Skocz do zawartości

Stara CCD mocno śpi - czyli Tryplet Lwa


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

"Poświęciłem kilka lat na walkę i ujarzmienie wielu teleskopów zauważając jedną powtarzającą się bez przerwy regułę, że im więcej wydasz na to pieniędzy tym bardziej dostaniesz w dupę."

tą informację należałoby wkleić na czołowy banner każdego forum astrofoto :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Mateusz druga wersja kolorystycznie wygląda dużo lepiej. Faktycznie ze złożonymi kolorami gwiazd coś się podziało ale nigdy nie jest do końca z górki wie to każdy kto posiedzi parę godzin przed monitorem:-)

Luminancja wygląda znakomicie jednak walka z kolorem i końcowym zdjęciem zawsze pozostawia niedosyt. Znaczy to, że dobre L osiągnąć jest dużo łatwiej niż L z kolorem jako finalne zdjęcie.

Co do niezrozumiałej dla mnie zawieruchy wokół cmosów dorzucę od siebie. To ciekawa i przyszłościowa technologia. Przede wszystkim cena, która średnio jest o połowę niższa niż kamery ccd nie wspominając o wadze.

Wcale nie twierdzę, że ccd jest gorsze sam przecież przez wiele lat ich używałem z dużym zadowoleniem jednak kamery, które używałem nie kosztowały 2000$ lecz wielokrotnie więcej.

Drugą podstawową sprawą jest pytanie co chcesz fotografować. Poświęciłem kilka lat na walkę i ujarzmienie wielu teleskopów zauważając jedną powtarzającą się bez przerwy regułę, że im więcej wydasz na to pieniędzy tym bardziej dostaniesz w dupę. Chodzi mi oczywiście o duże teleskopy z długą ogniskową i fotografowanie galaktyk. Niestety tego tematu do końca nie udało mi się przetrawić a najszczęśliwsze chwile spędziłem przy ogniskowej 500mm z pikselem 9mikronów.

Cmos daje szansę osobom z mniejszym budżetem zarówno w cenie samej kamery jak i niezbyt zaawansowanego montażu i np. słabszego wyciągu, który nie będzie uginał się pod ciężarem kilku kilogramowej kamery.

Dla mnie najważniejszy jest jednak mały piksel, który pozwala z użyciem refraktora osiągnąć już naprawdę galaktyczną skalę jak na polskie warunki. Tego do tej pory nie udało mi się wykonać. Przegrałem walkę z kolimacją lustrzanych teleskopów, których powiedziałem sobie nie chcę już znać oraz seeingiem. Nie wspomnę o kasie jak się przez te lata na to przewaliła :-)

Teraz TEC140 z reduktorem daje sobie wspaniale radę a FWHMy jakie uzyskuję są wręcz niewiarygodne. Wczoraj guidując ASI120MM z pikselem 3,7 mikrona FWHM utrzymywał się na poziomie 1,5 piksela!

Dla mnie rewelka. Mam już na karku 50-dziesiątkę i nie chce mi się już dłużej zarzynać a astrofotografii jak inni nie potrafię się już wyrzec :-)

Tak to już jest i tyle.

Pozdro,

 

Pełna zgoda. Zerknij tu - też narzekałem na duży sprzęt ;)

http://astropolis.pl/blog/1/entry-363-uczyc-sie-obrobki-czy-kupowac-drozszy-sprzet/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.