Skocz do zawartości

Pierwszy Teleskop


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum wiec bede miał pytanie odnosnie Pierwszego Teleskopu

Mieszkam w Uk a dokładnie Londyn Na pierwszym Piętrze z Balkonem z widokiem na Południe

Jaki polecilibyście teleskop koszt do 2000 zł mam zamiar obserwować planety szczególnie ksiezyc ale

nie pogardził bym tez jakimis galaktykami 5640dc6e79ff9_03Silly.png,nie mam zamiaru ruszac teleskopu z balkonu wiec

nie bede z nim jezdził, myslałem o skywatcher 200p synta 8 nie znam sie wiec tylko wyczytałem w necie

o tym teleskopie ze jest dobry ale nie mam pojecia czy dla mnie bedzie ok

Z Góry Dziekuje za Odpowiedz Pozdrawiam 5640dc6fa0398_07Cool.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale zdawałem sobie sprawę z tej kwestii ale po to właśnie oni dają tam obrazek i wymiary, żeby klient się zastanowił. Skoro nie boi się sporawego Dobsona to pewnie balkon ma niemalutki ;)

Pozdrawiam

p.s.

Mniejsze gabaryty to ten:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_36&products_id=2574&lunety=Teleskop_Celestron_Omni_XLT_127_Schmidt-Cassegrain_CG-4

 

ale droższy i jednak refraktor nie ma obstrukcji

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

 

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescopehouse.com/telescopes/skywatcher-skymax-127-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie taka tuba na balkon ? w dodatku powyżej limitu cenowego i dużą kasę za wysyłkę. :fool:

 

Znalazłem na szybko niedużego maksutowa idealnie na każdy balkon w dodatku w kraju pytającego.

https://www.telescopehouse.com/telescopes/skywatcher-skymax-127-telescope.html

Nieduży ,lekki w sam raz do Księżyca i planet, polecam bo wiele lat używałem prawie identycznego sprzętu na balkonie i nigdy mnie nie zawiódł.

 

 

1. Pisząc "bierz ten" miałem na myśli przede wszystkim model a nie konkretny egzemplarz/magazyn choć swego czasu kupiłem coś w Deltaoptical z wysyłką od razu pod Holenderską granicę w Niemczech i koszt dostawy (wtedy DHL) policzyli niewiele drożej niż wewnątrz Polski.

 

2. Też myślałem o Maku ale kolega wspomniał jednak o galaktykach co wymagałoby dokupienia jeszcze jakiegoś bardzo długiego okularu np. 40mm?

 

3. Luneta 120 mm na eq5 jest stabilniejsza od Maka 127 (dodam, że szybciej się chłodzi no i odpada obstrukcja) niemniej przyznaję ze cenę za Maka 127 znalazłeś rewelacyjną - jest pokusa!

Czy ktoś zna jakieś relacje o stabilności/działaniu tego statywu i montażu?

(przyznaję że do lunety 120mm trzeba z kolei dokupić okular około 5mm do planet)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie podtrzymał twojego Dobsona 200mm średnicy lustra bo obserwowanie nim z balkonu jest utrudnione przez barierkę balkonu

(co prawda dawno temu czytałem, że ktoś rozważał stawianie go na twardej platformie/podeście - może rozrysuj sobie sytuację "patrząc z boku" na papierze kratkowanym).

 

200 zawsze lepsze od 130 tylko tu miałbyś wspomniane kłopoty.

 

Przelicznik jest taki: maksymalne sensowne powiększenie dla lunet soczewkowych średnica soczewki w mm x 2 dla teleskopów z lustrem (jak np. Mak czy Newton) średnica lustra głównego x 1.6.

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Jsc nie nastawiam sie na nic bo jestem zielony w tym temacie poprostu chciałbym dobry teleskop na balkonie Pozdrawiam

 

To się tak nie da... - bo każdemu co innego pasuje...

Zaręczam, ze zanim kupisz teleskop, to w tym wątku polecą Ci wszystkie dostępne konstrukcje wraz z lornetkami :D

 

Mogę jedynie dać tematy pod rozwagę ;) Sam musisz je przeanalizować :)

-jakość obrazu

-zdolność zbiorcza

-łatwość obserwacji

-czas chłodzenia/gotowości do obserwacji

-jakość teleskopu

-mobilność

-bezobsługowość

-trwałość

-wymagania co do akcesoriów/cena akcesoriów (jak np. okulary, montaż)

-cena teleskopu

 

Osobiście celowałbym w refraktor (najlepiej 100ED, ale niestety sama tuba to 3 tysiaki, moze byc jednak i zwykły achromat 100/1000) lub maka 127. Mak moze nawet będzie bardziej poręczny na balkonie, chociaz 1,5 metra szerokosci to sporo.

 

Żebys nie był zawiedziony to pooglądaj szkice astronomiczne... Planety pięknie widać nawet w dobrej jakości 80mm refraktorku (wiem bo sam taki mam), a obserwacja DSów z miasta nie ma zbytnio sensu...

 

EDIT

W kwestii DSów - widzisz z balkonu Drogę Mleczną? To może być taki wyznacznik w jakim miejscu warto zaczaić się na DSy

Zaświetlenie nie ma duzego wpływu na Księzyc, planety, gwiazdy podwójne - więc warto się na takie obserwacje na balkonie nastawić, a czesem wziąć teleskop na wycieczke za miasto i pooglądać DSy.

 

A i jeszcze jedno - jak sąsiad z dołu otworzy w zimie drzwi balkonowe, to Jowisz u Ciebie może nawet utracic swoje piękne paski ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo jak z kims to warto by było montaż z silniczkiem zakupić. Co do Księzyca - wymiata w każdym dobrej jakosci teleskopie. Tzw. seeing - poczytaj o nim - ogranicza obserwacje szczegółów, dlatego i tak nie wykorzystrasz "mocy" dużego teleskopu na planetach. Zresztą te obiekty wymagaja bardziej jakości sprzętu niz jego siły zbiorczej.

 

A jak się uprzesz i zgodzisz na niewygody to moze być i Dobson ;) , ale statystycznie rzecz biorąc użytkownicy raczej nie zachwalaja takiego rozwiązania.

post-41-137699794809_thumb.jpg

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Planety, Księżyc.
2.Londyn przedmieścia...
3.BALKON.

Co Wy z tym Newtonem ludziska?...
W takich warunkach? I kolega nie będzie z nim nigdzie jeździć...

IMHO mak 127. Na AZ4 albo na jakimś EQ3-2 (o ile ktoś lubi EQ).

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się jeszcze z zakupem.

Zrób kilka fotek balkonu w dzień i tego dostępnego kawałka nieba w nocy.

Czy w grę wchodzą tylko obserwacje z balkonu, czy również wypad 10-20 km poza Londyn samochodem (jaki ma bagażnik?)?

 

Ja swoje pierwsze obserwacje prowadziłem z balkonu w mieście. Księżyc i planetki ok. Dsy słabiutko.

Jak pojechałem poza miasto, to już nigdy z balkonu dsów nie oglądałem.

 

Jak dsy z balkonu, to jakiś filtr lp trochę pomoże, ale to już nie to (średnica teleskopu przynajmniej 150mm).

 

Na balkon do Księżyca i planetek też poleciłbym maczka 127

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem, ze jesteś w UK! Tam macie przedstawicieli TALa - zamiast maka 127 można jeszcze rozważyć, tak jak pisałem, refraktor - mógłbyś cieszyć się z legendarnego TAL 100RS http://www.darkframeoptics.com/TAL-100RS_OTA/p2013568_14163350.aspx http://www.darkframeoptics.com/TAL-100RS_EQ5/p2013568_14163302.aspx (Nie musisz kupic z montażem EQ5 - można i z tańszym EQ3.2 lub jeszcze innym). Optyka ostatniej wersji ponoć niewiele odbiega od tej pierwszej (najlepszej). Metrowa tuba spokojnie wejdzie na taki szeroki balkon (1,5m), tym bardziej, ze można jej część wystawać za barierkę.

 

Dlaczego refraktor? - bo jest najbardziej pancerną konstrukcją - możesz nim wbijać gwoździe i przez sto lat nic Ci się nie rozkolimuje. Przy wychodzeniu na balkon zawsze można gdzieś się poobijac o drzwi, o parapety, o barierki... To duże zaleta dla nowicjuszy. Dodatkowo szybko się wychładza.

 

Dlaczego mak? - jest na drugim miejscu pod względem pancerności konstrukcji, wolniej sie wychładza, ale jest bardziej mobliny, bo jest krótszy. Czasem jest potrzebna kolimacja jak rzucasz teleskopem ;)

 

Obie w/w konstrukcje maja małe światłosiły, a więc nie są wymagające co do okularów (wystarczają okulary o najprostszej konstrukcji, aby otrzymać ładny obraz). Tuby sa zamknięte - nic się nie kurzy w srodku.

 

Widzę, ze masz mocne ciśnienie na newtona 8" na dobsonie...

Newton jest dość niewygodny na balkonie niezaleznie od tego czy na dobsonie czy na AZ czy na EQ. Okular ma od przodu wiec musisz manewrować przy barierce (lub za barierką ;) ). Jest dość wrażliwy na rozkolimowanie (a wbrew pozorom kolimacja nie jest taka łatwa, aby wszystko grało idealnie). Jest jednak najtańszą konstrukcją w stosunku do możiwości i pod tym wzgledem newton o duzej srednicy nie ma sobie równych w obserwacjach DS. Światłosilne newtony potrzebują jednak drogich okularów, o czym nowicjusze nie zawsze pamietają lub nie wiedzą.

 

 

Nie ma sensu abym Ci na tym etapie pisał o aberracji chromatycznej, komie, spajkach czy obstrukcji centralnej - jak będzie Ci sie chciało to sam poczytaj.

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Planety, Księżyc.

2.Londyn przedmieścia...

3.BALKON.

 

Co Wy z tym Newtonem ludziska?...

W takich warunkach? I kolega nie będzie z nim nigdzie jeździć...

 

IMHO mak 127. Na AZ4.

 

Maczek mały, malutkie SCT do 6" maks, na balkonie manewry dużą tubą refraktora może być problematyczne, no chyba że to bardzo szeroki balkon.

 

Koledzy dobrze piszą. Jeżeli te przedmieścia Londynu, z których będziesz obserwował, nie są położone dalej niż 80 km od centrum tego zacnego miasta, to nie ma sensu kupować teleskopów o aperturach większych niż 15 cm, bo te doskonale wystarczą do oglądania księżyca i planet (i będzie nieźle widać), a obiektów głębokiego kosmosu (DS) i tak nie zobaczysz, choćbyś kupił sprzęt z większym lustrem.

A poręcz balkonu przeważnie przeszkadza w swobodnym stosowaniu teleskopu na montażu Dobsona.

Zatem najlepszym rozwiązaniem będą teleskopy konstrukcji Maksutowa albo Schmidta-Cassegraina o lustrach 127-150 mm. W ostateczności Newton (jest tańszy, a będziesz potrzebował dokupić z 1 czy dwa okulary) ale na montażu paralaktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat co ty 8 miesięcy temu, rozpoczynając swoją przygodę z obserwacjami. Tygodniami czytałem posty na forach astro i im bardziej czytałem tym mniej wiedziałem co wybrać. Teleskopy śniły mi się po nocach w różnych konfiguracjach. Nie czuję się kompetentny aby doradzać ale mogę opisać swoje doświadczenia.

 

Mieszkam w centrum Łodzi. Wprawdzie, w domu z ogrodem ale na blokowisku, gdzie pięć ulicznych lamp świeci ze wszystkich stron a bloki zasłaniają sporą część nieba od wschodu i zachodu natomiast północ i co najważniejsze południe mam w miarę odsłonięte. Mam nadzieję, że określiłeś już co i w którym kierunku widać z twojego balkonu :) To ważne.

 

Po dłuuugim namyśle postawiłem na "kompakt" Celestron NexStar Mak 127 SLT i nie żałuję. Lekki ( rozłożony można podnieść i przenieść jedną ręką), kompaktowy, ma GoTo i działa nawet na baterie AA :). Wyjęcie z garażu, rozstawienie i wycelowanie w np. Jowisza zajmuje 5 min. 10 min jeżeli zestaw był w pudełku. Jak potrzebuję to składam nogi, przerzucam przez ramię i lecę do parku obok aby zobaczyć inny fragment nieba. Niewielkie rozmiary, łatwość rozstawiania i mobilność były dla mnie priorytetem. Jak bym kupił Syntę 10" na dobsonie (rozważałem taki zakup :)) to bym 10razy rzadziej wychodził na obserwacje bo by mi się nie chciało. DSy w mieście słabiutko widać wiec trzeba by za miasto a to już wyprawa :) A tak na planetki, księżyc i kilka bladych DSów to wystarczy.

 

Kolejna sprawa to montaż z napędem ułatwiający pierwsze kroczki w astrofoto i nie tylko. Niby średnio stabilny ale jest. Przykręcam uchwyt, wkładam smartfona bo nic innego nie mam i focę :) Poniżej kilka fotek robionych iphonem.

 

Najpierw robiłem pojedyncze klatki:

Mgławica Pierścień

post-30962-0-77862000-1491999736.png

Wenus

post-30962-0-53823400-1491999767.png

pierwszy Jowisz :)

post-30962-0-76044300-1491999786.png

i kolejny troche lepszy

post-30962-0-88430700-1491999798.png

 

A potem się doszkoliłem i obrabiam filmy do kręcenia których montaż z napędem się przydaje:

Jowisz stack z 1min filmu + obróbka

post-30962-0-10198100-1491999819.png

Księżyc stack z 1:20 min filmu + obróbka

post-30962-0-45187200-1491999828.png

 

W najbliższej przyszłości planuję skomunikować teleskop z laptopem i być może dodać moduł WiFi dla lepszego\wygodniejszego sterowania :) , zamienić iphona na jakąś kamerkę CCD czy CMOS i bawić się jeszcze lepiej :).

 

Podsumowując chciałem zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli chcesz popróbować wielu różnych rzeczy to zamiast w wielkość tuby optycznej warto wybrać mniejszą ale lepiej i wszechstronniej wyposażoną oraz, że to wyposażenie jest chyba jednak nieco bardziej ważne niż średnica zwierciadła.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.