Skocz do zawartości

Saturn 2017


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Saturn z 4 lipca 2017

SW ED80 / Barlow Hyperion 2,25 / ASI 224

20 % z 4000 klatek

AS / Ragistax , końcowa obróbka w Lightroom aby wydobyć z tła więcej niż Tytana i jak najmniej masakrując przy tym samego Saturna

 

Satur01.jpg

 

Satur2.jpg

najmniej inwazyjna wersja w LR , drizzle 1,5

Satur3.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja nierówna walka dzisiaj z warunkami atmosferycznymi skonczyła się takim rezultatem.

Sat_223007_AS_p75_g2_ap6-REG_DxO.jpg.d613ce9c6c8111aa0c844588c2d75190.jpg

 

SCT 9,25, barlow TVx2 i ASI 120MM-S

Warunki były trudne ale tak bardzo chciałem go złapac że nie zważałem na seeing.

Patrząc na Wasze fotki to myślę sobie że jeszcze spróbuje w tym sezonie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

To mój pierwszy debiutancki post (z góry przepraszam, jeśli wątek nie jest w dobrym miejscu i proszę o wyrozumiałość) w którym chciałbym podzielić się moimi tegorocznymi zdjęciami Króla pierścieni z dnia 15.06.2017 czyli z opozycji.  Dysponuję kompaktowym teleskopem Sky-Watcher MAK 102mm (od 1.5 roku) na montażu Celestron AZ3 i kamerką ZWO ASI 120 MC (od 3 miesięcy). Zdjęcia były stackowane 4.5  tys klatek w Autostakkert i procesowane w Registax V6 oraz w aplikacji Android inShot. Saturn z uwagi na niskie maksymalnie górowanie 15 stopni w tym roku nad horyzontem jest wymagający i bardzo wrażliwy na kapryśny seeing szczególnie, iż zdjęcia były robione w Warszawie gdzie dodatkowo obraz degraduje zanieczyszczenia światłem (ang.  light polliuted). Ciekaw jestem Waszych opinii i sugestii. Pozdrawiam, RobertInShot_20170712_234820671.thumb.jpg.cf84ee4a835968ed489e6e7ae73c96a6.jpg

 

 

 

InShot_20170713_000301219.jpg

InShot_20170713_000140680.jpg

InShot_20170712_235842556.jpg

 

 

 

Edytowane przez Robert_73
Zdublowane zdjęcia
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za komentarz i spostrzeżenia @majer. Różne ułożenie Saturna to oczywiście zabieg czysto prezentacyjny i świadomy by nie było "sztapowo". Myślę, że każdy z forumowiczów doskonale wie jak jest położony Saturn. Kwestia opisu po angielsku wzięła się li tylko stąd, że załączone zdjęcia były zamieszczone na Instagramie, gdzie od kilku miesięcy wrzucam zdjęcia astro  (konto: robert_krawczyk). Zdjęcia zawierają podstawowe informacje z dnia obserwacji i dzięki temu załączając je z telefonu mam pewność, że pochodzą z właściwego dnia. Pozdrawiam, Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach testu nowego nabytku, czyli...refraktora SW 120/600 (achromat).

Refraktor nabyłem za niewielką kwotę  na sasiednim forum, w stanie nieco rozkładu.

Rozczłonkowałem wszystko na czynniki pierwsze, nowe separacje soczewek, kolimacja cheshire, kolimacja na sztucznej

gwieździe, kolimacja na prawdziwej gwieżdzie, lakierowanie tuby, flock, wymiana wyciągu czyli itp. - łącznie 10 godzin roboty...

się napracowałem, przyznaję.

 

Ale to maleństwo daje obraz Saturna na pozomie co najmniej edka 80mm, w wizualu można przeżyć lekki szok :)

Na Jowiszu już tak różowo nie jest, fiolecik widoczny po całości.

 

Stack 8 tys klatek w zasadzie niemal bez obróbki, chcę pokazać tylko jaką rozdzielczość posiada ta krytykowana często

konstrukcja (ani do planet, ani do DS....) - po włożeniu oczywiscie wkładu własnej pracy...;)

 

Nagrywanie z monta alt-az bez napędu...hehehe plus rezize 300%.

 

 

M.png

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majer, Istotnie racja tak jest w American English i British English od lat 70... (skala krótka) acz do lat 70 w British English była skala długa jak w Polsce obecnie. Można też pominąć przecinki między tysiącami, gdyż mają wartość pomocniczą, a nie matematyczną. Bez nadmiernej przesady, ale myślę, że koledzy z szacownego forum bez problemu odszyfrowali odległość. Meritum posta bylo raczej zdjęcie Saturna... z MAK 4" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Robert_73 napisał:

Bez nadmiernej przesady, ale myślę, że koledzy z szacownego forum bez problemu odszyfrowali odległość

 

No właśnie ja mam problem z odszyfrowaniem, bo jeśli tam ma być np. 1350,8 mld km, to to jest 1000x więcej, niż w rzeczywistości. Z takiej odległości Saturn byłby niewidoczny gołym okiem, a wielkość jego tarczy nie pozwalałaby na takie zdjęcia. Podejrzewam też, że przeciętny anglojęzyczny odbiorca może mieć kłopot ze skrótem "mld", bo tam się raczej tego nie używa i z takim dziwnym umiejscowieniem kropek. Ale to tylko takie moje wyobrażenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj drugie podejście do Saturna + księżyce - tym razem bez Barlowa 2x

 

59736a3f458f1_Saturnzksiezycami20170721.png.8bebaf04ea2ad8bed0e386d0b9121b7e.png

 

 

Fotografia powstała ze złożenia dwóch zdjęć - pierwsze naświetlane na księżyce + drugie na Saturna

 

 

59736a5681200_Saturnzksiezycamiopisy20170721.png.8f8f9174b019f8d12119c27c9706f4d9.png

 

 

59736a6f3c642_Saturnbalance20170721.png.d0008cbd90df7286d8d00af1fef2c7ad.png

 

Trochę inny balans kolorów

 

 

 

 

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.