Skocz do zawartości

NEQ6 - nowy model - orientacja i wyrównanie montażu


piotr.d

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebuję pomocy w ustawieniu montażu NEQ6. Instrukcja dołączona przez producenta niezbyt dobrze opisuje procedurę dla nowego modelu, a do tego mam problem z obserwacją przez lunetkę biegunową, który być może wynika z jakiejś wady sprzętu.

 

To może od początku.

 

Montaż rozpakownany z pudełka, wypoziomowany. Rozpoczynam trzystopniową procedurę według instrukcji:

1. Orientacja siatki i lunetki biegunowej

2. Wyrównanie siatki celowniczej lunetki biegunowej

3. Wyrównanie na gwiazdę polarną.

 

Już w kroku 1 czekała mnie niespodzianka, gdyż widok siatki w lunetce biegunowej odbiega od tego w instrukcji. W porządku, odnalazłem w pudełku kartkę, która mówi że siatka może się różnić. Poszukałem po internecie i rzeczywiście - jest to nowa wersja. W kwestii ustawienia Gwiazdy Polarnej w nowej siatce jest napisane jedynie:

 

 

For polar alignment, rotate the R.A. axis of the mount to put the 0 o'clock of the reticle at the highest position in the FOV of the polar scope, then place the Polaris at the correct clock position given by the SynScan hand control or other applications.

 

(instrukcja i wspomniana poprawka dołączone w załączniku do postu)

 

 

Tak więc rozumiem z tego, że powinienem wykonać dokładnie te same kroki co w oryginalnej instrukcji, a jedynie w kroku 3 "Precyzyjne wyrównanie na Gwiazdę Polarną montażu", na samym samym końcu w punkcie

 

"6. Użyj regulacji wysokości i azymutu do umieszczenia Gwiazdy Polarnej we wskazanym miejscu na siatce celowniczej"

 

umieszczę Gwiazdę Polarną za pomocą regulacji wysokości i azymutu w miejscu wskazanym przez kontroler SynScan, a nie w "kółeczku" (którego ja nie mam).

 

No to przystępujemy do działania. Podczac orientacji siatki i lunetki biegunowej (punkt 1) zamiast ustawiać "kółeczko na gwiazdę polarną" na dole, ustawiam wskazanie godziny 6 na dole. Oprócz tego wszystko inne robię tak samo.

 

Przychodzi czas na punkt 2 - wyrównanie siatki celowniczej lunetki biegunowej. Ustawiam montaż, tak aby lunetka biegunowa wskazywała na odległy komin i... kolejna niespodzianka. W miejscu gdzie wyświetla mi się tarcza na której powinienem umieścić Gwiazdę Polarną widzę coś na kształt czarnego słupa. Widzę obraz po bokach, ale środek obrazu mam wypełiony przez czarny słup. Kiedy włączę zasilanie czarny słup staje się czerwonym słupem (podświetlenie) i widać tarczę. Widzę obraz po bokach, ale przez "słup na którym znajduje się tarcza" nie widzę nic. Tak więc, jakim cudem mam wyrównać siatkę celowniczą skoro nie jestem w stanie obserwować przez nią punktu odniesienia. Jakim też cudem mam umieścić na tej siatce gwiazdę polarną jeżeli nie będę w stanie jej zauważyć.

 

Zdjęcie tego co widzę w lunetce celowniczej jest załączone do posta.

 

Mówiąc szczerze jestem w kropce.

 

Czy w przypadku mojego modelu montażu powinienem w ogóle dokonywać orientacji siatki lunetki biegunowej? Jeżeli nie to po co producent dołącza koła nastawcze. Czy obraz w mojej lunetce biegunowej jest prawidłowy? Czy nie powinienem czasem widzieć go "prześwitującego" ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

post-33000-0-88073800-1492446050_thumb.jpg

post-33000-0-25425700-1492446177_thumb.jpg

post-33000-0-31386200-1492446178_thumb.jpg

post-33000-0-30699500-1492446284_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza myśl - nie obróciłeś oci DEC do pozycji "dziury" :) tak około 90*

 

Co do ustawienia na "polarną" - polecam EQMod i jego "polar align", jednakże "sharpcap 2.10/3.0" ma lepszą wersję kalibracji.

 

W EQMod (w skrócie) obracasz montaż tak, by 0 lunetki znajdowało się w jednej z ustalonych pozycji (np. 12)- tu pozycjonujesz polarną na start - to ustawienie zapisujesz jako "bazę" potem soft sam ustala gdzie ma się docelowo znaleźć polarna, obraca montaż i musisz polarną wstawić w 0.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie obróciłeś oci DEC do pozycji "dziury"

 

 

 

Tak, to było to. :brawo:

 

Też mi się nie podobał widok przez "dziurę" z drugiej strony, ale że tak się na instrukcji krok po kroku skupiłem że nawet nie pomyślałem żeby DEC obrócić. Ech...

 

Z EqMod jeszcze nie robiłem, narazie chcę zrobić z SynScan - i tak jak widać to mnie momentami przerasta.

 

Ale tak ogólnie to dobrze rozumiem tą procedurę? Zrobię tak jak w instrukcji jedynie co to w ostatnim punkcie ustawię na tarczy w odpowiednim miejscu a nie w kółku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc!

Heh, czyli tych sposobów jest kilka (albo kilkanaście). Ja oczywiście jako początkujący nie zdawałem sobie z tego sprawy i próbowałem je wszystkie sprowadzić do wspólnego mianownika - włącznie z tą metodą od astronomyshed z YouTube którą wkleił Tayson :)

 

Rozumiem już doskonale jak wyrównanie na G.P. zrobić, metoda opisana przez Mateusza jest rzeczywiście o wiele prostsza niż ta z instrukcji. Mam jednak kilka pytań, żeby upewnić się czy ja na pewno sobie to wszystko dobrze łączę w całość:

 

1. W metodzie opisanej przez Mateusza jest punkt :

Poziomujemy dokładnie montaż (jest to niezwykle ważne, bo to stanowi nasz punkt odniesienia)

 

Tu chodzi o wyrównanie trójnogu we wszystkich kierunkach, a nie np. wypoziomowanie przeciwwagi i ustalenie z tego pozycji "zero" jak na filmie od astronomyshed z YouTube?

 

2. Gdybym się uparł to mógłbym chyba zrobić wyrównanie za pomocą skal - tak jak w instrukcji - a jedynie w osatnim punkcie, zamiast umieścić G.P. w oczku którego u mnie na siatce nie ma, umieściłbym ją na odpowiednim miejscu tarczy według wskazań SynScan? Wspomniany przez Mateusza problem iż

 

lunetka jest wsadzona do montażu w losowej orientacji i trzeba ją najpierw odpowiednio zgrać, aby można było ustawiać w sposób "bezwzględny

jest chyba rozwiązany w pierwszym punkcie instrukcji "orientacja siatki lunetki biegunowej" ? Tu nie chodzi przecież chyba znów o wypozimowanie centralnego krzyża NCP na lunetce?

 

3. Sposób Mateusza jest określony jako "względny", a ten z użyciem skal z instrukcji jako "bezwzględny". Ale "względny" i "bezwzględny" wobec czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest jeszcze jedna rzecz która mnie niepokoi. Kiedy patrzę przez lunetkę biegunową wycelowaną plus/minus na Polaris z wyłączonym zasilaniem widzę kilkanaście gwiazd ale jakość tego obrazu jest bardzo słaba. Natomiast kiedy włączę zasilanie pokazuje mi się celownik na czerwonym tle i bardzo dobrze (wręcz idealnie) widzę tylko jedną gwiazdę. Reszta znika.

 

Czy oni tak dopracowali konstrukcję lunetki biegunowej że w jakiś sposób filtrują pasma i na widoku pozostaje mi tylko Polaris? Czy może coś robię nie tak albo coś nie tak jest z montażem?

 

Do tej pory tłumaczyłem sobie to zachowanie miejskim niebem. Ale wczoraj w nocy byłem pod ciemnym niebem, mało zanieczyszczenia światłem i sytuacja się powtórzyła. Jeżeli to rzeczywiście ma tak działać to jestem pełen uznania dla konstuktorów.

 

(Wiem że patrzenie przez lunetkę biegunową z wyłączonym zasilaniem montażu nie ma sensu, napisałem że ten widok jest bardzo słaby tylko jako informację pomocniczą jeżeli miałoby to w czymś pomóc. Bardziej interesuje mnie czy to normalne że po włączeniu zasilania widzę tylko jedną gwiazdę - jako białą kropkę na czerwonym tle)

Edytowane przez piotr.d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oni tak dopracowali konstrukcję lunetki biegunowej że w jakiś sposób filtrują pasma i na widoku pozostaje mi tylko Polaris? Czy może coś robię nie tak albo coś nie tak jest z montażem?

jasnosc podswietlenia mozesz regulowac z pilota.

u mnie bez pilota podswietlenie z automatu jest wlasnie tak ustawione ze widze jedynie polaris. dobrze to wykombinowali :)

 

Wiem że patrzenie przez lunetkę biegunową z wyłączonym zasilaniem montażu nie ma sensu

nie ma sensu, ponieważ nie widzisz siatki skali w lunetce.

ewentualnie w dzien przy jej justowaniu nie ma sensu włączać podświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się! Teleskop ustawia się na obiekty i poprawnie podąża za nimi. Dzięki!

 

Mam problem z tylko jedną rzeczą jeszcze. 

 

W zależności od użytego okularu inaczej rozkłada się ciężar tuby. Kitowe okulary od SkyWatchera są leciutkie, a taki Explore Scientific już swoje waży. Jeżeli zmienię okular to środek ciężkości jest gdzie indziej, teleskop przestaje być wyważony i mechanizm nie jest w stanie go poprawnie obracać - silniki nie utrzymują teleskopu w pozycji, czasem on im "zjedzie". 

 

Jeżeli miałbym poziomować montaż od zera dla nowego okularu to muszę też wykonać jego zorientowanie od zera. Przecież nie mogę na montażu skierowanym na jakiś obiekt dokonywać ręcznie obrotów w osiach (w celu wypoziomowania) bo bym silniczki zniszczył. 

 

Jak rozwiązujecie ten problem? To jest tak że ustawię konfiguracje dla danego okularu i muszę z nim (albo bardzo podobnym wagowo i rozmiarami do niego) już do końca jechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Skorzystam z okazji i podczepię się pod wątek, zapytam doświadczonych kolegów o rzecz pewnie banalną, ale jak to z żółtodziobami bywa, muszę o to zapytać.

Otóż mam jedno miejsce, gdzie jest możliwość obserwacji, gdyż jest zaciemnione, ale odsłania mi się tylko południowa część nieba. Pytanie moje jest takie:

czy to, że część północną zasłania ściana budynku ma wpływ na ustawienie Polaris (NEQ6), czy po prostu ustawiamy według schematu ?

Z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wiesmen napisał:

Witam

Skorzystam z okazji i podczepię się pod wątek, zapytam doświadczonych kolegów o rzecz pewnie banalną, ale jak to z żółtodziobami bywa, muszę o to zapytać.

Otóż mam jedno miejsce, gdzie jest możliwość obserwacji, gdyż jest zaciemnione, ale odsłania mi się tylko południowa część nieba. Pytanie moje jest takie:

czy to, że część północną zasłania ściana budynku ma wpływ na ustawienie Polaris (NEQ6), czy po prostu ustawiamy według schematu ?

Z góry dziękuję.

A to zależy, jak ustawiasz na Polarną. Jak lunetką, to będzie to trochę problematyczne, jak masz kawałek na wschodzi lub zachodzie, to metodą dryfu dasz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.06.2017 o 09:21, piotr.d napisał:

W zależności od użytego okularu inaczej rozkłada się ciężar tuby. Kitowe okulary od SkyWatchera są leciutkie, a taki Explore Scientific już swoje waży. Jeżeli zmienię okular to środek ciężkości jest gdzie indziej, teleskop przestaje być wyważony i mechanizm nie jest w stanie go poprawnie obracać - silniki nie utrzymują teleskopu w pozycji, czasem on im "zjedzie". 

Jeśli Twój montaż (NEQ6) nie jest w stanie pociągnąć tuby (nota bene jakiej?) z cięższym okularem, to albo masz niedopięte sprzęgła albo montaż do d... :-)

Nośność tego sprzętu do wizuala przekracza 20kg.

Wytłumacz mi co masz na myśli pisząc, że "czasem on im zjedzie" - znaczy nie trafi w obiekt?

32 minuty temu, wiesmen napisał:

czy to, że część północną zasłania ściana budynku ma wpływ na ustawienie Polaris (NEQ6), czy po prostu ustawiamy według schematu ?

Wizualnie nie ustawisz, moteodą dryfu ustawisz pod warunkiem, że widzisz na południu deklinację 0* oraz jak najbliżej horyzontu na wschodzie lub zachodzie. Możesz też ustawić metodami skomputeryzowanymi, jak wspomniany wyżej alignmaster (kiedyś tutorial do tego pisał - jest na forum, polecam opcję "szukaj") lub np. PoleAlignMax (ale to wymaga kamerki). - też pisałem do tego tutorial.

Dnia 9.06.2017 o 09:21, piotr.d napisał:

Przecież nie mogę na montażu skierowanym na jakiś obiekt dokonywać ręcznie obrotów w osiach (w celu wypoziomowania) bo bym silniczki zniszczył. 

Chwila, kolego - jakie obroty chcesz wykonywać? czym? azymutem? wysokością? w celu wypoziomowania używa się wysuwanych nóg statywu... jak byś zniszczył silnikczki? Możesz opisać to dokładniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Iluvatar napisał:

A to zależy, jak ustawiasz na Polarną. Jak lunetką, to będzie to trochę problematyczne, jak masz kawałek na wschodzi lub zachodzie, to metodą dryfu dasz radę.

 

4 godziny temu, Zywis napisał:

Metoda dryfu: https://astropolis.pl/topic/16692-metoda-dryfu-jak-ułatwić-sobie-życie/

Przy pomocy programu, np.: Alignmaster.

 

 

Dziękuję koledzy. Wieczorkiem popróbuję. Jeszcze mam problem z połączeniem montażu (NEQ6) z kompem. Chcę pokombinować przez przejściówki z wejściem do kompa USB. Czy warto, czy strata czasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie innej możliwości, niż sterowanie montażem z komputera przez ASCOM. Wystarczy najzwyklejsza przejściówka USB-UART, choć najlepiej wziąć jakąś na chipie FT232. Wtedy pozbywasz się też pilota. Ważne, że jak robisz połączenie bez pilota, to żebyś działał na poziomach TTL, nie pełnym RS232, bo tam są zbyt duże napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.09.2017 o 14:07, Tayson napisał:

Rs232 to usb firmy Digitus nigdy mnie nie zawiodł.

Wg mnie jednak lepsza alternatywa jest moduł BT.Pozbywasz się pilota i kabli montaż - komputer.

Ja swój moduł wsadziłem do srodka montażu, zasięg ok 3m

Pozbywasz się kabla montaż - hub usb. Kable i tak będą, chociażby do kamery, koła, wyciągu... Jakoś bardziej polegam na połączeniach kablowych niż BT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ustawienia na polarną, może też posłużyć SharpCap 3.0 pro (o ile ma się kamerę lub aparat podpięty do kompa) - nie wymaga on "sterowania" montażu goto (minimum silnik w RA imho) - procedura podobna do PoleMastera - dwa kadry, potem się ustawia wybraną przez program gwiazdę w konkretną pozycję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AMR napisał:

do ustawienia na polarną, może też posłużyć SharpCap 3.0 pro (o ile ma się kamerę lub aparat podpięty do kompa) - nie wymaga on "sterowania" montażu goto (minimum silnik w RA imho) - procedura podobna do PoleMastera - dwa kadry, potem się ustawia wybraną przez program gwiazdę w konkretną pozycję...

ooo, nie slyszalem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.