Skocz do zawartości

Księżyc transformowany


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Božske napady -- powiedział by może Czech, co "na nasze" można byłoby mniej egzaltowanie : nieziemskie pomysły... ( w sensie pozytywnym )

 

:)

 

...no a ciekawe , co by na to powiedzieli entuzjaści patchworku ?

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "rozwinięcia fraktalne" kojarzą mi się z Całunem Turyńskim. Ciekawe...

 

...trochę podobne, ale żuk Mandelbrotta - jak malowany?

 

 

Nie bądź taki skromny, Loxley. Większość dyplomów naszej ASP może pozazdrościć ci weny.

A tak swoją drogą też coś takiego czasem mam, że nowe narzędzie prowokuje do rożnych, czasem cudacznych prób. I daje kupe frajdy :)

 

To całkiem dobra zabawa i dotyczy sfery, która stale mnie pasjonuje, czyli naszego satelity. Nie mogę stale siedzieć przy teleskopie, więc te "transformacje" są substytutem obserwacji Księżyca na żywo. Nie chcę dorabiać tu, żadnej filozofii - to taka radosna twórczość. Nie jej początki, ale też nie jej koniec. Umiejętności związane z programami graficznymi przydają się kiedy indziej.

 

Dziękuję za pozytywną ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprędko mój czas i uwagę zajmie fotografowanie. Ośmielony Waszym odbiorem wyżej zamieszczonych grafik, umieszczam kilka starszych produkcji - niektóre z nich ilustrowały krótkie formy literackie i ich cykle. Nie bądźcie zbyt surowi.

 

Monotematyczne, zwięzłe, oszczędne w środkach wyrazu - cykl trzech obrazów powstałych z kadru przedstawiającego Księżyc w pełni za chmurami. Trzeci obraz ma ciekawą i rozszerzoną interpretację nieodległej przyszłości i pewnego twórczego wykorzystania przemysłowej eksploracji Srebrnego Globu przez fotografów na Ziemi.

 

1 Elektryczny Księżyc.jpg

2 W pyle.jpg

3 Moon-party.jpg

 

Kolejne twórcze wykorzystanie zdjęcia Księżyca - widocznego na mocno zamglonym niebie. Zdjęcie nie było warte archiwizacji, ale jako tworzywo...? Oceńcie sami, proszę.
Nad tymi graficznymi alegoriami, unosi się pewien aspekt uogólnienia zawarty w prostym związku symetrii obrotowej, za sprawą której z każdym obrotem o ćwiartkę kąta pełnego dokonuje się przekształcenie pojęciowe. Jakby tak nasz świat uogólnić do postaci graniastej bryły obrotowej - sześcianu, jego postrzeganie warunkowałoby położenie w przestrzeni i kształt jego dwuwymiarowego rzutu na płaszczyznę: raz będzie to kwadrat, innym razem sześciokąt lub prostokąt, ale to ciągle ta sama sześcienna bryła (świat). W fizyce symetria obrotowa jest odpowiedzialna za izotropowość przestrzeni i reprezentuje zasadę zachowania momentu pędu.

 

4 Impresja_Elektroniczny satelita_Świetliki.jpg

5 Impresja_Misa strawy, elektrotechnoglob i meduza.jpg

 

Tryptyk - Lunatikos stanowi rozwinięcie aspektu filozoficznego.

 

6 Lunaticos cz.I.jpg

7 Lunatikos cz.II.jpg

8 Lunaticos cz.III.jpg

 

Na koniec, trzy części składające się na cykl - Infiniti Ring. Ilustracje futurystycznej wizji końca trzeciego tysiąclecia. Taka moja miniatura literacko-graficzna.

 

9 Infiniti Ring cz.VI - Księżyc w polu siłowym.jpg

10 Infiniti Ring cz.VII - Transformacja Księżyca.jpg

11 Infiniti Ring cz.VIII - Nowe zagrożenie.jpg

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z form transformowania ciała kosmicznego jest jego terraforming-owanie. :)

 

Naukowcy przygotowując swoje koncepcje wspierają się artystami/grafikami/itp.*

 

https://www.universetoday.com/121140/could-we-terraform-the-moon/

 

Pozdrawiam

luna_terraformed_farside_by_ittiz_____.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja transformacji zdjęć Księżyca, czyli "lunarnego nadrealizmu ubogiego" ciąg dalszy.

 

Powielenie, czy też mnożenie ciekawych księżycowych zakamarków, to część działań mających również zwielokrotnić doznania wzrokowe, powielić przyjemne odczucia, wzmocnić estetyczne doświadczenie. Zatoka Tęcz jest w połowie zatopiona w bazalcie Morza Deszczów, ale utracona jej część silnie oddziałuje na wyobraźnię. W różnoraki sposób, czasem abstrakcyjny, bo abstrakcja tworzy niekiedy o wiele mocniejszy obraz. Zatoka Tęcz, a może - jabłko, albo zetknięte i półkoliście uformowane dłonie chroniące od wiatru dopiero co skrzesany ogień, tudzież groble prasłowiańskiego grodu stanowiące ochronę przed atakiem, a może serce - przed chwilą zastygłe i wyjęte z piersi, do przeszczepu, mandala lub ryt naskalny oznaczający miejsce poświęcone magii ? Pulsująca i bluzgająca odpryskami lawa wpływająca do oceanu, gdy przeistacza się z pseudomorficznej substancji w opokę skalną, najeżoną iglicami i ostrymi krawędziami - wcześniej, ciepłotę gwiazd mająca, na końcu, lśniąca jak lodowiec lecz nieżywa? Zatoka Tęcz, czy może Id?

 

1 Zatoka Tęcz_27.08.2016r_jabłko....jpg

2 Zatoka Tęcz_27.08.2016r_fresk....jpg

 

Księżycowy kwiat. Nie podejrzewaliście Gassendiego, że może niepostrzeżenie tworzyć florystyczne akcenty? I słusznie, ale gdy nikt na niego nie patrzy...

 

Gassendi_kwiat_12.09.2016r....jpg

Gassendi_kwiat_kolor_12.09.2016r....jpg

Gassendi_mozaika_12.09.2016r....jpg

 

W "2001. Odysei kosmicznej" możemy zobaczyć reżyserską wizję podróży Baumana tunelem czasoprzestrzennym. To przeciskanie się przez wąską szczelinę, leżącą na styku zwierciadlanego odbicia globu, jakby niemożliwe do wykonania prześlizgnięcie się przez ucho igielne, współegzystowanie z promieniem światła i bezczasowe istnienie - ewoluowanie w najwyższym poczuciu sensu tego istnienia.

 

Moja, jak się wydaje podobna, ale uboższa fantazja na temat tamtej wizjonerskiej podróży.

 

Góry Leibnitza i Ziemia_21.05.2016r..jpg

 

I bonus - szklany glob - z zeszkloną powierzchnią powstałą wskutek oddziaływania z promieniowaniem pulsara. Wspólnym dla obu środkiem wyrazu jest - "mammadus moon".

 

Góry Leibnitza_Szklane Globy_21.05.2016r..jpg

 

 

Edytowane przez Loxley
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tęczowa Symetria Chiralna" - generuje sporą ilość maskonów. Już wiem, skąd się wzięły.

 

"Tęczowa Symetria Chiralna" - tak może mówić wrażliwy człowiek i poeta. A maskony z niespotykaną symetrią - według jakiegoś matematycznego planu tworzą deformacje pola grawitacyjnego i ponad powierzchnią Srebrnego Globu powstaje subtelny kształt ich podpowierzchniowej organizacji. Jakby odcisk pulsującego i bogatego wnętrza - dającego się dostrzec tylko poprzez grawitacyjny deseń.

 

ryszardo, bardzo dziękuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pokolorowany i w kratkę (rowy o gospodarczym znaczeniu cycóś takiego => całkiem udany space-art zasługujący na tytuł "Moon 2199") najlepszy.

 

Ślij na SPODek (Spaceart Picture of the Day).

 

Tak to zresztą jest, że tam gdzie się chce osiągnąć efekt zwykle trzeba się napracować.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia część księżycowych transformacji.

 

Krater Kopernik może być wdzięcznym obiektem do przekształceń, chociaż dostrzeżenie jakiejś innej symetrii - oprócz symetrii obrotowej - może być trudne. Czy zatem połączenie symetrii lustrzanej z symetrią obrotów można odebrać, jako udane? Gdzieś w tle, jako dalekie echo przeszłości, brzmi idea "Człowieka vitruwiańskiego" Leonarda da Vinci, która w swobodnej interpretacji będzie się jeszcze przejawiała w dalszej części transformacji.

 

1 Copernicus_symetria obrotowa_9.08.2015r...jpg

2 Copernicus_Witruwiański glob_1_9.08.2015r....jpg

3 Copernicus_Witruwiański glob_2_9.08.2015r....jpg

Pireneje na wschodnich rubieżach Mare Nectaris dały mi okazję do ich powielenia i twórczej interpretacji w "Pochodzie królów".

 

4 Pochód królów_Pireneje....jpg

Doskonałe światło w rejonie Basenu Schiller-Zucchius zaowocowało ciekawymi interpretacjami i nawiązaniem do starego obrazu filmowego "Gość ze Skorpiona", ponieważ wizerunek skorpiona w transformacjach jest widoczny już na pierwszy rzut oka. W tych czterech obrazach chciałbym widzieć istotę symetrii, która w różnych przejawach i w różnych obszarach jest obecna w naszym świecie i przyczynia się do estetycznej oceny obrazów docierających za pośrednictwem oka do naszego mózgu. "Witraż Skorpiona" jest tego najlepszym przykładem i dowodem, jak symetria tworzy swego rodzaju geometryczny polimorfizm - przyjemny, mam nadzieję w odbiorze.

 

5 Schiller,Longomontanus_Skorpion_12.09.2016r....jpg

6 Schiller,Longomontanus_Gość ze Skorpiona_12.09.2016r....jpg

7 Schiller,Longomontanus_Witraż  Skorpiona 2_12.09.2016r....jpg

8 Schiller,Longomontanus_Skorpion witruwiański_12.09.2016r....jpg

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia od góry najlepsza (deklasuje resztę z przytupem) ... i znowu zdaje się, że wychodzi na to, że tam gdzie najwięcej pracy tam sukces artystyczny. Ślij ją gdzieś! Albo publikuj.

Tu zobaczy ją w końcu około pięć tysięcy osób a na mega ludnym portalu może milion?!

Pozdrawiam

 

ta!!!.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak pochlebną opinię.

Jako amator mogę sobie pozwolić na luksus zabawy obrazem, bez podkładania pod to jakiejś filozofii. Mieć pewien określony stosunek do tworzywa, czyli zdjęć, to jedno, a wyjść z jakimiś przekazem do odbiorców, którzy nie muszą być przecież obeznani z księżycową morfologią i wolą chyba pewien poziom ogólności, to drugie.

Przyrzekam jednak, że gdyby pojawił się jakiś mecenas sztuki i zajął się promocją tego mojego "nadrealizmu" - zmuszony będę w końcu do zdefiniowania jakiejś filozofii, choćby tylko po to, by mieć o czym mówić.

 

Póki co, cierpię na niemoc twórczą, więc zawieszam wątek na czas nieokreślony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Łukasz.

 

To chyba też ten obraz miał na myśli ryszardo, pisząc o nim: "tęczowa symetria chiralna". Piękna nazwa. Może powinienem sam wykazywać więcej finezji w nadawaniu nazw tym transformacjom.

 

A w oryginale nie było śladu tej "symetrii chiralnej". Osamotniony, poorany bruzdami duży krater wydawał się być jedyną interesującą strukturą na pustkowiu.

http://astropolis.pl/uploads/post-23938-0-87636200-1473755878.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.