Skocz do zawartości

Polish APOD - II kwartał


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

A jak to można wytłumaczyć (może przez to filtrowanie), że wydaje się że tam (od lewej) jest szron, lód albo formacja geologiczna z jaśniejszego gruntu/pyłu?

Co nie przeszkadza, że zdjęcie fascynuje swoim ogromem i detalem - Jowisz pobity! :)

Pozdrawiam

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co powiedzieć. Po raz trzeci jestem w panteonie wybranych... To piękna nagroda i olbrzymia motywacja. Dziękuję.

 

 

A jak to można wytłumaczyć (może przez to filtrowanie), że wydaje się że tam (od lewej) jest szron, lód albo formacja geologiczna z jaśniejszego gruntu/pyłu?

Co nie przeszkadza, że zdjęcie fascynuje swoim ogromem i detalem - Jowisz pobity! :)

Pozdrawiam

 

 

 

Zdjęcie pochodzi z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/55063-sierpniowy-weekend-ze-starym-księżycem/ i tam sam użyłem takiej metafory: Księżyc cały w szronie. Niektóre partie księżycowej powierzchni są rzeczywiście jaśniejsze od innych, np. jasne halo wokół młodych kraterów. Kiedy chce się pokazać formacje przy terminatorze, które są słabiej oświetlone, trzeba zaakceptować rozjaśnienie innych partii, np. przy krawędzi - widać to szczególnie na obszarze wokół krateru Byrgius (na wysokości M.Humorum), który sam jest bardzo jasnym miejscem na Księżycu. Kamerka i zdjęcie ma też ograniczoną możliwość rejestracji różnic dynamiki jasności. Mój wybór, czy raczej wybór charakteru obrazu sprawił, że uznałem partie przy terminatorze za ważniejsze od tych przy krawędzi - inaczej zgubiłbym trochę formacji w półcieniu, a w sposób bardziej stonowany pokazał rozmytą i spauperyzowana krawędź, gdzie skrót perspektywiczny i tak wprowadza zasadnicze ograniczenie na dostrzeganie szczegółów. Oczywiście, tak jak każdy wybór, coś podkreśla i coś zaciera i poddany ocenie - może się podobać lub nie. Dlatego zrozumiem uwagi odnoszące się do jasnej krawędzi (prześwietlonej). Niech zatem, przytoczona wcześniej metafora (Księżyc w szronie), broni mojego autorskiego punktu widzenia.

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Waszej aktywności zaczynamy dobijać do pierwszej setki zgłoszonych prac! Co ciekawe - po równo jest zgłoszeń prac DSów, USów i innych, związanych z obiektami i zjawiskami na niebie. Jak na kwartał działania - w mojej ocenie zainteresowanie jest bardzo duże!

W imieniu zespołu Polskiego APODa dziękuje za tak liczne, wspaniałe prace.

Czekamy na dalsze zgłoszenia!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Biorąc pod uwagę statystki Polskiego APODa w Polsce mamy 11 aktywnych astrofotografów...aż się wierzyć nie chce że tak mało !

 

Czekamy na Wasze prace!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.