCD zużywa kupę prądu i produkuję masę ciepła które trzeba szybko odprowadzać.

 

Deep Sky Imager ma niewielki chip CCD i potężny radiator (w stosunku do powierzchni mozaiki CCD) więc zapewne poradzi sobie z tym nadmiarem ciepła na matrycy, pewnie odprowadzanym przez konwekcję i promieniowanie z radiatora o dużej powierzchni :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sory naprawde nie wiedzialem. A ile W potrafi wytworzyc taka matryca. Ale mysle ze radeon andeego i tak wytwarza sporo wiecej. A pelt sprawdzil by sie najlepiej ale zawsze mozna przerobic.

 

To nie Radeon tylko Gainward F650PP (GF4200Ti Ultra) :wink: , a szkoda. Peltier jest bardziej wydajnym systemem chlodzenia, niestety takie rozwiazanie (peltier) ma tez swoje minusy. Chodzi o kondensacje pary wodnej w wysokowydajnych systemach chlodzenia. Dlatego w profesjonalnych systemach (niezaleznie czy to kamery czy inne urzadzenia) stosuje sie hermetycznie zabudowane "komory chlodzenia", jednoczesnie wypelnia sie ja suchym obojetnym chemicznie gazem (azot, argon). W takim przypadku jezeli nawet dochodzi do skraplania czy szronienia, to poza newralgicznym miejscem i elektronika pozostaje bezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.