Skocz do zawartości

Mały refraktor vs. duża lorneta


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem tylko jak w Twoim będzie wyglądała współpraca z nasadką bino, czy wystarczy toru optycznego i czy dawane obrazy nie będą za ciemne - to odpowiednik lornetki 50mm.

 

Też tego nie wiem, ale na wszelki wypadek przygotowałem się mentalnie na obserwacje jednooczne. Ten refraktorek zapewnia na tyle szerokie pole widzenia, że nie powinno to być jakoś wyjątkowo bolesne. :) Czas pokaże!

 

Też się wahałem między 72 ED i DO 65ED II i wybrałem to drugie z powodu lepszego dostosowania do dziennych obserwacji i niezłego zooma w zestawie.

 

A jak u Ciebie z korekcją aberracji chromatycznej? Spotkałem się z opinią, że w lunetach ptaszkowo-dzienno-krajobrazowych jest dość wyraźna, nawet jeśli to ED.

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego tak jest, a ponieważ większość z Was to znawcy tematu, to wiecie co piszecie ;-). Nie mi to negować.

AD rem. Piszecie, że mniejsza lornetka, to odpowiednik większego refraktora.

Ale dlaczego tak jest? Ze względu na dwie soczewki (tubusy)? Gdzieś kiedyś ktoś podał wzór na ten 'odpowiednik'. Nie jestem pewien, czy to było 1.2x dla lornetki? Czyli lornetka była by odpowiednikiem 1.2x większego refraktora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego tak jest, a ponieważ większość z Was to znawcy tematu, to wiecie co piszecie ;-). Nie mi to negować.

AD rem. Piszecie, że mniejsza lornetka, to odpowiednik większego refraktora.

Ale dlaczego tak jest? Ze względu na dwie soczewki (tubusy)? Gdzieś kiedyś ktoś podał wzór na ten 'odpowiednik'. Nie jestem pewien, czy to było 1.2x dla lornetki? Czyli lornetka była by odpowiednikiem 1.2x większego refraktora?

To jest kwestia tego, że lornetką obserujemy dwoma oczami, a mózg z tego składa jeden obraz. Tak naprawdę, to jeśli ktoś mówił o "odpowiedniku", to chodziło raczej o zasięg takiego sprzętu, oczywiście przy założeniu, że w obydwu sprzętach (lornetka/refraktor) optyka jest dokładnie taka sama.

Z tego, co czytałem dawno temu, to ten czynnik (który podajesz jako 1.2x) jest mocno zindywidualizowany. Gdybyśmy mieli dokładnie takie same oczy, to wynosiłby on chyba pierwastek z dwóch (około 1.4x), jednak w zasadzie każdy z nas ma jedno oko "prowadzące", którego "używa bardziej" i przez to dołozenie do niego drugiego oka daje trochę mniej niż podwojenie zasięgu. Badania statystyczne pokazywały tu o ile dobrze pamiętam, że średnio patrzenie dwuoczne daje zasięg większy o około 0.4 - 0.5 mag, co przekładałoby się na 1.2x zwiększenie apertury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia tego, że lornetką obserujemy dwoma oczami, a mózg z tego składa jeden obraz. Tak naprawdę, to jeśli ktoś mówił o "odpowiedniku", to chodziło raczej o zasięg takiego sprzętu, oczywiście przy założeniu, że w obydwu sprzętach (lornetka/refraktor) optyka jest dokładnie taka sama.

Z tego, co czytałem dawno temu, to ten czynnik (który podajesz jako 1.2x) jest mocno zindywidualizowany. Gdybyśmy mieli dokładnie takie same oczy, to wynosiłby on chyba pierwastek z dwóch (około 1.4x), jednak w zasadzie każdy z nas ma jedno oko "prowadzące", którego "używa bardziej" i przez to dołozenie do niego drugiego oka daje trochę mniej niż podwojenie zasięgu. Badania statystyczne pokazywały tu o ile dobrze pamiętam, że średnio patrzenie dwuoczne daje zasięg większy o około 0.4 - 0.5 mag, co przekładałoby się na 1.2x zwiększenie apertury.

Dziękuję za wyjaśnienia. Ja też to sobie podobnie tłumaczę.

Muszę kiedyś porównać achromat 150/750 i lornetę 25x100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienia. Ja też to sobie podobnie tłumaczę.

Muszę kiedyś porównać achromat 150/750 i lornetę 25x100.

Przed porównaniem,sprawdż średnicę czynną obiektywów lornety i obiektywu refraktora.

W refraktorach SW /F5 z fabrycznym wyciągiem,średnica może byc obcięta.A przy nasadce bino,nawet wyciąg 3" nieznacznie obcina,a powinien byc zapas.W refraktorach SW/ F6 też warto sprawdzic.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego tak jest, a ponieważ większość z Was to znawcy tematu, to wiecie co piszecie ;-). Nie mi to negować.

AD rem. Piszecie, że mniejsza lornetka, to odpowiednik większego refraktora.

Ale dlaczego tak jest?

Pisaliśmy o tym głównie w kontekście lornetka vs refraktor z nasadką bino.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

A jak u Ciebie z korekcją aberracji chromatycznej? Spotkałem się z opinią, że w lunetach ptaszkowo-dzienno-krajobrazowych jest dość wyraźna, nawet jeśli to ED.

 

Na Księżycu nie bardzo widać jeżeli się trzyma oko w osi. Przy największym powiększeniu 40x i Jowiszu już widać ale mi nie przeszkadza. Jakbym nie wiedział, że to jest ED to pomyślałbym, że jest świetnie skorygowana, ale jak na ED to można było to na pewno zrobić lepiej. Chociaż pewnie nie za taką cenę szczególnie, że w zestawie jest niezły okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.