Skocz do zawartości

ASA kilka pytań o software


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

To dlaczego na screenie widzę 2012?

 

Faktycznie i na kluczu licencyjnym też jest tak YYYY MM DD > 2012 12 20

czyli co mam napisać do ASA z zapytaniem o co kaman ?! (że niby się z kluczem je...li ?)

na montażu mam tabliczkę >

 

asa.jpg

Serialnumber się zgadza z licencją ?

Chyba źle to interpretujesz Adam ?!

 

co do testów , jak zdążę to zrobię i zamieszczę ... jeżeli nie, to za tydzień ma być pogoda ...

 

 

***

(slew settle time)

111.jpg

 

Powtórzę pytanie - czy masz podpięty GPS do ASA (i nie chodzi mi o pozycję, ale o synchronizację czasu podczas korekt - także MLPT)?

Tak

******

zabrakło czasu na coś dłuższego o ile dobrze zrobiłem , krótki test

dziala_166.jpg

 

dziala_165.jpg

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę pytanie - czy masz podpięty GPS do ASA (i nie chodzi mi o pozycję, ale o synchronizację czasu podczas korekt - także MLPT)?

Przepraszam, że przeszkadzam w dyskusji, ale zaciekawiła mnie ta kwestia. Czy ja dobrze rozumiem, że GPS jest potrzebny do synchronizacji czasu podczas bieżącej pracy? Klasyczne kwarce nie zapewniają wystarczającej dokładności w tak krótkim czasie (godziny)? To mnie fascynuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, ja coś przestaję rozumieć. Jak uruchamiałeś ASA to razem zrobiliśmy kilka ujęć testowych w tym kompletne zdjęcie na nieguidowanych ujęciach po 600 sekund i było perfekt. Gdyby było wtedy tak samo jak dziś to błędy byłyby widoczne już na 300 i 600 sekundach. Co zmieniłeś od tamtego czasu? Może warto pójść tym tropem?

Moja ASA nie ma problemów z prowadzeniem ujęć do 1800 sekund z setupem ważącym 14 kg plus oprzyrządowanie Takahashi Mewlon 210 plus SBIG STL 11000 na ogniskowej 2100. Bardziej hardcorowych prób nie robiłem. Twój montaż to klasa wagowa wyżej od mojego.

Może coś się w tym setupie przemieszcza przy zmianach kąta położenia teleskopów?

Acha te krzywe MLPT wyglądają źle. To nie powinna być taka falująca krzywa, to sugeruje że błąd zmienia się w trakcie trajektorii ruchu.

To chyba powinna być prosta lub ewentualnie regularny łuk. Na pewno nie sinusoida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 min klatka jest ok ... 15 powoli schodzi a 20min to jest za dużo ... będę się nad tym koncentrował ...możesz skontrolować

do usłyszenia !!

 

MLPT — pamietasz jak rozmawialiśmy , ze przy 20min trzeba więcej prob — to tylko jeden z tych ekstremalnych wykresow-gdzie probowałem rozwiązać problem.

 

****W tym momencie robiłem wiele prób , z rożnymi konfiguracjami - i w żadnej konfiguracji nie udało mi się uzyskać powtarzalności w nieguidowanych ekspozycjach powyżej 5 min , gdzie 5 minut było czasami za dużo !

Nad problemem pracuje i w najbliższym czasie - będę sie starał owe problemy rozwiązać - w najgorszym wypadku trzeba będzie przeprosić guiding ...!

 

15Kwietnia post

 

Co zmieniłem * w tym momencie tylko kamerę Sbig16803 z QSI690 piksel 9 v 3,9 .

 

 

Twój montaż to klasa wagowa wyżej od mojego.

 

No wlasnie , a ja chyba teraz mam nawet mniej KG od Ciebie :icon_mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale wracając jeszcze do problemów z prowadzeniem ... wydaje mi się że to wina teleskopu niż montażu . Gdzieś na lustrze głównym , lub od ustawienia osiowości , lub ___??? jest jakiś luz . To widać po kolimacji w różnych pozycjach teleskopu ! W jednej mam idealną idealność !!! a w innym się to trochę rozjeżdża .

 

 

 

Analizując logicznie. Montaż DD choćby prowadził najbardziej idealnie sprawdzi się wtedy i tylko wtedy gdy optyka na nim wisząca stane się z nim bezwględna jednością. Nie ma on najmniejszych szans uprowadzic dobrych klatek gdy np LG losowo osiada w celi w różnych pozycjach w czasie. Teleskop focący nie ma prawa wprowadzać żadnych odchyłek niezależnie czy jest na pozycji 22h, -12dec czy po chwili 3h, +65dec. Tu myślę leży problem większości użytkowników DD.

 

Co teraz wisi u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Analizując logicznie. Montaż DD choćby prowadził najbardziej idealnie sprawdzi się wtedy i tylko wtedy gdy optyka na nim wisząca stane się z nim bezwględna jednością. Nie ma on najmniejszych szans uprowadzic dobrych klatek gdy np LG losowo osiada w celi w różnych pozycjach w czasie. Teleskop focący nie ma prawa wprowadzać żadnych odchyłek niezależnie czy jest na pozycji 22h, -12dec czy po chwili 3h, +65dec. Tu myślę leży problem większości użytkowników DD.

 

Co teraz wisi u Ciebie?

 

Akurat ASA radzi sobie faktycznie z większością tego typu błędów, bo mają one charakter powtarzalny (wbrew pozorom). Po to jest właśnie MLPT, żeby poradzić sobie z tym problemem (model ugięć robiony na daną chwilę).

 

Wracając do głównego wątku - w jaki sposób startujesz montaż? Czy robisz "homing" na starcie?

Serial number powinien wyświetlać się prawidłowy - z odpowiednim nazwiskiem (na Ciebie, czy na kogo tam kupowałeś) oraz datą. Nie wiem, skąd u Ciebie taki S/N. Tak jak pisałem, bardzo ważne jest w nim ostatnich 6 cyfr, które zawierają fabrycznie odczytane kąty magnetyczne dla DD i jeżeli jakimś cudem masz zły SN (nie na Ciebie i nie dla Twojego DDMa), to przy startowym homingu będziesz miał za każdym razem ustawiony nieprawidłowo DD (to kluczowy parametr). W zasadzie SN w ASA powinien nazywać się "config file", a nie Serial Number. Popularnym objawem tego problemu jest właśnie nieprawidłowa praca MLPT, "zrywanie" silnika, błędy servo.

 

Czy w ogóle masz prawidłowo skonfigurowany PID dla tego zestawu?

 

Obawiam się, że powinieneś mnie sobie wynajać na parę godzin do zdalnej sesji, bo tak to będziemy przerzucać wątek przez kilka tygodni. Daj znać na PW - jeżeli chciałbyś zorgniazować taką zdalną sesję. Da się wtedy też sprawdzić poprawność SN (poprzez zmierzenie prawidłowych kątów).

 

PS. Nie podoba mi się też to, co Ci wyszło z pomiaru teleskopu. O ile samo wygaszanie jest jeszcze znośne (choć wszystko, co jest powyżej 5s. to słabo), to już inne cyfry są marne. Aplikacja wyliczyła Ci, że twoje "losowe" ugięcia pozwalają na max 0,7 minuty nieguidowanych ekspozycji. Jeżeli ten pomiar zrobiłeś OK, to jest to dramatycznie niski wynik i szczerze mówiąc - nie widziałem nigdy tak słabego. Nawet ze stockowym newtonem SkyWatchera z blaszaną tubą wynik jest lepszy. Czy czasem coś tam się nie poluzowało? Dobrze skręcony jest dovetail/obejmy? Wrzuć proszę zdjęcie zestawu tak, żeby było widać kable (ich logistykę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiadanie LG w miękkiej celi nigdy nie jest powtarzalne.

 

ASA nie ma problemu z miękkimi newtonami - pod warunkiem, że nic w nich nie lata (nie jest luźne). MLPT mierzy realne ugięcie (i dryf tego ugięcia) tuż przed wykonaniem zdjęcia (taki predyktywny guiding). Problemem są błędy nagłe - czyli jak takie lusterko jest luźne i nagle po prostu "spadnie". Robiłem na DDM85 nawet 15-20 minutowe ekspozycje tanim blaszanym newtonem (w celach "naukowych") - bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugięcia to co innego niż pływające LG, są bardziej przewidywalne, a Naski robi skalę 0,5, tu nie ma miejsca na żadne niedokładności. Ale widać że przyda u się Twoja pomoc :) Warto czasem zapłacić za fachową pomoc niż się męczyć.

 

EDIT

 

Ale w tej krowie podokręcałeś w celi wszystko jak trzeba a większość niezadowolonych użytkowników DD pewnie powiesiło optykę z biegu i szuka przyczyny w montażu.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a te krzywe MLPT - u mnie jak wychodzi coś tak pokręconego to przeważnie potem jest źle. To musi być płynna zmiana, nie moźe być takich gęstych sinusoid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a te krzywe MLPT - u mnie jak wychodzi coś tak pokręconego to przeważnie potem jest źle. To musi być płynna zmiana, nie moźe być takich gęstych sinusoid.

 

To zależy (od np. amplitudy tych odchyłek). Na pewno nie powinno się robić tyle punktów kontrolnych. 5-6 to max (na 200m ekspozycji) - kolejne wprowadzają więcej zamieszczania niż korzyści. Bardziej zastanawia mnie to, co dzieje się w deklinacji. Tam przecież nie powinno być żadnych takich zawirowań (to statyczna oś w teorii). To wg mnie świadczy o jakimś potencjalnym problemie w torze optycznym, ale bez przetestowania to czyste spekulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tej krowie podokręcałeś w celi wszystko jak trzeba a większość niezadowolonych użytkowników DD pewnie powiesiło optykę z biegu i szuka przyczyny w montażu.

 

Owszem. To podstawa w każdy zestawie (tym bardziej klasycznym). Teleskopy po transporcie przyjeżdżają rozklekotane. Bywało, że śruby potrafiły odkręcić się całkowicie i wypaść z dziury :D Branża astro jeszcze nie odkryła substancji zmniejszających odkręcanie śrub :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem odespać nockę , a i trzeba pracować .

 

Kilka odpowiedzi >

 

PS. Nie podoba mi się też to, co Ci wyszło z pomiaru teleskopu. O ile samo wygaszanie jest jeszcze znośne (choć wszystko, co jest powyżej 5s. to słabo), to już inne cyfry są marne. Aplikacja wyliczyła Ci, że twoje "losowe" ugięcia pozwalają na max 0,7 minuty nieguidowanych ekspozycji. Jeżeli ten pomiar zrobiłeś OK, to jest to dramatycznie niski wynik i szczerze mówiąc - nie widziałem nigdy tak słabego. Nawet ze stockowym newtonem SkyWatchera z blaszaną tubą wynik jest lepszy. Czy czasem coś tam się nie poluzowało? Dobrze skręcony jest dovetail/obejmy? Wrzuć proszę zdjęcie zestawu tak, żeby było widać kable (ich logistykę).

 

Tutaj wkradła się chyba błąd , bo jak pościłem pierwszy test na 20 min to po jakimś czasie myślałem , że się zawiesił , a że mnie dzień gonił to zmieniłem parametry na 2 min i to jest chyba błąd - tak więc test do powtórzenia .!

dziala_161a.jpg

 

Wszystko jest pięknie skręcone, porządek w kablach , nic się nie giba --- za teleskop w środku nie dam sobie uciąć ! za resztę tak !

 

 

Wracając do głównego wątku - w jaki sposób startujesz montaż? Czy robisz "homing" na starcie?

 

HEHE ... to samo co Wessel --- chyba jeszcze nie sprzedałeś i nie widziałeś tych nowych DDM *** Tu z Maćkiem też polegliśmy *** Na przyszłość

 

" I homing jest niepotrzebny

autoslave softer manual strona 18 jest opisane ... zaakceptowal mi te limity i offset

Ja też doczytałem tutaj :

http://forum.astrosysteme.com/index.php?/topic/690-ddm-85xl-with-absolute-encoders/

 

Masz zakodowane w sofcie położenie enkoderów"

 

Nie wiem, skąd u Ciebie taki S/N. Tak jak pisałem, bardzo ważne jest w nim ostatnich 6 cyfr, które zawierają fabrycznie odczytane kąty magnetyczne dla DD i jeżeli jakimś cudem masz zły SN (nie na Ciebie i nie dla Twojego DDMa), to przy startowym homingu będziesz miał za każdym razem ustawiony nieprawidłowo DD (to kluczowy parametr). W zasadzie SN w ASA powinien nazywać się "config file", a nie Serial Number. Popularnym objawem tego problemu jest właśnie nieprawidłowa praca MLPT, "zrywanie" silnika, błędy servo.

 

 

Mam te 6 cyferek na końcu ... z imieniem nazwiskiem ... tu bym sie niczego nie doszukiwał .

 

Czy w ogóle masz prawidłowo skonfigurowany PID dla tego zestawu?

 

NIe rozumiem ... Wessel możesz pomóc ... chyba nie ruszaliśmy PID ? Ja sam na pewno nie.

 

Obawiam się, że powinieneś mnie sobie wynajać na parę godzin do zdalnej sesji, bo tak to będziemy przerzucać wątek przez kilka tygodni. Daj znać na PW - jeżeli chciałbyś zorgniazować taką zdalną sesję. Da się wtedy też sprawdzić poprawność SN (poprzez zmierzenie prawidłowych kątów).

 

Bardzo chętnie , odezwę się na PW , - jak będzie pogoda ...

 

Chociaż tutaj było by genialne jak byś nagrał jakiegoś tutka * jakie możliwości ma program Sequence w sprawdzeniu całego sprzętu i omówił wyniki B).

 

Co teraz wisi u Ciebie?

 

ADL i Qsi

 

 

To zależy (od np. amplitudy tych odchyłek). Na pewno nie powinno się robić tyle punktów kontrolnych. 5-6 to max (na 200m ekspozycji) - kolejne wprowadzają więcej zamieszczania niż korzyści.

 

Jak już wcześniej opisywałem ... to są zrzuty tych ekstremalnych prób !!!

Mam obecnie mapping na 30 gwiazd po obu stronach + jak robie zdjęcie (jak się dłużej przytrzyma myszką na tej wartości gdzie jest ilość ekspozycji), jest napisane 100min 5 prób. i tak stosuje +-2 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

HEHE ... to samo co Wessel --- chyba jeszcze nie sprzedałeś i nie widziałeś tych nowych DDM *** Tu z Maćkiem też polegliśmy *** Na przyszłość

 

 

A skąd mam wiedzieć, że załapałeś się już na DDM'a z absolutnymi enkoderami? Tym bardziej, że ciągle widzę na screenie datę 2012 rok.

 

Widzę, że w każdym kroki lecisz na skróty. Zmieniasz parametry (jak te z 20 na 2 miniuty). To bez sensu. Zrób jeszcze raz wszystko od początku. Musi działać (tym bardziej, że masz wersję z absolutnymi enkoderami, a więc 99% znanych problemów ci odpada). A jak nie działa, to znaczy, że coś jest popsute (albo montaż, albo teleskop i jego okolice). Po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w każdym kroki lecisz na skróty. Zmieniasz parametry (jak te z 20 na 2 miniuty). To bez sensu

 

Tego nie rozumiem _?

Jakie kroki robię źle , ile ich było ...gdzie ?

Zmiana 20min na 2 była podyktowana świtem - i jak już pisałem test miał trwać 20 min ale trwał dłużej ... wydawało mi się, że pc się zawiesił - i chciałem zrobić choć kilkuminutowy test . świt pozwolił tylko na 2 min . Nie widzę tu skrótu ?! , ale chęć sprawdzenia, naprawy .

Oczywiście przeprowadzę ten test jeszcze raz , Dla pewności w późniejszym czasie sprawdzę również z AP155 , co by wyeliminować popsucie ASA .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Może mi ktoś powiedzieć , gdzie mogę zmienić parametr przy tworzeniu MLPT , który jest odpowiedzialny za wygaszanie teleskopu. Chcę to opóźnić - tzn. teleskop dojeżdża do punktu 1 trwa chwila zatrzymania , wykonuje zdjęcie  i jedzie do punktu B. Czasami fotka jest pojechana .

Chciałem to wydłużyć - lepiej żeby rysował MLPT 2 min dłużej, niż żeby krzywa zwierała błędy !

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Za to odpowiada moment hamujący silników, czyli parametry I oraz D.

Czy aby dobrze znów opisałem problem ? - moment hamujący - to mi jakoś dziwnie brzmi ?. 

Czyli jak nazwa wskazuje odpowiada za hamowanie  - a mi chodzi o interwał - (czy tutaj się mylę _? )

Jak by to z maxima wziąć - to jest tam przy akwizycji taka opcja "Delay Between" foto  . I to chciałem zmienić w

Sequence programie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażem steruje Autoslew a nie Sequence. Jeśli parametry są ustawione źle ( P i D) to montaż po wykonaniu przesunięcia do następnej pozycji zgłasza do huba systemowego że już dojechał, ale jeszcze się "buja" wokół pozycji. Jeśli teraz wykonasz ekspozycję to będzie poruszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to brzmi właśnie sensownie ! - Nie poruszam się tak sprawnie po programie jak ty  , nie zmieniałem tych parametrów , powiem więcej - nie mam pojęcia nawet gdzie one są !

Cytat

Jeśli parametry są ustawione źle ( P i D) to montaż po wykonaniu przesunięcia do następnej pozycji zgłasza do huba systemowego że już dojechał, ale jeszcze się "buja" wokół pozycji. Jeśli teraz wykonasz ekspozycję to będzie poruszona.

No właśnie jak nie wykonuje - on sam to robi przy tworzeniu MLPT lub  przy budowaniu mapy nieba.

Czyli łopatologicznie > szukam parametrów P i D i zmieniam ustawiam (daje mu więcej czasu na "bujanie" - wybujanie),    

Cytat

  parametry I oraz D.

(- czy jest to tylko pomyłka z twojej strony  I zmieniłeś na P ?)

(nie mam programu zainstalowanego w domu * będę mógł to sprawdzić dopiero jak  pojadę do obserwatorium )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.