Skocz do zawartości

Synta 8" wybór ES


Shrekus27

Rekomendowane odpowiedzi

Z pewnych względów nie chcę kupować przez giełdę. Od razu wyjaśniam, ze nie chodzi o to, że ktoś mi sprzeda jakiś bubel.

 

Jedno jest pewne kupię filtr polaryzacyjny orion, żeby sobie Munia trochę przyciemnić.

 

Teraz trudniejsza sprawa.

Bo ma być dostępny ES 14mm 82 st. wtedy zakup do niego barlowa polecanego Lumena - GSO 2x ED 2" - jest całkiem ok. Będę miał "dodatkowe" 7 mm.

lub ES 16 mm 70st i barlow do tego i mam "dodatkowe" 8 mm.

Czy warto do tych okularów kupować barlowa czy poczekać i kupić okular.

 

Kolejnym po 14/16 okularem i barlowem będzie 22mm? Dobrze kombinuję?

 

Inna sprawa jeśli chodzi o 30 mm. (kupując go z barlowem i wspomnianym z jednych z powyżej okularów mam tak naprawdę tylko 3 okulary bo mi się jeden dubluje, ale rozumiem że dzięki takiemu 30 mm łatwiej będzie znaleźć na niebie to czego się szuka)

Rozumiem, że obraz będzie lepszy niż w kitowej 25mm i najlepiej będzie wtedy komplet kitowych sprzedać.

 

Komplikowania sobie życia ciąg dalszy!:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do tych sky watcherów. Nie wiem jak wygląda ich porównanie do ES.

Ten SW 13 mm trochę waży a do tego jeszcze barlwo 2" więc robi się ciężko.

Kolejnym pewnie byłby jakiś okular 20 mm.

i wtedy o dziwo... ta 30 ma jakiś sens. Patrząc jedynie ze względu na powiększenie.

Sprawdzę jedynie porównanie SW a ES.

 

No a na dodatek mam astygmatyzm i ER przydałoby się chyba większe. Może się ktoś w tej sprawie też wypowie:)

Edytowane przez Shrekus27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zmiana znaczna.

Kupiłem 30mm i barlowa.

 

Teraz pytanie czy kupić ES 20 mm czy 16mm czy 14mm. Plus z 20mm jest taki że będę miał dzięki barlowowi jeszcze okular 10 mm.

 

I takie pytanie jeśli chodzi o jakiś dobry planetarny, Bo teraz potrzebowałbym 7 lub 8 mm żeby pooglądać planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet chyba każdy to przyzna najlepsze są ortoskopy,obraz żyleta.Minusem tych okularów jest małe pole widzenia(planeta szybko ucieka z kadru),kolejny minus to mały ER,dla osób obserwujących w okularach niestety odpadają.Co do tego jaki ortoskop wybrać to nie doradze,żadnego w wyciągu u siebie nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet chyba każdy to przyzna najlepsze są ortoskopy,obraz żyleta.Minusem tych okularów jest małe pole widzenia(planeta szybko ucieka z kadru),kolejny minus to mały ER,dla osób obserwujących w okularach niestety odpadają.Co do tego jaki ortoskop wybrać to nie doradze,żadnego w wyciągu u siebie nie miałem.

 

Ja w okularach i z astygmatyzmem więc problem.

HR Planetary 7mm 1,25" jak znajdę to ten kupię do planet lub Tmb w ostateczności.

Chociaż chcę kupić es 14mm 82st. więc nie wiem czemu jeszcze typowo planetarny okular kupować.

Zastanawiam się jeszcze nad kupnem ES 20 mm żeby dopełnić sobie możliwe powiększenia.

Pytanie czy idę dobrą drogą. Czy stosowanie barlowa bardzo będzie pogarszało doznania oczne przy używaniu tych okularów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem 30mm i barlowa.

Teraz pytanie czy kupić ES 20 mm czy 16mm czy 14mm. Plus z 20mm jest taki że będę miał dzięki barlowowi jeszcze okular 10 mm.

I takie pytanie jeśli chodzi o jakiś dobry planetarny, Bo teraz potrzebowałbym 7 lub 8 mm żeby pooglądać planety.

 

 

Ja w okularach i z astygmatyzmem więc problem.

HR Planetary 7mm 1,25" jak znajdę to ten kupię do planet lub Tmb w ostateczności.

Chociaż chcę kupić es 14mm 82st. więc nie wiem czemu jeszcze typowo planetarny okular kupować.

Zastanawiam się jeszcze nad kupnem ES 20 mm żeby dopełnić sobie możliwe powiększenia.

Pytanie czy idę dobrą drogą. Czy stosowanie barlowa bardzo będzie pogarszało doznania oczne przy używaniu tych okularów?

30 z barlowem to 15, więc jeżeli kupisz 14, to po co Ci barlow???

Nie przesadzaj z ilościa okularów, bo i tak bedziesz używał max. 3:

1) 6.7mm lub 7 lub 8 do planet przy dobrym seeingu

2) 14mm (13-17)

3) 30mm (22-30)

 

PS.

Ja w swoim prawie 8 calowym Newtonie (7,4cala) głównie używam 8mm, 13 i 25, czasem 17 (najczęściej 13)

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie przesadzaj z ilościa okularów, bo i tak bedziesz używał max. 3:

1) 6.7mm lub 7 lub 8 do planet przy dobrym seeingu

Nie wiem czy mój portfel wytrzyma kupno ES 14mm 82 i ES 6,7. Chociaż nie powiem ale chciałbym.

Kupię albo 14

 

Szukam planetarnego HR Planetary 7mm 1,25" (ciężko go znaleźć) nie wiem o ile słabszy jest TBM 7mm

Do tego filtr polaryzacyjny i koniec zakupów.

 

Interesuje mnie jak sprawdzi się barlow z okularem ES 20mm. I co przemawia za tym że taki duet jest gorszy niż ES14 poza powiększeniem i polem.

Edytowane przez Shrekus27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.