Jump to content

Astrofotografia wąskopasmowa


Loxley
 Share

Recommended Posts

Niesamowicie ostrość podniósł ten filtr Ha 35nm. Muszę się zainteresować :)

Edit: a jak ten filtr wpływa na czasy naświetlania / gain? O ile musiałeś podbić?

Przy F15 do Księżyca (dla refraktora TS152/900 z filtrem H-alfa 35nm) miałem takie parametry: gain - 68; ekspozycja - 11ms. Dla MAKa (F12), ale z filtrem czerwonym GSO #29, zwykle jest: gain - 50; ekspozycja - 8ms.

 

Dla TS 152/900 F15 osiągi przekraczają możliwości MAKa z filtrem czerwonym, a ponadto w MAKu nie mogę zwiększyć ogniskowej do F15.

 

Jestem pewien, że w refraktorze mam pewien zapas możliwości zwiększenia ogniskowej do F- 2500mm. Sprawdzę to przy następnej okazji.

 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

To jest bardzo, bardzo dziwne.

 

Nie znam charakterystyki filtra GSO, ale jeśli jest podobna do Baadera longpass 610 nm, to filtr Ha nie ma prawa dawać lepszych rezultatów. Jeśli to nie kwestia różnicy warunków (seeingu) między testami, to ja tego zupełnie nie rozumiem. Ha daje znacznie mniej światła, co zmusza do pobicia gainu i czasu. Może na Księżycu nie jest to duży problem, ale Jowisz powinien mocno ucierpieć. Filtr czerwony po prostu przepuszcza to, co Ha plus jeszcze spory kawałek widma "na prawo", które jest jeszcze bardziej odporne na seeing. A już filtr IR-Pass powinien miażdżyć Ha, bo przy podobnej efektywnej jasności przepuszcza znacznie mniej zafalowaną seeingiem cześć widma.

 

Jeśli chodzi o Słońce, to sprawa jest również ciekawa. Tu faktycznie Ha daje bardziej odporny na seeing obraz, ale z drugiej strony folia Baadera (jej używasz?) źle pracuje w czerwonej barwie (spada kontrast).

 

Nie wiem, po prostu nie mogę tego zrozumieć, te wyniki kłócą się z jakąkolwiek logiką :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Podkreślam, że test dotyczy współdziałania filtra H-alfa 35nm z refraktorem achromatycznym TS 152/900 i tylko w fotografii Księżyca. Innym teleskopem fotografowałem m.in Słońce, ale porównanie mam tylko do filtra Solar Continuum i nic nie wspominam o IR-pass w tym zastosowaniu, bo nie robiłem tego. Nie odnoszę się też do użycia filtra H-alfa przy fotografii Księżyca innymi teleskopami, bo nie wiem jakie będą efekty np. z moim Makiem. Wyciąganie wniosków na tym etapie jest nieuprawnione.

 

Filtr H-alfa z achromatem TS działa, bo w tym przypadku szerokość pasma przepuszczania ma znaczenie. Dla mnie to oczywiste.

Link to comment
Share on other sites

Ok, czyli sugerujesz, że siła Ha tkwi w usunięciu aberracji chromatycznej? No, to może być sensowne wytłumaczenie.

Nie napisałem tego wprost, ale właśnie do tego dążyłem, szukając własnego rozwiązania problemu niesatysfakcjonującej ostrości w TS.

Link to comment
Share on other sites

Achromat będzie miał spory rozstrzał chromatyzmu w podczerwieni, więc odporność na seeing nic nie pomoże. Masz możliwość porównania H-alpha z Solar Continuum? To byłoby pouczające, jeśli chodzi o wpływ seeing.
Faktycznie, seeing mógł się różnić każdego dnia, dlatego dobrze by było zrobić test jednego dnia, najlepiej kilka zdjęć H-alpha i kilka w zwykłym czerwonym (na przemian).
Co do ostrości, to po złożeniu filtra zielonego i żółtego (zwykłe planetarne GSO) uzyskałem duży wzrost ostrości, w ogóle nie zauważam kolorowej obwódki.

Pozdrawiam
Maciek

Ps: bardzo fajne zdjęcia ;)

Link to comment
Share on other sites

W ognisku głównym achromatu TS (900mm) oba wymienione filtry (SolCont i H-alfa) dają taki sam ostry obraz, bo nie daje się już gęściej upakować obrazu w kamerce. Z Barlowem 2x nie robiłem porównań i nie zrobię, z prozaicznego powodu - o tym też pisałem - nie da się uzyskać rozsądnych ustawień kamerki, bo obraz jest za ciemny.

Jestem praktykiem i szukałem rozwiązań dających polepszenie obrazu i kiedy to uzyskałem, stwierdzam poprostu, że tak jest. Teorią podpieram się kiedy analizuję zagadnienie, a kiedy realizuję pomysł, to widzę czy to działa, czy nie. Jeśli ktoś widzi w tym sprawę seeingu, to jego prawo, a i ja nie dążę do idealizowania wyników. Jedyne czego oczekuję, to trochę pogody, by przy następnej okazji robić zdjęcia - raz lepsze, raz gorsze - jak to bywa. To czy mój achromat "rozstrzeliwuje"czy nie achromatyzację, nie ma dla mnie znaczenia. W czasie testu tego nie robił i oczekuję, że nadal nie będzie. Jak się okaże, że to był przypadek, nie omieszkam o tym powiadomić.

 

Z praktycznego punktu widzenia, zbieram materiał dla zastosowań hobbystycznych i testy porównawcze robię gdy to ma sens, czyli gdy ciągle szukam poprawy. Kiedy zatem stwierdzę, że coś nie gra, biorę się za poszukiwanie rozwiązania.

 

Takim poletkiem doświadczalnym, gdzie jeszcze spróbuję coś wykrzesać moim achromatem, jest zastosowanie węższego pasma H-alfa (7nm) do zdjęć Słońca z Barlowem 2x, bo tu światła jest aż nadto. Jak zrobię, to dam znać, jak wyszło.

Edited by Loxley
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 27 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.