Jump to content
kjacek

ALT-AZ5 ultimate edition mod ;-)

Recommended Posts

Jakiś czas temu kupiłem na giełdzie ALT-AZ5. Mimo ­­przestróg innych użytkowników :-).

No i długo nie byłem w stanie go opanować.

 

Jeden z kolegów doradził zastosowanie podkładek teflonowych, przesmarowania itp. No niby coś to pomogło ale dalej było słabo.

Zestaw miał lepsze lub gorsze momenty w zależności od chwilowego złożenia, skręcenia czy też pogody :-).

 

W końcu inny kolega z forum - Maciej (Maciek7373), pochawlił się, co zrobił ze swoim montażem i wspomniał, że może ewentualnie pomóc innym ‘poszkodowanym’ przez ten mont ;-) . Skontaktowałem się z Maciejem, wysłałem Mu swój montaż. No i zrobił z niego coś z czego jestem bardzo zadowolony.

 

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich modyfikacji, których Maciej dokonał.

Były to między innymi: dodanie łożysk w poziomie i w pionie (przy okazji wyszło, że mamy nieco inne wersje montażu), dorobienie rurki a w zasadzie dwóch rurek różnej wysokości (do wymiany) wraz z elementami mocującymi, elementu zamykającego dziurę w montażu powstałą po zamocowaniu łożyska.

Narobił się kolega przy tym montażu niemiłosiernie. Z grubszych rzeczy pamiętam, że poprawił mechanizm mikroruchów bo to co zastał groziło zepsuciem.

 

Bez pomocy prawdziwego fachowca jakim niewątpliwie jest Maciej miałbym nadal słaby montaż ALT-AZ5, którego wady ujawniały się w różny sposób w zależności od jego aktualnego nastroju ;-). Nie nadawał się ani na refraktor, bo lubił się trzęść przy każdym dotknięciu, ani na lornetkę z powodu jak wyżej i do tego był za niski. Oczywiście drgania można było niwelować ręcznie ale komfort był słaby.

 

Po modyfikacji wieszałem na nim ciężki refraktor, achromat SW 150/750.

Aktualnie przepraszam się z lornetkami, bo kiedyś uznałem, że moje oczy jednak nie nadają się do komfortowego korzystania z lornetek. Wieszam dwie lornetki 10x50 i 16x70 na prostym adapterze, który zrobiłem z kątownika alu zamontowanym na tym montażu. Tylko montaż wieszam na innych, wyższych nogach od HDAZ. Po prostu lubię obserwować na stojąco.

Jak napisałem wcześniej jestem bardzo zadowolony z dokonanych modyfikacji.

 

Wniosek - jeśli ktoś posiada montaż ALT-AZ5 i nie jest z niego zadowolony, to można go podrasować tworząc coś co działa (!). Chociaż do tego trzeba serca, sprzętu i umiejętności - ja nie miałam zwłaszcza tych dwóch ostatnich :-). Dobrze że znalazłem kogoś kto miał wszystko co potrzebne.

 

ALT-AZ5--pre-01.jpeg

ALT-AZ5--pre-02.jpeg

ALT-AZ5--pre-03.jpeg

ALT-AZ5--pre-04.jpeg

ALT-AZ5--pre-05.jpeg

ALT-AZ5--pre-06.jpeg

ALT-AZ5--pre-07.jpeg

ALT-AZ5--pre-08.jpeg

ALT-AZ5--pre-09.jpeg

ALT-AZ5--pre-10.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak to wygląda teraz, skróciłem rurkę, ze względu na dostosowanie do wyższego statywu.

 

 

EDIT: jedna uwaga, która wyszła w trakcie mojej dość długiej walki z tym montem (ja walczyłem głównie z drganiami).

Drgania mogą być powodowane przez różne, czasem najmniej oczekiwane fragmenty całości, warto dobrze skręcić każdy element od statywu zaczynając.

Poza tym im krótsza rurka, tym drgania mniejsze (krótsze wahadło :-)).

WhatsApp Image 2017-03-26 at 11.35.17.jpeg

Edited by kjacek
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.