Skocz do zawartości
Szychor

Stellarium mobile źle pokazuje komety

Promowane odpowiedzi

Szychor    1

Witam , ostatnio chciałem zapolować gso 10" na 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak i niestety poległem. Po powrocie do domu okazało się że stellarium na telefon pokazuję inaczej lokalizację komety niż to na PC . Teraz nie wiem której aplikacji mam wierzyć.

post-31786-0-36464000-1490550757_thumb.jpg

post-31786-0-39758800-1490550760_thumb.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

LibMar    3308

Trzeba zaktualizować parametry orbitalne do tych najnowszych. No i nie warto wierzyć też pozycjom podawanym X lat wstecz/do przodu. Już chciałem pisać ciekawostkę, że w XVII wieku mieliśmy wielkie zbliżenie do komety Halleya. Po sprawdzeniu w Wikipedii okazało się, że peryhelium tak naprawdę nastąpiło dwa lata wcześniej (!).

Kiedyś pozycje planetoid i komet były dokładniejsze. Coś się zepsuło w Stellarium.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Szychor    1

Na pc pokazuje poprawnie , na aplikacji mobilnej nie widze nigdzie opcji aktualizacji efemeryd .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tayson    1922

apke to tylko giwazdy i kilka dsow ma.

na kompa polecam Skychart - trzeba tylko pobrac dane w ustawienia-uklad sloneczny-kometa-wczytaj plik mpc-pobierz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Blondas    283

Teraz kometa jest tam, gdzie pokazuje pierwszy screen. Przy takich trzech liniowo ułożonych gwiazdach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
astrokarol    163

A wystarczyło by mieć lornetkę i przejrzeć okolice. Wpadła by od razu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Tydzień temu, pod średnio-ciemnym niebem, poległem identycznie. Zawierzyłem Stellarium mobile, gdyż wcześniej śledziłem dzięki niemu m.in.jasną kometę, Catalinę. W końcu więc uznałem, że Tuttle musi być słaba i jej warkocz ledwie widoczny - a że w źle domniemanym punkcie znajdowała się gwiazdka rzędu 9mag... - być może to ona? Dopiero zdjęcia użytkowników forum utwierdziły mnie, że jest coś nie tak.

Nie wiem, jak zainstalować aktualizacje do wersji mobile,

Co do przeglądu lornetką - niebo miałem niedostatecznie ciemne. Ale faktycznie - minęliśmy komcię raptem o kilka stopni;)

Edytowane przez PiotrTheUniverse

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta